تعمیرات پکیج و آب گرمکن

خطرهای پکیج در منزل چیست؟ | آیا استفاده از پکیج در خانه زیان آور است؟

از زمانی که پکیج ها جایگزین موتورخانه ها شدند نگرانی های دیگری برای مردم به وجود آمده است.به عنوان مثال: خطر های پکیج در منزل چیست؟ یا اینکه آیا قرار گرفتن پکیج در خانه خطر آفرین است؟ با دانستن پاسخ این سؤال ها می توانید نسبت به خطرات این دستگاه آگاهی پیدا کنید و تا جایی که ممکن است مشکلات دستگاه را برطرف نمایید.

نگهداری و استفاده از پکیج

پکیج مزیت های بسیاری نسبت به موتورخانه دارد. از این رو بیشتر افراد تمایل دارند که از پکیج استفاده کنند. چون که نگهداری و استفاده از پکیج خیلی راحت است و باعث مصرف سوخت کمتر می‌شود. شما می‌توانید با رعایت چند نکته ی ساده باعث افزایش طول عمر پکیج شوید و آن را در منزل نگه دارید.
برای اینکه بتوانید پکیج را در منزل قرار دهید همیشه باید فشار بار پکیج را کنترل کنید.دقت کنید که فشار بار پکیج نباید هرگز پایین‌تر از یک قرار گیرد. دمای پکیج را هم بررسی کنید و در صورت وجود مشکلی مانند چکه کردن آب در پکیج گرمایشی به تعمیرکار پکیج یا نمایندگی پکیج اطلاع دهید تا شما را راهنمایی کنند. هیچوقت پکیج را در کنار وسایل گرمایشی دیگر نصب نکنید. اگر پکیج شما در آشپزخانه قرار می‌گیرد فاصله ی مجاز آن با دیگر وسایل را رعایت کنید به طوری که کم‌کم ده سانتی‌متر از اطراف و حدود چهل و پنج سانتی‌متر از جلوی پکیج آزاد باشد. تا تعمیر ‌کار برای سرویس و تعمیر پکیج فضای کافی داشته باشد. بنابراین اگر قواعد و نکات ایمنی نگهداری و استفاده از پکیج را رعایت کنید. خطرات ناشی از نگهداری پکیج در منزل را به طور چشمگیری کاهش می‌دهید.

نصب پکیج در محل مناسبی از منزل

چنانچه شما نکات ایمنی و اصول مقررات را در نگهداری و استفاده از پکیج در منزل را رعایت کنید. با نگهداری پکیج در منزل هیچ خطری شما و ساکنان منزلتان را تهدید نخواهد کرد و یکی از این موارد کنترل مسیر دودکش پکیج است. شما باید به طور مرتب مسیر دودکش را بررسی کنید تا در صورت ایجاد مشکل آن را فورا رفع کرده و از بروز مشکل جدی جلوگیری نمایید. و مطمئن شوید که مسیر دودکش باز باشد.

حتما بخوانید:   مشکلات رایج در آبگرمکن ایران شرق | عیب یابی آبگرمکن ایران شرق

نصب کردن پکیج در بالکن و تراس

اگر شما می‌خواهید که پکیج را در بالکن و تراس نصب کنید باید دقت کنید تا پکیج را در مسیر وزش باد و جریان هوای تند قرار ندهید زیرا باید از این موارد محفوظ ‌بماند.

نصب کردن پکیج داخل کابینت

در شرایطی که پکیج را داخل کابینت نصب کردید.در نظر داشته باشید که پکیج برای اشتعال نیازمند اکسیژن است.پس بهتر است برای رساندن اکسیژن مورد نیاز پکیج برای اشتعال از کابینت های کرکره‌ای استفاده کنید تا پکیج هم با مشکل روبرو نشود. با رعایت این موارد پکیج را با خیال راحت در منزل نگهداری و استفاده کنید.

نصب کردن پکیج داخل کابینت

نصب کردن پکیج در خانه کوچک

احتمالا شما هم از خطرات و ممنوع بودن نگهداری و نصب پکیج در خانه های کوچک شنیده اید. اما اگر شرایط و نکات فوق من جمله هوای مورد نیاز برای اشتعال از بیرون مهیا باشد. نه تنها ایجاد خطر کاهش می‌یابد بلکه مشکل و ممنوعیتی هم نداشته و در خانه های با متراژ کم نگهداری و استفاده از پکیج بدون خطر بوده و مجاز است. امّا به شرط رعایت کامل اصول و مقررات و نکات ایمنی.

از آنجا که نگرانی اکثر مردم مصرف اکسیژن موجود در منزل به وسیله ی وسایل گاز سوز و مرگ خاموش است. از طرفی دیگر کسی بازدارنده ی به کارگیری پکیج های دارای دودکش دوجداره یا دو دودکش جدا نیست. که یکی از این دودکش ها بدون مصرف هوای داخل خانه، هوای تازه را از بیرون تامین می‌کند.

نگهداری پکیج در منزل و خطرات احتمالی

در صورتی که قصد دارید پکیج را در منزل نگهداری و استفاده کنید باید در نظر داشته باشید که اگر اصول و قواعد و نکات ایمنی نگهداری پکیج در منزل را به خوبی و درستی انجام نشود. احتمال ایجاد خطر را افزایش می‌دهد. در ادامه به تعدادی از این خطرات می‌پردازیم.

نشت گاز

یکی از خطرات احتمالی نگهداری پکیج در منزل نشت گاز است.پس در تمامی لوازم گاز سوز و پکیج دقت کنید که کوچکترین نشتی گازی نداشته باشند.نشتی گاز پکیج ممکن است به علت وجود اتصالات در مسیر عبور گاز رخ دهد.در شرایطی که احتراق صورت نگرفته باشد گاز به طور کلی فضای خانه را دربرگرفته و موجب انفجار و آتش‌سوزی خواهد شد.
به همین سبب سعی کنید مکانی که برای نصب و نگهداری پکیج انتخاب می‌کنید نیاز به اتصالات زیاد و اضافه نداشته باشد تا از نشت گاز در اتصالات جلوگیری شود.

حتما بخوانید:   معرفی و اجزا قطعات مختلف پکیج به زبان ساده

مرگ خاموش با نشت دود

از دیگر خطرات احتمالی نگهداری از پکیج در منزل نشت دود است.نشت دود پکیج باعث آسیب به بهداشت محیط می‌شود. از احتراق ناقص گاز مونوکسید کربن حاصل می‌شود و باعث کاهش اکسیژن موجود در فضای منزل خواهد شد. اگر دودکش از نظر فنی دچار مشکل باشد گازهای آلاینده به فضای داخلی خانه نفوذ کرده و جان و سلامتی افراد به خصوص سالمندان و کودکان را به خطر می‌اندازد.

پس رعایت استاندارد های معین شده و نکات ایمنی و مقررات الزامی بوده تا نشت دود پکیج به حداقل برسد. به علاوه ی رعایت موارد فوق دارا بودن سیستم ایمنی خروج صحیح دود و سنسور دود و سیستم کنترل عملکرد صحیح فن از دلایل کاهش نشت دود پکیج است. این سنسور عملکرد نادرست و خطا در پکیج را تشخیص داده و دستگاه را برای مصرف کننده ایمن می‌سازد.

مرگ خاموش با نشت دود

بروز مشکلات قلبی و تنفسی با کاهش اکسیژن منزل

برای اینکه فرآیند احتراق پکیج به درستی انجام شود نیاز به جریان هوا دارد. با نصب پکیج در اتاق خانه های متراژ پایین و کوچک موجب مصرف هوای تازه ی خانه شده و اکسیژن و هوای تنفس برای افراد خانه کاهش می‌یابد. به خصوص اگر شخصی از خانواده آلرژی و بیماری تنفسی داشته باشد پکیج میتواند برای آنها خطر ساز باشد.
پکیج رطوبت خانه و آب بدن افراد خانه را کاهش می‌دهد و این امر موجب اختلال در گردش خون شده و غلظت خون را افزایش می‌دهد. همچنین با ادامه ی روند کاهش رطوبت خانه مخاط بدن خشک می‌شود و تبادل اکسیژن به سختی اتفاق می‌افتد. به همین سبب بدن آب زیادی از دست خواهد داد که برای بیماران قلبی عواقب بدی در پیش خواهد داشت.
با کاهش آب بدن مشکلاتی در گردش خون ایجاد می‌شود. کسانی که به بیماری های قلبی عروقی مبتلا هستند با مشکلات زیادی روبرو خواهند شد. زیرا شعله های پکیج برای روشن ماندن به مدت بیشتر اکسیژن مورد نیاز خود را از محیط گرفته و در نتیجه باعث کاهش اکسیژن محیط می‌شود که باعث آسیب دیدگی افراد حاضر در خانه خواهد شد.
توصیه می‌کنم اگر در خانه های کمتر از شصت متر زندگی می‌کنید. از نصب پکیج خودداری کنید. چون اکسیژن و هوای محیط کم است و پکیج این هوای کم را برای احتراق مصرف می‌کند و گاز مونوکسید را سریع به محیط منتقل می‌کند که به مرور موجب ایجاد بیماری های تنفسی خواهد شد. لیکن در شرایطی که هوای مورد نیاز پکیج را از خارج منزل فراهم نمایید.
شما زمانی می توانید از پکیج در خانه استفاده کنید که مشکلات کاهش اکسیژن و رطوبت هوا را برطرف کنید. برای رفع این مشکل به چند مورد توجه کنید:

  • برای برطرف کردن خشکی هوا از دستگاه بخور و … استفاده کنید.
  • پنجره ها را مرتب باز کنید تا اکسیژن مورد نیاز تامین شود.
  • برای افزایش رطوبت بدن مایعات زیادی استفاده کنید.
  • از مواد شوینده ملایم و مرطوب‌کننده به ویژه در فصل خشکی هوا استفاده کنید.
  • از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید.
حتما بخوانید:   راهنمای تبدیل آبگرمکن کپسولی به گاز شهری

ایجاد آلودگی صوتی پکیج

بعضی از‌ پکیج ها صدا های اضافی تولید می‌کنند و این موضوع در خانه های کوچک باعث آزار افراد خانواده می‌شود. پس هنگام خرید پکیج از برند معتبری خرید کنید تا این مشکل را نداشته باشید. اگر پکیج شما صدای زیادی تولید می‌کند به یک تعمیرکار پکیج با تجربه مراجعه نمایید تا دستگاه را بررسی کند و علت صدای نامتعارف را بیابد.

خطرات انفجار پکیج

همانگونه که اطلاع دارید در ایران انرژی و سوخت پکیج ها اکثرا با گاز است. که احتمال ایجاد خطراتی به همراه دارد. این سؤال پیش می‌آید: آیا پدیده ی انفجار برای پکیج رخ می‌دهد‌؟

در پاسخ به این سؤال باید بگویم بله، در صورتی که پکیج دچار مشکل و نقص عملکرد شود ممکن است که انفجار رخ دهد. اما پکیج ها معمولا با ایجاد مشکلی خاموش می‌شوند و ایمنی بسیار بالایی دارند. ولی در هر صورت این خطر از قاعده دور نیست.
از دیگر خطرات ناشی از نگهداری پکیج در خانه خطر انفجار گاز در محیط مسکونی به علت عملکرد ناصحیح شیر کنترل گاز است. شیر گازی پکیج قطعات مکانیکی ویژه ای دارد. اگر کیفیت خوبی نداشته باشد و یا با گذشت زمان خراب شود ممکن است عملکرد صحیحی نداشته باشد. با عملکرد ناقص شیر کنترل گاز پکیج، بدون جرقه ای گاز اشتعال یافته و در محیط کوچک زندانی می‌شود و ناگهان در اتاق احتراق با حجم زیادی آزاد خواهد شد. در این شرایط اگر به طور اتفاقی سیستم جرقه روشن شود باعث انفجار بزرگی خواهد شد.

رعایت نکات ایمنی پکیج

  • از سایز تعیین شده ی کارخانه استفاده کنید.
  • از دودکش مخصوص خود پکیج استفاده شود.
  • سرویس پکیج و کلاهک را به صورت دوره ای و همزمان انجام دهید.
  • نصب کلاهک H را فراموش نکنید.
  • نکات ایمنی لوازم گازسوز را کاملا رعایت کنید.

31

مشکل های پکیج در منزل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با ضرر ها و خطراتی که پکیج در خانه برای افراد دارد توضیحاتی را شرح داده ایم.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x