تعمیرات کولر گازی

راهکارهای کلیدی جهت جلوگیری از یخ زدگی کولر گازی | چرا کولر گازی یخ می زند؟

علت یخ زدن کولر گازی و راهکارهای جلوگیری از آن

 یکی از مشکلات و دردسرهای بزرگی که اغلب کاربران کولرهای گازی با آن در فصول سرد سال مواجه می شوند، یخ زدن کولر است. شاید شما هم با چنین مشکلی مواجه شده باشید. اما چه راه حلی برای رفع آن انجام داده اید؟ آیا علت یخ زدن کولر گازی را جستجو کرده اید؟ صرفا یک علت خاص نمی تواند دلیل بر یخ زدگی کولر باشد. بنابراین باید تمامی علت های یخ زدگی کولر گازی را بشناسید.

یخ زدن کولر گازی نشان دهنده چیست ؟

یخ زدن کولر گازی می تواند نشانه ای از چندین عامل باشد. برخی از علل رایج این مشکل عبارتند از:

 • نبود جریان هوا در کویل اواپراتور کولر گازی که باعث می شود گاز فریون بتواند گرما را به خوبی از محیط خارج کند و دمای آن کاهش یابد.
 • عدم وجود گاز کافی در سیستم کولر گازی سیکل سرمایش آن را با مشکل روبرو می کند و  باعث می شود پنل داخلی آن یخ بزند.
 • خرابی برخی قطعات دستگاه مانند سنسور بیرونی، برد فرمان، شیر برقی و … که در عملکرد کولر گازی اختلال ایجاد کنند و همین علت یخ زدن کولر گازی خواهد بود.
 • گرفتگی لوله های کولر گازی یا قطعات داخلی که با مسدود کردن مسیر راه گاز مبرد باعث یخ زدن لوله کولر گازی میشود.
 • اتومات نکردن موتور کولر گازی که باعث میشود موتور به طور مداوم کار کند و اواپراتور پنل داخلی دچار یخ زدگی شود.
 • برای رفع این مشکل، لازم است علت یخ زدن کولر گازی را شناسایی و بسته به نوع خرابی، اقدامات لازم را انجام دهید.

علت یخ زدن کولر گازی در فصول سرد سال

علت یخ زدن کولر گازی در فصل زمستان می تواند متفاوت باشد. برخی از این دلایل عبارتند از:

خراب بودن فن داخلی

خراب بودن فن بلور دستگاه علت یخ زدن کولر گازی در زمستان است. فن داخلی کولر گازی وظیفه دارد هوای گرم را از محیط به داخل پنل کشیده و پس از عبور از کویل اواپراتور، هوای خنک را به محیط بازگرداند.

حتما بخوانید:   صدای بالای کمپرسور کولر گازی به چه علت است | روش رفع صدای بالای کولر گازی

اگر فن داخلی به دلایل مختلف مانند کثیف بودن فیلتر هوا، سوختن موتور فن، خراب شدن برد فرمان و … نتواند هوای سرد را از روی کویل تخلیه کند، باعث می شود که کویل اواپراتور شروع به برفک زدن و یخ زدن کند.

خراب بودن شیر برقی کولر گازی

خراب بودن شیر برقی کولر گازی می تواند از جمله علت یخ زدن کولر گازی در فصل زمستان باشد. شیر برقی کولر گازی وظیفه تغییر جهت گاز مبرد را دارد و باعث می شود که کولر گازی از حالت سرمایشی به حالت گرمایشی و بالعکس تغییر کند. اگر شیر برقی خراب شده و نتواند جهت گاز مبرد را تغییر دهد، باعث می شود که کویل اواپراتور دستگاه سرد شده و یخ بزند.

برای رفع این مشکل، لازم است شیر برقی را تست و در صورت لزوم تعویض کنید.

