خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

بهترین روش برای تخلیه چاه فاضلاب | هزینه تخلیه چاه فاضلاب

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

پر شدن چاه فاضلاب یکی از اتفاقات ناگواری می‌ باشد که معمولاً بیشتر شماها حداقل یک بار در زندگی خود با آن مواجه شده‌ اید. دانستن آنکه روش تخلیه چاه فاضلاب چگونه صورت می‌ گیرد و بهترین روش برای انجام این کار چیست می‌ تواند شما را از سردرگمی نجات دهد. تخلیه چاه با روش‌ های گوناگونی انجام می‌ شود و انجام این کار دارای مراحل مختلفی است.

تخلیه چاه فاضلاب چیست؟

در بیشتر شهرهای بزرگ فاضلاب خانه را به شبکه فاضلاب سراسری ریخته می‌ شود و در آنجا جمع آوری می‌ گردد و همین موضوع می‌ تواند از پر شدن فاضلاب جلوگیری نماید. ولی در محله‌ ها و شهرهای کوچک که دارای بافت قدیمی می‌ باشند فاضلاب خانه‌ ها در چاهی که زیر ساختمان حفر شده است جمع آوری می‌ گردد. بدیهی است چنانچه چاه فاضلاب پر شود سر ریز می‌ کند و توانایی دفع فاضلاب را نخواهد داشت. بنابراین در این شرایط باید تخلیه چاه انجام شود. در گذشته برای آنکه چاه فاضلاب را تخلیه کنند فردی با طناب به درون چاه فرستاده می‌ شد تا این کار را انجام دهد ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از دستگاه‌ های مخصوصی جهت تخلیه چاه، دیگر این کار راحت‌ تر انجام می‌ شود.

روش‌ های مختلف تخلیه چاه

برای آنکه تخلیه چاه با روش اصولی و درست انجام شود روش‌ های مختلفی نیز وجود دارد که بر اساس شرایط مکانی و متناسب با آن و همچنین تشخیص نوع گرفتگی و یا ترکیدگی لوله انجام پذیر می باشد.بهترین روش برای تخلیه چاه فاضلاب | هزینه تخلیه چاه فاضلاب با یکی از این روش‌ ها می‌ توان چاه فاضلاب را تخلیه کرد. انواع مختلف روش‌ های تخلیه چاه عبارتند از:

تخلیه چاه با روش حفر چاه کمکی

چنانچه چاه مورد نظر در خانه شما هنوز ظرفیت دارد و یا به علت آنکه زمان برای دفع فاضلاب کم است و چاه سر ریز شده است، می‌ توان یک چاه دیگر را به عنوان چاه کمکی حفر نمود. در این شرایط یک لوله بین دو چاه فاضلاب قرار داده می‌ شود و مایعات و فضولات از طریق لوله به چاه کمکی انتقال پیدا می‌ کند. استفاده از این روش خیلی رایج نیست و فقط در صورتی از این روش می‌ توان استفاده کرد که چاه اول پر نشده باشد و هنوز گنجایش و ظرفیت دفع فاضلاب را داشته باشد. این روش تخلیه فاضلاب هزینه و دردسر کمتری هم دارد.

حتما بخوانید:   تکنیک های لوله کشی در فرایند بازسازی ساختمان | استانداردهای لوله کشی فاضلاب

تخلیه چاه به روش دستگاه ساکشن یا مکنده

یکی دیگر از دستگاه‌ های کاربردی برای تخلیه چاه فاضلاب استفاده از دستگاه ساکشن یا مکنده می‌ باشد که در این روش تخلیه چاه فاضلاب به آسانی و با سرعت انجام می‌ شود. در این روش به یک کامیون برای انتقال دادن فضولات نیاز می‌ باشد. بیشتر شرکت‌ های تخلیه چاه فاضلاب یک دستگاه ساکشن یا مکنده جهت تخلیه چاه دارند.

تخلیه چاه به روش پمپ آبکش

یک روش دیگر که از آن برای تخلیه چاه فاضلاب استفاده می‌ شود به کار بردن پمپ آبکش می‌ باشد. این نوع پمپ آبکش که به آن پمپ تخلیه هم گفته می‌ شود اغلب برای تخلیه کردن لجن‌ هایی که در چاه فاضلاب وجود دارد یا فضولات داخل چاه به کار برده می‌ شود.

تخلیه چاه به روش پمپ لجن کش

یکی از قدیمی‌ ترین روش‌ ها برای تخلیه چاه فاضلاب به کار بردن پمپ لجن کش می‌ باشد. در این روش معمولاً پمپ لجن کش به ته چاه انتقال داده می‌ شود و با ایجاد حرکاتی موجب خرد شدن فضولات داخل چاه می‌ گردد و پس از آن فضولات را به طرف بالا هدایت می‌ کند و از طریق شلنگ‌ ها و لوله‌ هایی به مخزن ماشین ریخته می‌ شود.بهترین روش برای تخلیه چاه فاضلاب | هزینه تخلیه چاه فاضلاب این روش بی سر و صدا و آرام انجام می‌ گردد و آزاری برای همسایگان نخواهد داشت.

مراحل مختلف تخلیه چاه فاضلاب

تخلیه چاه بر طبق مراحل زیر انجام می‌ شود.

 • در مرحله اول متقاضی باید با شرکت تخلیه چاه فاضلاب تماس بگیرد.
 • کارشناس تخلیه لوله فاضلاب محل دقیق چاه را پیدا می‌ کند.
 • پس از آن باید درب چاه فاضلاب باز شود.
 • به کمک تانکر تخلیه چاه فاضلاب، تخلیه صورت می‌ گیرد.
 • بیرون آوردن فضولات و لایروبی چاه انجام می‌ شود.
 • در مرحله آخر باید در چاه فاضلاب کف تراشی انجام شود.

بهترین روش برای تخلیه چاه فاضلاب

همه روش‌ هایی که در بالا عنوان کردیم تقریباً بازخورد یکسانی دارند و تفاوت آنها را می‌ توان در ایجاد سر و صدا و هزینه‌ های آنها دانست. به طور کلی می‌ توانیم بگوییم بهترین روش برای تخلیه چاه فاضلاب روش استفاده از پمپ لجن کش می‌ باشد. همانطور که در بالا هم توضیح دادیم این روش بسیار بی سر و صدا می‌ باشد و هزینه‌ های آن نیز نسبت به دیگر روش‌ ها مقرون به صرفه‌ تر است.

حتما بخوانید:   رفع گرفتگی لوله فاضلاب | روش های پیشگیری از گرفتگی لوله فاضلاب

خطر ریزش چاه را جدی بگیرید

ممکن است بارها در اخبار شنیده باشید که تخلیه نشدن چاه فاضلاب در زمان درست خود باعث بروز حوادثی مانند ریزش چاه و یا بخشی از ساختمان شده است. وقتی که چاه فاضلاب پر می‌ شود نشانه‌ هایی دارد که متوجه می‌ شوید وقت تخلیه چاه رسیده و در این زمان باید با روش‌ های مختلفی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم اقدام به تخلیه چاه فاضلاب نمایید تا از خطرات احتمالی آن نیز جلوگیری شود. از نشانه‌ ها و علائمی که حکایت از پر شدن چاه فاضلاب دارد می‌ توانیم به بوی بد فاضلاب، نم کف پارکینگ و یا زیرزمین، بالا زدن چند باره آب فاضلاب در چاه‌ هایی مثل حمام و مشاهده حشرات موذی مثل سوسک و … اشاره نماییم.

تخلیه چاه به صورت تضمینی در آی بک امداد

تخلیه چاه به صورت تضمینی در آی بک امداد انجام می‌ شود زیرا این نکته بسیار مهم است و اگر تخلیه نمودن چاه با اصول خاصی انجام نشود می‌ تواند مشکلات زیادی را به بار آورد. گاهی ممکن است برخی از شرکت‌ ها اصول اخلاقی را زیر پا گذاشته و فقط به تخلیه آب چاه فاضلاب اکتفا نمایند و جامدات آن را خالی نکنند. در این صورت نه تنها چاه فاضلاب تخلیه نمی‌ شود بلکه می‌ تواند باعث بروز مشکلات جدی‌ تری نیز گردد که یکی از آنها جذب نشدن فاضلاب و همچنین پر شدن مکرر آنها می‌ باشد. به همین خاطر جهت آسودگی خاطر شما عزیزان، آی بک امداد خدمات خود را با ضمانت ارائه می‌ دهد و با کیفیتی عالی به انجام کارها می‌ پردازد.

تخلیه چاه فوری

یکی دیگر از مواردی که علاوه بر تضمینی بودن تخلیه چاه فاضلاب دارای اهمیت می‌ باشد این است که این کار در سریع‌ ترین زمان ممکن و بدون هدر دادن وقت انجام شود زیرا گاهی مشکلات چاه فاضلاب آنقدر جدی است که باید هر چه سریعتر نسبت به تخلیه آن اقدام گردد تا صدمات جبران ناپذیری به بار نیاورد. فقط کافیست با تلفن‌ های ایبک امداد تماس گرفته و با کارشناسان ما در این زمینه مشورت کنید تا بهترین راهکار را به شما ارائه دهند.

تخلیه چاه فاضلاب با روش مکانیزه

همانطور که می‌ دانید همه دستگاه‌ های مکانیکی و الکترونیکی و همچنین تجهیزات فنی در حال پیشرفت می‌ باشند و به همین خاطر کارها به سادگی و با سرعت زیادی انجام می‌ شود. برای تخلیه چاه فاضلاب نیز تجهیزاتی وجود دارد که با ماشین‌ های مکانیزه صورت خواهد گرفت. از مزایای این روش می‌ توانیم موارد زیر را نام ببریم.

 • کار بسیار آسان و با سرعت زیادی انجام می‌ شود.
 • کثیف کاری وجود نخواهد داشت.
 • چاه به صورت کامل تخلیه خواهد شد.
 • این روش اصولی و استاندارد می‌ باشد.
حتما بخوانید:   رعایت اصول ایمنی و بهداشت در لوله بازکنی و تخلیه چاه

تفاوت روش مکانیزه و نیمه مکانیزه در تخلیه چاه فاضلاب

شاید در ظاهر کار شما متوجه نشوید که تخلیه مکانیزه انجام می‌ شود و یا نیمه مکانیزه ولی چیزی که بسیار اهمیت دارد این است که در روش مکانیزه، نیروی انسانی برای تخلیه چاه فاضلاب وجود ندارد و همه کارها بدون آنکه انسان دخالتی در آن داشته باشد صورت می‌ گیرد ولی روش نیمه مکانیزه به این صورت است که نیروی انسانی باید حتماً در انجام این کار دخالت کند و نیاز به تکنسین می‌ باشد. در هر دو روش یک تانکر مکنده فاضلاب نیز استفاده می‌ شود و تفاوت آنها فقط در مکانیزم ماشین و روند تخلیه چاه است.

 • اعزام نیروی فنی و متخصص در صورت انباشته شدن چاه فاضلاب
 • پیدا کردن چاه و بررسی آن و دهانه اصلی چاه فاضلاب
 • وارد نمودن شلنگ تخلیه درون چاه فاضلاب
 • اتصال دادن سر دیگر شلنگ تخلیه به ماشین مکنده
 • استارت کار و روشن کردن ماشین جهت ساکشن

مراحلی که در بالا گفته شد باید به درستی انجام شود. بنابراین حتماً نیاز به یک متخصص می‌ باشد. نکات کلیدی مهمی نیز وجود دارد که حتماً در حین کار باید رعایت شود.

 • شلنگی که استفاده می‌ شود باید دارای قطر استانداردی باشد.
 • میزان کافی از شلنگ باید به داخل چاه وارد شود.
 • تخلیه چاه باید به صورت کلی انجام شود و هرگونه فضولات جامد و چربی‌ ها نیز باید تخلیه گردد.

هزینه تخلیه چاه فاضلاب

هزینه تخلیه کردن چاه فاضلاب به موارد زیادی بستگی دارد که از آن جمله می‌ توان به نکات زیر اشاره کرد.بهترین روش برای تخلیه چاه فاضلاب | هزینه تخلیه چاه فاضلاب

 • متراژ شلنگ تخلیه
 • حجم چاه
 • نوع تخلیه و لایروبی کردن چاه
 • تعداد دفعات تخلیه
 • نوع تانکر مورد استفاده قرار گرفته

نتیجه‌ گیری

در این مقاله به بررسی روش‌ های مختلف تخلیه چاه فاضلاب پرداختیم و توضیحات مختصری در مورد هر کدام از آنها دادیم. بهترین روش برای تخلیه چاه فاضلاب استفاده از پمپ لجن کش می‌ باشد که در این روش هزینه ها کمتر بوده و کار با سروصدای کمی انجام می‌ شود. با انتخاب یک شرکت معتبر در زمینه تخلیه چاه فاضلاب می‌ توانید بدون هیچ گونه دردسر به تخلیه چاه پرداخته و خیالتان بابت درست انجام شدن کار راحت باشد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

بهترین روش برای تخلیه چاه فاضلاب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بهترین روش برای تخلیه چاه فاضلاب، هزینه تخلیه چاه فاضلاب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x