خدمات پرستاری و مراقبتی

مراقب کودک باید چه ویژگی هایی داشته باشد و چه وظایفی دارد؟

امروزه زندگی افراد بسیار پر مشغله شده و گاهی والدین برای نگهداری فرزند خود مجبور به استخدام پرستار می شوند و باید شخصی را پیدا کنند که بتوانند با خیال راحت کودک خود را به او بسپارند. پرستاری که از کودک در منزل مراقبت می کند، باید حتماً متعهد و کارآزموده باشد. مراقب کودک باید دوره مراقبت از کودک را گذرانده و با روش های تربیتی و رشد کودک به خوبی آشنا باشد. قبل از اینکه شما بخواهید پرستار مناسب را برای نگهداری از کودک خود انتخاب کنید باید ابتدا بدانید که چه نوع مراقبتی را می خواهید زیرا از جهت شرایط و تجربه در دسترس بودن پرستار های مختلف متفاوت است.

گاهی ممکن است شما دنبال پرستار برای کودک بیمار باشید. شرایط پرستار کودک بیمار با یک پرستار معمولی کاملاً متفاوت است و باید ویژگی های خاصی داشته باشد. گاهی ممکن است پرستار همسایه مورد اطمینان شما بوده و یا یک مربی مهد با تجربه باشد و یا ممکن است یکی از بستگان شما به عنوان پرستار کودک وظیفه پرستاری را برعهده بگیرد. به هر حال مراقب کودک باید با نگهداری صحیح از کودک کاملاً آشنایی داشته باشد.

ویژگی‌های مراقب کودک

اگر از اطرافیان کسی عهده دار پرستاری کودک نشده و فرد مناسبی را در نظر ندارید، می توانید برای استخدام پرستار اقدام کنید. هنگام پیدا کردن پرستار کودک، باید بیشتر از مدرک تحصیلی، ویژگی های شخصیتی او برایتان مهم باشد زیرا پرستار ساعت زیادی را با کودک شما در منزل تنها است، پس باید بتواند تا هنگام برگشتن شما، به خوبی کودک را سرگرم کرده و از او مراقبت کند.

باید وقتی شما به منزل برمی‌گردید، رضایت را به خوبی در چهره کودکتان مشاهده کنید. پرستار کودک باید ویژگی های زیر را دارا باشد:

 1. اشتیاق: پرستار باید از بودن با بچه ها لذت برده و به کودکان علاقمند باشد.
 2. ابتکارعمل: مراقب کودک باید در زمان کوتاهی بتواند نیازهای کودک را پیش بینی کرده و او را کاملاً سرگرم کند. ابتکارعمل برای سرگرم کردن کودک از اهمیت زیادی برخوردار است.
 3. بازیگوشی: یکی از خصوصیات بارز پرستار، داشتن توانایی برای سرگرم کردن و بازی با کودکان است. پرستار باید با کودک بازی کرده و بتواند با بازی های خلاقانه به رشد کودک کمک کند.
 4. مسئولیت: کودکان باید بیاموزند که به موقع کارهای خود را انجام بدهند. مراقب کودک هم باید پیگیر تمام وظایف روزانه کودک مانند: استحمام، انجام دادن تکالیف روزانه و خوابیدن سر ساعت او باشد. پایبند بودن به قوانین اهمیت زیادی دارد.
 5. پرستار باید حرفه‌ای باشد: شغل پرستاری هم مانند مشاغل دیگر کاملاً جدی است و کسی که عهده دار این وظیفه است، نباید فقط به عنوان منبع درآمد به آن نگاه کند، باید آن را جدی بگیرد. پرستار کودک باید دارای تخصص و تجربه باشد.
 6. پاسخگویی: پرستار باید در سر ساعت تعیین شده سر کار خود بوده و حتماً مسئولیت پذیر و متعهد باشد. حتی اگر برای ساعاتی مسئول نگهداری کودک است، باید سر ساعت حاضر شود.
حتما بخوانید:   نحوه سم زدایی شکر از بدن | روش های حذف شکر

مراقب کودک

وظایف اصلی مراقب کودک چیست؟

مراقب کودک در مرحله اول وظیفه دارد که از کودک شما نگهداری کند و کارهای مربوط به کودک را انجام دهد و وظایف دیگری مثل نظافت منزل، شستن ظرف ها و یا پختن غذا برای تمام اعضای خانواده را برعهده نخواهد گرفت. قبل از این که پرستار را استخدام کنید حتماً در مورد وظایفی که از او توقع دارید با پرستار صحبت کنید. به طور معمول وظایف پرستار کودک عبارت است از:

 • پرستار باید با کودک بازی کند.
 • غذاهای ساده برای کودک پخته و میان وعده مناسب را برای او آماده کند.
 • مراقب کودک باید اتاق بازی کودک را تمیز کند.
 •  وظیفه تعویض پوشک و لباس کودک بر عهده پرستار است.
 • باید بطری شیر کودک را تمیز کرده و برای او شیر آماده کند.
 • برای ساخت کاردستی به کودک آموزش های ساده بدهد.
 • کودک را برای خواب آماده کند.

وظایف اضافه پرستار کودک چیست؟

همانطور که گفتیم پرستار کودک وظایف محدودی دارد و در صورتی که شما انتظار وظایف بیشتری را از او داشته باشید باید هزینه اضافه هم پرداخت کنید. این وظایف عبارتند از:

 • کودک را در هنگام رفت و برگشت از مدرسه همراهی کند.
 • به کودک شما در تکالیف مدرسه کمک کند.
 • غذا پخته و میان وعده های خاص برای کودکان آماده کند.
 • غیر از فعالیت های روزانه، قسمت های دیگر خانه را تمیز کند.
 • فعالیت های ورزشی و آموزشی خاصی با کودک انجام دهد.

در صورتی که کودک شما نیاز به مراقبت خاصی داشته باشد باید حتماً یک پرستار حرفه ای، برای این کار استخدام کنید و در مورد انتظارات و وظایف خاص، با او صحبت کنید. زیرا در غیر این صورت ممکن است پرستار قادر به انجام دادن مسئولیت های مورد نظر شما نباشد.

حتما بخوانید:   مصاحبه برای استخدام پرستار کودک، چگونه است؟

اهمیت ایمنی کودک

لازم نیست که پرستار گواهینامه خاصی درمورد آموزش ایمنی داشته باشد، همانطور که بسیاری از مادران هم در این مورد آموزش ندیده اند ولی باید در مورد شرایط اضطراری برای کودک آموزش دیده و با این موارد کاملاً آشنا باشد.

یکی از مهمترین وظایفی که والدین از پرستار انتظار دارند این است که مطمئن باشند کودک آنها در خانه و بیرون از خانه ایمنی کامل دارد. پرستار باید همیشه مراقب کودک باشد و در صورتی که برای حمام رفتن و یا آماده کردن ناهار از کودک فاصله می‌گیرد، باید از ایمنی بودن محیط مطمئن بوده و دائماً کودک را چک کند. اگر در منزل مانیتور وجود دارد باید به وسیله مانیتور کودک را ببیند.

پرستار جدید حتماً باید برای یک ملاقات کوتاه آمده و یا یک دوره آموزشی کوتاه را بگذراند تا والدین کار او را مشاهده کنند اینکار می تواند باعث ایجاد حس خوب و اعتماد بین والدین و پرستار شود.

لباس پرستار حتماً باید مناسب بوده و در هنگام ورود به خانه دوستانه و صمیمی با همه با اعضای خانواده رفتار کند و به سؤالات والدین به درستی پاسخ دهد. والدین باید مطمئن شوند که پرستار می تواند به طور کامل از فرزند آنها مراقبت کند. بهتر است در هنگام در اولین ملاقات مسئولیت های پرستار مثل استحمام، شستن لباس کودک، تهیه غذای کودک و… معین شود.

وظایف پرستار و عوض کردن پوشک کودک

وقتی کودک پوشک خود را کثیف می کند پرستار باید سریع آن را تعویض کند اگر میز تعویض وجود داشت بهتر است در روی میز این کار انجام شود. اگر در روی میز، لباس و یا پوشک کودک را عوض می کنید، هیچ گاه حتی برای یک ثانیه او را تنها نگذارید زیرا احتمال سقوط وجود دارد. قبل از تعویض پوشک بهتر است تمام وسایل مانند دستمال مرطوب، پودر بچه، پوشک بچه و… را آماده کنید.

آماده کردن بطری شیر برای نوزاد

یکی از وظایف ضروری پرستار آماده کردن و تمیز کردن بطری شیر برای نوزاد است. بطری شیر نوزاد باید کاملاً تمیز شسته شود زیرا باکتری هایی که در بطری باقی می ماند می تواند مشکلات جدی را برای نوزاد ایجاد کند. پس باید به وسیله مایع ظرفشویی و آب گرم بطری کامل شسته شده و در صورت نیاز بطری و در پوش بطری، برای ۵ دقیقه در آب جوش گذاشته شود.

آماده کردن میان وعده های غذایی و غذا برای کودک

یکی از وظایف پرستار، آماده کردن میان وعده غذایی برای کودک است که البته گاهی هم ممکن است با چالش هایی روبرو باشد زیرا بعضی از کودکان احتمال دارد حساسیت غذایی داشته باشند و بعضی از غذاها نباید در وعده غذایی آنها گنجانده شود زیرا ممکن است واکنش های غذایی برای کودک خطرناک باشد. پس باید در ابتدای کار، والدین لیستی از غذاها را که کودک به آنها حساسیت دارد، به پرستار ارائه کنند.

حتما بخوانید:   ترفندهای مهم برای شیردهی شبانه نوزاد | پرستار کودک

مصرف بعضی از داروها برای کودک

یکی دیگر از وظایف پرستار این است که اگر کودک دارو مصرف می کند، به شکل درست و صحیح داروها را به کودک بدهد. دستورالعمل های مربوط به مصرف دارو و دوز آن، باید توسط پزشک تعیین شده و حتماً در اختیار پرستار قرار بگیرد.

پرستار نیاید بدون مشورت با والدین، به کودک دارو بدهد.

در صورتی که کودک به دارو نیاز داشته باشد، حتماً والدین این موضوع را به پرستار خواهند گفت. توصیه می کنیم پرستار دستور دادن داروها به کودک را یادداشت کند و به حافظه خود هم اطمینان نکند و دوز دارو را دقیقاً طبق نظر والدین به کودک بدهد. اگر هرگونه تردیدی در این مورد داشت، باید با والدین تماس بگیرد. پرستار نباید سر خود دارویی را به کودک بدهد زیرا ممکن است کودک به دارو حساسیت داشته باشد.

آموزش نظم به کودک

والدین وظیفه دارند که کودک را با نظم و انضباط آشنا کنند و در صورت نبودن والدین، پرستار عهده دار این وظیفه است مثلاً ممکن است والدین از «تایم اوت» برای کودک استفاده کنند و در این موارد باید کودک دقایقی را از فعالیت دور باشد. برای جلوگیری کردن از رفتارهای نامناسب در اینجور مواقع کودک باید در یک جای آرام و ساکت تنها قرار گرفته و بعد از پایان زمان مورد نظر برگردد. پرستار نباید هیچگاه بر سر کودک فریاد کشیده و یا از جهت جسمی به کودک حمله کند.

مراقب کودک

سخن پایانی

والدینی که شاغل هستند و نمی توانند تمام روز را در کنار فرزند خود بوده و از آنها مراقبت کنند، برای این منظور یا از همسایه و فامیل کمک می گیرند و یا پرستار استخدام می کنند. پرستاری شغل مهمی بوده و نگهداری از کودک نیاز به مهارت های خاصی دارد. در صورتی که می خواهید برای کودک خود پرستار استخدام کنید باید حتماً شرایط کودک خود را با او در میان گذاشته و پرستاری لایق و با مهارت استخدام کنید که به او و یا مرکزی که پرستار را معرفی کرده، اطمینان کامل داشته باشید.

31

مراقب کودک باید چه ویژگی هایی داشته باشد و چه وظایفی دارد؟

امتیاز سردبیر

امتیاز سردبیر

پرستار نیاید بدون مشورت با والدین، به کودک دارو بدهد.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x