مجله سلامت پوست

آیا الکل برای درمان جوش موثر است؟

جوش و آکنه یکی از شایع ترین بیماری های پوستی به شمار می آید که در اثر عوامل مختلفی ایجاد می شود و زیبایی فرد را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد، با وجود اینکه درمان های زیادی برای آکنه وجود دارد اما همچنان افراد بسیاری در سراسر جهان با این مشکل مواجه هستند. بسیاری از افراد برای درمان جوش های خود از روش های خانگی استفاده می کنند که استفاده از الکل نیز یکی از این روش های خانگی می باشد چرا که الکل یک ضد عفونی کننده قوی است و آلودگی و باکتری های سطح پوست را از بین می برد، همچنین امروزه در ترکیب بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی و نیز محصولات ضد جوش الکل را به کار می گیرند و همین امر سبب شده تا بسیاری تصور کنند استفاده مستقیم الکل روی پوست برای از بین بردن جوش ها مفید است و می تواند هر نوع جوشی را از بین ببرد. اما برخی دیگر استفاده الکل برای پوست را نه تنها مفید نمی دانند بلکه معتقد هستند می تواند عوارضی برای پوست داشته باشد از این رو بحث های بسیاری در مورد فواید و مضرات الکل برای پوست وجود دارد.

الکل یک ضد عفونی کننده قوی 

الکل یکی از درمان های خانگی برای از بین بردن جوش می باشد و کاربرد بسیاری برای ضد عفونی زخم ها و سطوح دارد، همچنین الکل به سرعت تبخیر می گردد از این رو برای تزریقات و سایر مصارف پزشکی به وفور استفاده می شود. ایزوپروپیل یک اصطلاح فنی برای الکل است که متخصصان بیشتر از آن استفاده می کنند، ایزوپروپیل را می توانید به راحتی در داروخانه ها بیابید. الکل هایی که معمولا برای درمان آکنه به کار گرفته می شوند دارای ۷۰ درصد ایزوپروپیل هستند و آب و روغن بقیه آن را تشکیل می دهد.

 

الکل دارای خاصیت ضد باکتری و ضد میکروبی می باشد و به همین جهت برای تمیز کردن زخم ها و ضد عفونی کردن سطوح بسیار مفید است، همچنین در ترکیب ضد عفونی کننده های دست کاربرد زیادی دارد. بنابراین استفاده از الکل یا سایر مواد حاوی الکل روی سطح پوست باکتری ها و میکروب ها را از بین می برد، با این حال الکل هنگام ضد عفونی کردن سطح پوست علاوه بر باکتری های مضر باکتری های مفید را نیز از بین می برد.

آیا درمان جوش با الکل امکان پذیر است؟ 

همان طور که پیش از این بیان کردیم الکل خاصیت ضد باکتری و ضد میکروبی دارد که می تواند به درمان جوش و آکنه کمک کند. البته الکل تنها روی جوش های التهابی که معمولا توسط باکتری P.acnes ایجاد شده اند تاثیر گذار است، ندول ها، پاپول، پوسچول ها و کیست ها جزو جوش های التهابی هستند که درمان آن ها کار چندان راحتی نیست. اما جوش های سرسیاه و سر سفید به وسیله باکتری ها و سایر ارگانیسم ها ایجاد نمی شوند بلکه بسته شدن منافذ پوست آن ها را به وجود می آورد بنابراین استفاده از الکل برای این نوع از جوش ها کارایی ندارد، البته الکل دارای اثرات ضد آب بوده و این ویژگی الکل می تواند سبب خشک کردن سلول های مرده پوست و جدا کردن آن ها از سطح پوست گردد و ممکن است از این طریق الکل باعث باز شدن منافذ بسته پوست شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین و موثرترین روش های از بین بردن لک پوستی

 

با وجود اینکه الکل یک ضدعفونی کننده قوی است و می تواند برای جوش و آکنه مفید باشد اما تحقیقات علمی زیادی در این باره صورت نگرفته تا این گفته را تایید نماید. یکی از تحقیقات انجام شده در این زمینه بر روی بانوان جوان صورت گرفته تا درمان های آکنه را روی آن ها مورد بررسی قرار دهد و براساس آن محققان دریافته اند مواد فعالی چون بنزوئیل پراکسید در ترکیب داروهای موضعی ضد جوش برای درمان آکنه مفید است. همچنین در این تحقیق بررسی ها هیچ گونه تاثیر مثبتی برای استفاده الکل به تنهایی جهت درمان آکنه ثابت نکردند و استفاده آن با روغن های ضروری نظیر اکالیپتوس و جوجوبا مورد بررسی قرار گرفت.

 

جوش صورتنحوه استفاده از الکل برای درمان جوش  

برای استفاده از الکل روی صورت خود یک ایزوپروپیل الکلی تهیه نمایید که بیش از ۷۰ درصد اتانول نداشته باشد زیرا محصولاتی با ۹۰ درصد اتانول نیز وجود دارند که بسیار قوی هستند و به پوست آسیب می رسانند. از آنجایی که الکل نسبتا قوی است سعی کنید در ابتدا از محصولاتی با درصد الکل کم استفاده کنید تا پوست را بیش از حد خشک نکند، برای این کار می توانید الکل را با روغن زیتون رقیق کنید. همچنین می توانید الکل را با روغن درخت چای رقیق کنید، روغن درخت چای یکی از مواد مفید و موثر برای درمان آکنه می باشد که از گذشته تاکنون مورد استفاده قرار می گیرد. برای ترکیب کردن الکل با روغن حامل از مواد به اندازه مساوی و نصف نصف استفاده کنید و پیش از آنکه محلول را روی صورت خود بمالید آن را روی ناحیه کوچکی از بازو خود امتحان کنید وچنانچه حساسیتی نشان نداد سپس روی صورت خود استفاده نمایید، با کمک مراحل زیر درمان آکنه با الکل را انجام دهید.

 • در ابتدای کار صورت خود را با یک شوینده مناسب بشویید و خشک نمایید.
 • پنبه را به چند قطره الکل آغشته کنید.
 • حال پنبه را به آرامی دور جوش هایی که قصد بهبود آن ها را دارید بمالید.
 • اجازه دهید الکل خشک گردد و سپس روی آن مرطوب کننده و ضد آفتاب استفاده کنید.
 • برای شروع تنها روزی یک بار از الکل استفاده کنید اما به مرور می توانید روزی سه بار این عمل را تکرار نمایید.

استفاده الکل بعد از اصلاح صورت 

الکل خاصیت قابض و ضد عفونی کنندگی دارد برای همین در ترکیب محصولات افترشیو به کار گرفته می شود تا بعد از اصلاح سبب سفت شدن منافذ پوست گردد و همچنین مانع از عفونت بعد از اصلاح شود. بعد از اصلاح صورت پوست دچار سوزش می شود و استفاده از الکل این احساس سوزش را بیشتر نموده و نیز رطوبت پوست را کمتر می کند، ایجاد یک سطح خشک روی پوست یکی دیگر از مشکلاتی است که استفاده الکل بعد از اصلاح ایجاد می کند. این خشکی مانند سدی روی پوست را می پوشاند و مانع از بیرون آمدن موها از زیر پوست می گردد، در نتیجه باعث رشد موهای زیر پوستی می شود. از این رو استفاده از افترشیو های معمولی که حاوی الکل هستند شاید فوایدی مانند از بین بردن باکتری ها داشته باشد اما آسیب هایی که به پوست وارد می سازد بسیار بیشتر است، همچنین از مصرف افترشیو هایی که حاوی عطر های مصنوعی هستند پرهیز کنید زیرا ترکیباتی در این عطرها به کار رفته که ممکن است به آن ها حساسیت داشته باشید و پوست را تحریک نمایند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تاثیرات یخ بر روی جوانسازی پوست | شادابی پوست با یخ

معایب الکل برای درمان جوش 

افرادی که برای درمان جوش خود مداوم از الکل استفاده می کنند ممکن است با عوارض زیادی مواجه گردند از جمله:

 • قرمزی پوست
 • خشکی پوست
 • پوسته پوسته شدن
 • خارش
 • درد

جهت اثرگذاری الکل روی جوش باید از آن در غلظت های بالای ۶۰ درصد استفاده کنید اما غلظت بالای ۷۰ درصد نیز برای پوست مناسب نیست و سبب تحریک و خشکی آن می شود و می تواند با افزایش شدت و بروز جوش ها موجب نارضایتی فرد گردد. همچنین به گفته آکادمی پوست آمریکا بهتر است از الکل خالص روی پوست خود استفاده نکنید و از برخی داروها برای درمان جوش استفاده کنید، این داروها شامل موارد زیر است.

 • قرص های ضد بارداری
 • آنتی بیوتیک های موضعی و خوراکی
 • پماد ها و کرم های حاوی بنزوئیل پراکسید یا اسید سالیسیلیک

همچنین با رعایت نکات زیر آکنه را مدیریت کنید تا مانع از شیوع بیشتر آن گردید.

 • از کندن یا ترکاندن جوش ها خودداری کنید.
 • به غیر از هنگام شستشو صورت و تمیز کردن آن، از دستکاری آکنه ها پرهیز کنید.
 • حتما روزی دو بار صورت خود را بشویید، به خصوص بعد از تعریق
 • قسمت هایی از صورت که جوش دارد را به آرامی و با کمک نوک انگشتان بشویید.
 • از پاک کننده های ساینده برای شستشو صورت استفاده نکنید.
 • تا حد امکان از لوازم آرایشی استفاده نکنید و پیش از خواب آن ها را از روی پوست پاک نمایید.
 • بیش از حد در برابر نور خورشید قرار نگیرید.

 

جوش صورتافرادی که آکنه دارند و از محصولات ضد آکنه استفاده می کنند باید محصول را به درستی طبق دستور درج شده روی برچسب آن و به صورت مداوم استفاده نمایند تا اثر گذار باشد، اما در صورتی که با مصرف محصول پوست شما تحریک گردید و آکنه بیشتر شد از ادامه مصرف خودداری کنید و با پزشک مشورت نمایید.

 

برخی افراد برای درمان جوش های خود از الکل استفاده می کنند با وجود اینکه الکل می تواند در از بین بردن باکتری های ایجاد کننده آکنه موثر باشد اما این افراد باید توجه کنند که تاکنون هیچ تحقیقی درمان آکنه با الکل را ثابت نکرده است. همچنین استفاده از الکل می تواند سبب تحریک و خشکی پوست گردد و نیز شدت و تعداد دفعات بروز آکنه افزایش یابد ، بنابراین استفاده از الکل به عنوان روشی برای درمان آکنه توصیه نمی شود و بهتر است از سایر روش های موجود استفاده کنید و یا به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

 

الکل برای درمان جوش

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

الکل برای درمان جوش

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا