خدمات شستشو

روش صحیح جداکردن لباس‌های کثیف برای شستشو

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

انجام دادن بعضی از کارها در خانه می‌تواند خسته کننده و گاهی هم طولانی باشد، کارهایی که در اثر گذشت زمان، ساده نشده و دردسرساز هستند. شستشوی لباس‌ها، ظرف‌ها، جارو کردن، جدا کردن زباله‌ها و… مسلماً وقت زیادی از شما خواهد گرفت و گاهی هم برایتان خسته کننده می‌شود ولی باز هم بعضی از کارهای منزل ارزش این را دارند که شما با یک برنامه‌ریزی منظم و دراز مدت و حتی صرف انرژی بیشتر، آنها را بهتر و صحیح انجام دهید. در این مقاله از ای بک می‌خواهیم شما را با روش‌های شستن صحیح لباس‌ها و جدا کردن آنها در بر اساس رنگ آشنا کنیم.

روش صحیح جداکردن لباس‌های کثیف برای شستشو

اگر شما هم جزو افرادی هستید که برای شستن لباس‌های کثیف آنها را به دسته‌های لباس روشن و تیره تقسیم بندی می‌کنید، باید بدانید که این روش بهترین راه برای شستشوی لباس است زیرا جدا کردن لباس‌ها بر اساس رنگ، می‌تواند از خراب شدن پارچه و لباس جلوگیری کند. توصیه می‌کنیم برای شستن ملحفه، حوله و لباس‌های سفید از آب گرم استفاده کنید و حتی می‌توانید در صورت تمایل کمی هم به آن سفید کننده اضافه کنید. لباس‌های تیره را باید جدا از لباس‌های روشن شسته و آنها را با آب سرد بشویید. البته دقت کنید که لباس‌های کوچک مثل جوراب بهتر است که با دست شسته شود.

روش صحیح شستن لباس‌ها

بیشتر خانم‌ها از مشکلاتی که بعد از شستشو برای لباس آنها به وجود می‌آید، شکایت دارند. مشکلاتی مانند چروک شدن لباس‌ها و رنگ پس دادن آنها، جزو مشکلات اصلی شستشوی لباس است. پس باید با روش صحیح شستن لباس‌ها آشنا باشید تا با این مشکلات مواجه نشوید.

 • اولین قدم برای شستن لباس، این است که اطلاعاتی که به شستشوی لباس مربوط می‌شود را مطالعه کنید. معمولاً پارچه کوچکی در روی لباس دوخته شده که شما می‌توانید اطلاعاتی مانند زمان لازم برای شستن و درجه حرارت آب را به دست بیاورید.
 • بعضی از اشخاص عادت دارند همه پارچه‌ها را مثل لباس، ملحفه، پرده و… را با هم در داخل لباسشویی بیندازند. این کار کاملاً اشتباه بوده و شما باید این اقلام را از هم جدا کنید.
 • بعضی از لباس‌ها در هنگام شستن پرز و کرک می‌دهند، این لباس‌ها را باید جدا بشویید.
 • یکی دیگر از طبقه‌بندی لباس‌ها برای شستشو، مقدار کثیفی آنها است. لباس‌هایی که کثیفی کمتری دارند، با لباس‌هایی که بیشتر کثیف هستند نباید شسته شوند.
 • وقتی می‌خواهید لباس‌ها را داخل لباسشویی بریزید، سعی کنید آنها را جدا کنید یعنی لباس‌های روشن را در یک نوبت ریخته و در نوبت دیگر، لباس‌های تیره را بریزید. باید توجه داشته باشید که لباس‌های تیره و لباس‌های روشن همیشه رنگ تیره و یا روشن خود را حفظ نخواهند کرد، بهتر است برای شستن لباس‌ها از محلول مناسب استفاده کنید.
 • اگر جنس پارچه لباس شما ابریشمی است، بهتر است که به وسیله دست آن را بشویید و حتماً هم از آب سرد استفاده کنید. اگر هم می‌خواهید که لباس را در لباسشویی بیندازید باید دور کوتاه مدت و آرام را انتخاب کنید.
 • هیچگاه لباس‌های زیاد را در داخل لباسشویی نریزید، این کار شما باعث خواهد شد زمان شستشو زیاد شده و به ماشین لباسشویی فشار بیاید.
 • بهتر است بعد از اینکه لباس‌ها را از لباسشویی خارج کردید سریعاً آنها را تکان بدهید و در آفتاب پهن کنید، این کار شما از چروک شدن لباس جلوگیری خواهد کرد و باعث می‌شود بعد از خشک شدن بتوانید راحت‌تر آنها را اتو کنید.
حتما بخوانید:   نحوه تمیز کردن ظرف های سیلور | براق کردن ظروف سیلور

لباس‌های کثیف

نکات مهم برای شستن لباس‌های سفید

معمولاً افراد نگران لباس‌های رنگ روشن خود هستند و می‌ترسند که لباس کثیف شود. اگر می‌خواهید لباس رنگ روشن شما همیشه تمیز بماند به موارد زیر توجه کنید:

۱- تمیزی لباس‌ها را کنترل کنید.

وقتی لباس سفید را پوشیدید به محض اینکه آن را از تن خود در می‌آورید باید آن را بازرسی کنید. همه ی انشعابات لباس، زیر بغل، گردن و تمام قسمت‌های آن را بررسی کنید تا لکه‌ای در روی آن ایجاد نشده باشد. اگر می‌توانید از ماشین لباسشویی استفاده کنید، باید سریعاً لباس را در لباسشویی بیندازید تا کثیفی‌ها جذب آن نشده و به اصطلاح چرک مُرد نشده باشد.

۲- لکه‌های چربی

برای رفع لکه‌های چربی به وقت بیشتری نیاز دارید. باید قبل از اینکه آن را شستشو دهید روش مناسبی پیدا کنید تا لکه را از بین ببرید. اگر می‌خواهید لباس خود را که لکه چربی در روی آن وجود دارد، به خشکشویی بدهید باید مطمئن باشید که از حلال خاص و یا ماشین مخصوصی برای رفع لکه استفاده می‌کنند. این کار باعث می‌شود که لباس سفید شما در اثر لک زرد نماند.

۳- شستن لباس لکه دار شده با روش صحیح

قبل از انجام هر کاری باید لباس ها را با آبی که گرمای مناسبی دارد بشویید، سپس در آنها سفید کننده بریزید. اگر باز هم لکه‌ای باقی مانده بهتر است آن را در آب گرمی که سفید کننده در آن ریخته‌اید، ۳۰ دقیقه خیس کنید و بعد آنها را شستشو دهید یا حتی برای لکه‌های غذا می‌توانید از آبلیمو هم استفاده کنید و سپس آنها را در آفتاب قرار دهید تا خشک شود، سپس دوباره لباس را در ماشین لباسشویی انداخته و بشویید.

حتما بخوانید:   ترکیبی طبیعی و سالم برای برق انداختن سرامیک | نحوه برق انداختن سرامیک

۴- اتو را بررسی کنید.

هنگامی که می‌خواهید لباس‌ها را اتو کنید، ابتدا باید اتو را چک کنید و ببینید که آیا آب کثیف بیرون نمی‌آید؟ زیرا لکه اتو می‌تواند مستقیماً در روی لباس بنشیند. اگر اتوی شما دارای تمیز کننده خودکار می‌باشد، باید از آن استفاده کنید تا آب کثیف از اتو نچکد. اتوی گرم شده را در روی موم کاغذی به آرامی حرکت بدهید تا جایی که آهار آن کاملاً پاک شود. اگر ناخواسته از اتوی شما آب کثیف در روی لباس ریخته و لکه زرد ایجاد شده است باید سریعاً لباس را بشویید. دقت داشته باشید برای اتو از آب مقطر استفاده کنید.

۵- در عادات قدیمی خود تجدید نظر کنید

معمولاً در هنگام لکه‌دار شدن لباس‌ها، اولین چیزی که به فکر شما می‌آید استفاده از سفید کننده کلرید می‌باشد که باید حتماً در انجام این کار تجدید نظر کنید. هرچند که این سفید کننده می‌تواند لباس‌هایی که جنس کتانی محکم دارند را تمیز کند ولی کارشناسان معتقدند که برای لباس‌هایی که دارای جنس سینتتیک، پلی استر و نایلون هستند بهتر است از این سفید کننده استفاده نشود.

بهترین روش برای شستن لباس سفید

اگر لباس‌های سفید داخل کمدتان از سفیدی و تمیزی برق می‌زند مسلماً نشانه این است که شما از تکنیک‌های شستشو آگاهی کامل دارید. برای شستن لباس سفید بهتر است که از صابون استفاده کنید. شما می‌توانید به کمک موادی که در خانه دارید با روش‌های مختلفی لباس‌های سفید را به خوبی تمیز کنید. همانطور که می‌دانید آبلیمو یک سفید کننده طبیعی و عالی است که برای تمیز کردن لکه‌های کف جوراب، پارچه‌ها و دستمال‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای استفاده از آبلیمو باید یک ظرف را از آب پر کنید و چند برش لیمو ترش تازه را داخل آب بیندازید. آب را در روی گاز گذاشته تا بجوشد. بعد از جوشیدن آن را خاموش کرده و لباس سفید یا جوراب‌ها را یکی دو ساعت در آن قرار دهید تا خوب خیس بخورد.

حتما بخوانید:   خوردن مایع لباسشویی چه خطراتی دارد ؟ | مضرات خوردن مایع لباسشویی

حالا آب لباس را خالی کنید و یک چهارم پیمانه از مایع ظرفشویی را با آب گرم مخلوط کرده و روی لباس بریزید. لباس و یا پارچه سفید را در داخل آن نیم ساعت خیس کنید و و سپس به طور معمولی آن را بشویید. برای اینکه لباس سفیدتر شود بهتر است آن را در آفتاب قرار دهید، در این صورت نیازی هم ندارید که از سفید کننده‌های کلردار استفاده کنید‌.

در هنگام شستشوی لباس سفید به موارد زیر توجه کنید:

 • قبل از اینکه لباس‌ها را با لباسشویی بشویید، ابتدا باید لکه روی آن را رفع کنید.
 • اگر می‌خواهید برای از بین بردن لکه از سفید کننده کمک بگیرید، بهتر است نوع ملایم سفید کننده را انتخاب کنید که برای تمام پارچه‌ها مناسب باشد.
 • اگر از سفید کننده بیش از اندازه استفاده کنید، ممکن است لباس سفید شما به رنگ خاکستری یا زرد درآمده و یا اینکه به بافت پارچه آسیب برسد.

لباس‌های کثیف

بهترین روش برای شستن لباس‌های مشکی

یکی از دغدغه خانم‌ها کمرنگ شدن و بور شدن لباس‌های مشکی و یا چادرهای مشکی است. برای اینکه بتوانید دوام این لباس‌ها را بالا برده و به نو ماندن آنها کمک کنید، راه‌های زیادی وجود دارد. یکی از این راه‌ها برای اینکه رنگ لباس مشکی ثابت بماند استفاده از آب اسفناج پخته است که بسیار هم مؤثر است، توصیه می کنیم حتماً این روش را امتحان کنید.

برای اینکه رنگ لباس مشکی و یا چادر مشکی شما ثابت بماند، باید برای شستشوی آنها از آب سرد استفاده کنید، زیرا استفاده از آب سرد باعث می‌شود عمر لباس طولانی تر شده و رنگ آن ثابت بماند. همچنین می‌توانید به جای اینکه از صابون و یا پودر استفاده کنید از شامپو برای شستشوی لباس‌های مشکی استفاده کنید تا رنگ لباس حفظ شده و شوره هم نزند. البته امروزه شوینده‌هایی مخصوص برای لباس‌های مشکی در نظر گرفته شده که استفاده از آنها کارتان را راحت خواهد کرد و می‌تواند امنیت خاطرتان را تأمین کند.

بعد از اینکه لباس مشکی را شستید، بهتر است برای خشک کردن آن از آفتاب تند و مستقیم استفاده نکنید و حتی وقتی می‌خواهید آنها را اتو کنید، پارچه نازکی در روی لباس مشکی انداخته تا اتو در روی آن جا نیندازد، به این صورت لباس‌های مشکی شما برق هم نمی افتد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

روش صحیح جداکردن لباس‌های کثیف برای شستشو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکات مهم برای شستن لباس‌های سفید

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x