خدمات نظافتی

ترفندهای اساسی و کلیدی در خصوص خوشبو کردن خانه

منشا بوی بد خانه از کجاست؟ | راهکارهای خوشبو کردن منزل

اولین موردی که در لحظه ورود به منزل باعث جلب توجه شما می شود خوشبویی و عطر فضای خانه می باشد. البته امکان دارد لوازمی همچون مبلمان، دکوراسیون داخلی و … نیز به چشم تان بیایند، ولی بوی ناخوشایند به طور غیرارادی توجه شما را به سمت خود جلب می کند. در نتیجه یک خانه هرچقدر هم تمیز و زیبا باشد، ولی در صورتی که عطر و بوی خوبی نداشته باشد، با بودن در آن محیط اذیت خواهید شد. حال سوال این است چه روش هایی برای خوشبو کردن خانه وجود دارد؟ نحوه خوشبو کردن خانه به چه صورت است؟ آیا روش هایی به جز استفاده از مواد شیمیایی برای معطرسازی خانه وجود دارد؟ پس بهتر است همانند دیگر مسائل نگاهی به گذشته کنیم و از روش های گذشتگانمان برای خوشبوسازی منزلمان بهره بگیریم. زیرا استفاده از مواد شیمیایی در درازمدت باعث به وجود آمدن مشکلات تنفسی بسیاری می شود.

نحوه خوشبو کردن خانه

تکنیک های بسیار متفاوت و متنوعی وجود دارد که می توان با به کار بستن آن ها خانه را خوشبو نگه داشت. برای دانستن نحوه خوشبو کردن خانه، بهتر است قبل از هر چیز با گونه های متفاوت خوشبو کننده های طبیعی، که همیشه پیش رویمان هستند ولی آن ها را نمی بینیم، بیشتر آشنا شویم. از سویی دیگر فراهم کردن خوشبو کننده ها و روغن های طبیعی نیز روش مطلوبی برای عطرآگین کردن محیط خانه می باشد.

خانه ای خوشبو علاوه بر اینکه پاکیزه به نظر می آید، به دلیل حضور بوی خوشایند در منزل سبب آرامش فکری و روحیه مثبت در افراد خانه نیز می شود. مطالعه ای در سال 2009 ثابت کرده است که اشخاصی که آروماتراپی می کردند، دارای استرس و فشارهای عصبی کمتری نسبت به اشخاصی که از داروهای نامناسب استفاده می کردند، می باشند. در نتیجه به کار بردن رایحه های خوشبو در خانه قادر است در کاهش اضطراب و تنش های روحی موثر واقع شود.

حتما بخوانید:   تمیز کردن کابینت های گلاس بدون از بین رفتن برق آن

علل بوی بد خانه

بهتر است هرازگاهی درب خوشبو کننده ها و عطرهای خود را باز کنید تا رایحه آن ها در فضای خانه بپیچد. و حتی با رایحه های ملایم و گاهی نیز رایحه های جدید و انرژی زا روبه رو شوید.

اکثر ما معمولاً به عطرهای پوستی اطمینان کرده و در طول روز رایحه مورد علاقه خود را همراه خود به این طرف و آن طرف می بریم. ولی از قدرت و توانایی عطرهای خانگی بی خبریم. این عطرها قدرت بسیار زیادی در به وجود آوردن رایحه خوب برای محیط دارند. به همین دلیل است که آن ها می توانند بوی بد را برطرف سازند. ولی پیش از استفاده از آن ها باید منشأ بوی بد را پیدا کرد تا بتوان متناسب با آن از معطر کننده های طبیعی یا شیمیایی استفاده کرد.

منشا بوی ناخوشایند در خانه

بسیاری از قسمت ها و مکان های زیر می توانند باعث ایجاد بوی نامطبوع در خانه شوند. در زیر به بخشی از آن ها اشاره می کنیم:

 • بوی ناخوشایند آشپزخانه
 • بوی نامطبوع لوله های فاضلاب (سینک)
 • بوی ناخوشایند فرش و قالی
 • بوی نامطبوع سیگار
 • بوی ناخوشایند لاستیک درب لباسشویی
 • و …

علت استفاده از عطرهای خانگی

زمانی که دوستان و آشنایان شما به خانه تان می آیند، علاوه بر دکوراسیون داخلی منزلتان، از اینکه در فضای خانه بوی خوشایندی را استشمام کنند، لذت می برند. از سویی دیگر، بوی نامطبوع همچون بوی کپک یا بوی بد فاضلاب می تواند برای میهمانان شما آزار دهنده باشد. در نتیجه اینکه شما خانه ای تمیز داشته باشید یک طرف ماجراست. و داشتن خانه ای که خوشبو و معطر است ماجرایی دیگر است.

بنابراین استفاده از خوشبو کننده ها و عطرها چه طبیعی و چه شیمیایی می تواند در روحیه میهمان و حتی خود شما در خانه تاثیر گذار باشد. نمونه هایی از این خوشبو کننده شامل عطرهای گوناگون، شمع های عطرآمیز و معطر، اسانس ها، گل های آپارتمانی و …. می باشند.

راه کارهای خوشبو کردن منزل چیست؟

گستراندن بوی خوش در محیط خانه کار دشواری نیست و به سادگی با روش های آسان می توان این کار را انجام داد. لوازم و محصولات زیادی در اطراف ما وجود دارند که قابلیت خوشبو کنندگی را دارا می باشند. فقط نیاز است که به صورت مطلوب از آنها استفاده شود تا نتیجه خوبی را در پی داشته باشد. در این قسمت به بعضی از این تکنیک های معطرسازی فضا اشاره می کنیم:

استفاده از فر

یکی از روش های خوشبو سازی خانه استفاده از فر برای پخت انواع شیرینی می باشد. اما همیشه نیازی نیست برای خوشبو کردن خانه حتماً شیرینی یا کیکی بپزید. شما می توانید تنها با قرار دادن ظرفی حاوی مقداری یکسان از دو ادویه میخک و دارچین درون فر، به مدت سی دقیقه و با دمای 180 درجه سانتیگراد رایحه ای خوش را در فضای خانه پخش کنید.

حتما بخوانید:   چک لیست برای نظافت ساختمان | وسایل مورد نیاز برای نظافت مجتمع مسکونی

نحوه خوشبو کردن خانه

استفاده از گل های معطر

از دیگر راه کارهای خوشبو کردن منزل استفاده از گل های معطر و موجود در هر فصل می باشد. کافی است چند شاخه گل معطر را بر روی میز خانه خود قرار دهید تا بوی مطبوع آن ها در خانه پخش شود.

استفاده از شمع‌های معطر

از کارهای دیگری که می توان برای ایجاد بوی مطبوع در خانه انجام داد، به کارگیری انواع شمع های عطرآگین و معطر می باشد.

نحوه خوشبو کردن خانه از طریق خوشبو سازی یخچال

پرمصرف ترین وسیله در منازل یخچال ها می باشند، به همین دلیل ساطع شدن بوی بد از یخچال ها سبب اذیت همه افراد منزل می شود. از این رو شما می تواتید با به کار گیری چند راه کار ساده یخچال خود را خوشبو سازید. به همین جهت اگر تمایل دارید از بوی نامطبوع یخچال خود رهایی یابید، در قدم اول مناسب ترین راه کار استفاده از جوش شیرین می باشد. برای انجام این کار نیز تنها نیاز است کمی جوش شیرین را در قفسه های مختلف یخچال بگذارید.

راه کار دیگر خوشبو سازی یخچال استفاده از عصاره وانیل و لیمو می باشد. زیرا این دو از جمله موادی هستند که به علت دارا بودن عطر منحصربه فرد خود، برای معطر سازی هر وسیله ای در منزل بسیار مناسب هستند. برای انجام این کار کافی است چند تکه دستمال را به مخلوط این دو ماده آغشته کنید و آن ها را  در طبقات و کشوهای یخچال قرار دهید. این کار باعث خوشبو شدن یخچال شما خواهد شد.

نحوه از بین بردن بوی بد پیچیده در خانه

در برخی از شرایط به علت های متفاوتی بوی بد در خانه می پیچد که به راحتی نیز رفع نمی گردد. به طور مثال اگر یک بار در درون فضای خانه سیگار کشیده شود بوی آن به این سادگی ها از بین نخواهد رفت. یا اگر زیاله ها سر وقت به بیرون از خانه منقل نشوند بوی نامطبوعی تا ساعت ها در خانه ماندگار خواهد بود.

برطرف سازی این بوهای ناخوشایند ترفندهای خاص خود را دارد. ترفندهایی که به خنثی کنندگان بوی نامطبوع شهرت دارند. که در دستورالعمل آن ها سرکه سفید نقش بسزایی دارد.

 • برای برطرف سازی بوی سیگار کافی است چند کاسه سرکه سفید را در اطراف خانه چیده تا بوی بد آن از بین برود.
 • برای برطرف سازی بوی بد زباله پیچیده در خانه نیز کافی است مقداری جوش شیرین را در کف سطل زباله قرار دهید.
حتما بخوانید:   نحوه مرتب کردن انباری | ترفندهای مهم و ساده

نحوه خوشبو کردن خانه

نکاتی در رابطه با نحوه خوشبو کردن خانه

افزون بر راه کارهایی که برای نحوه خوشبو کردن خانه در بالا ذکر شد، باید یکسری نکات را نیز در عطرآگین کردن خانه در نظر بگیرید. که اساسی ترین این نکات به شرح ذیل می باشد:

 • یادتان نرود برای این که همیشه منزل شما دارای عطر و بوی خوب باشد، ضروری است که پاک سازی و نظافت آن را به صورت روزانه و مرتب انجام دهید و از آن غافل نشوید.
 • با افزودن چندین قطره از اسانس یا عصاره ای که مطابق سلیقه شماست، در دستگاه بخور یا رطوبت ساز و یا ظرف پر از آب که بر روی اجاق گاز می باشد، می توانید فضای خانه را خوشبو و معطر کنید.
 • برای تمیز کردن لوازم منزل استفاده از اسپری لیمو یا سرکه و آب می تواند باعث از بین رفتن بوی بد در خانه شده و به خوشبو سازی خانه کمک کند.
 • پیش از اینکه قصد به کار بردن هر کدام از موارد بیان شده در این مطلب را به جهت معطر سازی خانه داشته باشید، از وجود حساسیت در افراد خانواده، کودکان و حیوانات خانگی مطمئن شوید و سپس اقدام به این کار کنید تا از عواقب ناشی از آن ها و بروز مشکل پیشگیری کنید.

نتیجه گیری

خوشبو کردن خانه تنها مربوط به الان نیست و از دوران باستان از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. به طور مثال، یونانی ها برگ گیاهان را در قسمت های مختلف خانه می آویختند تا بوی خوبی در فضای خانه منتشر شود. امروزه نیز ترفندها و تکنیک های متفاوتی در نحوه خوشبو کردن خانه وجود دارد. ولی استفاده از مواد طبیعی برای معطرسازی فضای خانه دارای مزایای بسیاری است.

به دلیل اینکه گیاهان و مواد طبیعی دارای مواد شیمیایی مضرر نمی باشند، از این رو برای سلامتی نیز هیچگونه خطری ندارند. از سویی دیگر نیز استفاده از راه کارهای طبیعی برای کودکان و حیوانات خانگی نیز آسیب زننده نمی باشد.

31

نحوه خوشبو کردن خانه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش های مختلف نحوه خوشبو کردن خانه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x