خدمات شستشو

لزوم شستن ملحفه و لباس های نو قبل از استفاده

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

شاید این جمله برای برخی افراد خنده آور باشد که پیش از استفاده ملحفه و لباس های نو خود را بشویند زیرا آن ها بر این باورند که ملحفه و لباس های نو، تمیز و دست نخورده هستند و نیازی به شستشو ندارند. قطعا پوشیدن لباس های نو، تمیز و بدون چروک حس بسیار خوشایندی در فرد ایجاد می کند اما به گفته متخصصان همین ملحفه و لباس های نو و تمیز می توانند برای پوست به شدت خطرناک و آسیب زننده باشند چرا که این لباس ها در مسیر تولید تا رسیدن به دست مشتری مراحل مختلفی را پشت سر می گذارند و به رنگ ها و مواد شیمیایی ضد چروک آغشته می گردند و در راه رسیدن به شهرهای مختلف باکتری های زیادی به خود جذب می کنند همچنین لباس ها در مغازه توسط افراد زیادی لمس و پرو می گردند که ممکن است به انواع بیماری های پوستی واگیر مبتلا باشند. بنابراین توصیه متخصصان بر این است که پیش از استفاده از ملحفه و لباس های نو حتما آن ها را بشویید و در مقابل نور آفتاب خشک کنید.

دلایلی که سبب شستن ملحفه و لباس های نو قبل از استفاده می شود 

پوست انسان از حساسیت بالایی برخوردار است و لباس ها مستقیما با پوست بدن در ارتباط هستند اگر لباسی آغشته به باکتری و میکروب باشد آن را به بدن منتقل می کند بنابراین برای حفظ سلامت بدن و جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری های مختلف باید در خرید و پوشیدن لباس ها دقت کافی داشت، برخی از عواملی که سبب شده شستن لباس ها پیش از پوشیدن اهمیت پیدا کند به شرح زیر می باشد.

  • برای تولید پارچه و لباس در کارخانه های نساجی از مواد شیمیایی استفاده می شود که با شستشو مقداری از این مواد از بین می رود.
  • لباس ها برای رسیدن به فروشگاه ها مسیر طولانی سپری می کنند و در ویترین مغازه ها در معرض گرد و خاک قرار گرفته که این امر زمینه را برای رشد قارچ فراهم می آورد.
  • لباس هایی که در مغازه ها برای فروش عرضه می گردند توسط افراد بسیاری پرو می شوند و این عاملی برای انتقال قارچ و بیماری های پوستی به شمار می آید، از این رو اتاق پرو مغازه‌ها یکی از مکان های مستعد برای تجمع آلودگی و باکتری ها است.
  • لباس های تولیدی دارای رنگ اضافه می باشند که در صورت عدم شستشوی لباس این رنگ به بدن منتقل شده و ممکن است حساسیت های پوستی را ایجاد کند.
حتما بخوانید:   بهترین روش های شست و شوی شلوار جین به صورت دستی و ماشینی

اهمیت شستن ملحفه لباس های نو

مشکلات پوستی که لباس های نو ایجاد می کنند 

لباس های نو و تمیز که جذابیت خاصی برای فرد دارند ممکن است حامل باکتری و میکروب های زیادی باشند و همین امر مشکلات پوستی بسیاری برای شخص به همراه دارد که برخی از آن ها شامل موارد زیر است.

  • درماتیت تماسی 

در اثر تماس مستقیم پوست با محرک ها و آلرژن ها درماتیت تماسی که نوعی التهاب پوستی بوده به وجود می آید، این بیماری پوستی روی پوست به شکل سوختگی ظاهر می شود و خارش و قرمزی را به همراه دارد. در اکثر پارچه های مصنوعی چون نایلون و پلی استر رنگ های مصنوعی به کار می رود که یکی از عوامل اصلی ایجاد التهاب پوستی به شمار می آید، با شستن لباس های نو پیش از استفاده می توان از بسیاری از بیماری های پوستی نظیر درماتیت تماسی جلوگیری کرد.

  • آلرژی

گاهی اوقات پوست در اثر عوامل مختلفی دچار زخم و خراشیدگی می گردد چنانچه در این مواقع لباس نویی که شسته نشده با زخم تماس برقرار کند این احتمال وجود دارد که رنگ لباس به زخم نفوذ کند و سبب بروز آلرژی گردد، بنابراین تماس رنگ های مصنوعی با زخم نقش موثری در بروز حساسیت و آلرژی دارد.

  • وجود مواد سرطان زا 

بر اساس تحقیقات صورت گرفته ملحفه و لباس های نو حاوی ترکیب شیمیایی به نام کینولین هستند که یک ترکیب شیمیایی سرطان زا می باشد، در نمونه های آزمایشگاهی مشخص شده این‌ ماده رشد تومورها را تحریک می کند. میزان زیادی از کینولین در پلی استر وجود دارد از این رو لباس های تولید شده با این جنس را حتما قبل از استفاده بشویید، علاوه بر کینولین مواد سرطان زای بسیاری دیگر در لباس ها وجود دارد که محرک بیماری ها و سرطان ها می باشند به این ترتیب بهتر است ملحفه و لباس های نو خود با هر جنسی را قبل از استفاده بشویید تا سلامتی شما را به خطر نیندازند.

  • انواع مواد شیمیایی 

برای زیبایی هر چه بیشتر پارچه ها و افزایش فروش آن ها تولید کنندگان لباس از مواد ضد لک، ضد چروک، تثبیت کننده رنگ و نرم کننده استفاده می کنند که این مواد حاوی ماده شیمیایی به نام فرمالدهید می باشند‌‌‌. در صورت تماس این ماده با نقاط حساس بدن چون زیر بغل و ران ها حساسیت های بسیاری ایجاد می شود، با وجود اینکه شستشو لباس ها برای بار اول این ماده قوی را از بین نمی برد اما از آسیب های آن می کاهد.

حتما بخوانید:   بین انواع مواد شوینده کدام بهتر است؟ مایع یا پودری؟

لزوم شستن ملحفه با استفاده از لباسشویی 

بهتر است ملحفه های نو نیز مانند لباس های نو قبل از استفاده شسته شوند، متخصصین عقیده دارند موادی که برای بسته بندی و استحکام پارچه ها در فروشگاه ها به کار گرفته می شوند دلیلی بر این امر است تا ملحفه ها را پیش از استفاده بشویید. در واقع می توان گفت هر محصولی که از پارچه تولید می شود هم در طول فرایند تولید و هم پیش از آن از مرحله تبدیل الیاف طبیعی به نخ و تا زمانی که محصول به دست مصرف کننده می رسد، مواد بسیاری به آن ها افزوده می گردد.

بسیاری از افراد تمایل ندارند ملحفه های سفید و نو خود را با ماشین لباسشویی بشویند اما این امر می تواند برای افرادی که پوست حساسی دارند مشکلات پوستی زیادی ایجاد کند چرا که باقی ماندن مواد شیمیایی در این پارچه ها می تواند مانند یک محرک پوستی، پوست را دچار خارش و مشکلاتی از این دست کند. بنابراین بهتر است ملحفه های خود را با شوینده های ضد آلرژی و بدون سم شستشو دهید تا هم سلامت خود را حفظ نمایید و هم به مراقبت از محیط زیست کمک کنید، همچنین شستن ملحفه و لباس هایی که از پارچه هایی با جنس خاص تولید شده اند اهمیت بسیار بیشتری دارد به عنوان مثال در لباس هایی نظیر شلوار جین که رنگ شده اند با نشستن روی مبل یا پوشیدن پیراهن ممکن است پارچه شلوار روی این پارچه ها رنگ پس دهد.

شستشوی ملحفه و لباس های نو

مناسب ترین روش شستشوی ملحفه و لباس های های نو 

علاوه بر این که شستن ملحفه و لباس های نو قبل از استفاده اهمیت دارد نحوه صحیح شستشوی آن ها نیز حائز اهمیت می باشد، از این رو قبل از هر کاری برچسب مراقبت ملحفه و پارچه های نو را به دقت مطالعه نمایید و طبق آن عمل کنید تا پارچه های خود را به درستی بشویید و آسیبی به آن ها نرسد.

توصیه می شود ملحفه و لباس های خود را با آب سرد بشویید چرا که آب گرم طول عمر پارچه ها را کاهش می دهد، شستشوی لباس ها با آب گرم با گذشت زمان سبب کمرنگ تر، شل تر و کوچک شدن پارچه ها می شود. همچنین بعد از شستشو لباس ها خشک کردن آن ها نیز مهم است بنابراین آن ها را به خوبی خشک کرده یا آویزان کنید.

حتما بخوانید:   روش های اصولی و آسان جهت پاک کردن لکه از لباس سفید

 

محافظت از پوست کودکان با شستن ملحفه و لباس های نو 

کودکان پوست حساسی دارند و بیشتر از بزرگسالان در معرض آسیب و خطر قرار دارند، پوست آن ها به مواد شیمیایی که در لباس ها به کار رفته است حساس می باشد و احتمال بروز جوش های پوستی وجود دارد. بنابراین شستن لباس های نو قبل از استفاده برای کودکان بسیار حائز اهمیت است همچنین برای شستن لباس های کودکان از شوینده های بدون عطر و بدون رنگ استفاده کنید چرا که رنگ ها و رایحه های شوینده نیز عاملی برای ایجاد واکنش های پوستی به شمار می آیند. شستن لباس های نو کودکان نه تنها از بروز واکنش های پوستی جلوگیری به عمل می آورد بلکه خشکی و خشن بودن لباس نو گرفته شده و با پوشیدن آن کودک احساس راحتی می کند.

آیا ملحفه و لباس های نو بعد از شستن کهنه می شوند؟ 

بسیاری از افراد از شستن لباس های نو خود اجتناب می کنند چرا که بر این باورند با شستشو، لباس ها زیبایی خود را از دست داده و حتی کهنه می شوند اما این باور غلطی است اگر برای شستن هر لباس مطابق با دستورالعمل جنس پارچه و نوع دوخت آن عمل کنید هیچگاه لباس ها کهنه به نظر نمی آیند. جنس برخی از پارچه ها ایجاب می کند که با آب سرد و دست شسته شوند و برخی دیگر را باید به تنهایی در ماشین لباسشویی قرار داد بنابراین اگر پیش از شستشو لباس برچسب روی پارچه را به خوبی مطالعه نمایید می توانید از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید. لباس های حساس را با شوینده های قوی نشویید و مطابق با دستورالعمل آن ها را بشویید با این کار نه تنها رنگ پارچه و حالت لباس حفظ می شود بلکه مانع از بروز بیماری های پوستی می گردید.

اهمیت شستن لباس و ملحفه نو

لباس ها برخلاف ظاهر زیبایی خود می توانند ناقل بیماری ها و آلودگی های بسیاری باشند چرا که از مرحله تولید تا رسیدن به فروشگاه ها مراحل مختلفی را طی می کنند و در فروشگاه ها توسط افراد زیادی لمس و پرو می شوند، بنابراین با شستن ملحفه و لباس های نو قبل از استفاده به حفظ سلامت خود و خانواده کمک کنید.

 

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

لزوم شستن ملحفه و لباس های نو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

لزوم شستن ملحفه و لباس های نو قبل از استفاده

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x