خدمات شستشو

بیش از 10 ترفند شستن لباس سفید بدون کاربرد محلول سفید کننده

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

به طور معمول همه افراد لباس هایی به رنگ سفید دارند که پس از مدتی استفاده ممکن است لک شوند یا اینکه دچار تغییر رنگ گردند. کاربرد محلول و مایع سفید کننده اولین راهکاری است که بسیاری از افراد برای شستن لباس سفید از آن استفاده می کنند.

گاهی پیش می آید که افراد برای شستن لباس سفید مایع سفید کننده در اختیار ندارند و یا اینکه تمایلی به استفاده از مواد و محلول های شیمیایی و یا ترکیبات حاوی کلر ندارند، بنابراین باید به دنبال راهی برای شستن لباس خود به بهترین شکل ممکن باشند.

در مقاله پیش رو چندین راهکار برای شستن لباس های سفید بدون کاربرد محلول های سفید کننده ارائه شده است که به طور قطعه مطالعه آن برای کاربران سودمند واقع می شود.

شستن لباس سفید

گاهی پیش می آید که لباس، پارچه و یا حوله های سفید رنگ دچار لکه و یا تغییر رنگ می شوند. از جمله عوامل ایجاد تغییر رنگ و لکه در لباس های سفید می توان به مواردی هم چون ریختن غذا و نوشیدنی، تغییر رنگ ناشی از تماس پارچه یا لباس با چربی بدن، تیرگی در اثر قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا و دود سیگار، باقی ماندن اثر مواد شوینده و نرم کننده و همچنین تغییر رنگ در اثر شستشو با دیگر لباس های رنگی اشاره کرد.

جدای از کاربرد مواد و محلول های سفید کننده، راهکارهای طبیعی و ساده تری نیز برای شستن لباس سفید و همچنین حوله، ملحفه و پارچه های سفید وجود دارد که در برخی از موارد بهتر از ترکیبات شیمیایی و رایج عمل می کنند و همچنین دارای مزایای هم چون نداشتن اثرات زیستی مخرب، حفظ الیاف پارچه و افزایش طول عمر پارچه هستند.

حتما بخوانید:   شستن ظرف استیل در ماشین ظرفشویی | دلایل زنگ زدن ظرف استیل در ماشین ظرفشویی

در ادامه این مقاله به برخی از این روش ها اشاره می شود.

شستن لباس سفید

راهکارهایی برای شستن لباس سفید

از جمله روش های موثر شستشوی پارچه و البسه سفید به شکلی موثر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. استفاده از سرکه سفید برای شستن لباس سفید

در این راهکار کافی است که به هر 4 لیتر آب داغ یک فنجان سرکه سفید افزوده شود و سپس پارچه ها و البسه سفید را داخل آن گذاشت و اجازه داد که یک شب بماند و در نهایت البسه را با شیوه های رایج شستشو داد تا آثار لک و تغییر رنگ از روی آن ها محو شود.

در اینجا باید اشاره کرد که افزودن یک پیمانه سرکه در مرحله آبکشی تمامی لباس ها اعم از سفید و رنگی موجب می شود که اثر مواد شوینده باقی مانده در آن ها از بین برود و در نتیجه رنگ لباس کدر نشود.

 1. استفاده از جوش شیرین برای شستن لباس سفید

برای شستن حوله، ملحفه و البسه سفید با جوش شیرین ابتدا باید یک پیمانه (به اندازه یک فنجان) جوش شیرین را به 4 لیتر آب در حال جوش (به عبارتی به ازای هر چهار لیتر آب جوش یک پیمانه جوش شیرین) اضافه کرد و آن را هم زد، پس از انحلال جوش شیرین باید محلول را از روی اجاق برداشت و لباس های سفید را در آن قرار داد.

برای اینکه لباس ها و پارچه های سفید به خوبی تمیز شوند لازم که دست کم به مدت یک ساعت و یا به مدت بیشینه یک شب در محلول آب و جوش شیرین باقی بمانند. در نهایت باید لباس ها به شیوه های معمول شسته و خشک شوند.

افزون بر این در اینجا باید اشاره کرد که جوش شیرین ترکیبی حاوی بی کربنات سدیم است که به راحتی لکه های خاک را نیز از روی لباس پاک می کند.

 1. کاربرد آب اکسیژنه در شستشوی لباس سفید

آب اکسیژنه (هیدروژن پراکسید) نوعی ملایم از محلول سفید کننده حاوی اکسیژن می باشد که می توان از آن برای شستشوی انواع پارچه سفید استفاده نمود.

برای شستن لباس سفید به این روش تنها کافی است که یک فنجان از محلول 3 درصدی آب اکسیژنه را (در داروخانه ها موجود است) به محفظه سفید کننده لباس شویی افزود.

شستن لباس سفید و پارچه و حوله سفید

 1. استفاده از لیمو ترش برای شستن لباس سفید

برای سفید نمودن الیاف کتان، پنبه و پلی استر می توان از لیمو ترش استفاده نمود چرا که اسید سیتریک موجود در لیمو ترش به خوبی لک و تغییر رنگ لباس های سفید را پاک می کند.

حتما بخوانید:   نحوه ضدعفونی سبزیجات و میوه | شستن صحیح میوه

برای شستن لباس سفید با این روش کافی است که نصف فنجان آب لیمو ترش را به مقدار تقریبی 4 لیتر آب داغ افزود و سپس لباس ها به مدت دست کم یک ساعت و یا به مدت بیشینه یک شب در آن قرار داد و در نهایت به شیوه معمول آن ها را شست و سپس خشک نمود.

 1. آسپرین و استفاده از آن برای شستشو لباس سفید

قرص آسپرین حاوی اسید سالیسیلیک است که می توان از آن برای شستن لباس و پارچه سفید استفاده نمود.

برای کاربرد این روش بایستی به هر 4 لیتر آب داغ (آب در حال جوش) تعداد 10 قرص آسپرین را اضافه کرد و اجازه داد تا حل شود و سپس البسه سفید نخی و پنبه ای را تا زمان خنک شدن محلول در آن قرار داد و در نهایت لباس ها را به شیوه رایج شست و خشک نمود.

 1. کاربرد بوراکس در شستشوی پارچه و لباس سفید

بور (بوراکس) ماده ای معدنی و کاملا طبیعی است که می توان از آن برای تمیز کردن لکه ها و سایر کثیفی های روی پارچه و البسه سفید استفاده نمود.

برای استفاده از این روش کافی است که به هر 4 لیتر آب داغ مقدار نصف پیمانه پودر بوراکس افزوده و در آن حل نمود، سپس البسه سفید به مدت تقریبی 30 دقیقه در آن قرار گیرد و در نهایت به روش های رایج شسته و خشک شود.

 1. نور آفتاب و شستن لباس های سفید

یکی از ساده ترین راهکارها برای از بین بردن رنگ کدر شده لباس ها و پارچه های سفید استفاده از اشعه ماوراء بنفش نور آفتاب می باشد. آشکار است برای بهره روی از این روش ابتدا باید لباس ها را شست و در نهایت آن را روی بند (جایی در معرض نور آفتاب) پهن کرد تا خشک شود.

افزون بر این باید توجه داشت که این روش خود راهکاری موثر برای ضد عفونی کردن و از بین بردن باکتری های موجود در البسه است.

پاکیزگی و شستن لباس سفید

 1. استفاده از پودر ماشینی برای شستشو لباس سفید

زمانی که هیچ ماده سفید کننده ای در دسترس نباشد می توان برای شستن لباس سفید به ویژه آن هایی که دارای الیاف طبیعی هستند از پودر ماشینی استفاده نمود چرا که این پودر حاوی هیپوکلرید سدیم می باشد.

در این روش کافی است که مقدار یک چهارم تا نصف پیمانه از پودر ماشینی را به 4 لیتر آب داغ اضافه و آن را حل کرد و سپس لباس های سفید را به مدت دست کم 30 دقیقه در آن قرار داد و در نهایت آن را به روش معمول شست و آبکشی کرد و خشک نمود.

 1. ماده رنگ بر و کاربرد آن برای شستشوی پارچه ها و البسه سفید

ماده رنگ بر ترکیبی فاقد کلر و حاوی هیدرو سولفیت سدیم است که در نساجی برای از بین بردن لک ها و رنگ های اضافی روی پارچه از آن استفاده می کنند.

حتما بخوانید:   راهنمای شستشوی انواع مختلف بالش

از این ترکیب نیز می توان برای شستن لباس سفید در انواع جنس از جمله کتان، ابریشم، پشم، پنبه، ریون و حتی الیاف مصنوعی نیز استفاده کرد.

راهکار شستن لباس سفید

 1. مایع و یا پودر آبی رنگ شوینده البسه سفید

مایع یا پودر آبی ترکیبی قدیمی برای شستن لباس سفید می باشد. استفاده از این ماده در چرخه شستشو و یا حتی آبکشی البسه به سبب وجود رنگدانه های آبی موجود در آن باعث می شود که لباس سفیدتر به نظر برسد و لکه های آن پس از چند بار شستشو از بین برود.

پیشنهاد می شود پیش از کاربرد این روش به شیوه استفاده درج شده روی بسته بندی آن توجه گردد.

 1. استفاده از نمک برای شستشوی لباس سفید

نمک نیز یکی از ترکیبات موثر برای شستن لباس سفید است که برای استفاده از آن باید به شیوه زیر عمل نمود؛

به دو لیتر آب در حال جوش یک قاشق غذا خوری نمک، آب دو عدد لیمو ترش و یک چهارم پیمانه پودر لباسشویی اضافه و در آن حل شود، سپس لباس ها به مدت تقریبی 40 دقیقه در آن قرار گیرند و در نهایت دو یا سه مرتبه آبکشی شوند تا رنگ لباس ها دوباره سفید و درخشان شود.

ترفندهایی برای شستن لباس سفید

 1. استفاده از چای سبز برای از بین لکه پارچه و البسه سفید

چای سبز نیز مانند دیگر ترکیبات نام برده در بالا اثر پاک کنندگی دارد و در از بین لکه های روی لباس های روشن موثر است.

 برای استفاده از چای سبز در تمیز کردن لباس های سفید ابتدا باید لباس و پارچه سفید را با آب سرد و شوینده مناسب شست و سپس آن ها را در محلول دم شده چای سبز به مدت 10 تا 15 دقیقه قرار داد و در نهایت روی بند پهن کرد تا خشک شود.

 1. عدم استفاده از محلول های نرم کننده برای شستن لباس سفید

باید توجه داشت که برخی نرم کننده ها حاوی ترکیباتی هستند که گاهی موجب ایجاد لکه های زرد رنگ روی لباس می شوند. بنابراین بهتر است برای البسه و پارچه های سفید از این محلول ها استفاده نشود.

 

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

بیش از 10 ترفند شستن لباس سفید بدون کاربرد محلول سفید کننده

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بیش از 10 ترفند شستن لباس سفید بدون کاربرد محلول سفید کننده

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x