پزشکی

دلایل پوسیدگی دندان در کودکان چیست؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

پوسیدگی دندان های شیری کودکان اهمیت زیادی دارد و اهمیت آن به دلیل این است که اگر بعضی از دندان های کودک شما زودتر از موقع بیفتد، باعث می شود دندان دیگری به جای آن در آمده و برای رشد دندان های اصلی کودک جایی باقی نماند. اگر شما از پوسیدگی دندان های شیری کودک خود جلوگیری نکنید، در آینده کوتاه مجبور خواهید شد برای درمان آن ها هزینه زیادی پرداخت کنید. علاوه بر پرداخت هزینه، کودک دلبند شما درد زیادی هم خواهد کشید و گاهی هم ممکن است خرابی دندان شیری باعث عفونت های خطرناکی برای کودک شود. باید از همان ابتدای نوزادی مراقب دندان های شیری کودک خود باشید زیرا از همان ابتدا هم احتمال پوسیدگی دندان ها وجود دارد.

لکه های سیاه در روی دندان کودک به چه دلیل است؟

دلایل زیادی ممکن است باعث خاکستری شدن دندان های کودک شما شود. آب میوه هایی مثل آب سیب و یا آب انگور باعث می شود روی دندان کودک لک بیفتد. اگر کودک شما این آب میوه ها را زیاد مصرف کند کم کم مینای دندان او آسیب خواهد دید. اگر مشاهده کردید که دندان کودک تان دچار تغییر رنگ شده، احتمالاً دندان های او آسیب دیده است و دندان های کودک شما دچار تغییر رنگ های داخلی شده است.

تغییر رنگ دادن دندان ها در اثر ضربه

تغییر رنگ های داخلی دندان ممکن است قهوه ای و یا خاکستری باشد و هنگامی اتفاق بیفتد که دندان کودک شما ضربه دیده است. در این صورت احتمال دارد رگ های خونی که در داخل دندان قرار دارند، پاره شده و لوله هایی که در داخل دندان هستند هم خون را به خود جذب کنند. مینای دندان کودک شفاف است و این خون ها به راحتی از پشت مینای دندان دیده می شود و این باعث خواهد شد که دندان کودک شما به نظر خاکستری رنگ بیاید. گاهی اوقات این تغییر رنگ ها نیاز به درمان نداشته و خود به خود هم برطرف خواهد شد ولی با این حال باز هم توصیه می کنیم در صورت مشاهده این مورد، حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید تا دندان های کودک شما را معاینه کند.

گاهی هم امکان دارد تغییر رنگ داخلی دندان به دلایلی مانند عفونت دندان به وجود آمده باشد در این صورت پزشک درمان را شروع کرده و بدون اینکه کودک شما درد بکشد، بافت های مرده و مواد عفونی را از داخل دندان کودک خارج خواهد کرد. هر چند که این کار باعث نمی شود رنگ دندان کودک مانند روز اول شود، ولی به هر حال تا حدودی ظاهر دندان بهتر خواهد شد.

پوسیدگی دندان

چرا دندان کودک سیاه می شود؟

دلایل زیادی می تواند باعث سیاه شدن دندان کودک شود. قطره های آهن که معمولاً در نوزادی به کودک داده می شود، گاهی باعث سیاه شدن دندان او خواهد شد. توصیه می کنیم از دندان‌های شیری کودک خوب مراقبت کنید تا ظاهر آن، باعث خجالت کودک نشده و همچنین به دندان های او آسیب نرسد. دلایلی که باعث سیاه شدن دندان کودک می شوند عبارتند از:

  1.  قطره آهن
  2. پوسیدگی و سیاه شدن دندان کودک به دلیل افتادن از بلندی
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش های درمان گرفتگی بینی در کودکان و نوزادان چیست؟

۱- سیاه شدن دندان کودک به دلیل قطره آهن

اگر دندان کودک شما بین یک سالگی تا سه سالگی سیاه شد، احتمالاً به دلیل آهنی است که در مولتی ویتامین می باشد. البته بین هر ۱۰۰۰ کودک یک نفر ممکن است به این مواد حساسیت نشان بدهد ولی باز هم امکان دارد فرزند شما جزو این دسته افراد باشد که به دلیل مصرف شربت آهن، دندان های او سیاه می شود. پس باید حواس خود را جمع کنید و به بهداشت دهان و دندان کودک اهمیت زیادی بدهید و نظارت بیشتری در روی دندان‌های کودک داشته باشید. اگر متوجه لکه های سیاه روی دندان های کودک شدید، سریعاً به دندانپزشک مراجعه کنید زیرا اگر سیاهی های روی دندان در داخل ریشه بدواند، دیگر از بین بردن آنها بسیار سخت خواهد شد طوری که حتی اسکراب دندانپزشکان هم نمی‌تواند آن را برطرف کند. البته این تغییر رنگ به سلامت دندان کودک آسیبی نمی‌زند ولی ظاهر نازیبایی ایجاد می کند.

۲- پوسیدگی و سیاه شدن دندان به دلیل افتادن از بلندی

یکی دیگر از دلایلی که باعث می شود دندان کودک شما سیاه شود، افتادن از بلندی است. این سیاهی معمولاً در داخل دندان کودک اتفاق می افتد و به هیچ وجه نمی توان سیاهی ها را از بین برد. گاهی هم بیماری های مزمن و تب های مداوم و همچنین مصرف بعضی از داروها و یا استفاده بیش از اندازه فلوراید، باعث می شود روی دندان ها تأثیر بدی گذاشته شود. البته شاید مواردی که گفتیم در روی دندان های شیری تأثیری نداشته باشد ولی در آینده ممکن است دندان های اصلی کودک دچار تغییر رنگ شوند.

دلایل پوسیدگی دندان های کودک

پوسیدگی در دندان کودک زمانی برای او اتفاق خواهد افتاد که دهان کودک شما از باکتری پر شود. باکتری ها تولید اسید کرده و باعث از بین رفتن مینای دندان کودک می شوند. بعضی از پدر و مادر ها عادت دارند بزاق دهان خود را به دهان کودک وارد می کنند و این باعث می شود که باکتری دهان والدین به دهان کودک دلبند آنها منتقل شود. هیچ گاه با لیوان لب زده و یا قاشق خودتان به کودک غذا ندهید و یا پستانک کودک را با دهان خودتان تمیز نکنید، جابه جا شدن بزاق دهان کودک و والدین باعث می شود که میکروب های دهان آنها به دهان کودک منتقل شود.

باقی ماندن غذا در لای دندان دلیل پوسیدگی دندان کودک

یکی دیگر از دلایلی که باعث می شود دندان کودک شما دچار پوسیدگی شود این است که مایعات (به جز آب) و مواد غذایی، برای مدت زیاد در دهان کودک شما باقی بماند. باکتری هایی که در دهان وجود دارد باعث می شود شکر های مصنوعی و طبیعی که در مواد غذایی هستند، به اسید تبدیل شده و لایه های رویی دندان در این اسید حل شود و در نتیجه پوشش های دندان کودک شما از بین رفته و دندان او پوسیده خواهد شد.

شیر خوردن در خواب دلیل پوسیدگی دندان کودک

یکی دیگر از دلایل مهمی که باعث پوسیدگی دندان کودک می شود این است که کودک در خواب شیر می خورد. وقتی والدین به کودکی که خواب است شیشه شیر و یا آبمیوه را می دهند، باعث می شود که دندان کودکشان پوسیده شود. هیچ گاه نباید نوشیدنی های شیرین را در هنگام خواب به کودک بدهید، حتی در طول روز هم اگر کودک نوشیدنی های شیرین را بخورد ممکن است دندان های او دچار پوسیدگی شود. البته دندان نوزادان کوچک به دلیل این که فقط شیر مادر می خورند، خراب نخواهد شد حتی اگر برای مدت طولانی و زیاد شیر بخورند ولی با این حال باز هم باید مراقب دندان کودک دلبند خود باشید و به طور منظم به وسیله فلوراید و توصیه های تغذیه ای، از دندان کودک خود مراقبت کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  عوارض و فواید آسپرین روی پوست کدام است؟

پوسیدگی دندان شیری کودکان

دندان های شیری کودکان به دلایل مختلفی ممکن است دچار پوسیدگی شود، گاهی امکان دارد کودک دچار حادثه شده و دندان ها و دهان او آسیب ببیند. صدمات وارد شده به دهان به دلایل مختلفی برای کودک اتفاق می افتد گاهی ممکن است آسیب جدی نبوده ولی گاهی اوقات هم ممکن است آسیب جدی باشد و دندان ها جابجا شده و یا بیفتند. اگر صدمات به دندان کودک شدید بود حتی اگر دندان صدمه دیده شیری بود، حتماً باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا از فک کودک عکسبرداری انجام شود تا دندانپزشک بتواند آسیب های وارده را به حداقل برساند.

سلامت دندان های شیری چه اهمیتی دارد؟

بعضی از والدین تصور می‌کنند که دندان شیری کودکان اهمیت زیادی نداشته و به همین دلیل به بهداشت دندان های شیری اهمیت نمی دهند ولی باید بگوییم که درمان دندان‌های شیری هم به اندازه دندان های دائمی اهمیت دارد. اگر کودک شما دندان شیری خود را از دست بدهد در صحبت کردن، جویدن و مهمتر از همه رشد دندان های دائمی، تأثیر زیادی دارد. اگر دندان شیری کودک زودتر از موقع بیفتد باعث می شود دندان های اصلی به طور منظم کنار هم قرار نگیرند.

پوسیدگی دندان های دائمی در کودکان

وقتی دندان شیری کودک زودتر از موقع بیفتد داخل دهان یک سوراخ ایجاد خواهد شد و این باعث حرکت دندان های دیگر می شود. باید حتماً این فضا را به وسیله دندانپزشک پر کنید زیرا در غیر این صورت نظم دندان های اصلی کودک شما به هم می خورد. در صورتی که دندان های دائمی کودک تان تازه درآمده و به عصب آن آسیب رسیده باشد باید حتماً آن را عصب کشی کنید.

عفونت کردن دندان های شیری کودک

همانطور که گفتیم پوسیدگی دندان های شیری کودک می تواند در روی دندان های اصلی تأثیر زیادی بگذارد. در صورتی که دندان شیری کودک شما عفونت کرد، مطمئن باشید که این عفونت پیشروی کرده و به دندان‌های دائمی او می رسد. اگر دندان پوسیده کودک خود را بکشید، به جای آن دندان دیگری در آمده و به شکلی کنار هم قرار خواهند گرفت که کودک نمی تواند به راحتی آنها را مسواک بزند و یا از نخ دندان استفاده کند، پس بهتر است در صورت خرابی دندان شیری کودک، سریع او را نزد دندانپزشک برده و درمان را شروع کنید.

پوسیدگی دندان

سخن پایانی

همانطور که گفتیم دندان کودکان هم مثل بزرگسالان ممکن است پوسیده شود ولی دلایل آن با هم فرق می کند. اگر دندان کودک دلبند شما پوسیده شد می‌تواند اثرات بسیار بدی بر دندان های اصلی او بگذارد، پس باید دلایل پوسیدگی دندان کودک را دانسته و روش های جلوگیری از این پوسیدگی را هم یاد بگیرید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل پوسیدگی دندان در کودکان چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

سلامت دندان های شیری چه اهمیتی دارد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا