تعمیرات ساختمان

هر چه در مورد بند کشی کاشی و سرامیک باید بدانید

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که با اصلاح بند کشی کردن کاشی و سرامیک مواجه شده باشید. دلیل اصلی برای بند کشی کردن کاشی و سرامیک این است که از نفوذ  آب به لایه ی پشتی کاشی و سرامیک جلوگیری شود و در نتیجه عمر کاشی و سرامیک و کیفیت آن ها را بالا ببریم.

چرا به بند کشی کاشی و سرامیک می پردازیم:

به طور کلی بند کشی مانع از این می شود که آب و رطوبت به لایه های پشتی کاشی و سرامیک برسد و شما با یک نمای بی کیفیت یا آب خورده مواجه شوید . بنابراین برای بند کشی باید از مواد و مصالح ای استفاده شود که تراکم کافی داشته باشد این تراکم کافی سبب می شود تا با انبساط درست و اصولی مانع از نفوذ آب و رطوبت به قسمت پشتی کاشی و سرامیک با هر گونه مواد و مصالح بنایی شود.

نکته قابل توجه دیگر این است که بند کشی کاشی و سرامیک باید ظاهر خوبی هم داشته باشد چون مرحله بند کشی جز مراحل نهایی نما و پایان ماجرا است بنابراین شکل نامناسب آن و عدم توازن تراکم در قسمت های مختلف سبب می شود تا نتیجه نهایی خوب نباشد و شما از نتیجه کارتان راضی نباشید.bandkeshi01

مزایای استفاده از پودر بند کشی کاشی و سرامیک:

در ادامه قرار است تا شما را با مزایای پودر بند کشی کاشی و سرامیک آشنا کنیم که استفاده اصولی از آن سبب می شود تا شما نتیجه ی مطلوبی داشته باشید.

 • اولین مزیت استفاده از پودر بند کشی کاشی و سرامیک این است که مانع از نفوذ آب و رطوبت به لایه زیرین کاشی و سرامیک می شود و این یکی از مزیت های اصلی هر بند کشی اصولی می باشد.
 • استحکام مصالح بنایی و مانع شدن از سقوط و افتادن آن ها نیز یکی دیگر از مزیت های بند کشی کردن است. گاهی بند کشی غیر اصولی سبب می شود تا خسارات جبران ناپذیری به شما وارد شود.
 • همچنین با خلاقیت و استفاده از پودر های رنگی این امکان برای شما فراهم می شود تا زیبایی ظاهری خوبی در جای جای خانه یا محل کارتان ایجاد کنید.
 • این پودر های بند کشی همچنین با ایجاد خاصیت ضد باکتریال باعث می شوند تا در جاهای مرطوب مانند حمام و سرویس های بهداشتی قارچ تولید نشود.
 • بند کشی اگر به صورت اصولی انجام شود سبب می شود تا با ایجاد خاصیت ضد آب و ضد اسیدی مانع از نفوذ آب به لایه های زیرین شوند.
 • همچنین بند کشی اصولی سبب می شود تا مانع از ترک خوردگی و شکستن کاشی ها شوید.
حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر کاشی های ترک خورده

اقداماتی که باید از بند کشی کاشی و سرامیک انجام دهید:

همانطور که از ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم بند کشی کاشی و سرامیک یکی از مراحل اصلی و در عین حال ظریف ساختمان می باشد که جز مراحل نهایی یک ساختمان می باشد. بند کشی کاشی و سرامیک به خصوص در قسمت هایی از خانه که رطوبت بالایی دارند مانند حمام و دستشویی باید حتما انجام بگیرد  چون در غیر این صورت اگر این کار را انجام ندهید تا به صورت غیر اصولی این کار را انجام دهید سبب می شود تا آب و رطوبت به قسمت های زیرین کاشی و سرامیک شما نفوذ کند یا کاشی و سرامیک شما دچار ترک خوردگی یا شکستگی شود و ….

نکته ی مهمی که در این زمینه باید به آن توجه کنید این است که قبل از شروع مراحل بند کشی کاشی و سرامیک باید سطح را به طور کامل تمیز کنید تا هیچ گرد و غباری برروی آن ننشیند.

1-اقدام اول قبل از بند کشی کاشی و سرامیک- آماده کردن دوغاب:

در ابتدای امر شما باید بدانید که دوغاب که یک از مراحل ابتدایی در بند کشی کاشی و سرامیک است چگونه درست می شود. دوغاب ترکیبی است که در ساخت و ساز بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. و از ترکیب پودر سیمان با پودر خاک و سنگ ساخته می شود. درصد ترکیب آن هم به این صورت است که به ازای هر یک پیمانه پودر سیمان سه پیمانه پودر خاک و سنگ نیز به آن اضافه می شود. این مخلوط را از الک می گذرانند تا مخلوط یکنواخت ایجاد شود. حال که یک مخلوط یکنواخت درست شد کم کم آب را به آن اضافه می کنید تا دوغاب شما آماده شود.

نکته حائز اهمیت مقدار آبی است که به خمیر اضافه می کنید توجه کنید که اضافه کردن  آب باید به صورتی باشد تا خمیر حاصل غلظتی به شکل ماست بگیرد و به مدت 5 الی 10 دقیقه آن را رها کنید تا خودش را بگیرد. بعد از اتمام این مراحل حال خمیر لازم برای بند کشی کاشی و سرامیک شما آماده است.

حتما بخوانید:   روش درزگیری کاشی در کمترین زمان

برای استفاده از دوغاب به عنوان پیش مرحله بند کشی کاشی و سرامیک خمیر آماده شده خود را با دست روی کاشی و سرامیک بمالید و با یک چوب سطح آن را صاف کنید در انتهای کار هم یک بار با دستمال تمیز روی آن ها بکشید تا کاملا سطح صاف و یکنواختی ایجاد شود و  توازن تراکمی در کلیه نقاط داشته باشید. در نهایت خروجی کار باید به این صورت باشد که فقط خمیر با تراکم مناسب و متوازن در بند کشی ها ی کاشی و سرامیک شما قرار داشته باشد. شما به ازای هر متر مربع از سطحی که قرار است آن را بند کشی کنید باید یک لیتر دوغاب آماده کنید تا  تراکم مناسبی به شما بدهد و کیفیت نهایی شما به حد مطلوبی برسد.

انواع پودر های رنگی:

در هنگام شمارش مزایای پودر های رنگی گفته شد که شما می توانید با استفاده از پودر های رنگی خلاقیت خوبی به خرج دهید و ظاهر زیبایی برای خروجی نهایی کارتان قائل شوید در ادامه قصد داریم تا شما را با انواع پودر رنگ هایی که در بازار وجود دارد آشنا کنیم:

 • پودر های سیاه: که شامل دوده، گرافیت، زغال استخوان، دی اکسید منیزیم است
 • پودر های قرمز: شامل گل خاک از ترکیبات سرب و کرم، مومیا
 • پودرهای زرد: که شامل گل زرد، خاک از ترکیبات اکسید آهن و منگنز
 • پودرهای آبی :شامل لاجورد، خاک از ترکیبات کبالت و آلومنیا
 • پودر های قهوه ای: این پودر شامل خاکی از اکسید آهن و منگنز
 • پودرهای سبز: شامل خاک اکسید کرم
 • پودرهای سفید: که شامل گل سفید ،سیمان سفید، مرمر سفید

استفاده از خمیر بند کشی ضد آب  برای بند کشی کاشی و سرامیک:

گزینه دیگری که شما  می توانید به جای دوغاب از آن ها استفاده کنید خمیر بند کشی واتر پروف می باشد که هیچ گونه اضافاتی مانند سیمان، حلال یا را دارا نمی باشد بلکه فناوری آن بر اساس نانو می باشد.مواد تشکیل شده خمیر بند کشی رزرین اکریلیک و مواد معدنی می باشند. مزیت عمده ای که این خمیر بند کشی دارد این است که در رنگ بندی های متنوع در بازار عرضه شده است که شما بنا به نیاز و خلاقیت خود می توانید آن ها را انتخاب کنید.

حتما بخوانید:   چرا رله مشعل گازی ریست می‌شود؟ تعمیر رله مشعل گازی

طرز کار با خمیر بند کشی هم بسیار آسان بوده است و شما می توانید با قلم یا کاردک این خمیر را بین کاشی و سرامیک بمالید.

روش های اصولی برای بند کشی کاشی و سرامیک کف ساختمان:

 • در ابتدای امر ملات دوغاب را مطابق مطالب بیان شده آماده کنید.
 • ملات را کف ساختمان بریزید و آن را با یکی تی در کف ساختمان پخش کنید.
 • حال بعد از پخش کامل آن ها ملات اضافی را از روی کاشی و سرامیک با کاردک پاک کنید.
 • حال مخلوطی از پودر سیمان و پودر سنگ الک شده را در جاهایی که دوغاب ریخته اید بریزید.
 • حال گرد و خاک باقی مانده از کارتان را پاک کنید و منتظر بمانید تا خشک شود.ceramic bonding bathroom floor2

بند کشی آجر در ساختمان :

حالا بعد از بررسی بند کشی کاشی و سرامیک نوبت به بند کشی آجر رسیده است که برای کامل بودن مقاله در ادامه به بررسی این مقوله نیز می پردازیم. در ابتدای امر باید بدانید که بهترین زمان برای بند کشی آجر معمولا دو هفته بعد از آجر چینی انجام می شود.

ملات های بند کشی موجود در بازار معمولا به صورت پودر خشک عرضه می شوند بنابراین کار شما راحت است و زمانی که می خواهید بند کشی را انجام دهید کافی است تا فقط مقداری آب تمیز را به آن اضافه کنید. معمولا میزان آب مورد استفاده برای بند کشی حدود 15 درصد وزن پودر شما می باشد.

نکاتی د ر ارتباط با بند کشی آجر  ساختمانی:

 • برای شروع کار ابتدا سطح را مرطوب کنید
 • توجه کنید که حداقل ضخامت مورد نیاز برای بند کشی در حدود 5 میلی متر در نظر گرفته می شود.
 • برای همگن شدن مواد و ملات شما ابتدا چند دقیقه خوب آن را ورز دهید.
 • هنگام بند کشی باید با استفاده از قلم این ملات آماده شده را در درز بین آجر ها قرار دهید و بریزید.
 • از دستمال مرطوب برای تمیز کردن سطح استفاده نکنید
 • بهترین گزینه برای تمیز کردن استفاده از برس نرم است که معمولا توصیه می شود تا حدود دو ساعت بعد از اتمام کار این تمیز کاری صورت بگیرد.

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با نکات کلیدی در مورد بند کشی کاشی و سرامیک آشنا کنیم در صورت وجود هر گونه سوال در این زمینه می توانید با کارشناسان ما د ر ایبک امداد در تماس باشید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

هر چه در مورد بند کشی کاشی و سرامیک باید بدانید

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

هر چه در مورد بند کشی کاشی و سرامیک باید بدانید

امتیاز کاربر: 1.55 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x