خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

آموزش خارج کردن اشیاء گرانقیمت از چاه فاضلاب

یکی از شایع ترین دلایل گرفتگی های چاه های توالت فرنگی و ایرانی و حتی کفشورهای حمام و آشپزخانه، افتادن اجسام خارجی در داخل چاه فاضلاب است. در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم روش های درآوردن اشیا از چاه را به شما آموزش دهیم تا در صورت نیاز بتوانید اشیاء خود را از چاه فاضلاب در آورده و از گرفتگی لوله فاضلاب هم جلوگیری کنید.

افتادن اشیاء در چاه فاضلاب

جدا از اینکه چیزی که داخل چاه می افتد ممکن است ارزش مالی داشته باشد ولی مهمتر از آن، افتادن این اشیاء و وسایل در داخل چاه، می تواند هزینه های زیادی هم برای ساختمان شما، به همراه داشته باشد. شاید در زمان افتادن اجسام در داخل چاه فاضلاب، گرفتگی همان لحظه انجام نشود ولی بعد از مدتی وقتی رسوبات به دور جسم جمع می شود باعث گرفتگی های شدید در لوله فاضلاب خواهد شد.

وجود داشتن یک جسم خارجی در داخل لوله می تواند باعث کند شدن سرعت آب و همچنین ته نشین شدن رسوبات در لوله های فاضلاب شود و این موضوع به مرور باعث گرفتگی های سخت خواهد شد.

گاهی ممکن است جسمی که داخل چاه می افتد چیزی مانند انگشتر، جواهرات، گوشی، سوئیچ و وسایل ارزشمند دیگر باشد. اینگونه وسایل هم باعث گرفتگی های شدید شده و هم برای اشخاص باعث ضرر مالی می شود. به همین دلیل باید سعی کنیم در صورت ورود این اجسام به داخل فاضلاب سریعاً برای درآوردن آن اقدام کنیم.

ابتدا باید از روش های ساده برای درآوردن این اجسام از داخل فاضلاب اقدام کنید. البته گاهی اوقات، افتادن این اجسام داخل سیفون روشویی یا سینک ظرفشویی، مشکل نیست و به راحتی می توان آنها را به وسیله درآوردن از سیفون و یا به استفاده از فنر های دستی از چاه در آورد ولی ممکن است گاهی افتادن اجسام در داخل چاه توالت ایرانی باشد که در آوردن آن کمی سخت است.

ولی قبل از اینکه به نحوه درآوردن اشیا از داخل توالت و یا چاه های دیگر بپردازیم باید به بایدها و نبایدهایی توجه داشته باشید که بسیار هم مهم می باشند. در ادامه شما را با این بایدها و نبایدها آشنا می کنیم.

چاه فاضلاب

باید ها و نبایدهای در آوردن اشیاء از چاه توالت

قبل از اینکه به درآوردن اشیا از چاه اقدام کنید باید بدانید گاهی اوقات، بعضی از کارها اوضاع را سخت‌تر خواهد کرد. در هنگام افتادن اشیا، مخصوصاً اشیاء گران قیمت خود در داخل چاه، به موارد زیر توجه کنید:

 1. در مرحله اول از ریختن آب در چاه خودداری کنید و بعد از اینکه وسیله شما در داخل چاه افتاد هیچ آبی داخل لوله نریزید.
 2. از کشیدن سیفون هم خودداری کنید. این کار می تواند اشیا را به داخل چاه بفرستد.
 3. اگر در توالت عمومی وسیله گران قیمت شما در داخل چاه افتاد، اجازه ندهید کسی از دستشویی استفاده کند.

بعد از اینکه این موارد را رعایت کردید حالا آماده شوید تا وسیله خود را از چاه درآورید.

روش های درآوردن اشیاء گران قیمت از چاه فاضلاب

اگر شیء مورد نظر شما در چاه فاضلاب افتاد و شما می‌توانید شیء را ببینید، کار شما بسیار راحت است. در صورتی که  شیء مورد نظر شما در شتر گلویی یا سیفون فاضلاب گیر کرده باشد و در ارتفاع هم نباشد شاید بتوان به وسیله گیره فاضلاب و یا یک میله ای که سر آن را خم کرده باشید، شیء را خارج کنید. طول گیره های فاضلاب که در بازار به فروش می رسد، بین ۵۰ سانتی متر تا ۱۲۵ سانتی متر می باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آیا نوشابه میتواند لوله فاضلاب را باز کند ؟

البته برای این کار از دست هم می توان استفاده کرد. هرچند که استفاده از دست کمی چندش آور است و شاید گاهی به دست شما آسیب برساند ولی در صورتی که مجبور شدید از دست برای این کار استفاده کنید حتماً از دستکش های ضخیم و بلند کمک بگیرید تا به دستتان آسیب نرسد.

