خدمات پرستاری و مراقبتی

ترفند های تمیز کردن اتاق خواب فرزند

با این ۶ ترفند به راحتی اتاق خواب فرزندتان را منظم کنید

 از جمله شکایات شایع پدر و مادرها، ریخت و پاش و آشفتگی اتاق فرزندانشان هست. احتمالاً اکثر شما با نگاه کردن به اتاقی که تمامی وسایل و اسباب بازی‌ها کف اتاق پراکنده شده، از کلماتی مانند: (چه بازار شامی شده… یا انگار زلزله بوده…) استفاده کرده‌اید، و از فرزندتان توقع دارید شخصاً مرتب و منظم باشد. امّا در اصل تعداد اندکی از بچه‌ها به طور ذاتی و طبیعی، مرتب و منظم متولد می‌شوند. به نظر شما چه پیشنهادی برای جلوگیری از آشفتگی و ترکیدن اتاق کودکان داریم؟ منظم بودن کمد لباس کودک را در اولویت قرار داده‌اید؟ در نظر دارید دکور اتاق کودک را عوض کنید؟ تصور می‌کنید یک کمد دیواری جادار برای اتاق کودک نیاز است؟ برای تمیز بودن اتاق خواب کودک نیاز به آشنایی با ترفند های تمیز کردن اتاق خواب فرزند دارید که به کمک این ترفند ها می توانید به راحتی اتاق کودکان خود را همیشه تمیز و مرتب کنید.

 اتاق خواب منظم، در محیطی مناسب

 گذاشتن اسباب بازی و وسایل کودک در انباری، دعوا کردن و استفاده از حرف‌های تکراری به کودک درباره‌ی نظم راه چاره نیست، و شما باید به سراغ راهکارهای دیگری برای یاد دادن نظم به کودک دلبندتان باشید. برای این کار باید شرایطی را برای یادگیری فراهم کنید.

تاکنون به این قضیه اندیشیده‌اید که برای منظم بودن اتاق کودک باید اتاق محیطی کافی و مناسب داشته باشد؟ نداشتن فضا و محیط کافی برای اسباب بازی و وسایل دوست داشتنی و… باعث می‌شود که کودک آنها را کف اتاق بریزد. گاهی هم ممکن است بین این وسایل نوشیدنی و خوراکی‌هایی باشد که موجب کثیفی اتاق شده است. در این اوضاع علاوه بر کارهایی که باید انجام دهید پاک کردن فرش و سرامیک کف اتاق هم به آن اضافه خواهد شد. گاهی هم مجبور می‌شوید از خدمات نظافتی خانه برای این کثیفی و آشفتگی‌ها کمک بگیرید.
در کوتاه‌ترین زمان و با انجام چند ترفند ساده اتاق خواب کودکان را مرتب و منظم کنید. به پیشنهادها زیر برای آموزش نظم به کودک خود توجه کنید تا از تمیز کردن هر روزهٔ کمد لباس، فرش، سرامیک، دیوارها و کمد دیواری اتاق کودک راحت شوید.

 ۱-از جعبه‌های بزرگ در اتاق استفاده کنید

 ذهن خود را از تجملی بودن اتاق کودک خالی کنید، و به فکر این باشید که کودکان احتیاج دارند تا بازی کنند. استفاده از پادری فانتزی و وسایل دکوری کودکانه و منظم کردن کمد لباس کودک را اینک ترک کنید. یک اتاق کودک به محیطی آزاد برای بازی و جعبه‌هایی برای گذاشتن وسایل نیاز دارد. اکثر پدر و مادرها باکس یا جای اسباب بازی‌های بچگانه و نامناسب با محیط اتاق کودک خریداری می‌کنند و در اتاق می‌گذارند که در دراز مدت باید تعویض شود.

حتما بخوانید:   ایجاد ایمنی کودک در آشپزخانه و نکاتی که والدین باید بدانند.

در نتیجه بهتر است به جای وسایل نامتناسب، از جعبه‌های بزرگ و جادار استفاده شود. برای امنیت کودکان از جعبه‌هایی که جنس فلزی یا چوبی دارند تهیه کنید. در ابتدای کودکی در این جعبه‌ها عروسک‌ها و حیوانات کوچکی قرار می‌دهند. با قد کشیدن و بزرگ شدن کودک و رفتن به دبستان، کودک به بازی‌های دیگری نظیر بازی‌های رایانه‌ای، موسیقی، بازی‌های فکری، بازی با لگوها، تمایل پیدا می‌کند؛ و جعبه‌ها پر می‌شوند از اسباب بازی‌ها و خاطرات کودکی. نحوه‌ی درست چیدمان اتاق کودک باعث آرامش خاطر کودک می‌شود.

 ۲-از قفسه‌ها به عنوان دکور اتاق کودک غافل نشوید.

 روی یکی از دیوارهای مناسب اتاق خواب قفسه‌هایی را برای کتاب یا وسایل دیگر به دیوار بزنید. این قفسه‌ها به مرتب بودن اتاق کودک کمک بسزایی می‌کند. برای نصب آنها روی دیوار نکات ایمنی را به طور کامل رعایت نمایید.

 ۳- استفاده از سبدهای رنگارنگ در اتاق کودک را فراموش نکنید.

 بهتر است در سال‌های اولیه از سبدهایی با اندازه و ارتفاع کوتاه و مناسب استفاده کنید. اینکه وسایل و محتویات داخل سبد قابل مشاهده باشد، بسیار مهم است و کودک مطمئن می‌شود که وسایلش قابل دسترسی هستند. این کار یکی از کاربردی‌ترین راه‌ها برای جمع آوری وسایل ریز و درشت کودک است. وسیله‌های کوچک مانند ماژیک، مداد رنگی و مداد شمعی و همچنین وسیله‌های بزرگ‌تر مانند جعبهٔ انواع خانه سازی‌ها و لگوها را می‌توان به راحتی داخل این سبد ها قرار داد.

 همان گونه که کودک شما رشد می‌کند و بزرگ می‌شود بایستی بعضی از سبدها را پنهان کنید. احتمالاً کودک از بیشتر این وسایل می‌خواهد استفاده نماید. کادوها، کتاب‌ها، یادگاری‌ها، وسایل مدرسه و ورزش را در قفسه‌ها نگهداری کنید. زیرا کودکان علاقه دارند قفسه‌هایی پر از کادوها و کتاب‌ها و یادگاری داشته باشند.

ترفند های تمیز کردن اتاق خواب فرزند

 ۴-استفاده از کابینت برای جلوگیری از به هم ریختگی

 شما می‌توانید از کابینت‌های کوچک برای نظم دادن در اتاق خواب کودک استفاده کنید. چنانچه می‌خواهید اتاق خواب شبیه آشپزخانه نشود، با اندازه گیری دقیق و متناسب با محیط و قفسه‌ها این مشکل به‌راحتی رفع می‌شود. نیازی نیست که کابینت جدید خریداری کنید بلکه می‌توانید یک کمد یا قفسه‌ی قدیمی بلا استفاده را با تعمیر و رنگ کردن به یک کابینت جدید و قابل استفاده تغییر دهید. تا بتوانید لوازم مورد نیاز مثل برگه‌های مدرسه، کنترل‌ها، بازی های رایانه‌ای را داخل آن قرار دهید. ممکن است ساخته های لگو‌ یا وسیله‌های دیگر هم در آن جای بگیرند. بیشتر پدر و مادرها علاقه دارند که مبلمان اتاق کودکشان با دیگر وسایل اتاق تناسب داشته باشد.برای این امر راهکارهای آسان دیگری هم وجود دارد.

حتما بخوانید:   استرس پرستار سالمند چیست و چگونه می توان آن را مدیریت کرد؟

۵-استفاده از کمد لباس یا کمد دیواری در اتاق کودک

یکی از بخش های الزامی برای هر اتاق، چه کودک چه نوجوان کمد لباس یا کمد دیواری هست. اول به فرزند خود بیاموزید که لباس های خود را مرتب و منظم در کمد لباس قرار دهد. در این صورت می‌آموزند که وقتی بزرگ شدند هم تمیز و منظم باشند. استفاده از برچسب ها با تصویر پیراهن، جوراب، تی‌شرت و…روی قسمت هایی از کمد لباس به کودکان در دسته بندی لباس ها کمک فراوانی خواهد کرد. وجود برچسب برای بچه های بزرگ الزامی نیست ولی برای دسته بندی لباس و قرار دادن آنها در جای مناسب نیاز به کمک دارند.
در روز هایی که نظافت می‌کنید از کودک بخواهید تا لباسهای تمیز خود را مرتب جمع کند و در کمد لباس قرار دهد. با این کار کودکان کوچک سرگرم می‌شوند، و به تدریج این سرگرمی مرتب کردن لباس باعث عادت کودک می‌شود. این مورد موجب می‌شود تا کودکان لباس‌های تمیز خود را در کشو یا کمد بگذارند.

ترفند های تمیز کردن اتاق خواب فرزند

 کاشتن بذر نظم در کودک

 همان‌طور که می‌دانید تمیزکاری اتاق کودک از سری کارهای هر روزه برای مادران هست. با توجه به مطالبی که در بالا ذکر شد، اگر اتاق خواب کودک کوچک است، شما با استفاده از این ترفندها می‌توانید محیط بیشتری را برای بازی و نیاز کودک فراهم نمایید. همین کارها و روش‌های ساده موجب نظم و ترتیب چشمگیری به اتاق خواب کودک خواهد شد. اساسی‌ترین و اصلی‌ترین موضوع این است که شما به کودک خود آموختید که:

 (برای هر چیزی جایی، و هر وسیله ای در جای خود)

 چنانچه والدینی شاغل هستید یا وقت کافی ندارید یا به تنهایی قادر به تمیز و مرتب کردن اتاق خواب کودک خود نیستید، می‌توانید از خدمات نظافت خانه‌ها برای نظافت کمک بگیرید.

توصیه هایی برای والدین

  •  توصیه می‌شود برای مرتب کردن اتاق کودک به تنهایی این کار را انجام ندهید. بلکه با صرف بیشتر زمان برای مرتب کردن اتاق کودک، از کودک در انجام امور یاری بخواهید. با این کار کودک می‌آموزد که مرتب کردن اتاق، کاری وقت گیر است پس اتاقش را نباید به‌هم‌ریخته و رها سازد.
  •  آموختن نظم به کودک از هر سنی امکان پذیر است و محدودیت ندارد. هر چه آموزش به کودک زودتر آغاز شود. یادگیری آن برای کودک آسان‌تر خواهد بود.
  •  همان‌طور که گفته شد آغاز آموزش نظم به کودک در سنین پایین نتیجهٔ خوبی دارد. به این معنا نیست که برای کودکان بزرگ‌تر این آموزش قابل اجرا نیست. هیچ‌وقت برای فراگیری رعایت نظم و مقررات برای کودکان دیر نیست.
  •  کودکان باید به گونه ای آموخته باشند که در ۱۰ سالگی بتوانند بدون کمک پدر و مادر و به تنهایی اتاق خود را مرتب کند.
  •  بعضی از کودکان به علت کم سن و سال بودن تفاوت‌های مرتب نبودن و مرتب بودن را به درستی درک نمی‌کنند. در این شرایط گرفتن عکس قبل و بعد از مرتب کردن محیط اتاق برای درک بهتر اتاق به هم ریخته و اتاق مرتب به کودک کمک می‌کند. در نتیجه کودک با مشاهدهٔ عکس‌ها متوجه می‌شود که هر وسیله در کجا قرار دارد و پس از به هم ریختگی می‌تواند اتاق را مرتب کند.
  •  سعی کنید نظر کودکان خود را در طراحی اتاق کودک در نظر بگیرید. استفاده از ایده‌های کودکان باعث ایجاد اتاقی متناسب با روحیه‌ی کودک می‌گردد. این امر باعث جلب توجه کودک شده و در تمیز و مرتب کردن اتاق تلاش می‌کند. شما می‌توانید کاغذ دیواری، رنگ دیوار، عکس کارتونی مورد علاقه کودک را در طراحی اتاق کودک به کار بگیرید.
  •  همهٔ خانواده‌ها علاقه دارند که خانه‌ای با نظم و مرتب داشته باشند. داشتن خانه‌ای مرتب و تمیز باعث آرامش و شادی اعضای خانواده می‌شود. والدین دوست دارند تا فرزندشان مستقل باشد در نتیجه بنیان این امر باید از ابتدای کودکی شروع شود. پس بهتر است کارهایی را که توانایی انجام دادن آنها را دارند را به عهدهٔ خودشان بگذارید. ابتدا به کودکان در سن کم به مرتب کردن اتاق و سایر وسایل و تخت خوابش کمک کنید تا وقتی که خودش به تنهایی از پسِ این کارها برآید. حتی از او بخواهید که در کارها به شما کمک کند و با مشارکت یکدیگر، کارها به خصوص کارهای اتاق خواب خودش را انجام دهید.
حتما بخوانید:   نقش پرستار در مدیریت مصرف دارو در سالمندان

نتیجه گیری

 همهٔ انسان‌ها شبیه یکدیگر نیستند. هر کدام از آنها دارای راه و روش مخصوص به خود هستند که از همان کودکی در آن‌ها وجود دارد. شخصیت ویژه ای که هر کودک دارد باعث تفاوت در رفتار و خصلت فرزندان می‌شود. لازم به ذکر است که باید خصلت و خلق و خوی کودک خود را شناخت سپس شیوه‌های آموزشی را طبق شخصیت و رفتار کودک تنظیم کرد. به عنوان مثال شاید نیاز باشد به دختر خود به طور مستقیم دستور بدهید و بالای سرش منتظر بمانید تا اتاقش را مرتب کند. اما پسرتان نیاز به دستور ندارد؛ چون خودش می‌داند که وقتی اتاق نامرتب است باید آن را مرتب و منظم کند.
به همین خاطر است که به طور واضح گاهی نمی‌توان از شیوه‌ی خاصی استفاده کرد چون روی اکثر بچه‌ها کار ساز نیست. ایجاد شیوه‌های جدید و جذاب فقط به عهدهٔ والدین است.

31

ترفند های تمیز کردن اتاق خواب فرزند

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با روش های تمیز کردن اتاق کودکان آشنا خواهید شد.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x