تعمیرات کولر گازی

بررسی علت گرم نکردن کولر گازی در فصل زمستان

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

طبق چیزی که می دانید کولر های گازی دارای فناوری گرمایش و سرمایش در کنار هم هستند. شما می توانید در فصل تابستان از سرمایش و در زمستان از گرمایش این دستگاه استفاده نمایید. ولی امکان دارد با مشکلاتی مانند گرم نکردن کولر گازی مواجه شوید و به دنبال دلایل این مشکل و روش رفع آن بگردید. با برطرف کردن مشکلات دستگاه می توانید در فصل سرد زمستان از گرمایش این دستگاه استفاده نمایید.

علت کار نکردن کولر گازی چیست

در جهان نوین کولر گازی یکی از سیستم های سرمایشی و گرمایشی است که در بین مردم بسیار محبوب شده و کاربرد عملی بسیار بالایی دارد. ولی این سیستم محبوب مطمئناً نمی تواند با بسیاری از مشکلات کنار بیاید. به طور معمول یکی از ایرادات متداول مرتبط با سیستم گرمایش دستگاه کولر گازی است که عدم تولید هوای گرم می باشد که می تواند به دلیل خرابی قطعه های مختلفی از دستگاه، کاهش گاز کولر و یا عدم تنظیم و سرویس پایه باشد. برای رفع این گروه از ایرادات می توان علت های مختلفی را جستجو نمود. تا با عیب یابی قابل تعمیر باشد.

علت های گرم نکردن کولر گازی چه می باشد

دلایل مختلفی برای گرم نکردن کولر گازی وجود دارد که در ادامه برخی از مهمترین دلایل را با روش های رفع آن ها به صورت مختصر شرح داده ایم:

اصلا کولر گازی هوای گرم تولید نمی نماید

در ابتدای کار توصیه بسیار مهمی برای تان داریم که قبل از شروع هر فصل و استفاده از سرمایش و یا گرمایش کولر های گازی خود را سرویس نمایید. تا در فصل های زمستان و تابستان با خیالی راحت از این وسیله استفاده کنید.

اکنون برای برطرف کردن ایراد عدم تولید باد گرم زمانی که کولر گازی خود را روشن نمودید در ابتدا از روی کنترل دستگاه گزینه Heat را فشار دهید. در ادامه دمای دستگاه را روی گزینه ۲۵ درجه قرار دهید. به طور معمول در بار اول ۵ دقیقه طول می کشد تا باد گرم تولید شود. اگر زمان زیادی گذشت و دستگاه باد گرم تولید نکرد یعنی دستگاه شما به اندازه کافی گاز ندارد و باید اقدام به شارژ آن نمایید.

حتما بخوانید:   راهنمای فارسی کولر گازی کولر گازی وستل Vestel

علت کار نکردن پنل داخلی کولر گازی چیست

گاهی ممکن است یکی از علت های گرم نشدن کولر گازی خرابی کانال داخلی دستگاه باشد. زیرا زمانی که پنل بیرونی شروع به فعالیت می نماید ولی پنل درونی اسپیلت روشن نمی گردد نشان دهنده قطع ارتباط دو پنل می باشد و در چنین مواقعی در صورت گرمایش با کد هشدار EroorCH05 مواجه می گردید. در کولر گازی منشا این مشکل احتمالاً می تواند به دلیل خرابی برد کنترل باشد. در چنین مواقعی برای انجام تعمیرات یا عوض کردن برد کنترل باید با تعمیرکار حرفه ای و کاربلد در زمینه کولر گازی تماس بگیرید.

گرم نکردن کولر گازی

ایراد در ترموستات دستگاه کولر گازی

طبق چیزی که قبلا هم به شما پیشنهاد کردیم، بهتر می باشد قبل از استفاده از کولر گازی، چه در فصل تابستان و چه در فصل سرد زمستان، دستگاه را نگهداری و سرویس نمایید، در غیر این حالت خرابی هر قسمت از کولر بر کارکرد دستگاه تأثیر خواهد گذاشت. برای مثال یکی از رایج ترین علت های گرم نشدن کولر گازی به قطعه ترموستات مربوط می باشد. در صورت خرابی ترموستات کولر گازی قابلیت گرم کردن فضا نیز حذف می شود، بنابراین ترموستات را بررسی کنید و اطمینان پیدا کنید که در موقع خاموش یا خنک نیست. البته از دیگر علت های کار نکردن گرمای کولر گازی، فیلترهای کثیف است.

خرابی برد الکترونیکی کولر گازی

یکی از قطعات مهم در کولر گازی برد الکترونیکی می باشد. خرابی این قطعه باعث مشکلاتی مانند گرم نکردن در کولر گازی شود.

برد الکترونیکی در واقع همان مغز اصلی دستگاه است که کنترل کننده و هماهنگ کننده بخش های مختلف کولر گازی است. اختلال در این قطعه باعث ایجاد مشکل در کل سیستم دستگاه می شود. برای تعمیر این قطعه از افراد حرفه ای کمک بگیرید.

مشکل در سنسور دمایی اسپیلت

یکی دیگر از دلایل رایج گرم نشدن کولر گازی در زمستان، معیوب بودن سنسور دما یا ترمیستور دستگاه است. با توجه به نصب این قطعه در دستگاه کولر گازی، امکان تشخیص میزان دما به آسانی امکان پذیر است. با ایجاد تغییرات در دما، در سنسور دما نیز تغییر ایجاد می شود. تغییرات به وجود آمده به برد کولر گازی ارسال می شود و بر اساس دمای هوا دستور مناسب صادر می گردد.

حتما بخوانید:   چرا کولر گازی آبریزی دارد | آبریزی کولر گازی

اگر سنسور دما از کار بیفتد، این چرخه معیوب است و هوای سرد از دستگاه منتشر می شود. می توانید با تعویض یا تعمیر سنسور دما این مشکل را رفع کنید.

شیر برقی کولر گازی خراب است

ایراد و استهلاک قطعه شیر برقی را می توان یکی دیگر از علت های جلوگیری از گرم شدن کولر در زمستان دانست. شیر برقی اغلب در کولرهای گازی با امکان دوکاره سرمایش و گرمایش نصب می شود. شیر برقی وظیفه دارد تغییر مسیر گاز را برای پخش هوای گرم یا سرد در پنل داخلی دستگاه انجام دهد. در مواقع خرابی قطعه شیر برقی دستگاه به جای تولید باد گرم، هوای سرد به فضا پخش می کند. با تعمیرات این قطعه می توانید مشکل را رفع کنید.

خرابی چه قطعاتی باعث گرم نکردن کولر گازی می شود

وجود ایراد و مشکل در قطعات زیر باعث مشکلاتی در گرم کردن کولر گازی می گردد:

 • قطعه شیر برقی
 • قطعه بلوور فن
 • قطعه مینی برد
 • قطعه موتور فن پنل کولر گازی
 • قطعه کندانسور
 • قطعه موتور فن کندانسور
 • قطعات کمپرسور و رله
 • انسداد در لوله مویی
 • قطعه اواپراتور
 • قطعه خازن
 • کم بود گاز و یا بیش از اندازه بودن گاز در سیکل
 • قطعه کنتاکتور
 • انسداد فیلتر
 • ایراد در لوپرشر و یا پرشر

با خرابی هر کدام از قطعات نام برده شده اسپیلت شما دیگر قادر به ایجاد گرما نخواهد بود.

برای راه افتادن گرمایش کولر گازی چند دقیقه لازم است

 • مطمئن شوید دستگاه شما دارای امکان گرمایش است. روی ریموت با علامت خورشید یا حرارت مشخص شده است. این گزینه را فعال کنید.
 • دمای دستگاه را از عدد ۲۴ به ۳۲ درجه سانتی گراد تغییر دهید.
 • به طور معمول دستگاه به زمان ۵ دقیقه نیاز دارد تا روی گرمایش سوییچ شده و شروع به فعالیت کند.
 • اگر زمان زیادی منتظر ماندید و دستگاه شروع به کار نکرد به احتمال زیاد دستگاه گاز مبرد کمی دارد.
 • در این مواقع باید دستگاه را از لحاظ وجود نشتی و خروج گاز مبرد بررسی و مشکل را رفع نمایید.

گرم نکردن کولر گازی

سوالات متداول

در ادامه برخی از سوالات مهمی که برای اکثر افراد در رابطه با گرم نکردن کولر گازی پیش می آید را به صورت خلاصه شرح داده ایم.

 • به چه دلیل با وجود کارکرد کمپرسور دستگاه باد گرم تولید نمی کند:

در مواقعی که موتور کار می کند ولی کولر گازی قادر به خروج باد گرم نیست امکان دارد دو قطعه زیر مشکل داشته باشد:

 1. معیوب بودن مین برد
 2. معیوب بودن موتور فن درونی
حتما بخوانید:   روش برطرف کردن نشتی در لوله مسی کولر گازی

اگر در این مواقع روی نمایشگر کد هشدار مشاهده کردید باید برای بررسی بیشتر و تعمیر دستگاه با افراد متخصص تماس بگیرید.

 • علت کار کردن کولر گازی در حالت سرمایش و کار نکردن دستگاه در حالت گرمایش چیست:

وقتی دستگاه کولر گازی شما در حالت سرمایشی فعالیت خود را دارد اما نمی تواند در حالت گرمایش فعالیت کند ممکن است به دلایل زیر باشد:

 1. خرابی در ترمیستور
 2. خرابی در شیر برقی
 3. کاهش گاز مبرد
 4. مشکل در قطعه مین برد

در این مواقع برای تعمیر این قطعات نیاز به افراد حرفه ای دارید و به هیچ عنوان به تنهایی دست به تعمیر کولر گازی خود نزنید تا مشکلات بیشتری پیش نیاید.

 • دلیل گرم نکردن کولر گازی به اندازه دلخواه چیست
 1. در ابتدا باید بررسی کنید که توان کمپرسور دستگاه متناسب با فضا است یا نه؟
 2. برای فضای خانه از شیشه های دو جداره استفاده کنید تا هدر رفت دما کاهش یابد.
 3. می توانید با سرویس دستگاه به صورت دوره ای عملکرد دستگاه را به میزان زیادی بالا ببرید.
 • چرا پس از چند ساعت کار موتور دستگاه خاموش می کند و بعد از چند ساعت عادی می شود

در این مواقع باید ابتدا اواپراتور و کمپرسور کولر گازی را بررسی نمایید. اگر دچار کثیفی و انسداد شده بود آن را تمیز نمایید. بعد از آن مبرد دستگاه را بررسی کرده و در صورت کاهش مجدد شارژ نمایید.

 • چرا کولر گازی در هنگام کار صدای زیادی دارد

امکان دارد صدای زیاد دستگاه از تراز نبود آن باشد. ولی اگر چک کردید و دستگاه تراز بود اقدام به سرویس دستگاه نمایید.

نتیجه گیری

در این مقاله تلاش شد تا مشکلات کولر گازی در زمینه گرم کردن را برای شما شرح دهیم. البته اطلاع داشته باشید که عیب یابی و تعمیرات این دستگاه بسیار تخصصی و حساس می باشد. برای انجام این کار نیاز به دقت بسیار زیادی است. همچنین کار هر شخصی تعمیرات این دستگاه نیست. در صورتی که کولر گازی شما دچار مشکل می شود به هیچ عنوان بدون تخصص اقدام به باز کردن و تعمیرات دستگاه نکنید زیرا امکان دارد خرابی های بیشتری به وجود آورید. بهترین پیشنهاد در این زمینه کمک از افراد حرفه ای و متخصص در زمینه تعمیرات کولر گازی می باشد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

گرم نکردن کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با روش های رفع مشکل گرم نکردن کولر گازی آشنا می شوید.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x