تعمیرات ساختمان

ارتفاع مناسب برای شلف حمام چقدر باید باشد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

از شلف های حمام جهت قرار دادن انواع مختلف شامپو، نرم کننده مو، صابون، لوسیون و دیگر وسایل استفاده می‌ شود. چنانچه این شلف‌ ها در کابین حمام نصب شود نیازی به قفسه، کابینت و استند وجود نخواهد داشت. علاوه بر آن شلف‌ ها باعث منظم شدن حمام می‌ شوند و از پراکنده شدن لوازم مختلف جلوگیری می‌ نمایند. شلف دارای ساختار و طراحی ساده‌ ای می‌ باشد و برای حمام‌ های امروزی و مدرن نیز بسیار مناسب است. علاوه بر آن فضا را از لحاظ زیبایی شناختی هماهنگ و یکدست نشان می‌ دهد اما سوال اساسی در این مورد این است که ارتفاع مناسب برای شلف حمام چقدر است؟ در واقع ارتفاع مناسب برای شلف حمام به سلیقه افراد بستگی خواهد داشت اما عوامل دیگری هم در این زمینه دخیل هستند.

شلف حمام چیست؟

برای تعریف شلف حمام می‌ توانیم بگوییم که این وسیله سکو و یا طبقه کوچکی می‌ باشد که فضای ذخیره‌ سازی را روی دیوار حمام ایجاد می‌ کند و معمولاً نزدیک به دوش نصب می‌ شود. این فضا جهت نگهداری از همه وسایلی که در حمام می‌ باشد مورد استفاده قرار می‌ گیرد . شلف‌ ها را علاوه بر آنکه می‌ توان نزدیک دوش نصب کرد اطراف وان نیز می‌ توان قرار داد. شلف ها در واقع وسایل حمام را به صورت منظم سازماندهی می‌ کنند و موجب می‌ شوند که آشفتگی در حمام ایجاد نشود. علاوه بر آن دسترسی پیدا کردن به وسایل حمام هم خیلی راحت خواهد شد. نکته مهم این است که ارتفاع مناسب برای شلف حمام باید به حدی باشد که بلندترین لوازم هم داخل آن به راحتی جای بگیرد. ارتفاع مناسب برای شلف حمام چقدر باید باشد؟ممکن است برای آنکه فضای اضافی داخل حمام خود ایجاد کنید به کابینت یا قفسه فکر کرده باشید ولی باید بدانید که به طور معمول تمیز کردن کابینت و قفسه خیلی دشوار است و این فضاها به علت حجیم بودن می‌ توانند جای زیادی در حمام بگیرند. علاوه بر آن با در نظر گرفتن میزان زیاد رطوبت در حمام لوازم فلزی و یا چوبی ممکن است دچار آسیب شوند. از آنجایی که شلف حمام به صورت توکار هم نصب می‌ شود فضای زیادی در حمام اشغال نمی‌ کند و مخصوصاً برای حمام‌ هایی که کوچک هستند بسیار مناسب می‌ باشد. شلف حمام در واقع راه حلی ارزان قیمت و بسیار خوب جهت نظم دهی به لوازم حمام به شمار می‌ آید. علاوه بر آن می‌ تواند به زیباتر کردن دکوراسیون حمام هم کمک کند.

حتما بخوانید:   کم شدن فشار آب در شیر آب اهرمی و 5 دلیل اصلی آن

اشتباهات رایج در نصب شلف حمام

طراحی و اجرای یک شلف در حمام نسبت به ساختن کابینت یا قفس پیچیده‌ تر می‌ باشد به همین خاطر این احتمال وجود دارد که افراد برای ساختن چنین فضایی دچار اشتباهاتی هم شوند. برای آنکه این اشتباهات رایج پیش نیاید علت بروز آنها و روش جلوگیری از آنها را با یکدیگر مرور می‌ کنیم که با مطالعه آن بتوانید به صورت درست و اصولی شلف را در حمام خود نصب نمایید.

اشتباه اول، عدم استفاده از ضد آب برای پوشش شلف حمام

یکی از اشتباهات رایج در به کار بردن شلف حمام این است که باید شلف را از جنسی انتخاب نمایید که دارای فلنچ یکپارچه باشد. این فلنچ برای آنکه دیوار ضد آب بماند بسیار ضروری است و هنگام کار گذاشتن روی آن پوشش ضد آب هم باید بخورد. این نکته بسیار حائز اهمیت است زیرا ویژگی ضد آب بودن دیوار حتماً باید در همه قسمت‌ های آن حفظ گردد.

اشتباه دوم، نصب کردن شلف روی دیواری به غیر از دیواری که دوش روی آن نصب شده است

یکی دیگر از اشتباهات رایج برای نصب شلف در حمام این است که آن را روی دیواری به غیر از دیواری که دوش روی آن نصب شده است قرار می‌ دهند. در این صورت رطوبت خیلی راحت پشت شلف جمع می‌ شود و خیلی زود باعث خراب شدن آن می‌ گردد. بهتر است شلف روی دیواری قرار داده شود که دوش روی آن نصب شده است. این نکته به معنی آن نیست که نمی‌ توانید شلف را روی دیوارهای دیگر نصب کنید ولی حتماً باید موارد لازم در مورد ایمنی آن را رعایت کنید تا رطوبت به پشت شلف نرسد. مسئله مهم این است که محیط حمام همیشه مرطوب می‌ باشد و رطوبت می‌ تواند از طریق کاشی، تخته پشت کاشی و یا شلف حمام به حفره‌ ای که ایجاد شده است راه پیدا کند و همین مسئله می‌ تواند باعث بروز خسارت در ساختمان گردد.

اشتباه سوم، عدم توجه به استحکام و ساختار دیوار دوش

یکی دیگر از اشتباهات رایج برای نصب شلف حمام این است که استحکام و ساختار دیوار را در نظر نمی‌ گیرید. شلف روی کاشی به صورت افقی نصب می‌ شود و چنانچه نکات مربوط به آن رعایت نشود پایداری دیوار را تهدید خواهد کرد. حتماً نمونه‌ های زیادی از این نوع طاقچه‌ ها را مشاهده کرده‌ اید.ارتفاع مناسب برای شلف حمام چقدر باید باشد؟ چنانچه فرورفتگی افقی روی دیوار دوش زیاد شود، مصالحی که تقویت کننده دیوار دوش هستند را ضعیف می‌ کند. علی رغم روش‌ های زیادی که جهت نصب ایمن و صحیح شلف وجود دارد خیلی از پیمانکاران اهمیتی به این موضوع نمی‌ دهند. در واقع باید دقت کنید که نصب این سازه‌ ها روی دیوار دوش می‌ تواند باعث فشار سازه‌ ای به آنها شده و در طولانی مدت دیوار را ضعیف کند.

حتما بخوانید:   نکات کاربردی و مهم درباره رنگ کردن و نقاشی آشپزخانه

اشتباه چهارم، عدم استفاده از شلف پیش ساخته

ممکن است شما شلف حمامی انتخاب کنید که به صورت پیش ساخته باشد و و آن را به جای شلف‌ های دیواری سفارشی روی دیوار حمام نصب نمایید. در این صورت می‌ توانید با مقاوم سازی کردن شلف حمام از بروز اشتباهات دیگر نیز جلوگیری نمایید. معمولاً شلف های سفارشی طوری کار می‌ شوند که پس از نصب کاشی و ریختن دوغاب بر روی دیوار باید آنها را نصب کرد که در مقایسه با نصب شلف‌ های پیش ساخته بسیار دشوارتر می‌ باشد. علاوه بر آن می‌ تواند استانداردهای لازم برای ساختمان سازی را نیز نقض کند به همین خاطر راه حل مناسبی جهت اجرای شلف حمام نمی‌ باشد.

اشتباه پنجم، عدم استفاده از عایق رطوبتی داخل دیوار

چنانچه قصد داشتید از شلف‌ های سفارشی برای نصب داخل حمام استفاده کنید باید مطمئن باشید که پیمانکار مرحله عایق کاری را به صورت کامل و دقیق انجام داده است. وقتی که شلف حمام به صورت سفارشی درست می‌ شود کاملاً محکم، اساسی و ضد آب خواهد بود. ممکن است اتصالات مربوط به شلف جدید خیلی محکم باشند ولی چنانچه شلفی که انتخاب کرده‌ اید ضد آب نباشد، اتصالات هم نمی‌ تواند مانع از نفوذ رطوبت و آب درون حفره‌ ها شود.

چگونه می‌ توانیم شلف حمام بسازیم؟

درست کردن شلف حمام در واقع پروژه زمان بری می‌ باشد ولی خوشبختانه کار پیچیده‌ ای نیست. لیستی از وسایل مورد نیاز و موادی که به آنها احتیاج دارید تا یک شلف برای حمام بسازید در ادامه بیان شده است. علاوه بر آن مراحل ساخت را نیز به صورت خلاصه توضیح داده‌ ایم.

لوازم مورد نیاز برای ساخت شلف حمام

 • جعبه آچار
 • لوازم کاشی‌ کاری
 • قاب
 • متر
 • تخته سیمانی
 • تیغ موکت بری
 • درزگیر سیمان
 • ابزار نازک کاری
 • فریم ضد آب
 • اره
 • کاشی
 • پیچ
 • اسپیسرها

مراحل ساخت شلف حمام

ساختن یک شلف دیواری نیاز به حوصله و صبر زیادی دارد بنابراین چنانچه می‌ خواهید خودتان شلف حمام بسازید هرگز در اجرای مراحل آن عجله نکنید.

 • مرحله اول، اندازه‌ گیری کاشی‌ ها
حتما بخوانید:   روش تعمیر و تعویض کردن شیر فلکه | علت هرز شدن شیر فلکه

کاشی را می‌ توانید با گذاشتن اسپیسر بین آنها و همچنین اضافه کردن ارتفاع شلف حمام بر روی سطح صافی بچینید. پس از آن روی تخته صافی ابتدا و انتهای کاشی را اندازه زده و علامت گذاری کنید.

 • مرحله دوم، اندازه شلف

لازم است که اندازه شلف را به صورت دقیق بدانید و پس از آنکه به صورت صحیح آن اندازه‌ گیری کردید می‌ توانید با پروفیل‌ های ۲ در ۴ آن را بسازید.

 • مرحله سوم، نصب شلف

حالا می‌ توانید به کمک یک تخته سه لایه شلف را داخل پروفیل به کمک یک پیچ کاملاً محکم کنید. همچنین می‌ توانید بخش پایینی تخته سیمانی را هم برش دهید تا شلف کاملاً خوب در آنجا قرار بگیرد.

 • مرحله چهارم، اضافه کردن تخته سیمانی

تخته سیمانی باید به همه قسمت‌ های شلف چسبانده شود. بنابراین با دقت آن را اندازه گرفته و برش بزنید. نخست قفسه‌ ها و تخته‌ های بالایی را نصب نمایید، پس از آن طبقات پایینی و طبقات بالایی را هم تراز کنید.

 • مرحله پنجم، شیب‌ دار کردن شلف

شلفی که داخل حمام نصب می‌ کنید حتماً باید کمی شیب داشته باشد تا آب در پشت آن نماند. ارتفاع مناسب برای شلف حمام چقدر باید باشد؟برای انجام این کار می‌ توانید یک ردیف اسپیسر پشت شلف اضافه نمایید و پس از آن با پیچ به محکم کردن تخته سیمانی اقدام کنید. شیب نباید به حدی باشد که وسایل روی آن سر بخورد.

 • مرحله ششم، انجام کارهای نهایی

در مرحله آخر از ساخت شلف همه اتصالات باید با نوار پوشانده شوند. پس از آن درزگیر به کار گرفته می‌ شود و در نهایت هم باید روی همه آنها سنباده زده و با مواد ضد آب کاملاً پوشش داده شود.

سخن پایانی

قرار دادن شلف داخل حمام ایده مدرن و امروزی محسوب می‌ شود ولی مهم است که ارتفاع مناسب شلف حمام و ابعاد آن کاملاً دقیق در نظر گرفته شود زیرا چنانچه ارتفاع کم باشد و یا شلف کوچک باشد در واقع فضای بلا استفاده‌ ای برای حمام خواهد بود. به همین خاطر قبل از اجرا کردن شلف حمام باید به عوامل مختلفی دقت نمایید که از آن جمله می‌ توانیم به اندازه و طرح کاشی‌ ها، تقارن و یا عدم تقارن شلف، رنگ متضاد شلف با رنگ کاشی‌ ها، تعداد افراد خانواده و همچنین اندازه حمام اشاره کنیم.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

ارتفاع مناسب برای شلف حمام چقدر باید باشد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

ارتفاع مناسب برای شلف حمام چقدر باید باشد؟ مراحل ساخت شلف حمام

امتیاز کاربر: 1.65 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

3 2 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x