تعمیرات جاروبرقی

فیلتر جاروبرقی چیست؟ | فیلتر جاروبرقی بوش

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

فیلتر جاروبرقی یکی از بخش‌های بسیار ضروری و مهم در این وسیله است. جاروبرقی که فیلتر مناسبی نداشته باشد، نمی‌تواند محیط را به خوبی تمیز کند. زباله‌ها و گرد و غبارها امکان دارد که برای سلامت انسان‌ها خطراتی را به وجود آورند، علاوه بر آن همچنین سلامت خود دستگاه نیز به خطر خواهد افتاد. به همین علت باید به این بخش از جاروبرقی توجه ویژه‌ای داشته باشید و در زمان مناسب اقدام به تمیز کردن و یا تعویض فیلتر جاروبرقی نمایید.

انواع فیلتر جاروبرقی

امروزه برای جاروبرقی‌ها انواع گوناگون فیلترها وجود دارد که هر کدام از این فیلترها دارای ویژگی‌های خاصی هستند و در شرایط مناسب از آنها استفاده می‌شود. از جمله فیلترهایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان به فیلتر کیسه‌ای، ستاره‌ای، کارتریجی، پاکتی و هپا اشاره نمود. امروزه فیلتر کیسه‌ای و هپا برای جاروبرقی‌های خانگی بیشتر استفاده می‌شود. همچنین بهتر است، بدانید که فیلترهای هپا ویژگی‌ها و کیفیت بی‌نظیر و بالایی دارند و افراد متخصص استفاده از آنها را پیشنهاد می‌کنند.

ساختار فیلتر جاروبرقی

انواع گوناگون فیلتر جاروبرقی وجود دارد که شیوه‌های تولید آنها با یکدیگر متفاوت است. بهتر است بدانید که فیلتر جاروبرقی ممکن است که در لایه‌های تکی، سه لایه و دو لایه ساخته شوند. هر چقدر که تعداد این لایه‌ها بیشتر باشد، کیفیت فیلتر جاروبرقی بسیار بهتر خواهد بود. فیلتر جاروبرقی معمولاً از جنس پلیمر است و در بعضی مواقع نیز امکان دارد از الیاف و یا پارچه برای ساخت آنها استفاده شود.

کاربرد فیلتر جاروبرقی

فیلتر جاروبرقی مزیت‌ها و ویژگی‌های فراوانی دارد، اما به صورت کلی می‌توان دو هدف اصلی را برای آن بیان کرد:

  • جلوگیری از برگشت گرد و غبار و ذرات به محیط: هدف از به کار بردن جاروبرقی‌ها ایجاد فضای بهداشتی و تمیز کردن محیط است. جاروبرقی می‌تواند به راحتی زباله‌ها و آشغال‌های ریز را جمع آوری کند، اما در برخی موارد امکان دارد که ذرات بسیار کوچک باشند و جذب محفظه جاروبرقی نشوند. در این شرایط فیلتر جاروبرقی ذرات را جذب می‌کند و از بازگشت آنها به محیط جلوگیری خواهد کرد. در حقیقت برای اینکه محیطی بهداشتی و عاری از هرگونه ذرات و گرد و غبار وجود داشته باشد، حتماً باید در جاروبرقی از فیلتر قدرتمند استفاده شود.
  • جلوگیری از نفوذ ذرات به داخل موتور: جاروبرقی ذراتی که داخل جاروبرقی وارد می‌شوند، خطرناک هستند. چون آنها ممکن است که توسط موتور جذب شده و روی آن بنشینند. افزایش گرد و غبار و ذرات روی موتور دستگاه، موجب خواهد شد که موتور نیم سوز شده و یا مشکلات دیگری برای آن به وجود آید.
حتما بخوانید:   تعمیر جاروبرقی تامیما Tamima | خدمات رسمی تعمیرات تامیما

فیلتر جاروبرقی

مزایای فیلتر جاروبرقی

استفاده از فیلتر جاروبرقی ضروری می‌باشد. چون موجب خواهد شد که محیط مورد نظر به صورت کاملاً بهداشتی تمیز شود و ذرات به صورت حداکثری جذب شوند. وجود فیلتر جاروبرقی در این دستگاه موجب ضد حساسیت بودن خواهد شد و از اجزای گوناگون جاروبرقی مانند موتور به خوبی محافظت می‌کند. فیلترهای جاروبرقی با توجه به نوعی که دارند، ممکن است که شکل‌های گوناگونی داشته باشند، ولی معمولاً به شکل مستطیل و یا دایره‌ای تولید می‌گردند.

تمیز کردن فیلتر جاروبرقی

توجه داشته باشید که فیلترها در دو مدل غیر قابل شستشو و قابل شستشو طراحی و تولید می‌گردند. فیلترهای قابل شستشو را می‌توان مورد شستشو قرار داد و پس از خشک کردن دوباره در جای خود نصب نمود، اما فیلترهای غیرقابل شستشو را باید فقط با تکان دادن تمیز کنید. هر دو مدل فیلتر جاروبرقی پس از گذشت مدتی حتماً باید تعویض گردند.

آموزش تعویض فیلتر جاروبرقی بوش

امروزه یکی از جاروبرقی‌های پرطرفدار، جاروبرقی برند بوش است که توسط کشور آلمان ساخته می‌شود و از جمله بهترین جاروبرقی‌ها می‌باشد. در صورتی که جاروبرقی شما بهترین جاروبرقی دنیا هم باشد، ولی نتوانید به صورت صحیح از آن نگهداری کنید، در مدت زمان بسیار کوتاه عملکرد آن دچار اختلال خواهد شد و نیاز به تعمیر پیدا خواهید کرد.

یکی از نکات بسیار مهم که در مورد جاروبرقی بوش باید به آن توجه داشته باشید این است که فیلتر آن را به موقع عوض کنید. چنانچه تعویض فیلتر جاروبرقی بوش به موقع عوض انجام نشود مکش دستگاه کاهش پیدا خواهد کرد و گرد و غبار به درون موتور آن نفوذ خواهد کرد. در این صورت شما صدای بسیار زیادی از جاروبرقی بوش خواهید شنید.

فیلتر جاروبرقی بوش

فیلتر این دستگاه در پشت پاکت آن قرار دارد و از ورود رطوبت و گرد و خاک به درون موتور جاروبرقی جلوگیری می‌کند. جنس فیلتر جاروبرقی بوش از یک قاب پلاستیک به رنگ مشکی یا آبی بوده و جنس خود فیلتر از الیاف سوزنی می‌باشد که ضخامت آن تقریباً ۲ میل است.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر جارو برقی دسینی Dessini/نمایندگی جارو برقی دسینی

فیلتر جاروبرقی بوش در عین حال که ساده است، وظیفه بسیار مهمی دارد و از موتور جاروبرقی به خوبی محافظت می‌کند. بهترین زمان برای عوض کردن این فیلتر هر سه ماه است، به عبارتی پس از اینکه از عوض کردن پاکت سه ماه گذشت باید اقدام به تعویض آن نمایید.

فیلتر هپا جاروبرقی بوش

فیلتر هپا در جاروبرقی بوش از ورود گرد و غبار به محیط جلوگیری می‌کند. وقتی که جاروبرقی روشن است، گرما و گرد و غبار ناشی از عملکرد موتور از بخش پشت مخزن بیرون می‌آید.

چنانچه تعویض فیلتر هپا در جاروبرقی بوش به موقع انجام نشود، گرد و غبار وارد محیط می‌شود و موجب ایجاد حساسیت خواهد شد و همچنین این امکان نیز وجود دارد که گرما و گرد و غبار دوباره به درون موتور جاروبرقی برگشته و موجب شود که موتور جاروبرقی بوش آسیب جدی ببیند.

زمان مناسب تعویض فیلتر هپا جاروبرقی بوش از نظر افراد متخصص در این زمینه، حداقل هر سه ماه و حداکثر هر ۶ ماه یک بار می‌باشد.

لیست قیمت فیلتر جاروبرقی بوش

نام فیلتر قیمت
فیلتر جاروبرقی بوش زیمنسp ۳۰۰۰۰ تومان
فیلتر جاروبرقی مدل BZ5001Z ۵۰۰۰۰
فیلتر جاروبرقی هپا مدل تایپ G ۸۴۰۰۰۰
فیلتر جاروبرقی هپا مدل تایپ p ۶۹۰۰۰
فیلتر جاروبرقی مدل BZ01 ۴۹۴۰۰

اهمیت نظافت فیلتر جاروبرقی

جمع آوری آلودگی‌های محیط توسط فیلتر جاروبرقی به سه شیوه انجام می‌شود. این سه روش شامل گیر انداختن ذرات بسیار ریز در فیلتر، جلوگیری از عبور ذرات و همچنین پراکندگی و انتشار ذرات است. در شیوه جلوگیری از عبور ذرات، آلودگی‌های بسیار ریز در الیاف فیلتر به دام افتاده و در این شرایط دیگر امکان بازگشت به محیط وجود نخواهد داشت. در شیوه گیر انداختن آلودگی‌ها، ذرات داخل بافت فیلتر به دام می‌افتند و هوای تمیز از منحنی باز بین آنها عبور می‌کند. در شیوه سوم هم آلودگی‌ها پس از اینکه با الیاف فیلتر برخورد کردند، تغییر مسیر داده و در نتیجه از عبور آنها جلوگیری می‌گردد.

در همه فیلترهای جاروبرقی هپا پس از مدتی لایه‌ها دچار گرفتگی خواهند شد. با توجه به اینکه این گرفتگی پس از گذشت زمان موجب می‌شود که بازدهی آن کاهش پیدا کند، تمیز کردن فیلتر جاروبرقی بسیار حائز اهمیت است. بنابراین باید فیلتر جاروبرقی پس از گذشت مدتی، با دقت نظافت شود و در صورتی که متوجه شدید فیلتر جاروبرقی ایراد دارد و دیگر کارایی لازم را ندارد، بهتر است که تعویض آن را انجام دهید.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات بخارشو زیرووات zerowatt | مشکلات رایج

برای تمیز کردن فیلتر جاروبرقی پس از اینکه آن را از دستگاه بیرون آوردید، در صورت قابل شستشو بودن، می‌توانید آنها را شستشو داده و پس از خشک شدن در محل خود قرار دهید، اما در صورتی که فیلتر هپا قابل شستشو نیست، باید آنها را تکان دهید تا گرد و غبار موجود در آن به خوبی پاک شود.

هنگام تمیز کردن فیلتر جاروبرقی به این نکته توجه کنید که برای شستشوی آنها از مواد شوینده یا نرم کننده پارچه استفاده نکنید و فقط از آب سرد استفاده نمایید. همچنین برای خشک کردن آن از وسایل گرمایشی مثل سشوار به هیچ عنوان نباید استفاده نمایید. فیلتر را در هوای آزاد قرار دهید و اجازه دهید که به صورت کامل خشک شود، مگر اینکه در دفترچه راهنما چیز دیگری گفته شده باشد.

قبل از اینکه فیلتر جاروبرقی را در محل خود قرار دهید از خشک بودن آن اطمینان حاصل نمایید در صورتی که رطوبت در آن وجود داشته باشد، امکان دارد که به اجزای گوناگون جاروبرقی مانند موتور آسیب‌های جبران ناپذیری وارد شود.

در صورتی که جاروبرقی دارای فیلتر کثیف باشد، باید بیشتر کار کند تا بتواند مکش لازم را داشته باشد و این موجب خواهد شد که مصرف انرژی آن افزایش پیدا کند و در نتیجه قبض برق شما نیز بیشتر خواهد آمد. همچنین این امکان نیز وجود دارد که وقتی که در حال تمیز کردن اتاق هستید، نشت زباله از دستگاه اتفاق بیافتد.

بنابراین فیلتر جاروبرقی که کارایی لازم را ندارد، برای تمیزکاری محیط و سلامت شما خوب نخواهد بود. پیشنهاد می‌شود که همیشه به صورت منظم و دوره‌ای اقدام به تمیز کردن فیلتر جاروبرقی خود نمایید و در صورتی که آسیب دیدگی در آن مشاهده کردید، حتماً اقدامات لازم برای تعویض آن را انجام دهید.

فیلتر جاروبرقی

سخن تکمیلی

یکی از بخش‌های بسیار مهم نگهداری جاروبرقی‌ها این است که آنها را به موقع تمیز کنید و در صورت لزوم اقدامات لازم برای تعویض آن را انجام دهید. در صورتی که فیلتر جاروبرقی تمیز نباشد، کارایی لازم را نخواهد داشت و قدرت مکش جاروبرقی بسیار کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین با توجه به اینکه فیلتر وظیفه محافظت از موتور را نیز دارد، سلامت موتور جاروبرقی نیز به خطر خواهد افتاد. فیلتر جاروبرقی در انواع گوناگون وجود دارد که با توجه به برند دستگاه باید نوع مناسب آن را استفاده نمایید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

فیلتر جاروبرقی چیست؟ | فیلتر جاروبرقی بوش

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

کاربرد فیلتر جاروبرقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x