تعمیرات کولر آبی

کولر آبی یا کولر گازی، کدامیک را بخریم بهتر است ؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

با نزدیک شدن فصل گرما سؤال بیشتر افراد این است که کولر آبی یا کولر گازی، کدامیک را بخریم بهتر است ؟ به نظر شما کدام کولر مناسب تر است؟ در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با کولرهای گازی و همچنین کولرهای آبی و مزایا و معایب آن آشنا کنیم تا بتوانید در هنگام خرید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

محتوا پنهان

کولر آبی یا کولر گازی، کدامیک را بخریم بهتر است ؟

کولر آبی یا کولر گازی، کدام یک بهتر است؟ این سوال بسیاری از افرادی است که می‌خواهند سیستم سرمایشی خریداری کنند. در این وضعیت اقتصادی نمی توان هر بار کولر جدیدی خریداری کرد. پس لازم است قبل از خریدن کولر ابتدا در مورد آن تحقیق کنید و ببینید کدام کولر مناسب منزل شما می باشد. همانطور که می دانید کولر یک وسیله سرمایشی است ولی مدل های زیادی در بازار وجود دارد که ما شناختی نسبت به معایب و مزایای آنها نداریم. در ادامه می خواهیم شما را با کولر آبی و کولر گازی و همچنین معایب و مزایای آنها آشنا کنیم.

کولر آبی یا کولر گازی

هزینه کولر آبی و کولر گازی

بحث اول برای انتخاب کولر آبی یا کولر گازی، بحث هزینه است. هزینه می‌تواند روی انتخاب کولر بسیار تأثیر گذار باشد. گاهی شما واقعاً در سر دوراهی قرار می گیرید و نمی دانید کولر آبی یا کولر گازی، کدام را انتخاب کنید. مثلاً شما با خریدن کولر آبی هزینه کمتری نسبت به کولر گازی پرداخت می کنید ولی به هزینه ی مصرف آب و برق آن هم باید توجه کنید.

کولرهای گازی قدیمی مصرف برق زیادی دارند ولی در مدل های جدید این مشکل برطرف شده است. در مورد کولر گازی باید بدانید که هزینه خرید آن نسبت به کولر آبی بسیار بیشتر است ولی با توجه به بررسی قیمت خرید کولر گازی و کولر آبی، هزینه های مصرفی آن را هم مورد توجه قرار داده و گزینه بهتر را انتخاب کنید.

کولر آبی یا کولر گازی

در ادامه می خواهیم ببینیم کدام یک از این دو کولر برتری بیشتری دارد. اگر به مناطق شمالی سفر کرده باشید می بینید که هیچ کدام از منازل منطقه شمالی کشور از کولرهای آبی استفاده نمی کنند و وسیله سرمایشی آنها کولر گازی می باشد. تا حالا فکر کرده اید که دلیل این موضوع چیست؟ زیرا کولر آبی باعث رطوبت شده و مناطق جنوبی و شمالی کشور به دلیل رطوبت زیاد نمی توانند از کولر آبی استفاده کنند. گرمای زیاد جنوب کشور فقط با کولر گازی قابل تحمل می می باشد زیرا در صورت استفاده نکردن است از کولر گازی، تمام وسایل برقی آنها مانند یخچال دچار مشکل خواهد شد. کسانی که در منزل از سالمند نگهداری می کنند متوجه خواهند شد که سالمندان با روشن بودن کولر آبی دچار استخوان درد شده و خواستار خاموش کردن کولر می شوند.

حتما بخوانید:   آموزش نصب و راه اندازی کولر آبی | نحوه نصب کولر آبی

در مقابل تمام موارد نام برده شده باید بگوییم که مصرف برق کولر گازی بسیار بالا است ولی با البته با پیشرفت تکنولوژی، کولر هایی که دارای سیستم اینورتر می باشند تا حدودی توانسته اند مشکل را برطرف کنند. در این کولرها شما شاهد مصرف برق بسیار کمتری هستید.

نکته مهم: باید دقت داشته باشید که در مناطق جنوبی و شمالی به دلیل شرجی بودن هوا، محاسبه مبلغ برق با مناطق دیگر فرق می کند.

در ادامه می خواهیم به طور مفصل دو وسیله سرمایشی کولر گازی و کولر آبی را با یکدیگر مقایسه کنیم.

چرا باید کولر آبی بخریم؟

دلایلی که در ادامه می خواهیم به آن بپردازیم به شما در خرید کولر آبی کمک خواهد کرد. مواردی که می تواند جزو مزایای کولر آبی هم محسوب شود عبارتند از:

 1. مناسب جاهایی که آب و هوای گرم و خشک دارند.
 2. مصرف انرژی کمتر
 3. هزینه کمتر برای خرید
 4. دوستدار محیط زیست
 5. دسترسی راحت به قطعات کولر

۱- مناسب برای جاهایی که آب و هوای گرم و خشک دارند.

کولرهای آبی به دلیل رطوبت زیاد می توانند گزینه خوبی برای مناطق گرمسیری باشند. باید به این نکته توجه کنید که کولر های آبی برای مناطق مرطوب مثل شمال کشور مناسب نیستند زیرا کولر آبی تولید کننده رطوبت بوده و باعث زیاد شدن رطوبت محیط خواهند شد به همین دلیل از کولرهای آبی در مناطق مرطوب کشور استفاده نمی کنند.

۲- مصرف انرژی کمتر

مصرف برق کولر های آبی نسبت به کولرهای گازی بسیار کمتر است البته این در صورتی است که شما رعایت کنید و کولر را برای مدت زیاد روشن نگذارید. از جهت مصرف آب، کولر های آبی پر مصرف هستند. مگر اینکه از سایه بان برای کولر آبی استفاده کرده و پوشال های آن را هم تمیز نگه دارید.

۳- هزینه کمتر برای خرید

قیمت کولرهای آبی از کولرهای گازی بسیار کمتر است و برای تمام اقشار مناسب می باشد. هزینه های کانال‌کشی و نصب آن کمتر از کولر های گازی است.

۴- دوستدار محیط زیست هستند.

کولرهای آبی هوا را آلوده نکرده و گازهای سمی هم تولید نمی کنند به همین جهت به این کولرها دوستدار محیط زیست می گویند.

۵- دسترسی راحت به قطعات کولر

قطعات کولر آبی به راحتی در بازار پیدا شده و از جهت قیمت هم به صرفه می باشد. کولر آبی سیستم ساده‌ای داشته و تعمیر و نصب آن هم به راحتی انجام می گیرد.

چرا نباید کولر آبی بخریم؟

در ادامه می خواهیم مواردی را برای شما توضیح دهیم که شاید باعث شود از خریدن کولر آبی صرف نظر کنید. این موارد جزو معایب کولر آبی محسوب می شوند که عبارتند از:

 1. مصرف آب زیاد
 2. تولید هوای ناسالم در محیط
 3. بوی نامطبوع
 4. برای مناطق شرجی نامناسب است.
 5. دمای محیط را نمی توان مدیریت کرد.
 6. قطعات کولر دچار زنگ زدگی و خوردگی می شود.
 7. احتیاج به تعویض پوشال و سرویس دوره ای دارد.
حتما بخوانید:   کولر آبی پرتابل چیست؟ | چه ویژگی هایی دارد؟

۱- مصرف آب زیاد

کولر آبی مصرف آب بالایی داشته و با توجه به کم آبی در کشور، می‌توان یکی از معایب کولر آبی را مصرف آب زیاد آن دانست. اگر بخواهیم به شکل عددی میانگینی برای شما بیان کنیم باید بگوییم که کولر آبی بین ۳۰ تا ۴۵ لیتر آب در یک ساعت نیاز دارد.

۲- تولید هوای ناسالم در محیط

کولر آبی گرد و غبار بیرون را به داخل آورده و باعث بیماری‌های تنفسی و همچنین حساسیت می شود. پوشال های کولر دائماً مرطوب بوده و مکان مناسبی برای رشد باکتری ها و قارچ ها هستند. به همین دلیل باید به طور سالانه پوشال های کولر را تعویض کنید.

۳- ایجاد بوی نامطبوع در محیط

در صورتیکه پوشال ها و یا پدهای سلولزی به موقع تعویض نشوند باعث انتشار بوی نامطبوع و بد در محیط خواهد شد. کولر آبی بوهای خارج را به داخل منزل وارد می‌کند و این می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد.

۴- برای مناطق شرجی مناسب نیستند.

این کولرها به دلیل ایجاد رطوبت برای مناطق مرطوب و شرجی مناسب نیستند. به طور کلی می‌توان گفت در جاهایی که رطوبت آن از ۲۵ درصد بیشتر باشد نمی توان از کولر آبی استفاده کرد.

۵- دمای محیط را نمی توان مدیریت کرد.

کولر آبی دارای ریموت کنترل بود و به همین دلیل شما نمی توانید دمای هوا را به اندازه دلخواه تعیین کنید و در این صورت یا باید منزل بسیار گرم باشد و یا بسیار سرد و نمی توان دمای دلخواه را تعیین کرد. این یکی از معایب کولر آبی است که به دلیل نداشتن ترموستات به شکل یکسره کار می کند.

۶- قطعات کولر در معرض خوردگی و زنگ زدگی می باشند.

کفی کولر آبی همیشه پر از آب بوده و به دلیل تماس مداوم با آب امکان زنگ زدگی و خورندگی قطعات کولر وجود دارد.

۷- احتیاج به تعویض پوشال و سرویس دوره ای دارد.

یکی از فرق های کولر گازی و کولر آبی در سرویس کاری آنها می باشد. کولر آبی بیشتر از کولر گازی نیاز به سرویس های دوره ای دارد. یکی از کارهایی که باید هر سال برای کولر آبی انجام دهید تعویض پوشال است. البته اگر در کولر آبی شما از پدهای سلولزی استفاده می شود نیاز به تعویض سالانه ندارید و می توان پدهای سلولزی آن را هر ۵ سال یکبار تعویض کرد ولی هزینه این پدهای سلولزی بیشتر از پوشال های معمولی می باشد.

چرا باید کولر گازی بخریم؟

در ادامه می خواهیم مزایای استفاده از کولر های گازی را برایتان توضیح بدهیم تا بتوانید با مقایسه کولر آبی و کولر گازی، بهترین گزینه را برای خرید انتخاب کنید. مزایای استفاده از کولر گازی عبارت است از:

 1.  کم بودن رطوبت هوا
 2. تصفیه هوا
 3. خنک کردن محیط در زمان کم
 4. مصرف نکردن آب
 5. بدون صدا بودن کولر

۱- عدم افزایش رطوبت هوا

کولر گازی بر خلاف کولر آبی باعث زیاد شدن رطوبت محیط نمی شود و می توان به راحتی از آن در مناطق مرطوب استفاده کرد.

حتما بخوانید:   روش های کاهش گرد و خاک در کولر آبی | چگونه از ورود گرد و خاک به کولر جلوگیری کنیم؟

۲- تصفیه هوا

بیشتر اسپیلت ها و کولر های گازی از ویژگی تصفیه هوا برخوردار هستند و حتی می توانند گرد و غبار هوای داخل را هم بگیرند. این ویژگی برای کسانی که دارای حساسیت هستند و در فصل بهار از زکام رنج می برند بسیار مفید است.

۳- خنک کردن محیط در کمترین زمان

تقریباً می توان گفت وقتی شما کولر گازی را روشن می کنید سریعاً هوا خنک می شود در حالی که کولرهای آبی برای خنک کردن محیط به زمان نیاز دارند.

۴- مصرف نکردن آب در کولر گازی

کولرهای گازی برای کار کردن نیاز به آب ندارند و این می‌تواند در هنگام تابستان که با کم‌آبی روبرو هستیم بسیار مهم باشد. وسایل سرمایشی مخصوصاً کولر های آبی در بالاترین محل ساختمان قرار می گیرند و تابستان به دلیل بالا رفتن مصرف آب و همچنین کم شدن فشار آن در طبقات بالا، شما دسترسی به آب ندارید؛ به همین دلیل ممکن است کولر خوب کار نکند؛ ولی کولرهای گازی به دلیل اینکه از آب استفاده نمی کنند با این مشکل روبرو نیستند.

۵- بدون صدا بودن کولر گازی

کولر گازی به دلیل جدا بودن از موتور و نداشتن کانال کشی، سر و صدای زیادی ندارد و در هنگام استفاده از کولر گازی صدای آن مزاحم آسایش شما نمی شود.

چرا نباید کولر گازی بخریم؟

کولر گازی هم مانند کولر آبی با وجود مزایای زیادی که دارد، دارای معایبی هم می باشد که در ادامه شما را با آن آشنا می کنیم:

 1.  گران بودن کولر گازی
 2. آلایندگی محیط زیست
 3. تعمیر تخصصی
 4. مصرف برق زیاد

۱- گران بودن کولر گازی

مهمترین عیب کولر گازی، گران تر بودن آن نسبت به کولر آبی می باشد. تقریباً می توان گفت هزینه خرید کولر گازی ۴ تا ۵ برابر کولر آبی است.

۲- آلایندگی محیط زیست

همانطور که می دانید کولر گازی به دلیل مکانیزم خاص سرمایشی دارای گازهای مضر برای لایه اوزون است و این می تواند یکی از معایب کولر گازی باشد.

۳- تعمیر تخصصی کولر گازی

برخلاف کولر آبی، برای تعمیر کولرهای گازی باید حتماً به تعمیرکار مجرب و حرفه ای مراجعه کنید.

۴- مصرف برق بالا

یکی دیگر از معایب این کولرها مصرف برق بالای آن است و با توجه به اینکه کولر را در هنگام اوج مصرف برق روشن می کنیم، این می تواند بیشتر قابل توجه باشد. البته کولرهای گازی اینورتر که به تازگی وارد بازار شده اند مصرف برق کولر را تا ۷۰ درصد کم کردند.

کولر آبی یا کولر گازی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با کولر گازی و کولر آبی به طور کامل آشنا کرده و معایب و مزایای آنها را هم برایتان توضیح دادیم. در پاسخ به این سوال که کولر آبی یا کولر گازی، کدامیک را بخریم؟ باید بگوییم که شما باید با توجه به شرایط مکان زندگی و همچنین وضعیت اقتصادی خود، بین این دو کولر بهترین گزینه را انتخاب کنید. با مطالعه ی دقیق این مقاله می توانید با معایب و مزایای کولر آبی و کولر گازی آشنا شوید و بهترین تصمیم را بگیرید.

در صورتی که در مورد انتخاب کولر مناسب، سؤالی داشتید با پشتیبانی ایبک امداد تماس بگیرید تا متخصصین ما شما را راهنمایی کنند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

کولر آبی یا کولر گازی، کدامیک را بخریم بهتر است ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چرا نباید کولر آبی بخریم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x