خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

قیمت هر شاخه لوله آب پلاستیکی | انواع لوله آبرسانی

قیمت هر شاخه لوله آب پلاستیکی|انواع لوله آبرسانی، ویژگی های لوله‌های آب

برای اینکه بتوان قیمت لوله را مورد بررسی قرار داد، در ابتدا باید انواع لوله هایی که برای آبرسانی موجود است را بشناسید و قیمت هر کدام از آنها را با انواع دیگر مقایسه نمایید. باید به این نکته توجه داشته باشید، که فقط نباید به قیمت لوله آب توجه کنید. علاوه بر آن نوع لوله باید مناسب با کاربری مورد نظر باشد و در زمان تهیه کردن لوله آبرسانی باید بر اساس خصوصیات و ویژگی های لوله و قیمت آن بهترین را انتخاب نمایید. لوله هایی که برای آبرسانی مورد استفاده قرار می گیرند، لوله های فلزی و لوله های پلیمری هستند.

آشنایی با لوله های آبرسانی و قیمت آن ها

قیمت لوله پلاستیکی مشکی، سفید و پنج لایه به صورت معمول به حالت متری و قیمت لوله پلیکا و فلزی به صورت شاخه ای گفته می شود. لوله های پلی اتیلن و پنج لایه سفید به شکل رولی بسته بندی شده و عرضه می گردند. از لوله های پلی اتیلن برای آب سرد استفاده می کنند. قیمت یک شاخه لوله پلاستیکی سفید آب سایز بیست یا دو، چهار متری هفتاد هزار تومان می باشد. قیمت یک متر لوله مشکی پلی اتیلن هفت هزار تومان است. لوله پنج لایه هر مترش قیمتی برابر با هجده هزار تومان و شش متر لوله گالوانیزه یا فلزی قیمتی برابر با صد و پنجاه هزار تومان دارد. با توجه به سایز و قطر لوله قیمت آن بیشتر خواهد بود.

وزن و برند لوله نیز در قیمت آن موثر خواهد بود برای این که بتوانید هزینه لوله را برآورد نمایید باید به قیمت اتصالات نیز توجه داشته باشید برای نمونه قیمت لوله های سفید با لوله های پنج لایه برابر است ولی اتصالات لوله پنج لایه بسیار گران است و برای لوله کشی در ساختمان سی الی چهل درصد هزینه بیشتر خواهد بود.

انواع لوله آبرسانی

لوله های پلیمری شامل موارد زیر است:

  •  لوله سفید اتویی یا لوله اتصالات پلاستیکی تک لایه
  •  لوله پنج لایه
  •  لوله های پکس تک لایه

اگر بخواهیم قیمت لوله ها را با یکدیگر مقایسه کنیم، می توان اینگونه گفت که چنانچه برای لوله کشی آب یک ساختمان از لوله های سفید استفاده شود و هزینه آن برابر پنج میلیون تومان باشد استفاده از لوله های پنج لایه برای همان متراژ ساختمان در حدود هفت میلیون تومان و استفاده از لوله های فلزی ده میلیون تومان خواهد بود. بنابراین اکثر افراد و مجریان لوله کشی از لوله های پلاستیکی تک لایه و در برخی مواقع از لوله های پنج لایه استفاده می کنند.

از لوله های گالوانیزه فلزی امروزه در ساختمان های بلند مرتبه مورد استفاده قرار می گیرد. از میان انواع مختلف لوله پلیمری لوله های پنج لایه و لوله های پلاستیکی بیشترین مصرف را دارند. از این لوله ها علاوه بر آبرسانی برای شوفاژ و پکیج نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

از جمله برندهایی که معروف تر هستند می توان به لوله سپنتا و لوله گالوانیزه ساوه اشاره نمود. در وزن های سبک، نیمه سنگین و سنگین تولید شده و عرضه می گردند. در صنعت لوله سازی برند ساوه از پیشگامان می باشد. قیمت لوله آب گالوانیزه که سایز آن ۲/۱ است، تقریباً بین سیصد و پنجاه الی چهارصد هزار تومان است. نسبت به لوله های سایز بالای پلیمری که برای رایزر مورد استفاده قرار می گیرند قیمت لوله تک لایه شصت و سه با قیمت لوله آب گالوانیزه دو اینچ متناظر می باشد و حدوداً یک میلیون و دویست هزار تومان است. باید به این نکته توجه داشته باشید، که از نظر راندمان لوله های گالوانیزه طول عمر و کیفیت بیشتر و بهتری را در رایزر ساختمان ها دارند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آشنایی با طرز کار سیفون توالت فرنگی و ایرانی

لوله آب

لوله‌های پلیمری برای آبرسانی

لوله های پلی پروپیلن تک لایه پلاستیکی لوله های فول دار سه لایه لوله هایPEX پنج لایه لوله های پکس تک لایه لوله یو پی وی سی برای آبرسانی لوله های پیچی پلی اتیلن از نمونه های لوله می باشد که برای آبرسانی مورد استفاده قرار می گیرد از میان این ها فقط لوله اتصالات یو پی وی سی و پلی اتیلن برای آب گرم مناسب نخواهند بود و بقیه برای انتقال دادن آب گرم و سرد مورد استفاده قرار می گیرند.

قیمت لوله آب پلاستیکی

لوله های آبی که پلاستیکی هستند در مقایسه با لوله های فلزی قیمت بسیار پایین تری دارند و در عین حال اجرا و حمل آن ها آسان تر بوده و دچار خوردگی و پوسیدگی نیز نمی شوند به همین دلیل اخیراً این لوله ها به صورت زیادی جای لوله های فلزی را گرفته اند چون این لوله ها هم از نظر قیمت و هم از نظر دستمزد و اجرای لوله کشی بسیار مناسب تر و به صرفه تر است قیمت لوله های پلاستیکی سفید آب از لوله های گرم و سرد آب پایین تر است و فقط از لوله های پلی اتیلن قیمتش بیشتر می باشد لوله های پلاستیکی آب ۲۰ یا ۲/۱ که هر شاخه آن ۴ متر است حدوداً قیمتش برابر با هفتاد هزار تومان می باشد. لوله های پلاستیکی آب بیست و پنج که از سایز قبل یک سایز بیشتر است، قیمتش برابر با صد و ده هزار تومان، لوله های پلاستیکی سی و دو قیمتش دویست هزار تومان، لوله های پلاستیکی چهل تقریباً سیصد هزار تومان، قیمت لوله های پلاستیکی پنجاه قیمتش شصد هزار تومان و لوله های شصت و سه قیمتش یک میلیون تومان است.

اتصالاتی که برای این لوله ها مناسب است، دو نوع می باشند، که یکی از آنها به صورت کامل از جنس پلاستیک است و دیگری یک سرش برنجی می باشد. اتصالات پلاستیکی که سایز آنها بیست است، قیمتش تقریبا سی و پنج هزار تومان و اتصالاتی که یک سر آنها از جنس برنجی می باشد و در سایز بیست هستند، تقریباً بین بیست الی سی هزار تومان می باشند. وقتی که یک سایز به آنها اضافه می‌شود، قیمتشان بیست درصد بیشتر خواهد بود. بهترین و پرفروش ترین برند لوله سفید در حال حاضر لوله آذین است.

قیمت لوله پلاستیکی مشکی آب

لوله‌های پلی اتیلن که تولید می شوند، رنگشان مشکی است و در سه نوع آبرسانی، آبیاری و فاضلاب تولید شده و عرضه می گردد. مواد اولیه این لوله های سیاه رنگ از پلی اتیلن می باشد. قیمت لوله آب پلاستیکی مشکی بسیار ارزان است، ولی برای انتقال آب گرم مناسب نخواهد بود. این لوله ها در آبرسانی کشاورزی، چاه آب و آبیاری کردن باغ ها مورد استفاده قرار می گیرند. اتصالات لوله آب پلاستیکی مشکی آسان بوده و به وسیله رینگ و پیچ آب بندی می گردد و کاربرد آن بسیار راحت می باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چطور می توانیم به کمک تلمبه دستی انسداد لوله را برطرف کنیم؟

یک متر لوله آب پلاستیکی پلی اتیلن که سایز بیست است تقریباً هفت هزار تومان می‌باشد. این لوله ها در توپ‌های دویست متری به فروش می رسند.

لوله آب

لوله سه لایه سفید

لوله های کامپوزیت یا سه لایه به لوله های تک لایه شبیه هستند. فقط در میان دو لایه پلیمر، یک لایه آلومینیوم قرار داده شده است و این موجب می شود در برابر آب گرم مقاومت بیشتری داشته باشد. قیمت این لوله ها از لوله های تک لایه بیست درصد بیشتر است. هر شاخه آن چهار متر و قیمتش برابر هشتاد هزار تومان است. اتصالاتی که برای این لوله ها مورد استفاده قرار می گیرد با اتصالات لوله های تک لایه فرقی ندارد.

لوله های پنج لایه

با کیفیت ترین و گران قیمت ترین نوع لوله های پلیمری همین لوله های پنج لایه می باشد و برای انتقال آب گرم و سرد مناسب است. این نوع از لوله ها را به دو روش کلکتوری و انشعابی می توان اجرا کرد. قیمت لوله های پنج لایه با لوله های تک لایه تفاوت زیادی ندارد، ولی اتصالات آن گران قیمت می باشد. در نتیجه استفاده کردن از این لوله ها هزینه تمام شده بیشتری خواهد داشت. لوله های پنج لایه به وسیله اتصالات پرسی و کوپلی اجرا می گردند، که اگر از روش پرسی استفاده شود به دستگاه پرس نیاز خواهد بود.

لوله های پکس

این لوله ها از لوله های تک لایه می باشند که مواد اولیه آنها پلی اتیلن مشبک یا پکس است قیمت لوله های پکس با لوله های پنج لایه تقریباً برابر است. برای لوله کشی شوفاژ و آب مناسب می باشد.

لوله اتصالات Upvc

لوله های پلیکا یا لوله های یو پی وی سی را می توان در آب رسانی استفاده کرد، اما مقاومت آنها در مقابل گرمای بیشتر از ۶۰ درجه کم است و در نتیجه برای استفاده در لوله کشی استخر مناسب می باشد.

سخن تکمیلی

اگر قصد دارید، که هزینه لوله کشی ساختمان شما کمتر شود، می‌توانید از لوله های تک لایه استفاده نمایید. اما اگر به کیفیت آن فکر می کنید باید هزینه خود را تقریبا سی درصد افزایش داده و از لوله های پنج لایه استفاده کنید. اگر برای آبرسانی باغ ها و کشاورزی می خواهید لوله تهیه کنید، پیشنهاد می شود از لوله های پلی اتیلن استفاده نمایید. برای رایزر آب ساختمان های که تعداد طبقات آنها از پنج بیشتر است لوله های گالوانیزه پیشنهاد می شود. چون در مقابل دبی و آب گرم دوام خوبی دارند. به صورت کلی می توان اینگونه گفت، که اختلاف قیمت گران ترین و ارزان ترین لوله آب بین سی الی چهل درصد است. برای لوله کشی استخر می توانید از لوله اتصالات یو پی وی سی استفاده نمایید.

قیمت هر شاخه لوله آب پلاستیکی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی ویژگی ها و قیمت هر کدام از لوله‌های آبرسانی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا