تعمیرات ساختمان

ویلای پیش ساخته به چه ویلایی گفته می شود | ویلای پیش ساخته

با افزایش جمعیت و پیشرفت فناوری و تکنولوژی تحولات بسیاری در صنعت ساخت و ساز به ویژه ساختمان سازی به وجود آمد که این پیشرفت ناشی از ابداع فولاد و بتن بود. هنگامی که در صنعت ساخت و ساز تحول ایجاد شد افراد بسیاری به فکر ساختمان سازی و ویلا سازی افتادند و برای ساخت و ساز، اقدام به ساخت ساختمان یا ویلای پیش ساخته نمودند. ویلای پیش ساخته نوعی سازه است که دارای قابلیت اسکان ( ساکن شدن ) می باشد و تفاوت اصلی آن با ویلای معمولی این است که این نوع ویلا، قابلیت حرکت دادن و انتقال نمودن را دارد از این رو آن را در خارج از مکانی که قرار است در آنجا اجرا شود به عنوان مثال کارگاه یا کارخانه می سازند و پس از ساختن، در مکان دلخواه و مد نظر آن را نصب می نمایند. شایان ذکر است که ویلای پیش ساخته همانند ویلای معمولی از راهرو، حمام، دستشویی، بالکن و غیره برخوردار است و هیچ گونه کاستی ندارد به علاوه امکان اضافه نمودن سونا و سایر موارد لوکس به آن وجود دارد. ویلاهای پیش ساخته با استفاده از یک روش ساخته نمی شوند بلکه برای ساخت آنها باید از چندین روش استفاده نمود.

مزیت های ویلاهای پیش ساخته

ویلاهای پیش ساخته دارای مزیت های بسیاری هستند که این مزایا عبارتند از:

ساخت در کوتاه ترین زمان ممکن:

یکی از مهمترین مزیت های ویلای پیش ساخته، ساخت بسیار سریع و نصب نمودن سازه ها در کوتاه ترین زمان ممکن آن هم در مکان دلخواه است.

امکان جابجایی:

همانطور که گفته شد ویلاهای پیش ساخته را می توان در مکان دلخواه و مورد نظر نصب و اجرا نمود چرا که قطعات این نوع ویلاها در کارگاه و یا کارخانه تولید می شود و سپس به مکان مورد نظر منتقل شده و اجرا می گردد به علاوه در صورت تغییر مکان ویلا نیز می توان آن را با جرثقیل جابجا نمود. لازم به ذکر است که جابجایی تمامی ویلاهای پیش ساخته با جرثقیل امکان پذیر نیست بلکه فقط می توان ویلاهای کوچک را جابجا نمود.

مقاومت در برابر بلایای طبیعی نظیر زمین لرزه:

برای ساخت ویلاهای پیش ساخته است از مصالح با کیفیت و نوین مثل بتن، سازه LSF، سازه ساندویچ پانل و غیره استفاده می شود که تمامی این مصالح در برابر بلای طبیعی از جمله زلزله از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشند از این رو ایمن بوده و سبب محافظت از جان افراد می گردند.

صرفه جویی در مصرف انرژی یا استفاده بهینه از انرژی:

یکی دیگر از مزیت های استفاده از ویلاهای پیش ساخته صرفه جویی در مصرف انرژی یا استفاده بهینه از انرژی است چرا که هنگام ساخت این نوع ویلاها از عایق های پشم سنگ، پشم شیشه و پلی اورتان استفاده می شود و تمامی این عایق ها در برابر گرمایش، سرمایش، رطوبت و صوت مقاوم اند از این رو در فصل سرد سال مانع نفوذ سرما به درون ویلا گشته و گرمای محیط داخلی را حفظ می کنند به علاوه از نفوذ رطوبت یا آب به درون ویلا ممانعت می کنند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ترمیم کننده بتن چیست و چه کاربردی دارد؟

مقرون به صرفه:

ویلاهای پیش ساخته نسبت به ویلاهای معمولی از هزینه های کمتری در هنگام ساخت برخوردارند از این رو از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌ هستند.

دارای وزنی سبک نسبت به سازه های معمولی و تفاوت نداشتن با این نوع سازه ها:

همانطور که گفته شد هنگام ساخت ویلاهای پیش ساخته از مصالح بسیار با کیفیت و نوین استفاده می شود که تمامی این مصالح از درجه مقاومت و استحکام بسیار بالایی برخوردارند از این رو این نوع ویلاها هیچگونه کم و کاستی نسبت به ویلاهای عادی ندارند و استحکام و مقاومت یکسان و اکثر اوقات بیشتری نسبت به سازه های ویلاهای عادی دارند.

دارا بودن عمر مفید و قابلیت اسکان برای مدت های طولانی:

ویلاهای پیش ساخته به دلیل بهره مندی از مصالح نوین مستحکم و با کیفیت همچون ورق های گالوانیزه، آهن آلات، اجزای ضد زنگ و غیره دارای طول عمر طولانی و مفیدی هستند به طوری حداقل تا ۲۰ سال بدون به وجود آمدن هیچگونه نقصی به عمر خود ادامه خواهند داد و تا زمان تخریب خراب نخواهند شد از این رو می توان برای مدت زمانی طولانی در این نوع ویلاها ساکن شد و زندگی کرد.

قابلیت طراحی به سبک کلاسیک، مدرن و آنتیک:

ویلاهای پیش ساخته قابلیت طراحی نمودن به سبک کلاسیک مدرن و آنتیک را دارند از این رو طراحی و معماری ویلا به سلیقه خود شخص بستگی دارد و هر کس می تواند با توجه به سلیقه خود، دکوراسیون داخلی ویلا را طراحی کند.

قابلیت بازیافت متریال ( جنس، مصالح به کار رفته ) و آسیب نرساندن به محیط زیست:

از دیگر مزایای ویلاهای پیش ساخته می توان به قابلیت بازیافت مصالح استفاده شده اشاره نمود زیرا برای ساخت این نوع ویلاها مصالح فلزی، چوبی و بتنی با کیفیت مورد استفاده قرار می گیرند که این مصالح قابل بازیافت هستند و در صورت تخریب هیچگونه آسیبی به محیط زیست وارد نمی کنند بلکه سریعاً بازیافت می شوند اما مصالح به کار رفته در ساخت ویلاهای معمولی قابل بازیافت نیست و با هر بار تخریب این نوع ویلاها آسیب زیادی به محیط زیست وارد می شود و زمان زیادی طول می کشد تا مصالح تجزیه شوند.

ظاهر زیبا:

به طور قطعی می توان گفت که تمامی ویلاهای پیش ساخته به دلیل طراحی کلاسیک، آنتیک و مدرن خود دارای ظاهری زیبا و عامه پسند هستند.

انواع ویلاهای پیش ساخته

ویلای پیش ساخته LSF:

برای ساخت ویلاهای پیش ساخته مصالح نوین و با کیفیت مورد استفاده قرار می گیرد که از اغلب این مصالح به عنوان سازه های سبک یا سازه LSF یاد می شود. LSF ( اسکلت ویلای پیش ساخته ) مخفف شده ی Light Steel Frame است که به معنی قاب سبک فولادی نورد سرد می باشد. برای تولید سازه سبک یا همان LSF مقطع های فولادی جدار نازک مورد استفاده قرار می گیرند که دارای ضخامتی کم و پوششی گالوانیزه ( نوعی روکش محکم در برابر فرسایش و زنگ زدگی ) هستند. شایان ذکر است که ورق های فولادی گالوانیزه به روش نورد سرد ( فرآیندی که در آن فلز از بین یک سری غلطک گردان عبور داده می شود و همزمان سطح آن افزایش یافته و ضخامت آن کاهش می یابد ) تهیه می گردند. سازه LSF برای ساخت ویلاهای بسیار بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد و قابل حمل نیست. مزایای سازه یا ویلا پیش ساخته LSF عبارتند از:

پیشنهاد آی‌بک امداد :  انتخاب رنگ مناسب برای پذیرایی | نکات مهم انتخاب رنگ

– ساخت و نصب سریع

– مقاوم بودن در برابر حرارت

– دارای وزنی سبک ( سبک بودن وزن سازه )

