تعمیرات پکیج و آب گرمکن

مقایسه آبگرمکن شمعک دار و بدون شمعک

آبگرمکن های آیونایز و پیلوت دار چه تفاوت هایی با هم دارند

با پیشرفت علم، فناوری های جدید هر روز در حال ظهور هستند و به بخشی از زندگی ما تبدیل می شوند. وجود این فناوری ها آسایش و راحتی را برای افراد به وجود آورده است. آبگرمکن گازی شمع دار جدیدترین نسل از آبگرمکن هایی می باشند که وارد بازار شدند، اما به حدی تکامل پیدا کرده اند که اکنون آبگرمکن های بدون شمع با شمع دار ها جایگزین شده اند. برای آشنایی بیشتر با این محصولات باید مقایسه آبگرمکن شمعک دار و بدون شمعک را در نظر بگیرید.

امروزه در بازار دو مدل آبگرمکن عرضه ی شود:

 • آبگرمکن های آیونایز: این مدل دستگاه ها بدون شمع یا جرقه می باشند که شمع های آن ها به صورت دائم روشن نمی شود.
 • آبگرمکن پیلوت دار: آبگرمکن های شمعی می باشند که شعله این دستگاه ها همیشه روشن هستند.

تفاوت بزرگ و اصلی این دو دستگاه در شمع است. در آبگرمکن های مدل آیونایز یا همان بدون شمع، شمع آبگرمکن به طور دائم روشن نمی شود و تنها با باز شدن شیر آب داغ روشن می گردد.
ولی در آبگرمکن های دارای شمع یا پیلوت، شمع آبگرمکن دائما روشن می باشد و با سرد شدن آب جرقه کوچکی باعث احتراق مشعل می گردد.

درباره آبگرمکن های شمعک دار

همانطور که از نام آن پیداست، این نوع آبگرمکن دارای بخشی به اسم شمع است. شمع اصلی ترین نقش را در احتراق آبگرمکن ها با شمع ایفا می نماید، بنابراین اگر شمع از کار بیفتد، اختلال زیادی در کل سیستم دستگاه ظاهر می شود. فناوری تولید این مدل آبگرمکن ها به گونه ای چیده شده است که شمع دائما در حال سوختن است و در صورت خنک شدن آب و باز کردن شیر آب داغ، شمع به صورت خودکار مشعل آبگرمکن را مشتعل می کند.

در این مدل از آبگرمکن برای تامین اکسیژن لازم برای احتراق باید قطعه مربوط به قسمت احتراق را باز کرد تا به لطف وجود اکسیژن کافی فرآیند احتراق به درستی انجام شود. علاوه بر این، دوده و سموم احتراق از طریق دودکش هایی که به طور استاندارد روی آبگرمکن نصب شده اند به بیرون از خانه هدایت می گردد. این مدل آبگرمکن ها در همه مکان ها اعم از آپارتمان های مسکونی، ساختمان های اداری، تمامی مغازه ها، پاساژ ها و … قابل استفاده است.

آبگرمکن شمعک دار چه قطعاتی دارند

اگرچه ساخت آبگرمکن های شمعی و بدنه شمع شبیه به هم می باشند، اما فرق های اساسی نیز زیاد دارند. در زیر با ارائه قطعات آبگرمکن شمعی به سادگی عملکرد آبگرمکن شمعی پی خواهید برد.

 • وجود کلاهک تنظیم
 • پنل پشتی آبگرمکن
 • تجهیزات تنظیم کننده آب
 • تجهیزات تنظیم کننده گاز
 • مبدل حرارتی
 • بخش مشعل

درباره آبگرمکن آیونایز

این آبگرمکن برخلاف آبگرمکن شمعی فاقد شمع است و با باز کردن شیر آب داغ به صورت خودکار جرقه ایجاد می گردد که باعث شعله ور شدن شمعک آبگرمکن می شود.

آبگرمکن بدون شمعک چه قطعاتی دارند

ساخت آبگرمکن های شمعی نسبت به آبگرمکن های بدون شمع فناوری تولید پیچیده تری دارد. با ذکر قطعه های آبگرمکن بدون شمع متوجه فرق قطعات استفاده شده در ساخت این دو مدل آبگرمکن خواهید شد.

 • بدنه تنظیم کننده گاز
 • میله محرک شیر برقی
 • مغزی مخصوص شیر گاز
 • اهرم فعال میکروسوئیچ
 • شیر اصلی گاز
 • نازل مربوط به پیلوت
 • تنظیم کننده آب
 • تنظیم کننده گاز
 • برد های کنترل
 • کلیدهای حرارتی
 • قطعه میکرو سوئیچ
 • محفظه باتری
 • سیم پیچی
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه سرویس و تعمیر پکیج بوتان و مراحل عیب یابی

آبگرمکن آیونایز با شمعک دار چه تفاوت هایی باهم دارند

همانطور که ذکر شد فرق های بارز و مهم این دو مدل آبگرمکن در شمع است. اما به جز این تفاوت بزرگ، فرق های مهمی نیز در سیستم تولید این دو دستگاه وجود دارد که با هم به آن می پردازیم.

با توجه به مقاله بالا و معرفی قطعه های آبگرمکن با شمع و بدون شمع به راحتی می توانید به فرق های مهم این دو آبگرمکن پی ببرید. اما یک سری قطعه ها میان این دو مدل از آبگرمکن یکی است. ولی باید مطلع باشید که حتی این قسمت ها نیز متفاوت هستند. با مطالعه مقاله زیر به راحتی فرق آبگرمکن با شمع و بدون شمع را متوجه خواهید شد، بنابراین درک مشکل برای شما راحت تر خواهد بود.

آبگرمکن آیونایز

رگلاتور گاز آبگرمکن ها چه شباهت ها و تفاوت هایی دارند

 • رگلاتور گاز در این دو مدل از آبگرمکن از لحاظ ابعاد و سایز تفاوتی ندارد.
 • در بدنه رگلاتورها نوعی شیر به نام شیر مغناطیسی قرار داده شده است. این مدل از شیر در دستگاه  های شمعی باید عمیق تر از آبگرمکن های بدون شمع نصب شود.

میله محرک شیر برقی چیست

بودن میله محرک شیر مغناطیسی یکی دیگر از فرق های مهم آبگرمکن با شمع و بدون شمع می باشد. میله فعال کننده شیر مغناطیسی در مدل های شمعی آبگرمکن موجود است اما این قسمت در آبگرمکن های مدل بدون شمع تعبیه نشده است.

مغزی قطعه شیر گاز چیست

طبق مطالب بالا، در آبگرمکن های شمعی بخشی به نام میله تقویت کننده شیر مغناطیسی قرار داده شده است. وجود این قطعه  باعث باز شدن هسته شیر گاز می شود در حالی که در آبگرمکن های آیونایز یا بدون شمعک در شیر گاز مغزی بسته است.

اهرام محرک میکروسوئیچ چیست

هرم های فعال کننده میکروسوئیچ در آبگرمکن های شمعی تعبیه نشده است اما در آبگرمکن های بدنه شمعی وجود این قسمت باعث فعال شدن و استفاده از میکروسوئیچ می شود.

شیر اصلی گاز چیست

این مدل قطعه در همه آبگرمکن هایی که به با گاز مایع روشن می شوند، وجود دارد.

تنظیم کننده آب چیست

این قطعه در همه آبگرمکن های با شمعک یا بدون شمعک وجود دارد و سایز و ابعاد آن در مدل های مختلف آبگرمکن یکی است.

شیر برقی و شیر مغناطیسی چیست

از دیگر فرق های آبگرمکن شمعی و آبگرمکن بدون شمع، شیر مغناطیسی است. این قسمت در آبگرمکن های شمعی کاربرد دارد. در صورتی که در آبگرمکن های بدون شمعی از این بخش به کار برده نمی شود بلکه در این مدل آبگرمکن ها شیر برقی قرار داده شده است.

آبگرمکن شمعک دار بخریم یا بدون شمعک؟

هر یک از این دو مدل آبگرمکن مزایای ویژه ای را دارا هستند به همین علت امکان دارد برای خرید یکی از این مدل ها دچار تردید شوید که باعث سخت شدن انتخاب شما می شود.

ابتدا باید نیازهایتان را بدانید، در ادامه باید شرایط زیادی را تحت نظر داشته باشید و تصمیم آخر خودتان را برای خرید یکی از این دو محصول بگیرید. در ادامه نکته هایی را به شما می گوییم که حتما به شما در انتخاب هر چه بهتر آبگرمکن مورد نظر و در آخر خرید آن کمک کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مرکز تخصصی تعمیرات پکیج در شمال شهر تهران

توجه به نکته هایی که در زیر به آنها اشاره می شود قطعا خرید خوبی را برای افراد به همراه خواهد داشت.

 • شرایط محیطی محل زندگی تان را در نظر داشته باشید.
 • با توجه به محل سکونت خود آبگرمکن بخرید زیرا محل مسکونی تاثیر زیادی در کارکرد آبگرمکن ها دارد.
 • فشار مربوط به انرژی های آب و گاز را در محله ای که در آن زندگی می کنید در نظر بگیرید.
 • مهمتر از آن، شما باید بودجه خود را بدانید و بررسی کنید کدام یک از این دو مدل آبگرمکن را می توانید بر اساس بودجه خود تهیه کنید.

کدام یک از آبگرمکن آیونایز یا شمعک دار مقرون به صرفه تر است

به این دلیل که آبگرمکن های مدل آیونایز شمع ندارند، تنها زمانی روشن می شود که شیر آب گرم باز باشد. مصرف گاز و انرژی های تجدید ناپذیر آن ۱۷ درصد پایین تر از آبگرمکن های شمعی است. بنابراین با توجه به این عدد آبگرمکن های بدون شمع می توانند در کم شدن مصرف گاز و برق موثر باشند. اما آبگرمکن های آیونایز قیمت بالاتری نسبت به آبگرمکن های پایلوت دارند.

آبگرمکن های شمعک دار چه موارد استفاده ای دارند

موارد استفاده در زمینه های مختلف یکی دیگر از فرق های آبگرمکن شمعی یا بدنه شمعی است. هر کدام از این مدل از آبگرمکن ها بسته به نوع ساخت آنها می توانند در منطقه ها و مکان های ویژه ای مورد استفاده قرار گیرند.

از آنجایی که نمک ها و رسوبات زیادی در آبگرمکن های پیلوت دار به مرور زمان ظاهر می شوند. این نوع آبگرمکن ها برای مناطقی منطقه هایی که آب با رسوبات و املاح پایین تری دارند مناسب هستند.

به طور معمول استفاده از مدل های شمعک دار برای منطقه هایی که فشار آب پایینی دارند مناسب نمی باشد و بهتر می باشد در منطقه هایی که با مشکل فشار آب مواجه نمی باشند از این مدل آبگرمکن ها استفاده شود.

آبگرمکن های شمعک دار چه موارد استفاده ای دارند

آبگرمکن های بدون شمعک چه موارد استفاده ای دارند

از آنجایی که با گذشت زمان رسوب زیادی در آبگرمکن های آزمایشی جمع می گردد، بهتر است از آبگرمکن های آیونایز یا بدون جرقه برای مناطقی با آب رسوب بالا و فشار آب کم استفاده شود.

آبگرمکن چه زمانی باید تعمیر شود

اگر متوجه شدید که آبگرمکن شما ناگهان دچار مشکلاتی مانند گرم نکردن آب، روشن نکردن شمع آبگرمکن، شیر آب گرم باز است اما شمع روشن نمی شود، گاهی اوقات شمع آبگرمکن خاموش می شود، آبگرمکن دچار مشکلات ترموستات و غیره شده، باید هر چه زودتر آبگرمکن خود را تعمیر کنید.

با بررسی های انجام شده به صورت کامل فرق های آبگرمکن با شمعک و بدون شمعک را درک کرده ایم. همچنین با توجه به نکات ذکر شده باید آگاه باشید که آبگرمکن های آیونایز کارکرد و کیفیت بهتری نسبت به آبگرمکن های پیلوت دار دارند. از آن جهت که در آبگرمکن های مدل آیونایز تنها با باز کردن شیر آب داغ روشن می شود، این ویژگی تاثیر زیاد و چشمگیری در کم شدن مصرف گاز و انرژی های تجدید ناپذیر خواهد داشت. از دیگر مزایای خاص این مدل از آبگرمکن می توان به گزینه هایی مانند کم شدن رسوب، عمر طولانی، مناسب بودن برای منطقه های کم فشار آب و غیره اشاره نمود.

مقایسه آبگرمکن آیونایز و پیلوت دار

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

مقایسه آبگرمکن شمعک دار و بدون شمعک

امتیاز کاربر: ۳.۸ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا