مجله سلامت پوست

راه های مناسب بسته شدن منافذ باز پوست

پوست یکی از ارکان زیبایی ظاهری به شمار می آید و در زیبا نمودن هر چه بیشتر شخص نقش حائز اهمیتی دارد اما داشتن پوستی سالم و شاداب چندان کار راحتی نیست و نیاز به مراقبت دارد، با توجه به اینکه امروزه پوست در معرض انواع آلودگی ها قرار دارد مراقبت از آن از اهمیت بیشتری برخوردار است. اگر به دقت روی پوست خود نگاه کنید خواهید دید که سرتاسر آن را منافذی تشکیل داده است اگرچه داشتن منافذ بزرگ پوستی از نظر پزشکی جای نگرانی ندارد اما زیبایی ظاهری را تحت تاثیر قرار می دهد. این منافذ باز پوستی سبب شده تا پوست حالت صاف و یکدست خود را از دست داده و حتی موقع آرایش کردن نیز پوست را با مشکل مواجه می کند و پوست را ناصاف نشان می دهد، از طرفی دیگر وجود این منافذ باز سبب شده تا چربی، باکتری و آلودگی ها در این منافذ جمع گردند و پوست را مستعد بروز آکنه و جوش کنند. در گذشته برای پوشاندن این منافذ از محصولات آرایشی استفاده می کردند اما امروزه با کمک راهکارهای مراقبتی دیگر به حفظ سلامت پوست می پردازند.

انواع منافذ پوستی و عملکرد آن ها 

سرتاسر پوست را منافذ متعددی تشکیل می دهند که به آن ها منافذ پوستی می گویند، با وجود اینکه این منافذ کوچک هستند اما نقش بسیار مهمی دارند و به دو نوع تقسیم می شوند.

منافذ روغن

این منافذ سبب آزاد شدن چربی طبیعی بدن یا همان سبوم می گردند، منافذ روغن می توانند خیلی بزرگ شوند و در معرض دید قرار گیرند و روی زیبایی پوست تاثیر بگذارند.

منافذ عرق

منافذ عرق بسیار ریز هستند و موجب دفع عرق از بدن می گردند، این منافذ را می توان بیشتر در پیشانی، زیر بغل و کف دست و پا مشاهده نمود.

new theme

 

با وجود اینکه افزایش غیر طبیعی منافذ می تواند مشکلاتی را برای شخص در پی داشته باشد اما وجود آن ها روی پوست از اهمیت زیادی برخوردار بوده و دارای عملکردی حیاتی جهت حفظ سلامت پوست می باشند، مهمترین عملکرد منافذ پوستی  شامل موارد زیر است.

  • منافذ پوست سبب خروج حرارت بدن می شوند؛ زمانی که دمای بدن به دلیل فعالیت های جسمانی یا ورزش افزایش می یابد، حرارت ایجاد شده به شکل عرق از بدن خارج می شود تا سبب کاهش دمای بدن گردد.
  • این منافذ سبب حفظ رطوبت پوست می شوند؛ فولیکول های مو برای کمک به حفظ شدن رطوبت پوست اقدام به تولید چربی می کنند، چنانچه چربی تولید شده بیش از حد باشد به باز شدن بیشتر منافذ منجر می گردد.
  • امکان ابراز احساسات مختلف از طریق منافذ پوستی؛ بروز احساساتی چون شوکه شدن، ترسیدن و احساس سرما سبب فعال شدن عضلات کوچک در ناحیه فولیکول ها می گردد که این امر موجب راست ایستادن موهای بدن در منافذ پوست می شود.
حتما بخوانید:   بهترین عینک آفتابی در فصل تابستان

درمان منافذ باز پوست 

شاید برخی افراد به باز بودن منافذ پوست خود بی توجه باشند اما این مسئله در زنان جوان می تواند مشکلاتی چون بروز آکنه التهابی و جوش های سرسیاه را به دنبال داشته باشد، زمانی که منافذ باز می گردند چربی بیش از حد تولید شده در نتیجه پوست چرب تر از حالت عادی است. همچنین باز بودن این منافذ هنگام آرایش کردن نیز شخص را با مشکل مواجه نموده و آرایش او غیر طبیعی به نظر می رسد، از این رو می توان با کمک روش های زیر مشکل باز بودن منافذ پوست را رفع نمود.

مصرف داروی موضعی

ویتامین A یکی از ویتامین های مفید جهت کاهش فعالیت غدد چربی می باشد همچنین این ویتامین لایه برداری پوست را سرعت بخشیده و سبب تحریک تولید کلاژن می گردد. ویتامین A در کاهش خطوط ظریف، چین و چروک و بسته شدن منافذ باز پوست بسیار موثر بوده البته برای دیدن نتایج واقعی آن به چند ماه زمان نیاز است، بهتر است این ویتامین را طبق نظر متخصص پوست استفاده کنید چرا که سبب حساسیت پوست در برابر نور خورشید و ایجاد کک و مک و لک می گردد.

لایه برداری پوست با کمک آلفا هیدروکسی اسید 

با کمک آلفا هیدروکسی اسید می توان لایه شاخی پوست را لایه برداری نمود همچنین این ماده موجب ضخیم شدن پوست، کاهش لکه های تیره و بسته شدن منافذ باز می گردد. بعد از استفاده آلفا هیدروکسی اسید همواره از کرم ضد آفتاب استفاده شود و از ورزش در محیط های باز خودداری نمایید، اما در صورتی که قصد استفاده از آلفا هیدروکسی اسید با غلظت بیش از ۱۰٪ را دارید با پزشک مشورت کنید.

لیزر: یکی از بهترین روش ها جهت بسته نمودن منافذ باز پوست استفاده از لیزر درمانی می باشد، که به دو روش صورت می گیرد.

منافذ پوستغیر تخریبی

همانطور که از اسم آن پیداست به سطح پوست آسیبی وارد نمی کند و تاثیر گذاری آن بر لایه میانی می باشد، استفاده ازاین لیزر به تولید کلاژن، بسته شدن منافذ باز پوست، کاهش خطوط و چین و چروک صورت و نیز ضایعات رنگدانه ای پوست منجر می شود با این کار پوست شاداب و جوان تر مشاهده می گردد.

  • لیزر تخریبی
حتما بخوانید:   لیزر موی زائد صورت | مزایا و عوارض لیزر صورت چیست؟

لیزر تخریبی برخلاف روش قبل باعث تولید حرارت شده و حرارت ایجاد شده سبب ترمیم بخش کوچکی از پوست می شود و معمولا بعد از ۳ تا ۴ روز تولید کلاژن صورت گرفته و منافذ باز پوست بسته می شوند.

امواج رادیویی 

از دیگر راه های بستن منافذ باز پوست می توان به امواج رادیویی اشاره نمود، این امواج نه تنها چربی پوست را از بین می برند بلکه با توجه به حرارتی که تولید می کنند انرژی حرارتی را به لایه میانی پوست منتقل نموده و نتیجه این امر افزایش تولید کلاژن می باشد. با وجود توانایی که این امواج جهت تولید کلاژن بیشتر دارند می توانند یک روش مناسب برای بستن منافذ باز پوست باشند.

پیلینگ پوست 

این روش درمانی را جهت لایه برداری نمودن از لایه های بالایی پوست به کار می گیرند که به کمک آن منافذ باز پوست بسته شده، آلودگی ها از بین می روند و جریان گره های لنفاوی تحریک می گردد. یکی از ویژگی های خوب این روش نداشتن التهاب، راش و سوزش پوست می باشد و افزایش طراوت و شادابی پوست را در پی دارد، همچنین پیلینگ بسته شدن منافذ باز پوست را به دنبال دارد.

راهکارهای خانگی جهت بستن منافذ باز پوست : با انجام یکسری راهکارهای خانگی نیز می توانید به بسته شدن منافذ باز پوست خود کمک کنید.

شستن صورت دوبار در روز 

پوست ما در طول روز در معرض آلودگی های بسیاری قرار دارد که جمع شدن این مواد در سطح پوست سبب افزایش اندازه منافذ پوستی و بروز آکنه می گردد. شستن صورت دو بار در طول روز یکی از بهترین راه های درمان منافذ پوست صورت است که باید برای این کار از یک شوینده مناسب استفاده شود، شستن روزانه صورت موجب باز شدن منافذ شده و مانع از تجمع چربی و آلودگی ها می شود.

استفاده از مرطوب کننده 

استفاده از مرطوب کننده نه تنها باعث لطافت پوست می گردد بلکه موجب شده تا میزان ترشح چربی پوست به حد تعادل برسد و نیز مانع از بزرگ شدن منافذ می شود. در استفاده از مرطوب کننده دقت کافی را داشته باشید و محصولی متناسب با نوع پوست خود استفاده کنید در غیر این صورت مرطوب کننده سبب تحریک پوست و افزایش اندازه منافذ می گردد.

new theme

لایه برداری 

به‌ مرور سلول های لایه بالایی پوست از بین رفته و این سلول های مرده با آلودگی و چربی های موجود منافذ پوستی را مسدود می کنند. از این رو استفاده از لایه بردار می تواند سلول های مرده را از بین ببرد و پوست بهتر نفس بکشد، دو بار در هفته استفاده از لایه بردار مناسب است بیش از دو بار در هفته خشکی پوست را در پی دارد، لایه بردار با پاکسازی صورت از آلودگی به سفت بودن پوست کمک نموده و شفافیت پوست را افزایش می دهد.

حتما بخوانید:   راهکارهای از بین بردن لک صورت

استفاده از کرم ضد آفتاب 

استفاده از کرم ضد آفتاب یکی از مهمترین کارها جهت مراقبت از پوست است. استفاده از کرم ضد آفتاب را در برنامه روزانه مراقبت از پوست خود قرار دهید چرا که استفاده از آن محدود به زمان خاصی نبوده و اشعه های زیانبار خورشید همواره در حال تابیدن هستند. این اشعه ها آسیب های بسیاری به پوست تحمیل می کنند از جمله آسیب به بافت کلاژن، در این شرایط استحکام پوست به حد زیادی کاهش یافته و بزرگ شدن منافذ پوست را به دنبال دارد.

 

منافذ پوستپاک کردن آرایش پیش از خواب 

هیچ گاه با صورت آرایش شده نخوابید چرا که باقی ماندن مواد آرایشی و آلودگی ها روی صورت در طول شب جذب پوست شده و منافذ را مسدود می کنند. در این شرایط منافذ پوست بزرگ می گردند و جوش ها ظاهر می شوند بنابراین تمیزی و پاکسازی پوست در درمان منافذ پوست صورت اهمیت زیادی دارد.

ماسک خاک رس 

امروزه استفاده از ماسک ها جهت پاکسازی پوست و زیبا نمودن آن رواج بسیاری پیدا کرده است چرا که در تهیه بسیاری از این‌ ماسک ها از مواد طبیعی استفاده شده است، ماسک خاک رس یکی از این ماسک ها به شمار می آید. خاک رسی که در این ماسک به کار رفته قادر است سبوم موجود در زیر منافذ پوست را خشک نماید، یکی دیگر از ویژگی های خوب آن چسبیدن به آلودگی ها بوده که باعث شده هنگام شست و شو این آلودگی ها از روی پوست پاک گردند.

 

با وجود اینکه منافذ باز پوستی نگرانی جدی در پی ندارد اما زیبایی ظاهری را تحت تاثیر قرار داده و آرایش فرد را دچار مشکل می کند همچنین به محلی جهت تجمع باکتری و آلودگی ها تبدیل می گردد. بنابراین به مراقبت و رسیدگی از پوست خود اهمیت دهید تا پوستی جوان و زیبا داشته باشید

31

راه های مناسب بسته شدن منافذ باز پوست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راه های مناسب بسته شدن منافذ باز پوست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x