– ایمن بودن در برابر زلزله ( ضد زلزله )

– صرفه جویی در هزینه های تولید

– تنوع در مصالح نمای داخلی و بیرونی ویلا

ویلای پیش ساختهویلای پیش ساخته ساندویچ پانل:

ویلای پیش ساخته ای برای مناطق سردسیر وجود دارد که برای ساخت آن باید از پانل های آماده یا همان سازه ساندویچ پانل ( پانل هایی که اطراف آنها ورقه های فولادی وجود دارد ) کمک گرفت. ساندویچ پانل از سه لایه تشکیل می گردد، دو ورق فولادی گالوانیزه نازک از جنس آلومینیوم و یک لایه میانی نسوز و عایق سرما و حرارت ( نوعی عایق که مانع خروج انرژی می شود ) که به طور معمول جنس این لایه از پلی اورتان، پشم شیشه و پشم سنگ می باشد. این نوع ویلا دارای مزایای بسیاری است که این مزایا عبارتند از:

– نصب خیلی راحت و سریع

– وزن سبک ( به طوری که وزن آن نصف وزن سازه های معمولی است )

– عمر طولانی و مفید

– برخورداری از مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی

– عایق حرارت، صوت و سرما

کانکس ویلایی:

این نوع ویلای پیش ساخته یا آماده با استفاده از پروفیل های آهنی، ورق های گالوانیزه و عایق پلی استایرن ساخته می شود و دارای اندازه ای بین ۶۰ الی ۱۵۰ متر مربع می باشد. از مزایای این نوع ویلا می توان به: وزن سبک، مقرون به صرفه بودن و صرفه جویی در مصرف انرژی اشاره نمود. شایان ذکر است که افرادی که به فکر گذراندن تعطیلات خود در محلی خارج از منزل هستند بیشتر خواستار کانکس ویلایی می باشند.

ویلای پیش ساخته بتنی ( ترکیبی ):

این نوع ویلای پیش ساخته نیز همانند سایر ویلاهای گفته شده دارای محبوبیت بسیاری در بین افراد می باشد و از مقاومت بالای برخوردار است چرا که با استفاده از فولاد و بتن ساخته می شود. از مزیت های ویلای ساخته بتنی می توان به: مقاوم بودن در برابر آتش، عایق گرما و صدا، مقاوم در برابر آب و رطوبت و عمر طولانی و مفید اشاره نمود.

ویلای پیش ساختهویلای پیش ساخته چوبی:

ویلای پیش ساخته چوبی قدیمی ترین نوع ویلای پیش ساخته است که برای ساخت آن از چوب های گران قیمت استفاده می شود که این نوع چوب ها در کارگاه اندازه گرفته شده و برش داده می شوند سپس در مکان مورد نظر نصب و مونتاژ ( سرهم ) می گردند. این نوع ویلا نیز دارای مزیت هایی است که این مزیت ها عبارتند از:

– ضد زمین لرزه ( زلزله ) 

– وزن خیلی کم

– اجرا و نصب خیلی آسان آن هم در کوتاه ترین زمان ممکن

– ظاهری بسیار زیبا و عامه پسند

سخن پایانی

به طور کلی ویلاهای پیش ساخته نیز همچون ویلاهای عادی انتخاب مناسبی جهت اسکان یافتن هستند چرا که با استفاده از مصالح نوین و متداول در بازار ساخته می شوند و تفاوت اصلی آنها با ویلاهای معمولی در قابلیت جابجایی، طراحی دکوراسیون داخلی توسط خود فرد، وزن سبک و عایق بودن در گرمایش، سرمایش، رطوبت و صوت می باشد به علاوه ویلاهای پیش ساخته با استفاده از فلز، ترکیب بتن و فولاد و گاهی چوب ساخته می شوند در حالی که اکثر ویلاهای معمولی را با استفاده از آجر، سنگ، بلوک و گاهاً بتن می سازند.

ویلای پیش ساخته

ویلای پیش ساخته

مجموع امتیاز

ویلای پیش ساخته

امتیاز کاربر: ۰.۳ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا