خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

در هنگام باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب چه نکات ایمنی را باید رعایت کنیم؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

وقتی لوله های فاضلاب مسدود می شوند بهترین کار مراجعه به شرکت های معتبر لوله بازکنی می باشد تا از آسیب رسیدن به لوله ها جلوگیری کرده باشید ولی نکته مهم این است که در این موارد باید حتماً به نکات ایمنی توجه کنید زیرا در غیر این صورت در هنگام کار لوله بازکنی، با مشکلات زیادی رو به رو خواهید شد. در صورتی که از هر کدام این روش های لوله بازکنی بخواهید استفاده کنید رعایت نکات ایمنی و بهداشتی ضروری و لازم است.

رعایت نکات ایمنی در استفاده از محلول لوله بازکنی

برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه می‌توانید از محلول های شیمیایی استفاده کنید. به این نکته توجه کنید که این محلول ها دارای خاصیت اسیدی بوده و کار کردن با آنها بسیار خطرناک است و می تواند برای شما ضررهای زیادی را به دنبال داشته باشد. هنگام استفاده از این محلول ها باید نکات مهمی را رعایت کنید:

 • هیچ گاه این محلول ها را بو نکنید زیرا برای ریه شما مضر است.
 • در محیط های دربسته از این محلول ها استفاده نکنید.
 • درب یا پنجره توالت را باز گذاشته و هواکش هوا را هم روشن کنید.
 • در صورت استفاده از محلول های لوله بازکنی، به هیچ وجه چند محلول را با یکدیگر مخلوط نکنید زیرا می‌تواند بسیار خطرناک باشد.
 • در هنگام استفاده از این محلول ها حتماً از ماسک و دستکش استفاده کنید.
 • اجازه ندهید محلول با پوست شما تماس پیدا کند.

مواردی را که برایتان نام بردیم نکات ایمنی و بهداشتی برای استفاده از محلول های شیمیایی می باشد که حتماً باید آنها را رعایت کنید.

گرفتگی لوله

رعایت نکات ایمنی برای استفاده از دستگاه فنر لوله بازکنی

در صورتی که گرفتگی لوله فاضلاب شدید بود و با محلول‌های شیمیایی برطرف نشد باید از فنر های لوله بازکنی برای این کار استفاده کنید برای این منظور به نکات زیر توجه کنید:

 • در هنگام استفاده از دستگاه ممکن است سرعت چرخش آن باعث پیچ خوردن و برخورد فنر به اطراف شود؛ پس باید دقت داشته باشید از سرعت کم این دستگاه استفاده کنید.
 • در هنگام استفاده از این دستگاه حتماً باید از دستکش استفاده کنید تا به دستتان آسیب نرسد.
 •  برای استفاده از دستگاه فنر برقی حتماً باید در زمینه استفاده از آن مهارت داشته باشید در غیر این صورت ممکن است به لوله و همچنین به خودتان آسیب بزنید.
 • در هنگام استفاده از فنر برقی، بسته به نوع گرفتگی، باید از سر فنر مخصوص استفاده کنید.

رعایت نکات ایمنی برای استفاده از دریل

یکی دیگر از روش های باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب استفاده از دریل می باشد در گذشته از این روش زیاد استفاده می کردند به این صورت که دریل را به فنر دستی وصل می کردند و به وسیله دریل، فنر چرخش پیدا کرده و گرفتگی لوله را باز می‌کرد.

در هنگام استفاده از دریل امکان داشت سرعت زیاد دریل، باعث برخورد فنر به اطراف شده و به لوله ها آسیب زیادی برساند امروزه از این روش زیاد استفاده نمی‌شود زیرا فنرهای برقی به راحتی می‌توانند مشکل گرفتگی لوله فاضلاب را برطرف کنند.

استفاده از اسید ها برای رفع گرفتگی لوله

دقت داشته باشید که اسید ها دارای مواد خورنده می باشند و هنگام استفاده از آنها حتماً باید به دستورالعمل روی آن، توجه کنید محلول های اسیدی قابل اشتعال بوده و باعث آتش سوزی و گاهی انفجار خواهند شد. این اسیدها تولید گازهای سمی مانند کلر، متان و هیدروژن می کند که باعث مسمومیت شدید در انسان و گاهی هم مرگ می شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل بوی بد فاضلاب از کولر آبی چیست | روش های برطرف کردن بوی بد کولر آبی

در اثر تماس پوست دست با اسید، ممکن است دچار سوختگی های شدید و عمیق شوید، اگر خواستید برای باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب از اسید استفاده کنید حتماً باید به نکات مهمی توجه کنید که در ادامه شما را با آن آشنا می کنیم.

رعایت نکات ایمنی در هنگام استفاده از اسید برای رفع گرفتگی لوله

اگر از روش های بی ضرر برای رفع گرفتگی لوله استفاده کردید ولی اثر نکرد و تصمیم دارید که از اسید ها برای این کار استفاده کنید، حتماً باید نکات ایمنی را در هنگام استفاده از آنها رعایت کنید این نکات عبارتند از:

 • در هنگام استفاده از محلول های اسیدی از ماسک و عینک مخصوص استفاده کرده و مراقب بخار های سمی تولید شده باشید که ممکن است به چشم، مجاری تنفسی و پوست شما آسیب برساند.
 • در صورتی که ناخواسته این مواد بر روی پوست و یا چشم شما پاشیده شد، حتماً آن را با آب سرد شسته و به پزشک مراجعه کنید.
 • هنگامی که اسید ها را خریداری می کنید باید به نوشته روی آن توجه کنید، مثلاً اگر می خواهید برای لوله فاضلاب آشپزخانه از آن استفاده کنید باید اسیدی تهیه کنید که مخصوص غذا و ذرات چربی باشد و اگر می خواهید در حمام از آن استفاده کنید باید اسیدی تهیه کنید که حلال مو باشد.
 • هنگامی که با گرفتگی لوله فاضلاب به وسیله جسم سختی روبرو شدید توجه کنید که اسید هیچگاه مشکل را برطرف نخواهد کرد در این صورت باید با شرکت های لوله باز کنی تماس بگیرید تا با فنر برقی این مشکل را برطرف کنند.
 • اسیدهای موجود در بازار غلیظ بوده و باید با آب رقیق شوند هیچگاه آنها را به همان صورت غلیظ استفاده نکنید.
 • در هنگامی که می خواهید از اسید استفاده کنید حتماً پنجره ها را باز کرده و هواکش را روشن کنید.
 • در هنگام باز کردن لوله با اسید دقت کنید که اطفال در دسترس شما نباشند.
 • هیچ وقت از اسیدها بیشتر از مقداری که تعیین شده استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث سوراخ شدن لوله ها و نشتی آنها شود.

باید ها و نبایدهای لوله بازکنی

دانستن باید ها و نباید ها در حوزه لوله بازکنی باعث می شود شما بتوانید گرفتگی لوله را با کمترین هزینه برطرف کنید یکی از مشکلاتی که بیشتر مردم با آن روبرو می شوند گرفتگی لوله فاضلاب است امروزه این مشکل به دلیل استفاده از ابزار آلات پیشرفته به راحتی برطرف می شود.

ولی مهمترین نکته  این است که از گرفتگی و همچنین پیشرفت آن در لوله فاضلاب جلوگیری کنید. بایدها و نبایدهایی که باید در زمینه لوله فاضلاب رعایت کنید بسیار مهم است زیرا گرفتگی ها باعث بوی بد فاضلاب شده و گاهی در صورت شدید شدن، ممکن است آب چاه بالا زده و شما را با مشکلات زیادی در منزل روبرو کند. شاید مهمترین کار این باشد که از گرفتگی لوله فاضلاب جلوگیری کنید تا با مشکلات بعدی روبرو نشوید.

چگونه می توانیم از گرفتگی لوله فاضلاب حمام جلوگیری کنیم؟

حمام محل نظافت افراد بوده و به همین دلیل ممکن است مو، مواد زائد، افتادن درب شامپو و مواد دیگر در فاضلاب باعث گرفتگی لوله شود به همین دلیل باید در این مورد بسیار حساس باشید و حتماً از کفشورهایی که دارای صافی می باشند برای حمام استفاده کنید. بعد از استحمام، حتماً در چاه آب گرم بریزید تا لوله پاک شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل و نشانه های گرفتگی و پر شدن چاه فاضلاب چیست؟

چگونه می توانیم از گرفتگی لوله فاضلاب توالت جلوگیری کنیم؟

مهمترین قسمت فاضلاب در ساختمان، توالت است که بعضی از مردم طبق عادت غلط، دستمال‌های کاغذی و وسایل دور ریز بهداشتی را در داخل لوله توالت می اندازند؛ در این صورت باید انتظار داشته باشند که به زودی و در آینده نزدیک با گرفتگی لوله فاضلاب روبرو شوند. این گرفتگی ها بسیار شدید بوده و برای برطرف کردن آن به فنر های برقی نیاز است.

چگونه می توانیم از گرفتگی لوله روشویی و ظرفشویی جلوگیری کنیم؟

یکی دیگر از موارد گرفتگی به سینک ظرفشویی و روشویی مربوط می شود برای اینکه از گرفتگی این قسمت ها جلوگیری کنید باید از وارد شدن پسماندهای غذایی و تفاله چای در لوله فاضلاب ظرفشویی جلوگیری کنید. چربی و روغن حاصل از شستشوی ظروف می تواند باعث گرفتگی های نرم در لوله شود که استفاده از جوش شیرین مشکل را برطرف می کند. آب جوش هم برای رفع این گرفتگی بسیار مناسب بوده و می تواند گرفتگی را سست و نرم می کند.

گرفتگی لوله های فاضلاب در فصل بارانی

یکی دیگر از موارد گرفتگی مربوط به لوله های فاضلاب در زمان بارندگی می باشد ورود آب فراوان باران می تواند در لوله های فاضلاب باعث گرفتگی های شدید شود. لوله فاضلاب در نهایت به لوله فاضلاب اصلی وصل شده است، ترکیب آب باران با فاضلاب، باعث گرفتگی شدید خواهد شد آب باران باعث می شود شن های ریز در روی پشت بام و خاک جمع آوری شده و به داخل فاضلاب هدایت شود برای اینکه از بروز این مشکل جلوگیری کنید حتماً باید برای ورودی ناودانی یک صافی مناسب قرار دهید.

استفاده از دستگاه لوله بازکنی

گرفتگی لوله فاضلاب برای هر کسی امکان دارد پیش بیاید ممکن است این گرفتگی ها با راهکار های بسیار ساده برطرف شوند مانند استفاده از پودرهای لوله بازکنی، محلول های مخصوص و یا لوله بازکن های خانگی، ولی گاهی ممکن است مشکل کمی پیچیده تر بوده و نیاز شود که شما به شرکت‌های لوله بازکنی مراجعه کنید.

استفاده از دستگاه های لوله بازکنی می تواند حتی شدیدترین گرفتگی ها را برطرف کند این دستگاه ها انواع مختلفی داشته و به نسبت نوع گرفتگی، از آنها استفاده می شود در صورتی که از دستگاه لوله بازکنی استفاده کردید باید برای جلوگیری از بروز دوباره این گرفتگی، به نکاتی توجه کنید:

 • شستشوی سینک ظرفشویی و لوله فاضلاب بعد از باز کردن به وسیله دستگاه بسیار مهم است.
 • حتماً بعد از استفاده از دستگاه های لوله بازکنی در داخل لوله پودر لباسشویی و یا مایع ظرفشویی ریخته و با آب گرم کاملاً لوله را شستشو دهید.
 • با اینکار رسوبات داخل لوله شسته شده و داخل چاه می شود.

گرفتگی لوله

سخن پایانی

در هنگام گرفتگی لوله های فاضلاب می توانید با مراجعه به شرکت های لوله بازکنی از آسیب‌های جدی به لوله های ساختمان جلوگیری کنید ولی دقت داشته باشید باید حتماً نکات ایمنی را در هنگام کار رعایت کنید تا با مشکلات جدی روبرو نشوید.

اگر در زمینه گرفتگی‌های لوله فاضلاب و رعایت نکات ایمنی سوالی داشتید در قسمت دیدگاه‌ها مطرح کنید، متخصصین ما در ایبک امداد پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

در هنگام باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب چه نکات ایمنی را باید رعایت کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه می توانیم از گرفتگی لوله فاضلاب توالت جلوگیری کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا