سلامت پوستمجله

پیری پوست چیست ؟ | آرا نیک

نشانه های پیری پوست چیست، راهکار جلوگیری از پیری پوست چیست؟

پیری پوست یکی از  مشکلاتی که بر زیبایی پوست تاثیر گذاشته و باعث کاهش اعتماد به نفس فرد می شود  بر خلاف تصور بیشتر مردم که پیری پوست فقط با افزایش سن  اتفاق می افتد باید بگوییم که پیری پوست در افراد جوانتر نیز رخ می دهد پیری زودرس بسته به عوامل مختلف شدت متفاوتی دارد  ما در این مقاله با نشانه های بروز پیری پوست و همچنین عوامل ایجاد آن آشنا می شویم.

نشانه های پیری پوست

پیری پوست نشانه هایی دارد ما در ادامه برخی از آنها را نام خواهیم برد و روش جلوگیری از آنها را برایتان شرح می دهیم.

لک پوست

لک پوست در اثر آفتاب می تواند بروز کند اگر زیاد در مقابل نور خورشید قرار می گیرید لکه های پوست شما تشدید می شود اگر لکه ها بر پوست شما ظاهر شدند به متخصص مراجعه کنید برای اینکه این لکه ها کمتر بر پوست شما ظاهر شوند چند نکته زیر را رعایت کنید:

 • از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.
 • از قرارگیری در معرض مستقیم نور خورشید پرهیز کنید.
 • از کلاه هنگام بیرون رفتن استفاده کنید.
 • ویتامین E مصرف کنید.
 • از کرم های موضعی و همچنین آلوئه ورا استفاده کنید.

پیری پوست

چروک شدن پوست دست

از دیگر نشانه های پیری پوست چین و چروک دست است برای اینکه از پیری پوست دست جلوگیری کنید ما در ادامه پیشنهاداتی را برایتان ارائه می دهیم:

 • از دست خود در برابر نور مستقیم خورشید محافظت کنید.
 • از کرم های ضد آفتاب و یا ماسک دست و صورت استفاده کنید.

پوست خشک و افتاده

داشتن پوست خشک نشانه این است که پوست و سلول های پوست قدرت بازسازی خود را از دست داده اند پس برای  اینکه پوست ما از دوباره جان بگیرد  می توانیم مواردی را انجام دهیم:

 • از روغن زیتون برای ماساژ دادن پوست استفاده کنیم.
 • از مرطوب کننده های مناسب پوست خشک استفاده کنیم.
 • می توانیم ترکیب ماست و سفیده تخم مرغ برای بهبود افتادگی پوست  به کار بگیریم.

سیاهی و پف زیر چشم

کمبود کلاژن، گریه کردن، خواب نامناسب ، کمبود آب بدن می تواند باعث سیاهی  و پف زیر چشم شود برای دوری از سیاهی و پف زیر چشم  راهکارهای پیشنهاد می کنیم:

 • داشتن خواب مناسب.
 • استفاده از چای کیسه ای.
 • استفاده از ماسک دور چشم با خیار.
 • مصرف روغنی که دارای ویتامین E است.
حتما بخوانید:   قطع برق چه تاثیری بر لوازم خانگی دارد ؟

عواملی که سبب پیری زودرس پوست می شود

پیری زودرس پوست عوامل مختلفی دارد که ما در ادامه به برخی از شایع ترین این عوامل اشاره می کنیم:

مصرف دخانیات و سیگار: از شایع ترین عواملی که پیری زودرس پوست را سبب می شود  کشیدن سیگار است، دود سیگار تعادل رادیکالهای آزاد موجود در پوست را از بین می برد همین امر سبب خشکی و پیری زودرس پوست می شود اگر شما به کشیدن سیگار عادت دارید برای جلوگیری از پیری پوست خود بهتر است آن را با مراجعه به مراکز ترک اعتیاد رفع کنید.

برنزه کردن: اگر شما از علاقه مندان پوست های برنزه هستید باید به یاد داشته باشید برنزه کردن می تواند بر سلامت پوست شما تاثیر بگذارد بنابراین از زیاده روی در این عمل بپرهیزید پرتوهای نور خورشید به DNA پوست شما آسیب می رساند و این کار سبب می شود پوستتان چروک شود.

ژنتیک: از دیگر عواملی که سبب می شود پوستتان چروک شود ژنتیک شما است اگر سابقه پیری زودرس را در خانواده خود دارید باید بگوییم پیری زود رس بر صورت شما نیز نمایان می شود.

خواب: کیفیت پایین خواب طراوت پوست شما را کاهش می دهد در هنگام خواب سلول ها شروع به بازتولید و احیا می کنند کیفیت پایین خواب ،این فرصت را از سلول های شما می گیرد .

رژیم غذایی: رژیم غذایی شما می تواند بر پوست شما تاثیر بگذارد اگر ویتامین های لازم برای پوست شما تامین نشود پوست شما کلاژن سازی را کاهش می دهد این عامل سبب چین و چروک شدن پوستتان می شود .

مصرف کافئین: مصرف کافئین سبب کم آبی پوست و افتادگی و شل شدن آن می شود اگر عادت دارید کافئین مصرف کنید و این مصرف از حالت طبیعی و عادی خود خارج است باید بگوییم این عمل بر پوست شما تاثیر و سبب پیری زود رس آن می شود.

مصرف الکل: مصرف الکل کم آبی را به همراه دارد این کم آبی شلی پوست شما را به همراه دارد .

آلودگی محیطی: چین و چروک پوست شما با آلودگی محیطی رابطه ی مستقیم دارد اگر در شهری زندگی می کنید که آلودگی محیطی در آن زیاد است سلامت پوست شما در خطر است.

استرس: از دیگر عواملی که پیری پوست شما را به همراه دارد استرس است علاوه بر آن استرس بی خوابی را نیز به همراه  دارد .

حتما بخوانید:   نحوه چیدمان صحیح مواد غذایی در داخل یخچال و فریزر

راهکار های جلوگیری از پیری پوست

برای داشتن پوستی صاف و شفاف و از بین بردن چین و چروک مواردی را باید رعایت کنیم در ادامه آنها را برای شما شرح می دهیم:

تغذیه خوب: داشتن تغذیه سالم بسیار کمک کننده در برابر آسیب های پوست است ، پس داشتن برنامه سالم غذایی و  وزن مناسب  تعادل بدن را حفظ می کند  و  از آسیب های پوستی جلوگیری می شود.

دوری از استرس:  استرس به عنوان عاملی که می تواند بر تمام کارکرد های بدن از جمله پوست و پیری آن تاثیر گذار باشد، پس حفظ آرامش و دوری از استرس  و تنش ها  بسیار کم کننده خواهد بود.

خواب مناسب: خوابیدن به شکم و یا پلو باعث ایجاد چروک پوست می شود و کلاژن بدن را ضعیف می کند پس سعی کنید به هنگام خواب بدنتان  در حالت مناسبی  باشد تا به پوست آسیب نرسد.

مصرف ویتامین:همانطور که در مطالب بالا هم اشاره کردیم مصرف انواع ویتامین های A،C و E بسیار می تواند مفید باشد و یا مصرف میوه های دارای ویتامین مناسب پوست ، کمک کننده به بهبود وضعیت پوست است.

آیا می توانیم دوباره پوستی جوان داشته باشیم؟

این حقیقت را باید بدانیم که برگشت کامل جوانی پوست امکان پذیر نمی باشد اما  با پیشرفت علم و تکلونوژی  می توانیم تا حد مقدور دوباره پوستی جوان داشته باشیم:

 • روش های مستقیم آن با انجام جراحی های زیبایی و با استفاده از تزریق بوتاکس  و ژل :

در جراحی زیبایی هدف مورد توجه بهبود زیبایی فرد است  این روزها گرایش مردم به جراحی زیبایی بیشتر شده  از جمله این روش ها تزریق بوتاکس و ژل و چربی برای رفع چین و چروک و پیری پوست است.

بوتاکس

بوتاکس به عنوان  یکی از رایج ترین  این روش های  به دلیل  اینکه در کمترین وقت و با امنیت و کارایی  بالایی انجام می شود  امروزه  پرطرفدار شده  و می تواند چین و چروک پوست را کاهش داده و یا کامل برطرف کند  و در زمان خیلی کم  و با کمترین درد  می توان از این روش  برای   از بین بردن چین و چروک های  گوشه چشم ،  چروک  پیشانی ؛چروک  گوشه لب و ..  استفاده کرد و  دوباره ظاهری جوان را تجربه کرد.

تزريق ژل

روش دیگر تزريق ژل است به این صورت که  تزریق ژل باعث می شود پوست شما نرم شده و رطوبت طبیعی پوست دوباره تامین شود. در مقابل پوست شما دوباره طراوت  خود را بدست می آورد  و تزریق ژل هم  بدون جراحی خاصی در کمترین زمان قابل انجام است و  از تزریق ژل هم  برای چروک های پوست مانند بوتاکس استفاده می شود.

حتما بخوانید:   پاکسازی پوست چیست؟ | آرا نیک

تزريق چربی

همچنین برای رفع پیری پوست می توانیم از تزریق چربی کمک بگیریم  و این کار برای  خطوط و چروک های  ریز و عمیق کاربرد دارد از جمله افتادگی گونه ها و یا فرورفتگی های روی صورت و..

 • روش غیرمستقیم مراقبت های پوست و زیبایی و درمان های خانگی:

از روش های خانگی هم که  پیش تر  در مورد آن  بیان کردیم  می توان به استفاده از ماسک های صورت استفاده از میوه ها و پوست آنها و یا  کرم های مرطوب کننده  و ضد آفتاب و مراقبت های فردی برای  دوری  این آسیب ها و بهبود  پیری و چروک صورت استفاده کرد.

پیری پوست

زمانی که نیاز است برای جوان‌سازی پوست اقدام کنید

با توجه به پیشرفت هایی و روش های زیبایی برای اقدام به جوان‌سازی پوست هر موقع زمان است ، اما باید توجه داشته باشیم که هر چقدر زودتر و به موقع  اقدام کنیم، کمتر در معرض عوارض استفاده از روش های شیمیایی قرار می گیریم اما اگر زودتر این کار  را انجام دهیم  و پوست ما هنوز به طور جدی دچار آسیب نشده باشد  هم در مدت زمان کم و هم با کمترین هزینه و کمترین عوارض می توانیم دوباره پوستی جوان داشته باشیم  که برخی از افرادی که  در سن پایین تر و آسیب کمتر برای  جوان‌سازی پوست اقدام می کنند.

چین و چروک های صورت و  لکه های پوستی  در آنها خیلی کم است و  با حداقل زمان  قابل رفع است  پس اگر دیر برای  جوانی پوست اقدام کنیم  به ویژه در خانم ها با نزدیک شدن به سن یائسگی  که هورمون ها تغییرات زیادی دارند  پوست دچار آسیب های عمیق تری می شود و مجبوریم به روش های دارای عوارض بیشتر به رفع مشکلات پوستی اقدام کنیم.

سخن آخر

همانطور که برای همه ما  داشتن پوستی جوان و دور از چین و چروک و لکه ها دارای اهمیت بالایی است و بر زیبایی ما تاثیر زیادی می‌گذارد پس  به همان اندازه هم باید از پوست خود مراقبت کنیم و  قبل از اینکه کار از کار بگذرد و  کلاژن و سلول های پوست از بین برود  به رفع مشکلات پوست خود اقدام کنیم و به  پوست خود بیشتر برسیم و بیشترین مراقبت ها  را  از پوست داشته باشیم تا دچار آسیب نشود و همیشه حالت درخشان و با طراوت و تازگی و زیبایی داشته باشد.

پیری پوست چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای بررسی پیری پوست و راهکارهایی برای جوان‌سازی پوست

امتیاز کاربر: 4 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا