خدمات نظافتی

روش‌های کاربردی برای پاک کردن آدامس از روی سطوح مختلف

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که آدامس به وسایلتان مانند: مو، لباس، کفش و… چسبیده باشد. این اتفاق می‌تواند جزو ناخوشایند‌ترین اتفاقات ممکن باشد ولی به هیچ وجه نگران نباشید زیرا در این مقاله از ای بک می‌خواهیم شما را با روش‌هایی آشنا کنیم که به راحتی بتوانید لکه آدامس را از سطوح مختلف پاک کنید. روش‌های زیادی برای این کار وجود دارد که کاربردی ترین آنها را با هم بررسی خواهیم کرد.

روش پاک کردن آدامس از موها

در قدیم زیاد پیش می‌آمد که آدامس به موی سر کودکان می‌چسبید و معمولاً والدین برای برطرف کردن مشکل از قیچی استفاده کرده و موی کودک را کوتاه می‌کردند. ولی امروزه روش‌های زیادی برای این کار پیشنهاد شده که دیگر نیازی نیست موها را کوتاه کنید بهترین و کاربردی ترین این روش ها عبارتند از:

 • کمی کره بادام زمینی به وسیله مسواک یا انگشت در روی مویی که آدامس به آن چسبیده است مالیده و کمی صبر کنید.
 • با انگشت خود به آرامی موها را ماساژ داده تا کره بادام زمینی به آدامس و بافت مو نفوذ کند.
 • یک شانه دندانه درشت بردارید و موها را شانه کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد که آدامس را از مو جدا کنید.
 • روغن و چربی باعث می‌شود بافت آدامس سفت شده و چسبندگی آن هم کمتر شود. به همین دلیل می‌توانید راحت آدامس را از روی موها بردارید.
 • به وسیله یک پارچه و یا حوله تمیز آدامس ها را از روی موها برداشته و موها را به وسیله شامپو و آب گرم تمیز بشویید.
 • اگر کره بادام زمینی در خانه ندارید از وازلین و یا خمیر دندان هم می‌توانید استفاده کنید و یا از روغن‌های گیاهی برای این کار کمک بگیرید. مواد روغنی باعث می‌شوند موها لیز شده و آدامس راحت از موها جدا شود.

روش پاک کردن لکه آدامس از روی لباس

شاید ترجیح دهید که برای پاک کردن لکه آدامس از روی لباس‌ها، از کره بادام زمینی و یا حتی روغن‌های گیاهی دیگر استفاده نکنید. در این صورت می‌توانید به وسیله یخ چسبندگی آدامس را کم کنید:

 • برای اینکه آدامس را از روی لباس پاک کنید ابتدا به وسیله انگشت تا جایی که برایتان ممکن است آدامس‌ها را از لباس جدا کنید.
 • تکه‌ای از یخ را داخل کیسه فریزر بگذارید و کیسه را در روی آدامس قرار دهید و صبر کنید تا کاملاً سفت شود.
 • حالا یخ را برداشته و آدامس را از روی لباس جدا کنید و به وسیله یک مسواک کهنه باقیمانده آدامس را از روی لباس‌ها پاک کنید.
حتما بخوانید:   نظافت پشت بام و حیاط | ترفندهای ساده برای نظافت حیاط

البته برای پاک کردن آدامس‌ها از روی لباس، می‌توانید از محلول‌های پاک کننده خانگی هم کمک بگیرید. برای این منظور کمی سرکه سفید را گرم کنید، وقتی که سرکه شما داغ شد باید مسواک و یا برس کوچکی را داخل سرکه فرو کنید و به وسیله آن لکه آدامس را تمیز کنید.

نکته مهم: به این نکته مهم توجه داشته باشید که فرقی نمی‌کند شما برای پاک کردن لکه آدامس از روی لباس‌ها، از چه روشی استفاده می‌کنید فقط باید توجه کنید که باید لباس‌ها را به وسیله آب سرد بشویید. به این وسیله لکه‌های ریز که در لباس نفوذ کرده‌اند هم پاک خواهند شد.

پاک کردن آدامس

 

پاک کردن لکه آدامس از روی فرش

اگر آدامس بر روی فرش و یا لوازم دیگر خانه چسبید، به هیچ وجه نگران نشوید زیرا روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید این لکه را کاملاً پاک کنید. فقط باید بهترین و مناسب‌ترین روش را انتخاب کنید:

 • برای اینکه لکه آدامس سست شود، ابتدا از روغن استفاده کنید. به این وسیله بافت آدامس سست شده و به راحتی جدا می‌شود. پارچه‌ای را به روغن آغشته کرده و بر روی آدامس بمالید و بعد از ۱۰ دقیقه لکه آدامس را از روی فرش بشویید.
 • به وسیله چاقوی کره خوری آرام آدامس را از روی فرش جدا کنید. برای اینکه اطمینان پیدا کنید روغن فرش را خراب نمی‌کند بهتر است ابتدا در روی نقطه‌ای از فرش که در دید نیست، امتحان کنید.
 • در آخر کار محل مورد نظرتان را به وسیله آب گرم و مایع ظرفشویی تمیز کنید تا لکه‌های باقیمانده آدامس به خوبی پاک شود.

برای اینکه لکه آدامس را از روی فرش پاک کنید از یک کیسه یخ هم می‌توانید استفاده کنید. بعد از چند دقیقه مشاهده خواهید کرد که آدامس از روی فرش جدا شده است.