اگر جسم در داخل توالت فرنگی افتاده، می توانید کاسه توالت فرنگی را باز کنید و بعد از آن دوباره آن را در جای خود نصب کنید. اگر برای درآوردن اجسام، ابزار خاصی در دسترس ندارید می توانید یک گیره لباس را بردارید و تمام قسمت های آن را صاف کنید و سر گیره لباس را مانند قلاب کج کنید و یا اینکه با یک سیم مفتولی که محکم باشد یک چنگک درست کنید و آن را داخل چاه فاضلاب کرده و جسم را بیرون بکشید.

استفاده از این سیم مفتولی و چنگک برای اشیایی مثل زنجیر و کلید بسیار مناسب است زیرا می شود با قلاب کردن، آنها را در آورد ولی اجسامی مانند موبایل با این وسیله قابل خارج کردن نیست و باید از وسایل دیگری برای این کار استفاده کنید که شاید چنگک و یا همان گیره و فاضلاب بهترین وسیله باشد. توصیه می کنیم یک گیره فاضلابی خریده و در منزل نگهداری کنید تا در صورت نیاز بتوانید از آن استفاده کنید.

استفاده کردن از جاروبرقی های تر و خشک هم می تواند مفید باشد. با استفاده از جاروبرقی تر و خشک می توانید وسایل داخل چاه را بیرون کشیده و جسم با ارزش خود را هم درآورید.

یک روش دیگر برای درآوردن اشیایی که آهنی هستند استفاده از آهنربا می باشد اگر شی شما چیزی مانند سوئیچ ماشین و یا کلید بود که در داخل چاه فاضلاب افتاده، با استفاده از آهنربا می توانید آن را خارج کنید.

در صورتی که جسم شما بسیار گران قیمت و با ارزش است باید لوله فاضلاب را باز کرده و لوله کشی فاضلاب را بشکافید. در صورتی که مهارتی در این کار ندارید به هیچ وجه خودتان برای این منظور اقدام نکنید و به لوله بازکن ها و متخصصین این کار مراجعه کرده و در آوردن شیء قیمتی خود را به آنها بسپارید.

نکات مهم جهت خارج کردن اشیاء از لوله فاضلاب

در صورتی که اشیاء گران قیمت شما در داخل لوله فاضلاب افتاد باید قبل از هر اقدامی به اعصاب خود مسلط باشید و موارد زیر را رعایت کنید:

۱- بهترین روش را برای بیرون آوردن اشیاء انتخاب کنید. دقت داشته باشید که رعایت نکات ایمنی و مسائل بهداشتی بسیار مهم است. در صورتی که می خواهید از دست خود، برای این کار استفاده کنید حتماً دستکش ضخیم و بلند به دست کنید.

۲-  از فلاش تانک و سیفون استفاده نکنید و به هیچ وجه داخل لوله آب نریزید.

۳- قطر لوله و ارتفاع آن را بررسی کنید و تا می توانید از دست برای برداشتن اشیاء استفاده نکنید زیرا احتمال دارد لوله ارتفاع زیادی داشته باشد و یا قطر لوله کم باشد و باعث شود دست شما در لوله گیر کرده و دچار آسیب‌دیدگی شوید.

۴- توصیه می‌کنیم از سیخ و یا میله برای درآوردن اجسام استفاده نکنید و به وسیله چراغ قوه محل مورد نظر را بررسی کنید و دقت کنید ببینید آیا جسم مورد نظر شما، قابل دیدن است یا نه؟

۵- معمولاً فاصله سیفون توالت ایرانی تا کف سرویس بهداشتی حدود ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر است و باید ابزاری که از آن استفاده می‌کنید حداقل ۶۰ سانتی متر طول داشته باشد. همانطور که در ابتدا بیان کردیم سعی کنید قبل از اینکه به چنگک و یا گیره فاضلابی نیاز پیدا کنید، حتماً یک گیره فاضلابی را خریداری کرده و در منزل نگه دارید تا در صورت نیاز بتوانید از آن استفاده کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آشنایی با ضوابط لوله کشی فاضلاب | مشکلات رایج در لوله کشی فاضلاب

افتادن جسم در چاه و مراجعه به شرکت های لوله بازکنی

در صورتی که اشیاء گرانقیمت شما داخل چاه فاضلاب افتاد اگر با روش های بیان شده نتوانستید مشکل را رفع کرده و جسم را از چاه بیرون بیاورید بهترین کار مراجعه به شرکت های لوله بازکنی می باشد. شرکت های لوله بازکنی می توانند به شکل تضمینی اشیاء را در کمتر از ۲۰ دقیقه از چاه فاضلاب درآوردند.

 هشدار مهم: دقت کنید به دلیل اینکه لوله کاسه توالت تنگ می باشد بعد از افتادن جسم در چاه توالت، اگر خواستید با دست جسم را خارج کنید ابتدا لوله فاضلاب را بررسی کنید. زیرا ممکن است دست شما در داخل لوله گیر کرده و قادر به در آوردن دست خود نباشید و ممکن است دچار آسیب‌دیدگی شوید. پس در هر لوله فاضلابی نمی توان با استفاده از دست، اشیاء را درآورد.

بعد افتادن اجسام در داخل چاه توالت، لوله فاضلاب حمام و یا آشپزخانه چکار کنیم؟

افتادن اجسام داخل چاه فاضلاب ممکن است باعث گرفتگی های شدید شود پس باید حتماً آنها را از چاه در آورده و از گرفتگی جلوگیری کرد.

البته به غیر از اشیاء گران قیمت ممکن است وسایل دیگری هم در داخل توالت بیفتد و باعث گرفتگی لوله فاضلاب شود که عبارتند از:

 • افتادن صابون در توالت ایرانی
 • افتادن صابون در توالت های فرنگی
 • افتادن سکه در دستشویی
 • افتادن خمیر دندان در توالت
 • افتادن مسواک در توالت
 • افتادن کرم در توالت
 • افتادن لوازم آرایشی در توالت
 • افتادن سوئیچ در توالت
 • افتادن دستگیره درب به داخل توالت
 • افتادن درب شامپو و یا اسپری در توالت
 • افتادن ژیلت در توالت
 • و…..

هر وسیله دیگری که در داخل چاه توالت بیفتد فرقی نمی کند، چرا که باید آن را از توالت خارج کنید زیرا ممکن است باعث گرفتگی های شدید در چاه توالت شود. اگر خودتان قادر به این کار نبودید حتماً باید به شرکت‌های لوله بازکنی مراجعه کنید تا با وسایل مخصوص بتوانند اجسام را از داخل چاه فاضلاب بیرون بیاورند.

گاهی ممکن جسمی که داخل چاه افتاده است در عمق باشند و در آوردن آن هم امکان نداشته باشد و لوله بازکن مجبور شود با وسایل مختلف برای رفع گرفتگی لوله، اجسام را به داخل چاه هدایت کند و گاهی اوقات این تنها روش رفع گرفتگی می باشد.

چاه فاضلاب

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم شما را با درآوردن اجسام گران قیمت خود از داخل چاه توالت و لوله های فاضلاب دیگر آشنا کنیم.

توصیه می کنیم در هنگامی که وارد توالت می شوید حتماً وسایل داخل جیب خود را خالی کنید. اجسامی مانند گوشی همراه، سوئیچ، خودکار، کیف پول و… را نباید در داخل جیب گذاشته در توالت ببرید زیرا در صورتی که در داخل چاه توالت بیفتد می تواند برای شما مشکل‌ساز شود و در صورت خارج نکردن این اجسام ممکن است لوله فاضلاب دچار گرفتگی های شدید شود.

اگر به هر دلیلی شیء داخل چاه فاضلاب افتاد به هیچ وجه مضطرب نشوید و خونسردی خود را حفظ کنید. با روش هایی که در این مقاله بیان کردیم می توانید مشکل را رفع کنید ولی در صورتی که نتوانستید اشیاء با ارزش خود را از داخل چاه فاضلاب خارج کنید بهتر است با شرکت های لوله بازکنی تماس بگیرید تا افراد متخصص این کار را انجام دهند.

مقالات مشابه را می توانید در سایت ایبک امداد مشاهده کنید.

آموزش خارج کردن اشیاء گرانقیمت از چاه فاضلاب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بعد افتادن اجسام در داخل چاه توالت، لوله فاضلاب حمام و یا آشپزخانه چکار کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا