تعمیرات پکیج و آب گرمکن

مناسب ترین روش لوله کشی در تبدیل موتورخانه به پکیج

معایب موتورخانه ها مانند نیاز به رسیدگی زیاد و مصرف بیش از اندازه انرژی بسیاری از افراد را ترغیب به استفاده از پکیج کرده است. امروزه پکیج های زمینی و دیواری در انواع گوناگون و متنوع تولید و به بازار عرضه شده است. در این مقاله تلاش داریم به بررسی مناسب ترین روش لوله کشی جهت تبدیل موتورخانه به پکیج بپردازیم:

روش های گوناگون لوله کشی به هنگام تبدیل موتورخانه به پکیج

تنها اقدامی که نیاز است هنگام تبدیل موتورخانه به پکیج انجام دهید، تغییر و تعویض سیستم لوله کشی در موتورخانه به پکیج می باشد. روش لوله کشی پکیج بسیار متنوع است که هر یک از آن ها معایب و مزایا مختص به خود را دارند. هنگامی که بخواهید سیستم موتورخانه را تبدیل به پکیج کنید انتخاب های گوناگونی در خصوص نحوه لوله کشی در پیش روی شما قرار دارد. در این قسمت به بررسی آنها می پردازیم. ولی لازم است ابتدا بگوییم در تبدیل موتورخانه به پکیج باید سیستم لوله کشی موتورخانه ساختمان خود را قطع کنید. سپس می‌توانید لوله کشی جدید را به دستگاه پکیج خود وصل کنید و جهت تأمین گرمایش مورد نظر خود یکی از روش هایی که در ادامه برایتان توضیح می دهیم را انتخاب کنید:

لوله کشی به روش انشعابی در ساختمان

ساده ترین روش های تبدیل موتورخانه به پکیج لوله کشی انشعابی می باشد. این نوع لوله کشی را به دو روش در ساختمان می توانید اجرا کنید:

لوله کشی

لوله کشی انشعاب از کف  ساختمان

در این روش لوله کشی لوله های اصلی به صورت رفت و برگشت به دستگاه پکیج متصل شده و میان رادیاتور های ساختمان به شکل انشعابی پخش خواهد شد. لوله ها باید در کف خوابانده شوند. جهت اجرای لوله کشی از کف شما باید در کف ساختمان کنده کاری انجام دهید تا بتوانید لوله های رفت و برگشت را در محل رادیاتور ها نصب کنید.

حتما بخوانید:   عملکرد مبدل حرارتی پکیج و نحوه نگهداری از آن
لوله کشی زیر سقفی ساختمان

لوله کشی در زیر سقف دقیقاً روشی است که جهت لوله کشی آب به صورت زیر سقفی انجام می شود.

 • در این حالت لوله های رادیاتور ها و پکیج به سمت سقف فرستاده می شوند. یکی از این لوله ها به شکل انشعابی می باشد یعنی رفت و برگشت بعد از اتصال به پکیج مستقیم به رادیاتور ها متصل می شوند. با این فرق که لوله ها از سقف فرستاده می شود.
 • یک روش دیگر لوله انشعابی از سقف در تبدیل موتورخانه به پکیج می توانید استفاده کنید به این شکل است که لوله های رفت و برگشت ابتدا به پکیج متصل شود سپس به کلکتور رفت و برگشت اتصال داده و در ادامه باید لوله ها را از کلکتور ها گرفته شده و به سقف ساختمان فرستاده شود.
 • اکنون می‌توانید لوله ها را از سقف به محلی که جهت نصب رادیاتور ها در نظر گرفته اید برده و همان جا نصب کنید. باید لوله ها را به صورت عمودی پایین بیاورید.
لوله کشی به روش کلکتوری  ساختمان

همانطور که گفتیم در لوله کشی های زیر سقفی از کلکتور جهت هدایت و تقسیم لوله ها در زیر سقف ساختمان استفاده می کنید ولی در لوله کشی کلکتوری معمولاً لوله ها به شکل توکار و کف ساختمان اجرا می شود. لوله کشی رادیاتور ها و همچنین پکیج به صورت کلکتوری می باشد که باید ابتدا لوله ها را به پکیج متصل کرده و سپس به کلکتور رفت و برگشت و وصل شود.

باید به مکان های نصب رادیاتور در قسمت کف ساختمان فرستاده شود. جهت لوله کشی کلکتوری شما باید در کف ساختمان خود کنده کاری انجام دهید تا بتوانید لوله ها را به کلکتور متصل و به رادیاتورها برسانید.

لوله کشی روکار ساختمان

توجه داشته باشید لوله کشی روکار یکی از ساده ترین روش های لوله کشی دستگاه پکیج و رادیاتور به حساب می آید.

به هنگام تبدیل موتورخانه به سیستم پکیج لوله کشی روکار بهترین گزینه برای شما می باشد. چون در این روش احتیاج به کنده کاری در کف ساختمان نمی باشد پس، از کم هزینه ترین و سریعترین روش لوله کشی محسوب خواهد شد.

بهترین‌ روش لوله کشی هنگام تبدیل موتورخانه به پکیج

در این بخش به بهترین روش لوله کشی در میان روش های نام برده در بالا می پردازیم:

هنگام تبدیل موتورخانه به پکیج بهترین روش لوله کشی از نوع انشعابی زیر سقفی می باشد

در ادامه به دلایل انتخاب این نوع لوله کشی به عنوان بهترین روش در تبدیل موتورخانه به پکیج می پردازیم:

حتما بخوانید:   تعویض پرشر سوئیچ آب پکیج ایران رادیاتور
در لوله کشی از سقف ساختمان تخریب نمی شود

اکثراً تبدیل موتورخانه به دستگاه پکیج در خانه هایی انجام می شود که در آن ساکن می باشند و بیشتر افراد دوست دارند که کار کمتر انجام داده و خسارت مالی کمتری نیز به آنها وارد شود. این روش لوله کشی مزیت مهمی دارد و آن این می باشد که شما هنگام انجام لوله کشی هیچ کاری به کف ساختمان ندارید و تمام تغییرات در سقف ساختمان شما انجام می شود.

توجه داشته باشید این روش لوله کشی انشعابی معمولاً در خانه هایی انجام می شود که دارای سقف کاذب می باشند و با برداشتن کناف روی سقف می توانند کار لوله کشی را با کمترین تخریب و به راحتی انجام دهند.

در این نوع لوله کشی انشعابی زیر سقف شکست لوله ها و فشار کمتر می باشد

لوله کشی معمولاً به کمک کلکتور انجام می‌شود. ولی در روش انشعابی شکست لوله ها و همچنین شکست فشار کمتر خواهد بود.

دسترسی به لوله ها در لوله کشی زیر سقف راحت تر انجام می شود

یکی از دلایلی که ما لوله کشی زیر سقفی را بهترین روش می دانیم این است که به راحتی می توانید به لوله ها دسترسی داشته باشید. چنانچه بعد از تغییر سیستم موتورخانه به پکیج و انجام لوله کشی مجبور شوید به هر دلیلی مانند نشتی جزئی و ترکیدگی، به لوله ها می توانید دسترسی راحتی داشته باشید.

در این شرایط چنانچه لوله ها در کف ساختمان باشند، کلی انرژی و هزینه بابت پیدا کردن محل ترکیدگی لوله و تعویض آن باید صرف کنید. ولی در لوله کشی زیر سقفی هیچ احتیاجی به کنده کاری ندارید. همچنین در زمان و پول شما نیز صرفه جویی زیادی خواهد شد.