دلیل یخ زدن کولر گازی

روشن کردن کولرگازی در روزهای خیلی سرد

روشن کردن کولر گازی در روزهای خیلی سرد سال می تواند یکی از علل یخ زدن کولر گازی باشد. این مشکل عمدتا به این خاطر ایجاد می شود که هوای داخلی و خارجی محیط هردو سرد است و روشن نمودن کولر در این شرایط باعث یخ زدن آن می شود.

خراب بودن برد دستگاه

خراب بودن برد دستگاه کولر گازی دیگر علت یخ زدن کولر گازی در زمستان باشد. برد دستگاه کولر گازی وظیفه کنترل و فرمان دادن به قطعات مختلف دستگاه را دارد و اگر خراب شده باشد، ممکن است باعث اختلال در عملکرد کولر گازی شود. برخی از نشانه های خرابی برد کولر گازی عبارتند از:

 • کار نکردن ریموت دستگاه
 • کار نکردن فن دستگاه
 • عدم عملکرد درست شیر برقی

خرابی فن کندانسور

فن کندانسور کولر گازی وظیفه دارد هوای خارجی را به سمت فین های کندانسور ارسال کند و باعث خنک شدن گاز مبرد شود.

اگر فن کندانسور خراب شده یا به دلایل مختلف مانند کثیف بودن فینها، خرابی برد فرمان، خرابی سنسور حرارت و … نتواند به طور مناسب کار کند، باعث می شود که گاز مبرد در کویل کندانسور سرد شده و یخ بزند.

برای رفع این مشکل، لازم است علت خرابی فن کندانسور را شناسایی و با استفاده از تکنسین مجرب، تعمیرات لازم را انجام دهید.

دلایل یخ زدن کولر گازی در فصل تابستان

یخ زدن کولر گازی در فصل تابستان می تواند نشانه ای از چندین عامل موثر باشد. برخی از علل رایج این مشکل عبارتند از:

حتما بخوانید:   دلایل کار نکردن فن کولر گازی روی دور تند چیست؟

گرم بودن هوای بیرونی

گرم بودن هوای بیرونی می تواند از جمله علت یخ زدن کولر گازی در تابستان باشد. زمانی که هوا خیلی گرم باشد (بیش از ۴۵ درجه)، گاز مبرد انبساط پیدا می کند و امکان جذب نمودن گرمای هوا را نخواهد داشت. در نتیجه، دمای گاز مبرد در کویل کندانسور کاهش پیدا می کند و یخ می زند.

این مشکل باعث می شود که کارایی کولر گازی کاهش یابد و مصرف برق آن افزایش پیدا کند.

کاهش میزان گاز دستگاه

کاهش میزان گاز دستگاه از علت یخ زدن کولر گازی در تابستان می تواند باشد. وقتی که گاز مبرد در سیستم کولر گازی کاهش یابد، باعث می شود که سیکل سرمایش با اختلال مواجه شود و دمای گاز مبرد در کویل اواپراتور بسیار پایین برود. در نتیجه، پنل داخلی یا لوله کوچک (لوله رفت) شروع به یخ زدن می کند.

برای رفع این مشکل، لازم است کولر گازی را شارژ کنید و در صورت وجود نشتی، آن را تعمیر کنید.

استفاده بیش از اندازه از کولر

استفاده بیش از اندازه از کولر گازی می تواند یکی از علل یخ زدن کولر گازی در تابستان باشد. وقتی که کولر گازی به طور مداوم و بدون وقفه کار می کند، باعث می شود که دمای داخل پنل خیلی پایین برود و رطوبت هوا روی کویل اواپراتور تبخیر نشده و یخ بزند. این مشکل باعث می شود که کارایی کولر گازی کاهش یابد و مصرف برق آن افزایش پیدا کند.

مسدود شدن لوله های کولر

گرفتگی لوله های دستگاه یکی از دلایل رایج یخ زدن کولر گازی در تابستان است. وقتی که لوله ها و قطعات داخلی کولر گازی مانند شیر برقی اغلب در گذر زمان در اثر استفاده دچار رسوب و گرفتگی می شوند، باعث می شود که مسیر راه گاز مبرد مسدود شده و فشار و دمای آن تغییر کند. در نتیجه، گاز مبرد در کویل اواپراتور سرد شده و یخ می زند.

این مشکل باعث می شود که کارایی کولر گازی کاهش یابد و مصرف برق آن افزایش پیدا کند. برای جلوگیری از یخ زدن کولر گازی در تابستان، لازم است توجه به نکات زیر داشته باشید:

 • کولر گازی خود را شارژ و سرویس کنید. این کار باعث می شود که فشار و حجم گاز مبرد در سطح مناسب باشد و جذب حرارت بهتر شود.
 • لوله های کولر گازی را بررسی و پاکسازی کنید. این کار باعث می شود که مسیر راه گاز مبرد باز شده و فشار و دمای آن به حالت نرمال برگردد
 • قطعات داخلی کولر گازی را تست و تعویض کنید. این کار باعث می شود که قطعات خراب شده مانند شیر برقی، سنسور حرارت، برد فرمان و … عملکرد صحیح دستگاه را بهبود بخشند.
حتما بخوانید:   راهنمای تعمیرات کولر گازی تک الکتریک

دلایل دیگر یخ زدن کولر گازی

به طور کلی، یخ زدن کولر گازی می تواند نشانه ای از اختلال در سیستم سرمایش باشد که باعث می شود گاز فریون در کویل اواپراتور بسیار سرد شده و یخ بزند. علاوه بر عللی که در بالا بیان کردیم، برخی از دلایل دیگر یخ زدن کولر گازی عبارتند از:

 • اتومات نکردن موتور کولر گازی که باعث می شود موتور به طور مداوم کار کند و اواپراتور پنل داخلی دچار یخ زدگی شود.
 • استفاده از کولر گازی در هوای سرد که باعث می شود دمای هوای خارج از دستگاه پایینتر از حد مجاز باشد و گاز فریون در کویل اواپراتور یخ بزند.
 • کثیف بودن فینهای پنل خارجی که باعث می شود جذب حرارت توسط فینها کاهش یابد و گاز فریون در لوله های بزرگ (لوله برگشت) یخ بزند.

علت یخ زدن کولر گازی

علت یخ زدن کولر گازی پنجره ای

کولر گازی پنجره ای یک دستگاه سرمایشی است که با استفاده از گاز مبرد، هوای داخل اتاق را خنک می کند. اما گاهی اوقات ممکن است کولر گازی پنجره ای با مشکل یخ زدن روبرو شود که باعث کاهش کارایی و افزایش مصرف برق آن می شود.

علت یخ زدن کولر گازی پنجره ای ممکن است به شرح زیر است:

 • جریان هوای ضعیف
 • عدم کارکرد سیستم تخلیه رطوبت
 • پایین بودن سطح مبرد

رفع مشکل یخ زدگی کولر گازی پنجره ای

برای رفع مشکل یخ زدن کولر گازی پنجره ای، لازم است علت آن را شناسایی و با استفاده از تکنسین مجرب، تعمیرات لازم را انجام دهید. بعضی از راه حل های پیشنهادی عبارتند از:

 • تمیز کردن سیم پیچ ها، فین ها، فن ها و فیلتر هوا
 • بررسی و تعمیر سیستم تخلیه رطوبت
 • شارژ و تعمیر نشت گاز

جمع بندی

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی علت یخ زدن کولر گازی در فصول مختلف سال پرداختیم. شاید تصور کنید که کولرهای گازی فقط در فصل زمستان ممکن است دچار یخ زدگی شوند. اما در واقع اینطور نیست. کولرها به دلایل مختلفی که در این مقاله بیان کردیم، در فصل تابستان نیز ممکن است یخ بزنند.

چنانچه نیاز به تعمیرات کولر گازی داشتید، می توانید با استفاده از شماره های مندرج در صفحه با ایبک امداد تماس بگیرید تا تعمیرکاران متخصص این مجموعه به محل شما جهت تعمیر اعزام شوند.

31

علت یخ زدن کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بررسی دلایل یخ زدن کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x