تعمیرات جاروبرقی

دلیل کاهش مکش جاروبرقی چیست

در دنیای نوین جاروبرقی ها در انواع مختلف با سایز های متفاوت و نوع کارکرد بسیار عالی طراحی و تولید می شوند که هر کدام از این دستگاه ها راحتی را برای تمیزی خانه برای افراد به ارمغان می آورد. اما بعضی مواقع با ایراداتی مانند کاهش مکش جاروبرقی مواجه می شویم که برای خانم ها این مشکل ناخوشایند و تاسف بار است. اما این ایراد در دستگاه یک مشکل کاملا قابل حل است و با آشنایی در رابطه با دلایل کاهش مکش جاروبرقی می توانید این مشکل را عیب یابی و برطرف کنید. اگر به هر علتی نیاز به تعمیرات جاروبرقی دارید، می توانید در اسرع وقت با کارشناسان ایبک امداد تماس بگیرید، از تکنسین های این مجموعه برای تعمیر دستگاه کمک بگیرید.

دلیل کاهش مکش جاروبرقی

بیشتر اشخاصی که از جاروبرقی استفاده می کنند تنها یک بار کاهش قدرت مکش را در جاروبرقی خود تجربه کرده اند. این ضعیف شدن سرعت جاروبرقی به علت ها و موارد مختلفی بستگی دارد. اگر با مشکلات این شکلی مواجه شدید، حتماً در مواردی که در مقاله زیر به آن پرداخته شده است، دلیل آن را جویا شوید. همینطور می توانید ایرادات رایج این دستگاه را با پیدا کردن علت آن برطرف کنید.

کیسه جاروبرقی پر است

کیسه جاروبرقی پر رایج ترین علت کاهش مکش دستگاه است. افراد خانه دار در مواجهه با قدرت کم جاروبرقی خود باید قبل از انجام هر کاری پر بودن کیسه جاروبرقی را چک کنند. گاهی دیده می شود که کیسه دستگاه هنوز کاملا پر نشده است اما قدرت مکش آن کم است.

در این موقع ها باید کیسه دستگاه را به صورت کامل عوض کنید و با یک کیسه جدید جایگزین نمایید زیرا وجود یک پارگی کوچک و یا حتی یک سوراخ در بدنه آن می تواند قدرت مکش جاروبرقی را به میزان قابل توجهی کم کند.

دستگاه را به درستی تنظیم نکرده اید

دلیل دوم که مکش جاروبرقی را کاهش می دهد، تنظیم مکش نادرست جاروبرقی است. روی بخش دسته بیشتر جاروبرقی ها یک درجه ای از تنظیم که مخصوص قدرت مکش جاروبرقی هست، وجود دارد. اگر به درستی این درجه را تنظیم نکنید، مکش دستگاه را کاهش می دهد. به عنوان مثال، اگر تصمیم به تمیز کردن جاهایی مانند کاشی یا سرامیک را در خانه دارید، باید میزان مکش جاروبرقی خود را در قوی ترین حالت که در دستگاه وجود دارد، قرار دهید، زیرا تمیز نمودن این سطوح به دلیل کثیفی و گرد و غباری که به آن می‌چسبد کمی دشوار است. نیاز دارد قدرت پاک کنندگی بالایی جاروبرقی داشته باشد.

حتما بخوانید:   نحوه تعمیر جارو شارژی تفال Tefal

کثیف شدن و مسدودی فیلتر به وسیله گرد و غبار و همچنین پرز فرش

مسدودی و گرفتگی فیلتر با گرد و غبار یکی دیگر از علل مکش کم جاروبرقی ها است. آخرین نسل جاروبرقی ها نسبت به دستگاه های دیگر دارای امکانات بیشتری هستند. نصب دو فیلتر روی جاروبرقی های مدرن نیز برای همین مشکل در دستگاه تعبیه شده اند. یکی از این فیلتر ها وظیفه محافظت نمودن از موتور دستگاه در برابر ذره های گرد و غبار را دارد و همچنین فیلتر دیگر در قسمت خروجی جاروبرقی استفاده می شود. گاهی مواقع چسبیدن ذرات گرد و غبار بیش از حد به یکی از این فیلترها می تواند باعث کاهش مکش جاروبرقی شود.

تولید کنندگان قطعه های جاروبرقی به طور معمول فیلترهایی را به صورت اسفنجی برای جذب نمودن بهتر و بیشتر گرد و غبار می سازند. بیشتر این مدل فیلترهای جاروبرقی اسفنجی و همچنین قابل شستشو می باشند، اگرچه شما فقط زمانی می توانید اقدام به شستشوی این فیلترها کنید که تصویر شیر آب بر روی این قطعه حک و ثبت شده باشد. اما اگر این علامت نباشد، فیلترهای ذکر شده قابلیت شستشو ندارند و باید فیلتر قدیمی را با فیلتر جدید تعویض کنید.

گرفتگی و انسداد در دسته جاروبرقی

هنگامی که جاروبرقی را روشن می کنید، همه ذرات و آشغال های روی کف و فرش از طریق شیلنگ خرطومی به داخل کیسه آشغال دستگاه هدایت می گردد. گاهی پرزهای فرش یا گیر افتادن جسمی در درون دسته جاروبرقی ممکن است دلیل دیگری برای کاهش مکش جاروبرقی باشد.

جاروبرقی را روشن بگذارید و همزمان دست خود را جلوی دهانه جاروبرقی بگیرید. اگر حس می نمایید که مکش جاروبرقی به خوبی انجام نمی شود، بدانید که در لوله جاروبرقی شما انسداد وجود دارد. در کل هر نوع گرفتگی یا مسدودی در درون دسته دستگاه سرعت و قدرت جاروبرقی را به میزان قابل توجهی ضعیف می کند.

حتما بخوانید:   چگونه باید کیسه جارو برقی را تمیز کنید؟

دلیل کاهش مکش جاروبرقی

انسداد و گرفتگی سر جاروبرقی

اگر در لوله خرطومی و دسته آن مانعی وجود ندارد، باید قسمت سر جاروبرقی را نیز بررسی کنید. زیرا امکان دارد پرز و موی بسیاری به قسمت برس جاروبرقی رفته و گیر کرده باشد که باعث مسدود شدن و انسداد سر جاروبرقی می گردد. برای برطرف کردن این مشکل کافی می باشد که از نوک یک چاقو یا یک قیچی برای تمیز نمودن برس دستگاه استفاده نمایید.

نشت هوا از لوله ها و اتصالات دستگاه

نشت هوا از راه اتصالات دسته دستگاه یا شل بودن لوله ها یکی از شایع ترین علل مکش کم خواهد بود. گاهی مواقع در قسمت های مختلف جاروبرقی سوراخ ها و پوسیدگی هایی به ویژه بر روی دسته آن ایجاد می شود که منجر به قدرت مکش کمتر جاروبرقی می شود.

اگر دسته و لوله خرطومی دستگاه را از بدنه جاروبرقی جدا نمایید و به دقت چک کنید، می توانید قطعات آسیب دیده را بر روی آن پیدا کرده و جاروبرقی را تعمیر کنید.

خرابی و ایراد در موتور جاروبرقی

اگر از مورد های ذکر شده برای رفع مشکل جاروبرقی خود استفاده می کنید و در مکش تغییری ایجاد نمی شود، باید دلیل ایراد را در موتور جاروبرقی بیابید. خرابی یا مشکل در موتور دستگاه اصلی ترین و مهم ترین دلیل کاهش مکش جاروبرقی می باشد. همینطور اگر متوجه شدید که جاروبرقی شما روشن نمی گردد; ممکن است مربوط به خرابی موتور دستگاه باشد. هنگامی که موتور جاروبرقی آسیب می بیند، اختلالاتی مانند کاهش یا قطع مکش جاروبرقی، خروج دود از موتور جاروبرقی در زمان روشن بودن دستگاه، خاموش شدن هر از چندگاهی دستگاه و غیره برخی از علائم خرابی موتور هستند.

جالب اینجاست که تولید کنندگان قطعه های جاروبرقی از یک عدد تیغه فن با جنس پلاستیکی استفاده می نمایند که اطراف محور موتور دستگاه می چرخد ​​تا سرعت مکش جاروبرقی را دو برابر کند. اگر این تیغه پلاستیکی آسیب ببیند یا حتی یکی از تیغه های آن شکسته شود، می تواند به سرعت قدرت مکش جاروبرقی را کم کند که در این موقع باید با تیغه جدیدی تعویض شود.

کاهش یا ضعیف شدن مکش دستگاه یکی از متداول ترین مشکلاتی می باشد که امکان دارد برای هر مدل برند جاروبرقی به ویژه سامسونگ، برند ال جی و دیگر مارک های معروف در بازار رخ دهد. علت کاهش مکش جاروبرقی به علت های مختلفی به ویژه گرفتگی بخش های متفاوت جاروبرقی، پر شدن یا پاره بودن کیسه، وجود نقص در کمپرسور دستگاه و … بستگی زیادی دارد. اگر به صورت ناگهانی با کاهش قدرت مکش دستگاه مواجه گشتید، حتما در موارد ذکر شده علت آن را بررسی کرده و اقدامات لازم را برای رفع مشکل انجام دهید.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیرات جارو برقی میله Miele

دلیل کاهش مکش جاروبرقی

راه های بالا بردن مکش جاروبرقی چیست

با توجه به نکاتی که در این مقاله در رابطه با دلایل کاهش مکش قدرت جاروبرقی ذکر کردیم، برای بالا بردن توان مکش جاروبرقی می توانید موارد ذکر شده در ادامه را انجام دهید:

 • همیشه کیسه جاروبرقی را از لحاظ پر بودن بررسی کنید و در زمان مناسب کیسه را عوض کنید.
 • به صورت مرتب و دوره ای برس پارویی دستگاه را تمیز کنید.
 • هر چند وقت یک بار خرطومی جاروبرقی را چک کنید و اگر گرفتگی داشت آن را چک کنید. بهترین کار این است که با جاروبرقی تکه های بزرگ آشغال را جم نکنید تا در لوله گیر نکنند و باعث انسداد این قطعه نشوند.
 • برای جلوگیری از نشت هوا بهتر است محل وصل شدن بدنه به خرطومی را به خوبی محکم کنید.
 • به صورت مرتب فیلتر های جاروبرقی را پاک کنید و در موقع نیاز آن را تعویض نمایید.

دلایل کاهش مکش جاروبرقی پارس خزر چیست

برخی از مهم ترین علت های کم شدن مکش جاروبرقی برند پارس خزر به شرح زیر است:

 • کیسه جاروبرقی را اشتباه نصب کرده اید و یا کیسه پر یا سوراخ است.
 • سطح فیلتر های جاروبرقی پارس خزر مسدود شده است.
 • بوبه خرطومی دستگاه دچار گرفتگی شده است.
 • لوله خرطومی دارای ارتفاع زیادی است.
 • از قسمت های مختلف دستگاه نشتی هوا وجود دارد.
 • موتور جاروبرقی پارس خزر خراب شده است.

برای بررسی دقیق تر و تعمیرات این دستگاه می توانید از تکنسین های حرفه ای و کار بلد کمک بگیرید. با سپردن دستگاه به افراد متخصص در زمینه تعمیرات جاروبرقی می توانید از دستگاه خود برای مدت طولانی تری استفاده کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله یاد گرفتیم که در مواقع کاهش مکش جاروبرقی چه مواردی را از دستگاه بررسی کنیم و چگونه این مشکل را برطرف نماییم. همچنین در این مقاله در رابطه با علت های کاهش قدرت جاروبرقی و همچنین روش های افزایش قدرت مکش این دستگاه نکات بسیار مهم و ارزنده ای را برای شما شرح داده ایم.

31

دلیل کاهش مکش جاروبرقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

دلیل کاهش مکش جاروبرقی چیست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x