آموزش لوازم خانگی

بررسی کامل دلایل رایج روشن نشدن هواپز | عیب‌یابی و تعمیر هواپز

علت روشن نشدن هواپز | خرابی کلید دستگاه هواپز

به طور کلی امروزه استفاده از هواپز بسیار رایج شده است و به نوعی یک جایگزین برای سرخ کن و بخار پز می باشد. هواپز مزیت های فوق العاده ای دارد که مصرف انرژی پایین، آماده سازی سریع غذا، خوشمزه تر شدن غذا از جمله آن ها است. مصرف برق هواپز بسیار مناسب بوده و در سال های اخیر توجه عده زیادی را به خود جلب نموده است. در هواپز یک لامپ هالوژنی به منظور تولید حرارت تعبیه شده و این حرارت از طریق فن درون هواپز در گردش می باشد. این موضوع سبب می شود تا غذا در مدت کوتاه تری پخته شود. دستگاه هواپز نیز همانند هر دستگاه دیگری در صورت استفاده مداوم دچار اختلالاتی از جمله می گردد. به طور مثال دلیل روشن نشدن هواپز یکی از مهم ترین مشکلات می باشد.

مهم ترین دلایل روشن نشدن هواپز

در عملکرد دستگاه هواپز امواج نوری نقش مهمی را ایفا می کنند. به طوری که حرارت ایجاد شده به لایه های داخلی مواد غذایی نفوذ و پخته می شوند. پس با داشتن آن می توان یک غذای خوش طعم و نرم را تجربه کرد.

همانطور که مستحضر هستید، استفاده از لوازم برقی در طولانی مدت آن ها را با مشکلاتی رو به رو خواهد کرد. پس بررسی اجزا هر دستگاه برقی در هر بازه زمانی موجب کارایی بهتر و دوام آن می گردد. همچنین یک دستگاه هواپز زمانی بهترین عملکرد را دارد که قطعات سالم و فرسوده نشده داشته باشد.

گاهی اوقات دستگاه هواپز با مشکلاتی رو به رو می شود که آموزش چگونگی مقابله با آن بسیار مهم است. برخی از دلایل روشن نشدن هواپز بدین شرح می باشد:

  • وجود مشکل در منبع تغذیه دستگاه
  • بررسی اتصالات درون هواپز
  • دلایل ایمنی هواپز برقی
  • اختلال در تایمر هواپز
  • مشکل برد هواپز
  • خرابی کلید دستگاه هواپز

بررسی منبع تغذیه دستگاه هواپز

در موارد فوق دلایل اصلی روشن نشدن هواپز را بیان نمودیم. اولین موضوع قابل بررسی برای پیدا کردن دلیل روشن نشدن هواپز، منبع تغذیه آن است. مقدار ولتاژ مورد نیاز برای روشن شدن هواپز ۲۲۰ ولت است و بررسی اتصال دوشاخه نیز در این رمان ضروری خواهد بود.

حتما بخوانید:   سوالات متداول در مورد نحوه استفاده از دستگاه بخارشو

در صورتی که منبع تغذیه درست باشد، مشکل از دوشاخه هواپز یا قطعی در سیم آن است. پس هر کدام از قطعه هایی که دچار خرابی شده اند، نیاز به تعمیر و تعویض دارند.

بررسی اتصالات درون هواپز

در گام اول برای بررسی اتصالات درون هواپز باید دستگاه هواپز را از پیریز جدا نمایید. سپس صفحه زیر بخش اتصال را باز نموده و پیچ ها را در مکانی امن قرار دهید. همچنین دقت داشته باشید که جهت چرخش پیچ ها به کدام سمت می باشد.

در این زمان به بررسی اتصالات درون هواپز بپردازید و سیم ها را مورد بررسی قرار دهید.

گاهی اوقات حرارت بالا سبب سوختن سیم ها می گردد که در این صورت نیاز به تعمیر خواهند داشت. همچنین توجه کنید که سیم ها از جایگاه اصلی خود خارج نشده باشند.

در این صورت نیاز به جایگذاری سیم در برد و اتصال آن به دیگر اجزا خواهد بود. لازم به ذکر است که می توانید از افراد متخصص برای تعمیر هواپز کمک بگیرید.

دلایل ایمنی هواپز برقی

همانطور که می دانید برای روشن کردن هواپز پایین آوردن دستگیره حمل امری مهم است. همچنین قبل از چرخاندن کلید های تنظیم دما باید درب هواپز به طور کامل قفل شده باشد.

بعد از تنظیم حرارت کلید تایید را فشرده و دستگاه شروع به کار خواهد کرد. مواردی که بیان شد، بر دلیل روشن نشدن هواپز دلالت دارد و رعایت هرکدام برای کارکرد درست دستگاه هواپز الزامی است.

بررسی تایمر دستگاه هواپز

تایمر دستگاه هوا پز یکی از مهم ترین اجزای آن به حساب می آید. چرا که مرکز اصلی کنترل زمان و شروع کار دستگاه است. تایمر مدت زمان ایجاد حرارت و همچنین دستور توقف را نیز صادر می کند. در نتیجه به نوعی کانون تعیین عملکرد دستگاه هواپز است.

در صورتی که این قطعه از دستگاه دچار اختلال شود، دیگر پیام های ارسال و دریافت به درستی صورت نمی گیرند. در نتیجه کنترل دستگاه از دست خارج شده و امکان ایجاد آسیب های جدی به دستگاه وجود دارد.

با این وجود دستگاه هواپز روشن نخواهد شد و بایستی این ایراد برطرف شود. پس در صورت خراب بودن تایمر روشن و خاموش شدن دستگاه هواپز دچار اختلال خواهد شد.

مشکل روشن نشدن هواپز

میکروسوئیچ دستگیره هواپز

بسته شدن درب هواپز یکی از موضوعات مهم به شمار می رود. میکروسوئیچ ایمنی دستگیره به منظور قفل کردن دستگاه در زمان کار کردن می باشد.

حتما بخوانید:   فرق ژل و قرص ماشین ظرفشویی | مزایا و معایب ژل و قرص ماشین ظرفشویی

قفل شدن دستگاه از طریق میکروسوئیچ به جهت ایمنی فرد هنگام استفاده از دستگاه هواپز انجام می گردد. در این صورت هیچ سوختگی فرد را تهدید نخواهد کرد.

برد دستگاه هواپز

تعمیر هواپز زمانی سخت خواهد شد که برد دستگاه دچار خرابی یا آسیب شده باشد. نداشتن دانش کافی در زمینه تعمیر برد، منجر به آسیب رسیدن به سایر بخش های هواپز می گردد.

پیشنهاد می کنیم اگر دلیل روشن نشدن هواپز خرابی برد آن می باشد، با یک فرد متخصص در این زمینه ارتباط بگیرید.

خرابی کلید دستگاه هواپز

در ابتدای امر برای اطلاع از خرابی کلید هواپز، دو شاخه آن را از پریز جدا کنید. بعد از آن با دقت به جداسازی کلید از بدنه هواپز بپردازید. سپس به کمک یک اهم متر کلید را مورد بررسی قرار دهید.

بدین صورت که رابط های اهم متر را با پایه کلید متصل نموده و کلید را روشن نمایید. اگر عقربه های اهم متر پس از حرکت به جای خود بازگردند، در نتیجه کلید هواپز باید تعویض شود.

دلیل خاموش نشدن دستگاه هواپز

دو دلیل عمده خاموش نشدن هواپز، اشکال در ترموستات و همچنین خرابی تایمر آن می باشد. برای تعویض ترموستات باید مشابه مدل قبلی برای دستگاه هواپز خریداری شود.

همچنین کارشناسان تعویض در محل تعمیر و تعویض اجزای دستگاه هواپز را در بهترین زمان ممکن انجام می دهند.

ترموستات به عنوان یکی از اجزای مهم هواپز، وظیفه تنظیم دمای دستگاه را به عهده دارد. این بخش با توجه به مقدار غذا به تنظیم حرارت آن می پردازد.

عملکرد این قطعه بدین صورت است که با درجه بندی انجام شده توسط فرد، دستگاه را قطع و وصل می نماید. پس ترموستات با کنترل دما از سوختگی غذا جلوگیری‌ می کند.

روشن نشدن لامپ پخت دستگاه هواپز

گاهی اوقات عملکرد دستگاه به درستی صورت می گیرد، اما لامپ آلارم هواپز روشن نمی شود. در این صورت مشکل به مدار داخلی دستگاه بر می‌ گردد که در آن قطعی سیم ها روی داده است.

اگر متخصص مدار آن را بررسی نمود و مشکلی نداشت احتمالا لامپ هواپز سوخته است.  وظیفه اصلی لامپ هواپز تولید حرارت درون دستگاه برای پخت غذا می باشد. این موضوع هنگامی تایید می شود که دستگاه در حال کار بوده؛ اما لامپ هواپز روشن نمی شود.

در این صورت امکان خراب شدن لامپ هواپز وجود دارد. در نتیجه باید لامپ جدید جایگزین لامپ قدیمی گردد. اگر هواپز را نزد تعمیر کار برده اید، تاکید بر استفاده از قطعات اورجینال داشته باشید.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از هود آشپزخانه | نگهداری از هود

عدم تولید حرارت درون هواپز

زمانی المنت حرارتی دستگاه هواپز دچار اختلال شده است که با وجود متصل بودن آن به پریز برق و تنظیم درجه، هیچ گرمایی تولید نمی شود. پس خرابی المنت می تواند دلیل روشن نشدن هواپز به حساب آید.

تعویض و تعمیر این قطعه نیاز به تخصص زیادی دارد و بایستی توسط نیروی ماهر انجام شود.

کار نکردن فن هواپز

اختلال در عملکرد فن دستگاه از گردش حرارت درون هواپز جلوگیری می نماید. خرابی فن هواپز در صورتی است که لامپ هواپز روشن بوده، اما هیچ گونه حرارتی درون دستگاه در جریان نیست.

در این صورت فن هواپز دچار مشکل شده است و باید تعویض شود. همچنین در صورت سوختن فن یا گیرپاژ آن بایستی فن جدید جایگزین گردد.

همچنین گاهی اوقات با وجود فعالیت دستگاه، غذا به طور کامل پخته نمی شود. این مشکل نیز برآمده از اختلال عملکردی فن دستگاه هواپز می باشد. برای پیدا کردن دلیل روشن نشدن هواپز باید با تمام اجزای آن به طور کامل آشنا باشید.

در این صورت می توانید نحوه کارکرد هر کدام و دلیل اختلال عملکردی آن را بررسی نمایید. در نتیجه به دانش و مهارت کافی در این زمینه نیاز خواهید داشت. در غیر این صورت آسیب های جدی به دستگاه هواپز وارد می شود.

روشن و خاموش شدن چراغ دستگاه هواپز

یکی مشکلات ایجاد شده در هواپز، روشن و خاموش شدن لامپ آن در هنگام پخت می باشد. علت اصلی بروز این مشکل به تنظیمات سنسور های موجود در هواپز باز می گردد.

این موضوع زیاد نگران کننده نیست و برای اطمینان از عملکرد صحیح سنسور از مراکز سیار تعمیرات هواپز کمک بگیرید.

دلیل روشن نشدن هواپز

کلام پایانی

به طور کلی هواپز عملکرد بسیار بهتری از دیگر دستگاه ها همانند فر دارد. همچنین به علت تخصصی بودن عملکرد آن تعمیر قطعات و رفع ایراد امری مشکل است.

برای تعمیر هواپز در محل می توانید با مجموعه تخصصی ایبک امداد ارتباط بگیرید. این مجموعه با بررسی دلیل روشن نشدن هواپز به تعمیر و تعویض قطعات آسیب دیده می پردازد. پس هرگونه خرابی مکانیکی و شکستگی قطعات هواپز را به مجموعه ایبک امداد بسپارید.

متخصصین حرفه ای این مجموعه در کوتاه ترین زمان ممکن در محل حضور یافته و به تعمیر دستگاه هواپز می پردازند.

31

دلیل روشن نشدن هواپز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلیل روشن نشدن هواپز و نحوه رفع آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

1 1 رای
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x