خدمات شستشو

راهکارهای کلیدی و اصولی جهت شستن کوسن مبل | شستشوی بالشتک مبل در منزل

شستشوی کوسن پشم شیشه، الیاف و پر

یکی از لوازم دکوری منزل که نقش بسیار مهمی در ایجاد تناسب بین مبلمان و سایر اجزای خانه دارد، کوسن می باشد. کوسن مبل را عمدتاً در طرح ها و مدل های مختلفی تولید می کنند و مانند مبل ممکن است بعد از مدتی استفاده کثیف شود. بنابراین لازم است نحوه شستن کوسن مبل را بلد باشید تا در چنین شرایطی بتوانید خودتان اقدام به تمیز کردن آن نمایید.

نحوه شستن کوسن مبل

کوسن ها از جمله المان های دکوری منزل محسوب می شوند که به مرور زمان کثیف شده و نیاز به شستشو پیدا خواهند کرد. اما روش تمیز کردن آن کمی با مبل و فرش متفاوت است. چرا که کوسن ها دارای ظرافت خاصی هستند که شستشوی اشتباه آن می تواند باعث خراب شدن کوسن شود. بنابراین باید روش ‌هایی از نحوه شستن کوسن مبل را بلد باشید تا کمترین آسیبی به آن وارد نشود. در همین راستا این مقاله را به ترفندهای شستشوی کوسن مبل اختصاص داده ایم.

شستشوی کوسن پشم شیشه، الیاف و پر

قبل از اینکه اقدام به شستشوی کوسن مبل خود نمایید، ابتدا باید نکات لازم جهت نحوه شستن آن که اغلب در پشت کوسن قرار داده می ‌شود، را بخوانید. با بررسی این دستورالعمل ها خواهید دانست که با چه جنس پارچه ای رو به رو هستید و محتویات درون آن از چه چیزی تشکیل شده است.

در این صورت می توانید نحوه شستن کوسن مبل را ارزیابی کنید. چراکه شستشوی کوسنی که محتویات آن از پشم شیشه باشد با کوسنی که دارای الیاف و پر است، متفاوت می باشد.

توجه داشته باشید چنانچه این دستورالعمل را نخوانید و آن را جدی نگیرید، امکان دارد بعد از شستشو و خشک شدن کوسن با قطعاتی گوله و سفت در داخل کوسن روبرو شوید.

برخی از اصطلاحاتی که در فرایند شستشوی کوسن مبل مورد استفاده قرار می گیرند، عبارتند از:

حتما بخوانید:   روش های تمیز کردن کیف و کفش | چگونه کیف و کفش های خود را تمیز کنیم

W

به معنای این است که از مواد شوینده ای برای شستشوی آن استفاده کنید که پایه ترکیب آن آب باشد. به عبارت دیگر شستن این بالشتک با آب هیچ نوع آسیبی به ساختار آن وارد نمی کند.

Ws

این علامت در کوسن مبل نشان دهنده این است که از مواد شوینده همراه با آب یا بدون آب جهت تمیز کردن آن می توانید استفاده کنید.

S

این علامت به شما می‌ گوید که آب می تواند به کوسن شما آسیب برساند. بنابراین جهت تمیز کردن آن از آب استفاده نکنید و صرفاً مواد شوینده برای تمیز کردن آن کافی است.

X

نشان دهنده این است که به هیچ عنوان از هیچ مواد شوینده ای نباید جهت تمیز کردن آن استفاده کنید و صرفاً با جاروبرقی می توانید کوسن مبل را تمیز کنید.

نحوه شستن کوسن مبل

اقدامات لازم قبل از شستشوی کوسن مبل

قبل از اینکه اقدام به شستشوی کوسن مبل کنید، ابتدا باید گرد و غبار را از روی آن پاک گردانید. برای این کار لازم است از جاروبرقی استفاده کنید. سری های مختلف جاروبرقی به شما در گرفتن گرد و غبار کوسن کمک می کند. البته برای تمیز کردن تابلو فرش نیز لازم است به همین شکل عمل کنید.

شستشوی آسان بالشتک مبل

قبل از اینکه تمامی کوسن ها و بالشتک های مبل را آغشته به مواد شوینده کنید ابتدا باید مایع شوینده را تست کنید. در صورتی که برای اولین بار است از این مایع شوینده استفاده می کنید، حتماً از آن تست بگیرید تا ببینید آیا ماده شوینده مورد نظر با کوسن و جنس پارچه آن سازگاری دارد یا خیر؟

نکته مهم در شست و شوی روکش مبل در لباسشویی

در صورتی که قصد دارید اقدام به شستشوی روکش مبل در لباسشویی نمایید، لازم است ابتدا ظرفیت لباسشویی را بسنجید و نباید آن را بیشتر از حد استاندارد پر کنید. کوسن برای شستشو نیاز به فضای زیادی دارد تا راحت تر بچرخد. در غیر این صورت کوسن‌ ها تمیز نمی شوند و به ماشین لباسشویی نیز فشار وارد می شود.

البته برای شستشوی کوسن در ماشین لباسشویی نیز باید حتما از قبل مایع شوینده ای که برای آن استفاده می کنید را تست کنید. به هیچ عنوان از مواد شوینده قوی جهت شستشوی کوسن مبل استفاده نکنید. آمونیاک و سفید کننده ها از جمله تمیز کننده های قوی هستند که باعث ایجاد صدمات جدی به پارچه می شوند.

حتما بخوانید:   شستن ظرف استیل در ماشین ظرفشویی | دلایل زنگ زدن ظرف استیل در ماشین ظرفشویی

علاوه بر این لازم است جهت شستشوی کوسن در لباسشویی آن را در دور تند قرار ندهید. برنامه و چرخه شستشوی لباسشویی باید در آرام ترین وضعیت ممکن باشد.

بعد از شستشوی کامل کوسن ها در لباسشویی زمانی را برای خشک کردن آن در نظر بگیرید. به هیچ عنوان از خشک کن لباسشویی جهت خشک کردن کوسن استفاده نکنید. زیرا این فرآیند باعث آب رفتن پارچه کوسن می شود. بنابراین بهتر است اجازه دهید که کوسن زیر نور آفتاب و به روش طبیعی خشک شود.

شستشوی کوسن مبل بدون لباسشویی

برخی از کوسن ها به گونه ای دوخته شده اند که امکان قرار دادن آن در داخل ماشین لباسشویی وجود ندارد آیا جنس آنها به گونه ای است که نمی توان با لباسشویی آن را شستشو نمود و اگر این کار را بکنید، کوسن گوله گوله و تکه تکه می شود. بنابراین لازم است خودتان با دست اقدام به شستشوی آن نمایید.

ابتدا دستورالعمل پشت کوسن را بخوانید تا بدانید مواد شوینده لازم جهت شستشوی آن چیست؟ سپس گردوغبار و موهای اضافه را از روی کوسن با استفاده از جارو برقی تمیز کنید. لکه هایی که روی کوسن قرار دارند، را بررسی کنید و با توجه به نوع لکه ای که می تواند چربی، رد خودکار یا غذا باشد، باید شوینده مناسبی را برای آن انتخاب کنید.

در صورتی که لکه ای روی آن وجود دارد، با استفاده از آب و مقداری مواد شوینده آن لکه را ابتدا از بین ببرید. سپس اجازه دهید محلول به مدت چند دقیقه روی کوسن باقی بماند. سپس آن را با آب گرم به طور کامل شستشو کنید.

استفاده از شامپو فرش و مقداری آب گرم نیز می تواند در تمیز کردن کوسن مبل نقش موثری داشته باشد. محلول را با استفاده از یک پارچه تمیز و در یک جهت روی کوسن مبل بکشید. البته با استفاده از بخارشوی نیز می توانید کوسن ها را تمیز کنید. برای این کار لازم است قدرت دستگاه را در پایین ترین حالت قرار دهید تا به ساختار داخلی کوسن آسیبی وارد نشود.

راهکارهایی جهت تمیز نگه داشتن کوسن مبل

همواره گفته اند پیشگیری بهتر از درمان است. در صورتی که شرایط تمیز نگه داشتن کوسن مبل را داشته باشید، از تمیز کردن آن راحتتر خواهد بود. تمیز نگه داشتن کوسن مبل کار سختی نیست. اما اگر همواره آن را به طور مرتب تمیز کنید، نیاز به شستشوی آن نخواهید داشت. در اینجا به چند مورد از راهکارهای اساسی جهت تمیز نگه داشتن کوسن مبل اشاره می کنیم:

حتما بخوانید:   روش های ضد عفونی کردن لباس ها | نکاتی که در مورد ضد عفونی کردن لباس باید بدانید

از کاور استفاده کنید

برخی از کاورها در بازار موجود هستند که کوسن در آن قرار می گیرد و به راحتی میز قابل شستشو می باشند. در صورتی که مهمان ندارید، یا فرزند خردسالی در خانه تان حضور دارد، می توانید از کاور کوسن استفاده کنید.

به طور مداوم جاروبرقی بکشید

هر بار که خانه را جاروبرقی می کشید، بد نیست که کوسن را نیز جاروبرقی بکشید. این کار باعث رفع گردوغبار می شود و در طول مدت زیادی کوسن ها تمیز می مانند.

نحوه شستشوی کوسن مبل

از رنگ های خاص استفاده کنید.

برخی رنگ ها که به آن چرک تاب گفته می شود، به این صورت است که آلودگی را کمتر نشان می دهند به این صورت کوسن ها تمیز تر به نظر می رسند. در صورتی که شستشوی مداوم کوسن برای شما سخت است، می توانید از رنگ های خاصی همچون مشکی، طوسی، سبز و دیگر رنگ های تیره استفاده کنید. این رنگ ها قابلیت ست شدن با دیگر اجزای خانه را نیز دارند.

شستن کاور و کوسن مبل سخت است؟

شستشوی کوسن مبل برخلاف خود مبل و فرش و دیگر سطوح صاف کار چندان آسانی نیست. علاوه براین حساسیت بالای پارچه و محتویات داخل کوسن باعث شده تمیز کردن و نظافت آن سختتر از دیگر موارد باشد.

شستشوی کوسن ریزه کاری های زیادی دارد که در صورت عدم رعایت صدمات و جدی به پارچه و الیاف آن وارد می شود. معمولا تمیز کردن و نظافت خانه به صورت ماهیانه یا سالیانه انجام می شود. در صورتی که برنامه فعلی شما شلوغ است و فرصت کافی برای نظافت را ندارید می توانید از خدمات نظافت در منزل مجموعه ایبک امداد استفاده کنید. برای این کار می توانید با شماره های مندرج در صفحه تماس بگیرید یا به صورت اینترنتی درخواست خود را ثبت نمایید. بعد از اینکه درخواست شما ثبت شد، تیم پشتیبانی مجموعه ایبک امداد با شما تماس می گیرند و هماهنگی های لازم را در خصوص زمان حضور در منزلتان انجام می دهند.

31

نحوه شستن کوسن مبل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه شستن کوسن مبل

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x