خدمات پرستاری و مراقبتی

استفاده از پستانک برای نوزادان چه مزایا و معایبی دارد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

نوزاد از لحظه ای که تولد می شود، شروع به مکیدن می کند. البته بعضی از نوزادان زمانی که در شکم مادر هستند شروع به مکیدن انگشت شست خود می کنند. این رفتار در نوزادان کاملاً طبیعی بوده و به آنها امکان می‌دهد که تغذیه و رشد کافی داشته باشند. برای همین نوزادان به پستانک علاقه زیادی نشان خواهند داد و به سختی می توان پستانک را از آنها جدا کرد. شاید بخواهید بدانید که آیا پستانک برای نوزاد شما مضر است یا خیر؟ و یا چه زمانی می توانیم به نوزاد خود پستانک بدهیم؟ همانطور که می دانید پستانک دارای مضرات و فواید زیادی است که می خواهیم شما را با آن آشنا کنیم.

آیا می‌توانیم به کودک خود پستانک بدهیم؟

در جواب به این سوال که آیا می توانیم به کودک خود پستانک بدهیم یا خیر؟ باید بگوییم بله حتماً می توانید این کار را انجام بدهید. وقتی کودک شما داد و بیداد کرده و یا می خواهید کودک به راحتی بخوابد، می‌توانید از پستانک برای این منظور استفاده کنید.

ممکن است نوزاد علاقه زیادی به پستانک نشان ندهد و یا از انگشت شست خود به جای پستانک بمکد. البته برای استفاده از پستانک ابتدا نکات منفی و مثبت آن را در نظر بگیرید و سپس برای این کار تصمیم گیری کنید. اگر خواستید به کودک پستانک بدهید باید ابتدا اطمینان پیدا کنید که نوزاد به شیر مادر، عادت کرده باشد. برای این کار باید حدوداً ۳ تا ۴ هفته بعد از تولد نوزاد صبر کنید زیرا مکانیسم مکیدن پستانک با مکیدن شیر مادر متفاوت است.

استفاده از پستانک

استفاده از پستانک چه فوایدی دارد؟

پستانک می تواند به طور معجزه آسایی کودک شما را آرام کند. استفاده از پستانک سریع و آسان بوده و بیشتر نوزادان به راحتی آن را می پذیرند و با آن آرام می شوند. وقتی که کودک باید بخوابد و یا زمانی که گریه می کند، استفاده از پستانک می تواند بسیار مفید باشد. فواید استفاده از پستانک عبارتند از:

 • طبق تحقیقات پستانک می تواند خطر مبتلا شدن نوزاد را به سندرم مرگ ناگهانی کاهش دهد. طبق یک نظریه، مکیدن پستانک باعث می شود منافذ ورود هوا در بینی و اطراف دهان کودک، باز شده و نوزاد بتواند اکسیژن لازم را دریافت کند.
 • پستانک وسیله‌ای است که والدین می توانند بدون آسیب رسیدن به نوزاد او را آرام کنند و بر خلاف بعضی از نوزادان که انگشت شست خود را می مکند، پستانک می تواند گزینه ی بهتری باشد، زیرا در اختیار والدین بوده و به راحتی آن را کنترل می کنند.
 • طبق تحقیقات انجام شده، نوزادانی که انگشت شست خود را می مکند به سختی می توانند این عادت را ترک کنند.
 • از پستانک می توان برای پرت کردن حواس کودک استفاده کرد. وقتی پزشک می خواهد کودک شما را معاینه کند، پستانک راه مناسبی جهت آرام کردن نوزاد بوده و حواس او را پرت می کند.
 • پستانک به نوزاد کمک می کند که به تنهایی به خواب برود. وقتی کودک از پستانک استفاده می کند هنگامی که نیاز به خواب دارد به راحتی به خواب رفته و یا تنهایی می تواند بخوابد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نشانه های ناکارآمدی پرستار، در مراقبت از سالمند چیست؟

پستانک می تواند یک وسیله مناسب برای والدین باشد تا بتوانند کودک خود را در زمان لازم آرام کنند. مکیدن انگشت باعث آرام شدن نوزاد خواهد شد ولی معمولاً نوزادان به این کار عادت می کنند به سختی می توانند آن را ترک کنند و دیده شده بعضی از کودکان تا مدت زیادی هم این عادت را همراه خود دارند.

نجات جان کودک از مزایای پستانک

همانطور که گفتیم طبق تحقیقات انجام شده استفاده از پستانک باعث کم شدن خطر ابتلای نوزاد به سندروم مرگ ناگهانی می شود. طبق نظریه متخصصان، وقتی نوزاد پستانک را می مکد، منافذ در بینی و اطراف دهان او باز شده و به کودک کمک خواهد کرد تا اکسیژن لازم را دریافت کند.

 استفاده از پستانک چه معایبی دارد؟

دادن پستانک به نوزاد می تواند مشکلاتی هم برای والدین ایجاد کند. معایب پستانک عبارتند از:

 • ممکن است کودک بیش از اندازه به پستانک وابسته شود، آنگاه ترک آن برای کودک بسیار سخت خواهد بود.
 • وقتی کودک به پستانک عادت می کند باعث می‌شود بعضی از بیماری ها در او پنهان بماند زیرا بیماری یکی از دلایل گریه نوزاد است ولی کودکی که به پستانک عادت دارد، با گذاشتن پستانک در دهان، بلافاصله آرام می شود و والدین متوجه بیماری او نخواهند شد.
 • کودکانی که برای خوابیدن از پستانک استفاده می کنند، هیچ گاه یاد نمی گیرند که بدون پستانک و مستقل بخوابند و اگر در طول شب بیدار شوند و ببینند که پستانک در دهان آنها نیست، شدیداً بی تابی کرده و گریه می کنند و باعث بیدار شدن افراد خانواده خواهند شد.
 • پستانک ممکن است خطراتی مانند عفونت گوش را در نوزاد افزایش دهد. کودکانی که بیش از ۶ ماه دارند در معرض خطر عفونت گوش هستند و استفاده از پستانک این خطر را افزایش می دهد. البته نوزادانی که کمتر از شش ماه دارند کمتر در معرض عفونت گوش قرار دارند.
 • پستانک تأثیرات منفی در درآمدن دندان کودک دارد. بعضی از پزشکان معتقدند کودکانی که از پستانک استفاده می کنند، اگر این کار آنها تا درآمدن دندان های دائمی ادامه پیدا کند، در دندان ها و فک تأثیر منفی می گذارد.

پستانک چه تأثیری بر دندان های نوزاد دارد؟

همانطور که گفتیم پستانک ممکن است باعث عفونت گوش در نوزاد شود. مخصوصاً در سن ۶ ماهگی تا ۲ سالگی خطر عفونت گوش در نوزادان بیشتر خواهد شد. پستانک می تواند برای سلامتی دندان خطر جدی محسوب شود. مثلاً باعث تغییرات در شکل دندان ها خواهد شد، مخصوصاً بعد از دو سالگی این مشکل شیوع بیشتری دارد. مخرب ترین اثر پستانک در روی دندان ها مربوط به کودکان بزرگتر است که باعث انقباض فک بالا شده و دندان ها کج و شلوغ بیرون می زنند. برای اینکه با این مشکل روبرو نشوید حتماً قبل از دو سالگی کودک، او را از پستانک جدا کنید.

نکات مهم برای استفاده از پستانک که والدین و پرستار باید رعایت کنند.

برای استفاده از پستانک در نوزادان به چند نکته ایمنی باید توجه کنید:

 • وقتی کودک شما در گهواره قرار دارد و بیدار است، پستانک را در دهان او بگذارید ولی زمانی که نوزاد خواب است هرگز به او پستانک ندهید.
 • هیچگاه پستانک را به کالسکه یا گهواره کودک متصل نکنید و آن را دور گردن کودک هم آویزان نکنید زیرا ممکن است باعث خفگی نوزاد شود.
 • هیچگاه از پستانک هایی که دارای اجزای چسبیده به هم هستند، استفاده نکنید زیرا ممکن است از هم جدا شده بر روی بینی نوزاد بیفتد و این بسیار خطرناک است.
 • حتماً پستانک را روزی چند بار با آب و صابون بشویید.
 • آغشته کردن پستانک با عسل و مواد قندی برای کودکانی که زیر یکسال دارند ممنوع است و می تواند برای دندان های تازه درآمده کودک مخرب باشد.
 • قبل از اینکه به نوزاد خود پستانک بدهید، از گرسنه نبودن او مطمئن شوید و هیچگاه برای جایگزین وعده های غذایی، از پستانک استفاده نکنید.
 • از نوک بطری هیچ وقت به جای پستانک استفاده نکنید زیرا ممکن است که نوک بطری جدا شده و باعث خفگی نوزاد شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  ایمن کردن خانه برای سالمند مبتلا به آلزایمر

چه زمانی باید پستانک را عوض کنیم؟

در صورتی که برای نوزاد خود از پستانک استفاده می‌کنید، باید دقت داشته باشید وقتی که پستانک فرسوده شده باید آن را عوض کنید. قبل از اینکه پستانک را در دهان نوزاد بگذارید کاملاً آن را بررسی کنید، اگر علائم فرسودگی را در پستانک مشاهده کردید، سریع آن را تعویض کنید. این علائم عبارتند از:

 • تغییر رنگ دادن سر پستانک
 • سوراخ در سر پستانک ایجاد شده باشد.
 • ترک در نقاط مختلف پستانک
 • چسبیده شدن سر پستانک به دلیل فرسودگی

مواردی را که نام بردیم ممکن است در هنگام مک زدن نوزاد، باعث پارگی پستانک شده و کودک دچار خفگی شود. پستانک قیمت زیادی ندارد پس بهتر است در صورتی که فرسودگی را در آن مشاهده کردید، حتماً آن را تعویض کنید زیرا می تواند برای نوزاد خطرناک باشد.

نحوه ی شستن و تمیز کردن پستانک بعد از اولین خرید

بعد از خریدن پستانک باید ابتدا آن را تمیز بشویید. برای شستشوی پستانک به موارد زیر توجه کنید:

 •  بعد از خرید پستانک، ابتدا آن را با آب گرم و صابون بشویید و تمیز آن را آبکشی کنید.
 • بعضی از کارشناسان می‌گویند بهتر است قبل از اولین استفاده نوزاد، پستانک را برای ۵ دقیقه بجوشانید تا تمام مواد شیمیایی از آن پاک شود و سپس نیم ساعت آن را در معرض هوا قرار دهید.
 • در استفاده‌های بعدی کافی است که آن را با صابون و آب بشویید و سپس با آب گرم آبکشی کرده و خشک کنید.
 • برای اینکه از رشد قارچ در پستانک جلوگیری کرده باشید، توصیه می کنیم روزی یک بار، چند دقیقه پستانک را در محلول آب و سرکه سفید قرار دهید و سپس آن را آبکشی کرده و بگذارید تا خشک شود.
 • در صورتی که پستانک در روی زمین اتاق افتاد، حتماً آن را با صابون و آب گرم بشویید و خشک کنید.
 • دقت داشته باشید بعضی از والدین برای تمیز کردن پستانک آن را در دهان خود قرار می دهند. این کار به هیچ وجه بهداشتی نبوده و باعث انتقال بیماری به نوزاد می شود.
 • اگر پستانک در بیرون از خانه به زمین افتاد حتماً آن را دور انداخته و یکی دیگر خریداری کنید. همیشه یک پستانک یدکی در منزل داشته باشید.

قرار دادن پستانک در ماشین ظرفشویی

پستانک وسیله ای نیست که شما بخواهید آن را در ماشین ظرفشویی بگذارید، ولی پستانک های سیلیکونی را می توانید به وسیله ماشین ظرفشویی بشویید. برای این منظور باید آن را در قسمت بالای ماشین ظرفشویی قرار بدهید.

استفاده از پستانک

سخن پایانی

در صورتی که تصمیم گرفتید به نوزاد خود پستانک بدهید، توصیه می کنیم قبل از تمام شدن دو سالگی کودک خود را از پستانک بگیرید تا از بروز مشکلاتی مانند آسیب به دندان های کودک و کج درآمدن دندان ها، جلوگیری کرده باشید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

استفاده از پستانک برای نوزادان چه مزایا و معایبی دارد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه ی شستن و تمیز کردن پستانک بعد از اولین خرید

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا