تعمیرات پکیج و آب گرمکن

پکیج چگالشی چیست | روش کار پکیج چگالشی چگونه است؟

یکی از تجهیزات مهم گرمایشی در منازل پکیج است که طرفداران زیادی هم دارد. از پکیج برای تأمین آب گرم مصرفی و همچنین گرمایش منزل استفاده می‌کنند. پکیج ها مدل‌های مختلفی دارند که یکی از آنها پکیج چگالشی می‌باشد. در این مقاله از ایبک امداد شما را با پکیج چگالشی آشنا کرده و روش کار آن را هم برایتان توضیح خواهیم داد.

پکیج چیست؟

پکیج یک سیستم گرمایشی بسیار کارآمد است که شما می‌توانید هم برای آبگرم مورد نیاز و هم برای گرمایش مرکزی از آن استفاده کنید. این سیستم با گرم کردن آب مورد نیاز شما کار می‌کند و این یعنی شما نیازی به مخزنی برای ذخیره آبگرم ندارید.

پکیج چگالشی چیست؟

یک نمونه از پکیج های جدید، پکیج چگالشی است که حداکثر استفاده از انرژی و سوخت را دارد. این پکیج دارای بازدهی گرمایشی زیادی بوده و نسبت به پکیج زمینی و دیواری سیستمی مقرون به صرفه و بهینه‌تر است.

روش کار پکیج چگالشی چگونه است؟

در پکیج‌های معمولی از سوختن گاز، دودی تولید می‌شود که این دود به وسیله دودکش خارج خواهد شد ولی در پکیج چگالشی این اتفاق نمی‌افتد.

 • در پکیج‌های چگالشی مبدل حرارتی در مسیر دودکش قرار داده شده است.
 • ابتدا وارد مبدل حرارتی آب شده و گرمای دود هم به آب منتقل خواهد شد.
 • سپس آبی که گرم شده به طرف مبدل حرارتی اصلی جریان می‌یابد.
 • در طی این فرایند آب هم کمی گرم می شود و به این صورت در مصرف انرژی صرف جویی خواهد شد.

پکیج چگالشی

فرق پکیج معمولی با پکیج چگالشی چیست؟

علاوه بر تفاوت‌هایی که گفتیم، اختلافات دیگری هم بین پکیج معمولی و پکیج چگالشی وجود دارد که عبارتند از:

 • بازدهی گرمایشی در پکیج‌های چگالشی از پکیج‌های معمولی بسیار بیشتر است.
 • پکیج‌های چگالشی اندازه بزرگتری نسبت به پکیج های معمولی دارند.
 • پکیج های چگالشی دارای ظاهری متفاوت با پکیج‌های معمولی هستند.
حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر پکیج اخگر | نمایندگی تعمیرات پکیج اخگر

پکیج چگالشی چه مزایایی دارد؟

همانطور که در ابتدا هم برایتان توضیح دادیم پکیج‌های چگالشی دارای مزایای زیادی هستند. بعضی از مزایای این پکیج‌ها نسبت به پکیج معمولی عبارتند از:

 • پکیج‌های چگالشی از تلف شدن گرما به اندازه زیادی جلوگیری می‌کنند.
 • این پکیج‌ها حدوداً ۹۰ درصد نسبت به پکیج‌های معمولی، بازدهی گرمایشی بالاتری دارند.
 • مصرف سوخت در پکیج چگالشی کمتر است.
 • پکیج‌های چگالشی یک دستگاه محیط زیستی بوده و تا حدود زیادی در پایین آوردن آلودگی هوا مؤثر هستند.
 • پکیج چگالشی نسبت به پکیج های معمولی ایمنی بالاتری دارند.
 • این پکیج ها دارای قطعاتی با جنس مقاوم هستند به همین دلیل احتمال خراب شدن آنها کمتر بوده و کمتر به تعمیر نیاز پیدا می‌کنند.
 • برای خروج گاز در پکیج چگالشی، حتماً وجود فن لازم است.
 • پکیج های چگالشی قابلیت افزایش و یا تغییر کیفیت شعله را دارند.

پکیج چگالشی چه معایبی دارد؟

پکیج های چگالشی هم با توجه به مزایای زیاد خود، مانند تمام دستگاه های دیگر دارای معایبی هم می‌باشد که مهمترین آنها عبارتند از:

 • به دلیل اینکه از دو مبدل حرارتی در پکیج چگالشی استفاده می‌شود این پکیج‌ها دارای قیمت بالاتری نسبت به پکیج‌های دیگر هستند.
 • پکیج چگالشی مانند کولر گازی دارای یک لوله بوده تا آبی که از آن تشکیل می‌شود از پکیج بیرون بیاید.
 • اندازه این پکیج‌ها بزرگتر از پکیج های معمولی است.

تجهیزات کنترل کننده در پکیج چگالشی چیست؟

تجهیزاتی که برای گرما در پکیج چگالشی استفاده می‌شود عبارت هستند از:

 • پروگرام یا تایمر الکترونیکی: تایمر الکترونیکی این اجازه را به پکیج چگالشی می‌دهد که بین مصرف آب گرم و حالت گرمایش سوئیچ کند.
 • ترموستات جهت آب گرم مصرفی
 • کنترل هوشمند در سیستم حرارت مرکزی
 • سیستم مدیریت برای مصرف انرژی در پکیج چگالشی

انواع پکیج چگالشی

به طور کلی پکیج چگالشی در دو نوع موجود هستند:

 1.  پکیج های چگالشی ترکیبی
 2. پکیج های چگالشی سیستمی یا مخزن باز

۱- پکیج‌های چگالشی ترکیبی

این پکیج‌ها به مخزن آب گرم نیاز ندارند و فقط وقتی شما آب گرم پکیج را باز می‌کنید در همان لحظه پکیج چگالشی ترکیبی شروع می‌کند به گرم کردن آب، این پکیج‌ها برای گرم کردن آب به زمان زیادی نیاز ندارند و از طرفی هم به دلیل نداشتن مخزن اندازه آنها کوچکتر بوده و فضای زیادی هم اشغال نمی‌کنند. این پکیج‌ها نسبت به انواع دیگر، راندمان بیشتری دارند ولی ظرفیت آنها کوچک و محدود است به همین جهت برای محیط‌های کوچک از آن استفاده می‌کنند.

دقت داشته باشید که باید پکیج‌ها را حتماً سالیانه سرویس کنید و دودکش آن هم باید از جهت سلامت و تمیزی کاملاً بررسی شود. توصیه می‌کنیم که سرویس پکیج به وسیله تعمیرکار ماهر انجام بگیرد تا از جهت ایمنی و راندمان بررسی شود.

حتما بخوانید:   راهنمای عیب یابی و تعمیر آبگرمکن آزمایش

۲- پکیج‌های چگالشی سیستمی یا مخزن باز

این پکیج‌ها دارای مخزن بزرگی برای ذخیره کردن آب گرم هستند. پکیج چگالشی سیستمی یا مخزن باز، برای منازل بزرگ که دارای چند سرویس بهداشتی و حمام بوده و همزمان به آب گرم هم نیاز دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دلیل ایمن تر بودن پکیج‌های چگالشی چیست؟

معمولاً پکیج غیر چگالشی هوا را از محیط می‌گیرد و از طرفی هم پکیج چگالشی، هوا را از خارج محیطی که در آن قرار دارد، گرفته و جذب می کند و به وسیله عایق حرارتی آب بندی می شود. این نشان می‌دهد که برای مکش به درون دیگ، هیچ خطری وجود ندارد.

مزیت ایمنی دیگری که این پکیج‌ها دارند این است که مایع غلیظ شده از راه لوله‌ ای که به سیستم وصل شده دفع می‌شود به همین دلیل در این پکیج از جهت تماس با مواد سمی، خطری وجود ندارد.

پکیج چگالشی ترکیبی، جمع و جور و یکپارچه بوده و برای گرم کردن خانه‌های جمع و جور و کوچک که نیاز زیادی به گرمایش و آب گرم ندارند، مناسب است. پکیج چگالشی ترکیبی، آب را به طور مستقیم از شبکه اصلی می‌گیرد و گرم کرده و با فشار بالا به دوش یا شیر می‌دهد و این باعث مصرف انرژی کمتر می‌شود و نیازی هم نیست که آب گرم در مخزن یا سیلندر ذخیره شود.

پکیج چگالشی در مقابل پکیج‌های غیر چگالشی کارآمدتر بوده و در مدل‌های جدیدتر راندمان آنها به بیشتر از ۹۰ درصد هم می‌رسد، در صورتی که پکیج بدون چگالشی فقط می‌تواند به راندمانی بین حدود ۷۰ الی ۸۰ درصد برسد.

نتیجه می‌گیریم که پکیج‌های چگالشی مقرون به صرفه بوده و از جهت پرداخت قبض هم شما صرفه‌جویی می‌کنید، در ضمن از جهت انتشار کربن در محیط، پکیج های چگالشی گزینه مناسب تری هستند و برای محیط زیست ضرر کمتری دارند.

مشکلات رایج در پکیج ها

پکیج همان قدر که مفید و کارآمد است ممکن است در عملکرد خود دچار مشکلاتی هم بشود وقتی نشانه‌ای از عملکرد نادرست در پکیج خود مشاهده کنید مسلماً برایتان خوشایند نبوده و ممکن است برایتان مشکلاتی ایجاد کند.

دقت داشته باشید اگر نتوانستید مشکل پکیج را برطرف کنید توصیه می‌کنیم حتماً با متخصص ماهر تماس بگیرید.

چرا پکیج آب را گرم نمی‌کند؟

ممکن است در هنگامی که شیر آب را باز می‌کنید متوجه شوید که آب ولرم است و یا فقط وقتی که سیستم گرمایشی پکیج کار می‌کند آب گرم می شود. در این صورت احتمال دارد شیر سه طرفه عملکرد نادرستی داشته باشد.

حتما بخوانید:   دلیل روشن نشدن پکیج بوتان و ایران رادیاتور

راه حل:

ابتدا باید به وسیله تعمیرکار پکیج، ترمیستور را تعویض کنید. امکان دارد تعمیرکار لازم بداند که شیر برقی و یا قطعات دیگر مثل اسپیندل را هم تعویض کند.

 چرا پکیج دیواری کار نمی کند؟

اگر در هنگام استفاده از پکیج دیواری متوجه کار نکردن دستگاه پکیج شدید، ممکن است برق ورودی به پکیج شما قطع شده باشد، پمپ گرفته و یا سوخته باشد و یا ممکن است مشکلی در اتصال سیم کشی داخلی به وجود آمده باشد.

راه حل:

باید ابتدا فیوز و سیم کشی داخلی را بررسی کنید. پمپ را هم سرویس کنید اگر پمپ سوخته بود باید آن را تعویض کنید.

دلایل سر و صدای زیاد در پکیج چیست؟

از مشکلات رایج در پکیج های دیواری این است که ممکن است شما سر و صدای زیادی از پکیج به گوشتان برسد. این می‌تواند به دلیل عملکرد بد رتور باشد و یا اینکه در سیستم پکیج هوا وجود داشته باشد.

راه حل:

برای برطرف کردن این مشکل باید روتر را عوض کرده و یا پکیج را هواگیری کنید.

چرا شعله مشعل در پکیج زرد رنگ است؟

دلایل زیادی ممکن است باعث زرد شدن رنگ شعله مشعل در پکیج شود که یکی از آنها مناسب نبودن مکش در دودکش پکیج است. اگر هوای کافی و مناسب در محیط نباشد و یا اینکه مشعل‌ها کثیف باشند، آنگاه شعله به رنگ زرد خواهد شد.

راه حل:

برای برطرف کردن مشکل و تعمیر پکیج ابتدا مسیر دودکش پکیج را چک و برای وارد شدن هوا هم یک دریچه قرار بدهید. دودکش و دیگ را هم تمیز کنید.

پکیج چگالشی

چرا مشعل پکیج انفجاری روشن می‌شود؟

یکی دیگر از مشکلات مهم و رایج در پکیج‌های دیواری روشن شدن انفجاری مشعل می‌باشد که احتمال دارد به دلیل نامناسب بودن فشار گاز ایجاد شود. مشکل در الکترود جرقه زن هم می‌تواند باعث انفجاری روشن شدن مشعل شود و یا احتمال دارد فاصله الکترود جرقه زن نامناسب باشد.

راه حل:

برای اینکه مشکل را برطرف کنید ابتدا ورودی گاز را بررسی کنید و آن را درست تنظیم کنید. الکترود جرقه زن را تعویض کنید.

چرا پکیج به طور مداوم خاموش و روشن می‌شود؟

اگر متوجه شدید پکیج شما خاموش و روشن می‌شود، ممکن است در مدار گرمایش، میزان گردش آب پایین باشد و یا اینکه تعداد و ظرفیت رادیاتورها به اندازه کافی نباشد.

راه حل:

برای برطرف کردن مشکل باید شیر مدار را بیشتر باز کنید و یا اینکه رادیاتور را افزایش دهید.

31

پکیج چگالشی چیست ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش کار پکیج چگالشی چگونه است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x