مجله لوازم خانگی

گوشت کوب برقی چیست و چه کارایی در آشپزخانه دارد؟

با استفاده از گوشت کوب برقی دیگر لازم نیست شما برای آماده کردن پوره سیب زمینی و یا حلیم لذیذ و یا حتی خوردن آبگوشت، به خودتان زحمت کوبیدن را بدهید. گوشت برقی می‌تواند کمتر از ۳۰ ثانیه با سرعت فراوان کار شما را انجام بدهد. در این مقاله از ایبک می‌خواهیم شما را با گوشت کوب برقی و روش کار آن آشنا کنیم و بگوییم که این وسیله کوچک و سبک چه کارایی در آشپزخانه دارد.

گوشت کوب برقی چیست؟

گوشت کوب برقی جزو وسایل کارآمد در آشپزخانه است که کارهای شما را راحت می‌کند و باعث می‌شود شما نیازی به وسایل جاگیر و بزرگ نداشته باشید. این وسیله ، کارایی زیادی داشته و می‌تواند جایگزین چند وسیله در آشپزخانه باشد. به وسیله گوشت کوب برقی به راحتی می‌توانید پوره درست کرده و یا کشک بادمجان و حلیم آماده کنید. گوشت کوب برقی‌ هایی که چند کاره هستند، کارهای زیادی مثل هم زدن تخم مرغ ، خرد کردن مواد غذایی مانند سبزیجات، پیاز و همچنین رنده کردن بعضی از مواد غذایی را برای شما انجام می دهند. اگر گوشت‌ کوب برقی شما تیغه جانبی هم داشته باشد ، می‌توانید حتی یخ هم به وسیله آن خرد کنید.

اجزای گوشت کوب برقی

قبل از اینکه شما را با انواع گوشت‌ کوب برقی آشنا کنیم بهتر است بدانید که این وسیله پرمصرف از چه اجزایی درست شده است. باید بگوییم که به طور کلی گوشت کوب برقی از چهار قطعه تشکیل شده:

 1. بدنه
 2. تیغه مقاوم
 3. پایه
 4. لیوان یا ظرف پلاستیکی

گوشت‌کوب برقی‌ها معمولاً 2 و یا گاهی 3 تیغه دارند که یکی از تیغه‌ها به طرف بالا و دیگری به طرف پایین می‌باشد. البته جنس تیغه‌های آن متنوع بوده ولی بهترین تیغه این وسیله تیغه استیل است. پایه آن به راحتی از بدنه گوشت کوب برقی جدا می‌شود و شما می‌توانید آن را به شکل دستی شسته و یا اینکه در ماشین ظرفشویی قرار بدهید. در روی گوشت کوب برقی یک حلقه پلاستیکی قرار داده شده است که می‌توان آن را آویزان کرد. علاوه بر مواردی که برایتان گفتیم یک لیوان یا ظرف مندرج هم از جنس پیرکس یا پلاستیک دارد که شما می‌توانید مواد مورد نظرتان را برای مخلوط کردن، در ظرف بریزید. این ظرف به شکلی طراحی شده تا مواد غذایی از داخل آن بیرون نریزد. گوشت کوب برقی برای افرادی که دارای مشغله زیاد هستند و می‌خواهند مواد غذایی را در زمان کمی پوره یا له کنند، بسیار مناسب است.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر اسپرسوساز Arcelik | عوامل مؤثر در تعیین هزینه

گوشت کوب برقی

انواع گوشت‌کوب برقی ها

گوشت کوب برقی ها هم مانند وسایل دیگر انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

 1. گوشت کوب برقی‌های تک کاره
 2. گوشت کوب برقی‌های دو کاره
 3. گوشت کوب برقی‌های سه کاره
 4. گوشت کوب برقی‌های چهار کاره

۱- گوشت برقی‌های تک کاره

گوشت کوب برقی های تک کاره جزو ساده‌ترین گوشکوب برقی‌ها هستند و اکثراً تیغه آنها به شکل دو پره و یا چهار پره در بازار وجود دارد و به راحتی مواد غذایی شما را پوره می‌کند. ایرادی که گوشت‌ کوب برقی تک کاره دارد این است که شما نمی‌توانید سرعت را در آن تنظیم کنید و تنها وسایل جانبی آن یک لیوان پلاستیکی است که درجه‌بندی شده و حجم آن هم حدود ۷۰۰ میلی لیتر می‌باشد و یک میله جدا شونده دارد که شما می‌توانید آن را به شکل دستی و یا حتی در ماشین ظرفشویی بشویید.

۲- گوشت کوب برقی‌ های دو کاره

گوشت کوب های دو کاره یکی دیگر از انواع گوشت‌ کوب برقی هستند که همراه خود همزن برقی هم دارد و شما می‌توانید علاوه بر له کردن و پوره کردن غذاها ، برای هم زدن تخم مرغ و یا درست کردن سس هم از آن استفاده کنید و روی دستگاه دو دکمه قرار داده شده است. تمام اجزای گوشت کوب برقی دو کاره از تیغه گرفته تا لیوان ، تماماً قابل شستشو هستند و می‌توان آنها را در ماشین ظرفشویی قرار داد. البته این نوع گوشت‌ کوب برقی همیشه هم دارای یک همزن و گوشت کوب نیست، بعضی از مدل‌های آن دارای گوشت کوب برقی و خردکن برقی می‌باشند که در هر دو نوع آن میله فلزی دستگاه به وسیله فشار دادن دکمه در قسمت دست آزاد می‌شود و شما می‌توانید دسته را به خردکن یا همزن وصل کنید. البته در مدل‌های قدیمی گوشت کوب برقی دو کاره ، میله آن به شکل پیچی از قسمت بدنه جدا می‌شود و به ظرف خرد کن که معمولاً محفظه‌ ای پلاستیکی است و تیغه آن هم دو پره دارد، وصل می‌شود.

۳- گوشت کوب برقی‌ های سه کاره

کوشت کوب برقی‌ های سه کاره، یکی دیگر از گوشت کوب برقی‌ ها هستند که به جز گوشت کوب ، دارای خردکن و همزن هم می‌باشند. این گوشت کوب برقی قیمت بالایی داشته ولی شما می‌توانید با خریدن آن، یک خردکن و یک همزن هم داشته باشید. به وسیله این گوشت کوب برقی شما می‌توانید مواد غذایی مثل گوشت آبگوشت، کتلت ، سیب زمینی و… را مخلوط و یا پوره کنید. با استفاده از همزن برقی سه کاره به راحتی می‌توانید برای آماده کردن کیک و سس، تخم مرغ‌ها را زده و یا به وسیله خردکن آن ، سبزیجات و پیاز را خرد کنید. البته کیفیت عملکرد در خردکن و همزن آن، مثل دستگاه‌ های همزن و خرد کن تک کاره نیست ، ولی برای مصارف محدود و سبک مناسب است.

حتما بخوانید:   نحوه تعمیر قهوه‌ساز الکترولوکس electrolux | دلیل تلخ شدن قهوه

۴- گوشت‌ کوب برقی‌ های چهار کاره

گوشت برقی‌های چهار کاره جزو مجهزترین گوشت‌کوب برقی ها می‌باشند که علاوه بر لیوان مندرج ، دارای یک خردکن ، همزن برقی و چند تیغه هم برای رنده هستند. تیغه‌های این دستگاه در دو مدل افقی و عمودی بوده و به بهترین شکل مواد غذایی را بدون اینکه له کند به راحتی خرد خواهد کرد. موتور این دستگاه پرقدرت بوده و به راحتی می‌توانید سرعت آن را تنظیم کنید. گوشت کوب برقی‌های چهار کاره، علاوه بر اینکه برای خرد کردن سبزیجات ، پوره کردن سیب زمینی و گرفتن آبمیوه مورد استفاده قرار می‌گیرد از رنده آن هم می‌توانید برای رنده کردن استفاده کنید، بدون اینکه مواد غذایی را له کند. البته با استفاده از همزن برقی آن هم می‌توانید تخم مرغ‌ها را به راحتی هم بزنید و یا اینکه سس آماده کنید. این وسیله با اینکه بسیار کوچک است ولی کارهای زیادی را برای شما انجام می‌دهد.

مزایای گوشت‌ کوب برقی چیست؟

گوشت کوب برقی یک وسیله سبک و کوچک است که کارایی زیادی دارد. مهمترین مزایای این وسیله عبارتند از:

 • گوشت کوب برقی وسیله ای کوچک است و به راحتی می‌توان آن را جابجا کرد. حتی اگر گوشت کوب برقی چند کاره بخرید، باز هم جابجا کردن آن از خردکن و یا مخلوط کن بسیار ساده‌تر است.
 • گوشت‌ کوب برقی با سرعت بسیار بالایی مواد غذایی را خرد کرده و یا آنها را پوره می‌کند.
 • مزیت دیگر این وسیله این است که جای زیادی را در آشپزخانه و یا داخل کابینت اشغال نمی‌کند.
 • کار با گوشت کوب برقی بسیار ساده بوده و پیچیدگی خاصی ندارد و نیازی نیست شما برای کار کردن با آن آموزش ببینید و سریعاً می‌توانید کار با آن را شروع کنید.

کاربردهای مهم گوشت کوب برقی چیست؟

اگر می‌خواهید کاربردهای این وسیله را بدانید باید بگوییم که انواع گوشت کوب برقی ها دارای کارایی متنوعی هستند ولی به طور کلی برای موارد زیر از گوشت کوب برقی استفاده می‌کنند:

 • آماده کردن آبمیوه‌ هایی مانند شیر موز، آب طالبی و…
 • خرد کردن پیاز، سبزیجات و…
 • پوره کردن سیب زمینی ، هویج و..
 • همزدن تخم مرغ‌
 • له کردن بعضی از مواد غذایی مثل کشک بادمجان و حلیم
 • خرد کردن یخ در بعضی از مدل‌های همزن برقی
 • آماده کردن کیک در گوشت کوب برقی‌هایی که دارای همزن می‌باشند.
 • در مدل‌های چهار کاره گوشت کوب برقی می توان برای رنده کردن مواد غذایی از آن استفاده کرد.
حتما بخوانید:   نظم دهنده کشو چیست؟ | انواع مختلف نظم دهنده کشو

نحوه کار با گوشت کوب برقی

همانطور که در ابتدا هم برایتان توضیح دادیم یکی از مزایای مهم گوشت‌ کوب برقی این است که کار با آن بسیار ساده و آسان است:

 • اگر شما دارای گوشت‌ کوب برقی تک کاره هستید باید بگوییم که این گوشت‌ کوب برقی یک سرعت دارد. شما باید دست خود را در روی دکمه نگه دارید تا تیغه گوشت کوب برقی بچرخد.
 • مواد غذایی را که می‌خواهید له کنید در داخل لیوان دستگاه بریزید و برای اینکه خوب ترکیب شود، در هنگام کار، گوشت کوب را کمی حرکت بدهید تا مواد به خوبی با هم مخلوط شوند.

گوشت کوب برقی

گوشت کوب برقی پلاستیکی بهتر است یا گوشت کوب برقی فلزی؟

در صورتی که می‌خواهید گوشت‌ کوب برقی خریداری کنید شاید لازم باشد بدانید که گوشت‌کوب برقی پلاستیکی مناسب‌ تر است یا فلزی؟ باید بگوییم که یکی از قسمت‌های مهم در گوشت کوب برقی پایه دستگاه است که دارای جنس پلاستیک و یا استیل ضد زنگ می‌باشد. پایه و یا همان میله فلزی جنس استیل، رطوبت غذا را به خود جذب نکرده و کمتر احتمال زنگ زدن دارد و عمر آن هم بیشتر می‌باشد، ولی میله پلاستیکی عمر کمتری داشته و ممکن است در هنگام له کردن مواد غذایی مثل گوجه فرنگی رنگ بگیرد. پس در هنگام خرید به این نکته مهم توجه کنید و گوشت کوب برقی را انتخاب کنید که میله آن از جنس استیل ضد زنگ باشد.

سخن پایانی

استفاده از گوشت کوب برقی در آشپزخانه می‌تواند کارایی زیادی داشته باشد. مخصوصاً اگر گوشت‌ کوب برقی شما چند کاره باشد، می‌توانید به جای وسایلی مانند همزن و یا خردکن، از آن استفاده کنید. دقت داشته باشید در هنگام خرید گوشت کوب برقی باید بهترین گزینه را انتخاب کنید. هرچند که گوشت‌ کوب برقی های چند کاره قیمت بالاتری دارند، ولی کارایی آنها هم بیشتر است. دقت داشته باشید که وقتی می‌خواهید گوشت کوب برقی بخرید به برگه گارانتی آن توجه کنید. داشتن گارانتی نشانه کیفیت بالای دستگاه بوده و اگر گوشت کوب برقی شما خراب شود ، می‌توانید از ضمانت نامه و گارانتی آن استفاده کنید و دستگاه را تعمیر کنید.

 

31

گوشت کوب برقی چیست و چه کارایی در آشپزخانه دارد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مزایای گوشت‌ کوب برقی چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x