حتما بخوانید:   نحوه تمیز کردن پارکت با ماده شوینده و آب

روش پاک کردن لکه آدامس از روی کفش

ممکن است وقتی قدم می‌زنید متوجه شوید که آدامس روی کفش شما چسبیده، برای اینکه آدامس را از زیر و یا روی کفش پاک کنید باید به روش زیر عمل کنید:

 • کمی استون و یا نفت را در روی آدامس چسبیده شده در روی کفش، اسپری کنید. فقط دقت داشته باشید که اگر کفشتان چرمی است از این روش استفاده نکنید، زیرا نفت و استون به کفش‌های چرمی آسیب می‌زند.
 • بعد از چند دقیقه آدامس در نفت و یا استون حل می شود.
 • حالا به وسیله یک پارچه کهنه آدامس‌ها را از روی کفش خود پاک کنید.
 • اگر لکه آدامس چند روز در روی کفش شما باقی مانده باشد و سفت شده است، می‌توانید به وسیله چاقوی کره خوری و یا حتی به کمک انگشت، آن را از روی کفش جدا کنید.

استفاده از حلال‌ها برای پاک کردن لکه آدامس از روی سطوح

شما می‌توانید به وسیله پاک کننده‌ها و حلال‌ها، لکه آدامس را از روی سطوح مختلف به راحتی پاک کنید. برای این کار باید به طور مستقیم محلول را در روی لکه آدامس اسپری کنید. اگر آدامس در روی فرش چسبیده بود، بهتر است اطمینان پیدا کنید که محلول به بافت فرش شما آسیب نمی‌زند. برای این کار می‌توانید در قسمت دیگر فرش که قابل دید نیست، محلول را امتحان کنید.

بعد از اینکه محلول را در روی لکه آدامس اسپری کردید، حدود ۵ الی ۱۰ دقیقه صبر کنید و بگذارید تا محلول در روی لکه آدامس بماند تا اثر کند. بعد از گذشت حدود ۱۰ دقیقه محلول می‌تواند به ساختار آدامس به طور کامل نفوذ کند. حالا به وسیله یک کارد کره خوری، آدامس را از روی سطح بردارید.

بعد از اینکه لکه آدامس برطرف شد باید جسم مورد نظرتان را خوب بشویید تا اثری از لکه در روی آن باقی نماند.

استفاده از یخ برای پاک کردن لکه آدامس از روی سطوح

با استفاده از یخ می‌توانید به راحتی لکه آدامس را از روی سطوح مختلف پاک کنید. برای این منظور باید قالبی از یخ را در روی آدامس بگذارید و یا می‌توانید چند تکه یخ را در پلاستیک قرار بدهید و در روی لکه آدامس بگذارید. این کار باعث می‌شود آدامس یخ زده و چسبندگی آن از بین برود. البته می‌توانید به جای یخ از اسپری خنک کننده هم استفاده کنید.

اگر لکه آدامس در روی فرش باشد، گذاشتن قالب یخ باعث می‌شوید که آدامس به بافت فرش نفوذ نکند و این بهترین تکنیک است تا بتوانید آدامس را از روی فرش پاک کنید، فقط این کار را با احتیاط باید انجام بدهید.

حتما بخوانید:   راهنمای کامل تمیز کردن گاز رومیزی

بعد از اینکه آدامس را از روی فرش برداشتید به وسیله سرکه و یا محلولی پاک کننده محل لکه‌دار شده را خوب پاک کرده و آبکشی کنید تا اثری از ذرات آدامس در روی فرش نماند.

نکات مهم برای پاک کردن لکه آدامس

برای پاک کردن لکه آدامس از روی سطوح مختلف به موارد زیر توجه کنید:

 • اگر آدامس در روی پارچه چسبیده بود قسمتی از پارچه را که آدامس چسبیده است اسپری مو بپاشید.
 • اگر شما کودک خردسال در منزل دارید منتظر باشید که آدامس را به تلویزیون بچسباند. برای اینکه بتوانید آدامس را از روی تلویزیون پاک کنید باید ابتدا دستگاه را خاموش کنید. به اندازه مساوی آب و سرکه سفید را مخلوط کنید و روی آدامس اسپری کنید. بعد از آن به وسیله دستمالی مرطوب لکه را تمیز کنید.
 • ساده‌ترین و بهترین روش برای اینکه شما لکه آدامس را از روی فرش و مبل پاک کنید این است که لکه را منجمد کنید. برای این منظور داخل یک کیسه فریزر تکه ای یخ ریخته و در روی لکه آدامس بگذارید. بعد از اینکه آدامس کاملاً سفت شد می‌توانید آن را به راحتی از مبل و فرش جدا کنید.
 • با استفاده از نوشابه هم می‌توان لکه آدامس را از پارچه پاک کرد. نوشابه‌ای را که گاز زیادی داشته و درب آن را تازه باز کرده‌اید داخل یک کاسه یا لیوان بریزید. پارچه‌ای را که آدامسی شده است در آن فرو کنید. چند دقیقه صبر کنید تا آدامس چسبندگی خودش را از دست بدهد. حالا می‌توانید آن را از روی پارچه جدا کنید.

پاک کردن آدامس

سخن پایانی

معمولاً بیشتر افراد این تجربه تلخ را داشتند که آدامس به وسایل آنها مانند کفش، لباس و یا مو چسبیده باشد. اگر شما با روش مناسب و به موقعی لکه را پاک نکنید ممکن است برایتان دردسر ساز شود. با روش‌های کاربردی که در این مقاله از ای بک برایتان بیان کردیم، دیگر لازم نیست که وسایل خود را که آدامسی شده است بیرون بیندازید و می‌توانید به راحتی لکه‌ها را برطرف کنید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

روش‌های کاربردی برای پاک کردن آدامس از روی سطوح مختلف

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش پاک کردن لکه آدامس از روی لباس

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x