خدمات نظافتی

چند کاربرد آمونیاک که در خانه به کارتان می‌آید!

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

حتماً نام آمونیاک تا به حال به گوشتان خورده است. شاید فکر می‌ کنید که این ماده فقط در صنعت کاربرد دارد و از کاربرد آمونیاک در خانه هیچ اطلاعی ندارید. آمونیاک در واقع نقشی مثل وایتکس در نظافت منزل دارد و از قوی‌ ترین محصولاتی می‌ باشد که به عنوان پاک کننده به کار گرفته می‌ شود. آمونیاک یک گاز بی‌ رنگ، اشک‌ آور، تند و خفه کننده می‌ باشد که از هوا سبک‌ تر است و خیلی راحت به مایع تبدیل خواهد شد. در واقع فرم معمولی آمونیاک به شکل مایع می‌ باشد و از مقادیر زیاد آن جهت تولید کود نیتروژنه استفاده می‌ شود.

آمونیاک چیست و کاربرد آن چگونه است؟

همانطور که گفتیم آمونیاک یک گاز تند، بی‌ رنگ، خفه کننده و اشک آور می‌ باشد که از هوا سبک‌ تر است و خیلی راحت به مایع تبدیل می‌ گردد. از آمونیاک جهت تولید کود نیتروژن استفاده می‌ شود. آمونیاک در آب محلول می‌ باشد و نقطه انجماد آن ۷۷ درجه و نقطه جوش آن ۳۴ درجه سانتیگراد است. محصولات آمونیاک مایع در بازار وجود دارند و حاوی گازهای محلول در آب می‌ باشند. آمونیاک از قدیمی‌ ترین ترکیبات پاک کننده محسوب می‌ شود و در حال حاضر نیز مورد استفاده قرار می‌ گیرد. در واقع قدمت آمونیاک به مصر باستان باز می‌ گردد و کلمه آمونیاک از آمون گرفته شده است. حدوداً ۸۰ درصد از کل آمونیاکی که در سطح جهان تولید می‌ شود برای تولید کود به کار گرفته خواهد شد.

آمونیاک خانگی یا آمونیاک خوراکی چیست؟

آمونیاک خوراکی و یا خانگی در واقع برای مصارف غذایی به کار برده می‌ شود که همان بی‌ کربنات آمونیوم می‌ باشد و به عنوان افزودنی در صنایع غذایی کاربرد دارد.چند کاربرد آمونیاک که در خانه به کارتان می‌آید! از آمونیاک خانگی در صنعت بیسکویت سازی استفاده می‌ شود. در واقع به بی‌ کربنات آمونیوم، آمونیاک خوراکی هم گفته می‌ شود.

کاربرد آمونیاک

از کاربردهای آمونیاک می‌ توانیم موارد زیر را به صورت خلاصه بیان کنیم.

 • تولید کود شیمیایی ازت‌ دار
 • تولید اسید نیتریک، ترکیبات نیتروژن دار، کودهایی مانند نیترات
 • ساخت مواد منفجره
 • تولید کود شیمیایی
 • تولید دارو
 • تولید هیدرازین و اوره
 • به کار بردن در تکنولوژی انتقال گاز
 • کاربرد در کارخانجات یخ سازی
 • صنعت نفت
 • تکنولوژی استخراج و حفاری
 • کاربرد خانگی، لکه بری و شست و شو
حتما بخوانید:   نکات کاربردی برای نظافت منزل | اصول تمیز کردن خانه

به کار بردن آمونیاک در خانه

یکی از موارد آمونیاک کاربرد خانگی می‌ باشد که به عنوان مواد شوینده برای رفع روغن و چربی که بر روی سطح شیشه و یا سفال ایجاد شده است به کار می‌ رود. آبی که داخل محلول آمونیاک وجود دارد برای حل کردن مواد صابونی موثر می‌ باشد. در نتیجه به کمک دستمال کاغذی و یا اسفنج می‌ توان به پاک کردن آنها پرداخت. در آخر چیزی که باقی مانده محلول هیدروکسید آمونیوم می‌ باشد که کاملاً تبخیر می‌ شود و هیچ اثر و نشانی از آن بر روی سطح باقی نمی‌ ماند. وقتی که به آمونیاک آب اضافه می‌ شود و غلظت آن کاهش پیدا می‌ کند از آن می‌ توان به عنوان یک پاک کننده در نظافت خانه استفاده کرد که به آن محلول آمونیاک خانگی می‌ گویند. حتی شما می‌ توانید آمونیاک مایع را نیز در خانه با آب مخلوط کرده و رقیق کنید اما با توجه به آنکه آمونیاک برای بدن خطراتی دارد بهتر است هرگز خودتان اقدام به انجام این کار نکنید.

تمیز کردن فر با آمونیاک

یکی از روش‌ های ساده جهت تمیز کردن فر یا توستر استفاده از آمونیاک می‌ باشد.

 • فر را روشن کرده و آن را روی دمای ۱۵۰ درجه قرار دهید و پس از داغ شدن دستگاه را خاموش کنید.
 • کاسه کوچکی را از آمونیاک پر کرده و آن را در قفسه بالایی بگذارید و یک ظرف دیگر را نیز از آب جوش پر کنید و در قفسه پایینی قرار دهید.
 • درب فر را بسته و اجازه دهید شب تا صبح کاسه‌ ها داخل فر بمانند.
 • صبح کاسه‌ ها را بیرون آورده و اجازه دهید که فر کمی هوا بخورد.
 • پس از آن با چند قطره از مایع ظرفشویی و با کمک آمونیاک که آن را رقیق کرده‌ اید اقدام به تمیز کردن چربی‌ های مقاوم در فر کنید.

پاک کردن چربی سطوح با آمونیاک

برای آنکه از لیزی و تجمع صابون در محیط‌ هایی مثل کف حمام و وان خلاص شوید و همچنین چربی که بر روی سطوح نشسته است را پاک کنید می‌ توانید از محلول آمونیاک بهره ببرید. یک قاشق آمونیاک را در ۴ لیتر آب داغ کاملاً حل کنید و روی سطح بریزید.چند کاربرد آمونیاک که در خانه به کارتان می‌آید! پس از اتمام کار باید اقدام به شستن سطوح نمایید. هر چند وقت یک بار این کار را انجام دهید تا همیشه کف حمام شما تمیز باشد. از این محلول جهت شست و شوی کاشی‌ ها نیز می‌ توانید استفاده نمایید و از ایجاد قارچ و کپک در محیط‌ های مرطوب جلوگیری کنید.

حتما بخوانید:   روش از بین بردن بوی نفتالین از لباسها و دست ها

دفع حشرات مزاحم داخل کابینت با آمونیاک

یکی از مهمترین کاربردهای آمونیاک دفع حشرات و پروانه‌ های ریز که در آشپزخانه و داخل کابینت‌ ها موجود هستند می‌ باشد. قفسه‌ های انباری، کمد ها و یا کابینت‌ ها را می‌ توانید با یک فنجان از آمونیاک رقیق شده که با یک لیتر آب این کار را انجام داده‌ اید کاملا تمیز کنید. درب‌ های کابینت و کشوها را باز کنید و از محلول رقیق شده در آن قسمت‌ ها اسپری نمایید و درب‌ ها را باز بگذارید که کاملاً خشک شوند. پس از آن مشاهده می‌ کنید که حشرات ریز از محیط محو شدند.

درخشش کریستال با آمونیاک

ممکن است پس از مدت‌ ها استفاده کردن از کریستال متوجه شوید که دیگر مثل روز اول برق نمی‌ زند. با ترکیب کردن چند قطره آمونیاک داخل دو فنجان آب و استفاده نمودن از برس نرم یا پارچه می‌ توانید درخشندگی اولیه کریستال‌ ها را به آنها برگردانید. پس از آن ظرف‌ ها را با آب کاملاً آبکشی کنید و از پارچه نرم و خشک جهت گرفتن رطوبت آنها استفاده نمایید.

رفع بوی رنگ با استفاده از آمونیاک

یکی دیگر از کاربردهای آمونیاک رفع بوی رنگ در خانه‌ ای که تازه نقاشی شده است می‌ باشد. معمولاً افراد به بوی رنگ حساسیت دارند و تا زمانی که خانه آنها بوی رنگ دهد نمی‌ توانند در آن زندگی کنند. به شما مژده می‌ دهیم که دیگر لازم نیست مدت‌ های طولانی منتظر بمانید. با قرار دادن یک ظرف کوچک از آمونیاک داخل اتاقی که تازه رنگ آمیزی شده است می‌ توانید بوی رنگ را به آسانی جذب نمایید. چنانچه این بو چند روز ادامه داشت بهتر است که دوباره ظرف‌ ها را از آمونیاک تازه پر کرده و داخل اتاق قرار دهید.

از بین بردن دوده شومینه با آمونیاک

ممکن است درب و دیواره شومینه به علت دوده دچار سیاهی شده باشد. در این شرایط یک قاشق آمونیاک و دو قاشق سرکه را به یک لیتر آب داغ اضافه کنید و آن را داخل بطری بریزید و بر روی دوده‌ ها اسپری نمایید. اجازه دهید که این ترکیب روی دوده باقی بماند تا کاملاً اثر کند. پس از آن از پارچه جاذب کمک گرفته و دوده‌ ها را پاک کنید. اگر لازم بود این مراحل را چندین بار تکرار کنید تا اثر دوده‌ ها کمرنگ شود.

حتما بخوانید:   روش استفاده از جلاسنج و کاربرد آن

برق انداختن جواهرات با آمونیاک

شما می‌ توانید جواهرات نقره و طلای خود را داخل محلول آمونیاک که با آب رقیق شده است به مدت ۱۰ دقیقه قرار دهید و آنها را مثل روز اول درخشان کنید. پس از آن از پارچه نرمی استفاده کرده و جواهرات را آرام پاک کنید و اجازه دهید که خشک شوند. نکته مهمی که وجود دارد این است که جواهرات مروارید دار و سنگ دار را نباید با این روش تمیز کنید زیرا می‌ تواند باعث ایجاد خش روی سطح ظریف آنها گردد.

از بین بردن لکه روی لباس با آمونیاک

کاربرد آمونیاک در تمیز کردن لکه‌ های روی لباس بسیار عالی می‌ باشد. برای لکه بری لباس‌ ها می‌ توانید این کار را در چند مرحله انجام دهید. قبل از استفاده باید بگوییم که به کار بردن آمونیاک جهت لباس‌ های پشمی و ابریشمی و یا پارچه‌ های ظریف باید با احتیاط کامل انجام شود و حتماً باید آمونیاک رقیق شده و آب نسبت ۵۰ به ۵۰ داشته باشند.چند کاربرد آمونیاک که در خانه به کارتان می‌آید!

 • پیش از شست و شوی لباس‌ ها محلول آمونیاک را بر روی لکه بمالید و اجازه دهید که چند ساعت بماند.
 • اگر لکه روغنی و چربی است می‌ توانید از مایع ظرفشویی و آمونیاک به طور همزمان استفاده کنید.
 • اگر لکه‌ اثر خودکار و یا مداد می‌ باشد چند قطره آمونیاک را روی لباس بریزید و اگر پاک نشد می‌ توانید از مایع سفید کننده استفاده کنید.
 • لکه‌ های رنگی که روی لباس ایجاد شده است را نیز می‌ توانید با محلول رقیق شده آمونیاک و آب کاملاً تمیز کنید.

سخن آخر

در این مقاله از آی بک امداد شما عزیزان را با کاربرد آمونیاک و استفاده از آن برای نظافت آشنا کردیم. اکنون می‌ دانید که جهت درخشان کردن جواهرات، پاک کردن و درخشان کردن کریستال و شیشه پنجره، از بین بردن لکه لباس، رفع بوی رنگ از خانه، پاک کردن دوده شومینه و … می‌ توانید از آمونیاک استفاده کنید. چنانچه شما نیز تجربه‌ ای در مورد استفاده کردن از آمونیاک برای نظافت خانه دارید حتماً آن را در بخش دیدگاه‌ ها با ما به اشتراک بگذارید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

چند کاربرد آمونیاک که در خانه به کارتان می‌آید!

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چند کاربرد آمونیاک که در خانه به کارتان می‌آید! از بین بردن لکه های لباس با آمونیاک

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x