خدمات شستشو

راهنمای تمیز کردن و‌ شستن فرش های ماشینی و دستباف در خانه

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

وقتی وارد خانه لوکس و زیبا می‌شوید، اگر متوجه شدید که فرش‌ها کثیف و لکه‌دار است، مسلماً حس خوبی به شما دست نمی‌دهد و شاید فکر کنید که چقدر فرش‌ها باعث زشت دیده شدن خانه می‌شوند. حتما با خودتان می‌گویید کاش صاحبخانه، به تمیزی فرش‌ها و منزل خود بیشتر اهمیت می‌داد. همانطور که می‌دانید فرش‌ها زینت بخش منزل هستند و اگر از لکه گیری و شستن آنها غفلت کنید، به زودی کهنه شده و زیبایی خودشان را از دست خواهند داد.

راه رفتن روی فرش با پاهای کثیف و یا ریختن غذا و مایعات در روی فرش، باعث ایجاد لکه‌های ناخوشایند و زشت می‌شود. برای اینکه این لکه‌ها را از بین ببرید باید از روش‌های خاصی استفاده کنید. اگر شما اهمیتی به از بین بردن لکه‌ها ندهید و لکه‌ها کهنه شوند، شستن آنها هم سخت خواهد شد. در این مقاله از مجله آی بک می‌خواهیم شما را با راهنمای تمیز کردن و‌ شستن فرش های ماشینی و دستباف در منزل آشنا کنیم.

اولین مرحله برای تمیز کردن و شستن  فرش ها

بیشتر اوقات فرش‌های اتاق پذیرایی در زیر پایه‌های مبل، زیر میز و یا زیر وسایل دکوری قرار دارد و ممکن است ذرات شیرینی در کنار مبل و یا میز ریخته باشد. قبل از اینکه فرش‌ها را بشویید اولین اقدام این است که لوازم دکوری و مبل‌ها را از روی آن بردارید و خورده‌های غذا، گرد و خاک و آلودگی‌ها را از روی فرش جمع کنید. در ادامه مقاله شما را با اولین مرحله برای شستن فرش‌ها آشنا می‌کنیم:

  • در مرحله اول باید اتاق را جاروکشی کنید. برای این منظور تمام وسایل بزرگ و کوچک را از روی فرش برداشته و اگر هم در روی آن وسیله بزرگ و یا حتی مبل قرار دارد، باید آنها را به کناری بکشید.
  • به وسیله جارو برقی کاملاً سطح فرش را جارو بکشید. توصیه می‌کنیم اگر برایتان امکان دارد پشت فرش را هم جارو کنید.
  • برای جارو کردن فرش‌ها، بهترین روش این است که در تمام جهات جارو را بکشید زیرا این کار شما باعث خواهد شد ذراتی که در پرز فرش گیر کرده، به وسیله جارو خوب تمیز شود. می توانید ابتدا تمام فرش را با جارو از طرف بالا به طرف پایین جارو کشیده و این کار را در جهت چپ و راست هم انجام دهید.
  • اگر در منزل خود سگ و یا گربه دارید، احتمالاً موی این حیوانات در روی سطح فرش می‌چسبد و جمع کردن آن هم کار ساده ای نیست. برای تمیز کردن موی حیوانات از روی فرش، می توانید از پرزگیر غلتک لباس استفاده کنید. به این صورت که بعد از جارو کردن، آن را در روی فرش کشیده تا موهای حیوانات به آن بچسبند.
  • قبل از شستن فرش، یکی دیگر از کارهای مهمی که باید انجام بدهید این است که فرش دقیقاً بررسی کنید. قسمت پشت، جلو و اطراف فرش را بازبینی کرده و اگر متوجه پوسیدگی و یا پارگی شدید، بهتر است قبل از اینکه فرش را بشویید آن را رفع کنید. برای این منظور می‌توانید از متخصص رفوگر برای رفوی فرش کمک بگیرید. تا پارگی فرش شما بیشتر نشده، بهتر است آن را برطرف کنید.
حتما بخوانید:   راهنمای کامل ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات

اگر شما فرش ها را مرتب جارو کنید، از جمع شدن پرزها و موها در روی فرش جلوگیری خواهید کرد و فرش شما زودتر و بهتر تمیز می‌شود. اگر شما در خانه تنها هستید اگر هفته ای یک بار فرش‌ها را جارو کنید، کافیست ولی اگر حیوان خانگی دارید، توصیه می‌کنیم هفته‌ای سه بار این کار را انجام دهید. جارو کردن فرش باعث می‌شود سلامتی شما حفظ شده و از بروز حساسیت و آلرژی برای ساکنین خانه جلوگیری خواهد شد.

اگر می‌خواهید به روش سنتی فرش‌ها را شستشو دهید، بهتر است ابتدا آنها را غبارگیری کنید. برای این منظور فرش را آویزان کرده و به وسیله یک چوب در پشت فرش ضربه بزنید. به این وسیله گرد و خاک داخل فرش کاملاً از آن خارج می‌شود. بعد از این کار فرش را در روی زمین پهن کرده و به وسیله جارو روی آن را تمیز کنید. دقت داشته باشید که برای تمیز کردن و شستن فرش باید مواد شوینده مناسب انتخاب کنید. نحوه شستن فرش‌های ابریشمی و دستباف، با فرش ماشینی کاملاً فرق می‌کند. پس باید جنس فرش را شناخته و ماده شوینده مناسبی را برای آن در نظر بگیرید.

شستن فرش

شوینده‌های مناسب برای شستن فرش‌ها در خانه

اگر می‌خواهید در خانه و به روش سنتی فرش‌های خود را بشویید، باید از شوینده‌های مناسب استفاده کنید. شوینده برای فرش باید زیاد قوی نباشد. توصیه می‌کنیم از شوینده‌های ملایم جهت شستشوی فرش‌ها استفاده کنید. این کار شما باعث خواهد شد تا تار و پود فرش و همچنین رنگ آن آسیب نبیند و عمر آن افزایش پیدا کند. در ادامه مقاله شما را با مناسب‌ترین شوینده‌های سنتی و شیمیایی برای شستشوی فرش آشنا می کنیم.

۱- استفاده از شامپو فرش

شامپو فرش شوینده مناسبی برای فرش است و زمانی که شما نمی‌خواهید فرش‌ها را در حیاط برده و آنها را با آب بشویید، می‌توانید در منزل از شامپو فرش استفاده کنید. برای این منظور یک لیتر آب را در ظرفی ریخته و دو پیمانه از شامپو فرش را به آن اضافه کنید. به وسیله اسفنج خوب این دو را با هم ترکیب کنید تا کف زیادی حاصل شود. حالا با اسفنج کمی از این کف را از روی محلول برداشته و در روی فرش بمالید و آرام فرش را با این کف تمیز کنید. باید تمام سطح فرش، به وسیله کف حاصله تمیز شود. بعد از اینکه کارتان تمام شد حدود نیم ساعت باید صبر کنید و به هیچ وجه در روی فرش خیس شده راه نروید. وقتی فرش کمی خشک شد، می‌توانید به وسیله یک دستمال روی آن را تمیز کرده و در انتها هم فرش را جارو بکشید.

حتما بخوانید:   روش تمیز کردن استخر

۲- استفاده از شیشه پاک کن

شاید برای شما جالب باشد که بدانید می‌توان از شیشه پاک کن هم برای تمیز کردن فرش‌ها استفاده کرد. شیشه پاک کن شوینده ای ارزان است که برای لکه بری و تمیز کردن فرش‌ها هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای این منظور باید مقدار مساوی شیشه پاک کن را با آب مخلوط کرده و به وسیله آن، فرش را تمیز کنید.

۳- استفاده از آمونیاک و سرکه

اگر فرش شما لکه‌دار شده و نیاز به پاک کننده قوی دارید، می‌توانید ترکیب سرکه و آمونیاک را امتحان کنید. این ترکیب یک ماده قوی و خورنده است که ممکن است به ریه‌ها و چشم‌های شما آسیب بزند. به همین علت در هنگامی که از این ترکیب استفاده می‌کنید، باید پنجره‌ها را باز کرده و از دستکش دست کنید. برای آماده کردن این ترکیب قوی، مواد زیر را با یکدیگر مخلوط کنید:

  • ۱۱ لیتر آب
  • یک چهارم لیوان سرکه
  • یک چهارم لیوان آمونیاک
  • یک قاشق مایع ظرفشویی

۴- ترکیب آب، نمک و سرکه

اگر شما در منزل خود حیوان خانگی دارید، بهتر است که برای شستن فرش‌ها از مواد شیمیایی استفاده نکنید. استفاده از ترکیب نمک و سرکه باعث می‌شود لکه‌های فرش کاملاً تمیز شود برای این منظور به روش زیر عمل کنید:

یک لیوان سرکه سفید را با دو قاشق نمک و ۲ لیوان آب ترکیب کنید و برای اینکه فرش شما خوشبوتر شود، می‌توانید چند قطره هم عصاره لیمو و یا حتی اسطوخودوس به آن بیفزایید و سپس به وسیله این ترکیب فرش را تمیز کنید.

۵- استفاده از هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید ماده قدرتمند بوده که برای از بین بردن لکه‌ها و تمیز کردن فرش تأثیر زیادی دارد و می‌توانید از آن استفاده کنید. برای اینکه هیدروژن پروکسید اثر قوی‌تری داشته باشد و فرش شما هم بوی خوبی بگیرد، می‌توانید کمی لیمو ترش به آن بیفزایید. برای استفاده از آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید به روش زیر عمل کنید:

یک پنجم لیوان آب را با یک لیوان هیدروژن پراکسید ترکیب کرده و چند قطره هم لیمو ترش به آن اضافه کنید و آن را خوب مخلوط کنید، سپس به وسیله آن، فرش را تمیز کنید.

۶- استفاده از نشاسته ذرت و بیکینگ پودر برای تمیز کردن فرش ها

بعضی از پاک کننده‌های پودری برای پاک کردن لکه‌های چربی از روی فرش مناسب هستند. برای این منظور شما می‌توانید یک لیوان بیکینگ پودر و یک لیوان نشاسته ذرت را با هم ترکیب کنید، سپس آن را در روی فرش ریخته و به وسیله دستمال مرطوب آرام در روی فرش بکشید، بعد از این کار فرش را جارو کنید.

حتما بخوانید:   استفاده از پودر لباسشویی بهتر است یا مایع لباسشویی ؟

۷- استفاده از سرکه سفید و جوش شیرین جهت تمیز کردن فرش‌ها

شما می‌توانید سرکه سفید و جوش شیرین را با هم ترکیب کنید و یک تمیز کننده بسیار قوی تهیه کنید که به وسیله آن تمام لکه‌ها در روی فرش از بین می‌روند. برای این منظور کمی مایع ظرفشویی، سرکه سفید و جوش شیرین را با آب گرم مخلوط کنید. این ترکیب تمیز کننده قوی و طبیعی است.

۸- استفاده از یخ

وقتی شما می‌خواهید مبلمان را جابجا کنید، ممکن است متوجه تورفتگی‌هایی در روی فرش شوید که به دلیل پایه‌های مبل ایجاد شده‌اند. برای از بین بردن تو رفتگی‌های روی فرش می‌توانید از یخ استفاده کنید. برای این منظور یخ را در روی فرش گذاشته و کمی صبر کنید تا یخ آرام آرام ذوب شود. حالا آب اضافه ایجاد شده را به وسیله دستمال از روی فرش پاک کنید. یک حوله تمیز را برداشته و در مکان مورد نظر بگذارید، سپس اتو را در روی حوله بکشید تا خشک شود. بعد از این کار، دستتان را در روی فرش کشیده تا پرزهای فرش در جای خود برگردد.

یکی دیگر از مواردی که از یخ جهت تمیز کردن فرش استفاده می‌کنند، پاک کردن لکه آدامس است. آدامس ممکن است به بافت فرش شما آسیب زده باشد، به همین دلیل پاک کردن لکه آدامس کمی مشکل است ولی به وسیله یخ می‌توانید این کار را انجام دهید. به این صورت که یخ را در روی لکه آدامس بگذارید بعد از چند دقیقه آدامس سفت خواهد شد، آنگاه می‌توانید به وسیله قاشق آن را از روی فرش بکنید.

۹- استفاده از نوشابه جهت تمیز کردن فرش‌ها

با استفاده از نوشابه‌های بدون رنگ و یا حتی آب گازدار، به راحتی می توانید لکه‌های فرش را از بین ببرید. برای این منظور یک پارچه تمیز و سفید برداشته و به نوشابه آغشته کنید و پارچه را در روی لکه‌ها بکشید، سپس به وسیله پارچه مرطوب دیگری، لکه‌ها را تمیز کنید.

شستن فرش

۱۰- استفاده از بخارشو برای تمیز کردن فرش‌ ها

بخارشو دستگاه فوق العاده‌ای است که می‌توانید بدون شستن، فرش‌ها را تمیز کرده و برق بیندازید. برای اینکه بخارشو اثر بهتری داشته باشد به جای اینکه از آب استفاده کنید می‌توانید در آن از سرکه و آب استفاده کنید. به این صورت لکه‌ها از بین رفته و فرش کاملاً تمیز می‌شود.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

راهنمای تمیز کردن و‌ شستن فرش های ماشینی و دستباف در خانه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

شوینده‌های مناسب برای شستن فرش‌ها در خانه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x