بهترین لوله ای که می توانید در تبدیل موتورخانه به پکیج استفاده کنید

در این بخش به معرفی بهترین لوله که جهت تبدیل موتورخانه می توانید از آن استفاده کنید می پردازیم چون لوله های خوب و با کیفیت نقش بسزایی در عملکرد سیستم پکیج شما خواهند داشت:

 1. استاندارد ترین و بهترین نوع لوله که می توانید جهت لوله کشی رادیاتور ها و پکیج خود استفاده کنید لوله های پنج لایه می باشد. امروزه برند های زیادی لوله های پنج لایه تولید و به بازار عرضه کرده اند. که معروف ترین آن ها ایزی پایپ، سوپرپایپ و نیوپایپ می باشند.
 2. لوله های پنج لایه دارای انعطاف پذیری بسیار بالا بوده و اتصالات کمتری مانند زانویی نیاز دارند.
 3. هنگام تبدیل موتورخانه به سیستم پکیج اجرای لوله های پنج لایه با سرعت بالاتری نیز انجام می شود.
 4. لوله های پنج لایه دارای خاصیتی می باشند که در لوله کشی های ذکر شده مانند روکار، کلکتوری و انشعابی مورد استفاده قرار می گیرند.
 5. برای لوله کشی انشعابی زیر سقفی و یا کلکتوری شما فقط زمانی می توانید این روش را اجرا کنید که از لوله های پنج لایه در لوله کشی زیر سقفی استفاده کنید. بهترین لوله ای که می توانید جهت تبدیل موتورخانه به پکیج استفاده کنید، نوع پنج لایه می باشد.
حتما بخوانید:   نحوه تعمیر یا تعويض شیر برقی پکیج ایران رادیاتور چگونه است؟

توجه داشته باشید انتخاب بهترین روش لوله کشی یا بهترین لوله جهت تبدیل موتورخانه به سیستم پکیج به تنهایی ضامن بازدهی دستگاه پکیج شما نخواهد بود. بازدهی و عملکرد بهینه سیستم پکیج شما نیازمند این می باشد که لوله کشی شما توسط تیم متخصص و حرفه ای انجام شود. مجموعه ایبک امداد آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشند.

خلاصه مطالب

در  مقاله مناسب ترین روش لوله کشی تبدیل موتورخانه به پکیج مطالبی را برایتان بیان کردیم که در ادامه جهت یادآوری با شما مرور می کنیم:

 1. هنگام تبدیل موتورخانه به پکیج بهتر است به نکات مهمی توجه کنید تا بتوانید لوله کشی ساختمان خود را به صورت ایمن و مطمئن انجام دهید.
 2. شما می توانید جهت لوله کشی برای جلوگیری از کنده کاری و هزینه های اضافی از لوله کشی های انشعابی در زیر سقف ساختمان استفاده کنید.
 3. امروزه اکثر افراد از لوله کشی های زیر سقفی استفاده می کنند. زیرا خود در ساختمان ساکن هستند و نمی‌توانند کنده کاری انجام دهند.
 4. هنگام استفاده از لوله بهتر است، بهترین نوع لوله را انتخاب کنید تا بعدها دچار مشکلات نشوید.
 5. لوله های پنج لایه دارای کیفیت بالا و سرعت در نصب می باشد.
 6. جهت لوله کشی زیر سقفی شما فقط می توانید با لوله های پنج لایه سیستم پکیج خود را لوله کشی و راه اندازی کنید.
 7. اگر منزل شما دارای سقف کاذب نباشد نمی توانید لوله کشی زیر سقفی را انجام دهید.

بهتر است از مجریان متخصص لوله کشی کمک بگیرید تا به بهترین شکل موتورخانه شما را تبدیل به سیستم پکیج کنند.

لوله کشی

نتیجه گیری

در این مقاله به روش های مناسب لوله کشی در تبدیل سیستم موتورخانه به پکیج و بهترین نوع لوله های موجود در بازار پرداختیم. توجه داشته باشید انجام لوله کشی ساختمان کار بسیار تخصصی است. مجموعه ایبک امداد آماده خدمت رسانی به شما می باشند.

مناسب ترین روش لوله کشی در تبدیل موتورخانه به پکیج

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بهترین لوله ای که می توانید در تبدیل موتورخانه به پکیج استفاده کنید

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا