خدمات ساختمانخدمات

کالیگرافی چیست؟ هنری جدید در دکوراسیون منزل

 1. هنر یکی از ابعاد مهم زندگی انسان هاست. بعدی که به نظر می‌آید با زندگی تک تک ما درآمیخته است. به هر سو که نگاه می کنیم شاخص هایی از هنر را می بینیم. حتی خود طبیعت هم با هنر انس گرفته است. کالیگرافی یا خوشنویسی نوعی هنر است که بعد از به وجود آمدن خط، به دنیای ما وارد شد و این هنر را دگرگون کرد. ایبک امداد در این مقاله از خدمات ساختمان همراه شماست تا به بررسی این موضوع بپردازد که کالیگرافی چیست؟ هنری جدید در دکوراسیون منزل چه نقشی در طراحی داخلی می تواند داشته باشد؟ همراه ما باشید تا شما را با این هنر منحصر به فرد آشنا کنیم.

کالیگرافی چیست؟

کلمه کالیگرافی به معنی هنر زیبا نویسی می باشد. واژه کالیگرافی ریشه یونانی دارد و از دو قسمت کالوس یعنی زیبا و گرافاین یعنی نوشتن متشکل شده است. در واقع کالیگرافی به علم درست نوشتن شکل کلمات هم گفته می شود. قدمت کالیگرافی به بیش از ۳ هزار سال پیش برمی گردد. بسیاری از دانشمندان بر این باورند که کالیگرافی به چینی ها تعلق دارد و بسیاری دیگر اعتقاد دارند که این رومی ها هستند که این سبک را اختراع کردند. با همه این ها همه در این مورد موافق هستند که کالیگرافی در میانه قرن پانزدهم و بعد از وارد شدن صنعت چاپ به اروپا رونق گرفت. در حقیقت در این دوران تمایزی بین دست نوشته های معمولی و روشهای خاص نوشتاری ایجاد شد.

هنر کالیگرافی

کالیگرافی یا همان خوشنویسی یک نوع هنر بصری است که با نوشتن در ارتباط می باشد. کلمات و حروف در کالیگرافی به وسیله ابزارهای مانند قلم مو به شکل هنرمندانه ای روی کاغذ نوشته می شوند. به عبارت ‌دیگر کالیگرافی هنری است که در آن حروف به شیوه های هماهنگ و ماهرانه در کنار هم قرار می گیرند. کالیگرافی جدید و مدرن گستره وسیعی از شکل های نوشتاری را شامل می شود.

سبک های کالیگرافی

کالیگرافی انواع گوناگونی دارد و هر یک از این سبک های نوشتاری به جای خاصی از دنیا متعلق می باشند. در ادامه مطلب به مشهورترین انواع سبک های کالیگرافی اشاره خواهیم کرد.

 • خوشنویسی غربی

در کالیگرافی یا خوشنویسی به روش غربی به طور معمول برای نوشتن کلمات از قلم شیب استفاده می شود. سری قلم شیب با توجه به نوع خطی که انتخاب می شود متفاوت خواهد بود.

انواع خطوط مورد استفاده در سبک خوشنویسی غربی

 • خط کارولینگین (carolingian)
 • خط انگلیسی
 • خط ایتالیک (Italic)
 • خط رومی (Roman)

 

 • خوشنویسی اسلامی یا عربی

خوشنویسی اسلامی یا همان عربی از متفاوت ترین نوع کالیگرافی می باشد. این سبک که منطبق با هنر اسلامی است باعث ایجاد نوعی حالت معنوی در کلمات می شود. مسلمانان از این سبک کالیگرافی جهت نوشتن قرآن بهره می برند. از مشهورترین خطوطی که با این سبک نوشته می شود می توان به خط نسخ و خط کوفی اشاره کرد.

 • خوشنویسی شرقی
حتما بخوانید:   مایع تمیز کننده لوله فاضلاب و حمام

ابزاری که جهت خوشنویسی به سبک شرقی مورد استفاده قرار می‌گیرند معروف به چهار گنجینه یادگیری می باشند.

چهار گنجینه یادگیری جوهردان، جوهر، قلم مو و کاغذ می باشند. بسته به نوع و اندازه قلم مو تنوع خطوط در کالیگرافی متفاوت می باشد.

 • خط کایشو (kaishu)

خط کایشو یکی دیگر از خطوط مورد استفاده در این سبک می باشد که در عین خوانایی و سادگی بسیار زیبا و چشمگیر نیز می باشد. در کالیگرافی شرقی بر ظاهر حروف تاکید می‌شود و به نظر می رسد همین امر باعث جان بخشیدن به نوشته های شرقی شده است.

کالیگرافی چیست؟ هنری جدید در دکوراسیون منزل

کاربرد کالیگرافی

در معماری ساختمان کالیگرافی در دنیای امروز موجب می‌شود ارزش کار شما افزایش پیدا کرده و همچنین از سوی اطرافیان مورد توجه بیشتری قرار گیرد. این روزها می‌توان در بیشتر نقاط شهر از کالیگرافی اثری مشاهده کرد یکی از کاربردهای کالیگرافی که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته، کاربرد آن در صنعت معماری و‌ طراحی داخلی ساختمان می باشد.

هنر کالیگرافی چیست؟و کاربرد آن در دکوراسیون و طراحی منزل چگونه است؟

کالیگرافی به ترکیب نوعی نقاشی و خطوط گفته می شود. امروزه این هنر وارد دنیای دیزاین و طراحی شده است و ما شاهد ورود این هنر به صنعت طراحی جواهرات و یا لباس ها نیز می باشیم. در این بین دکوراسیون و معماری هم با این هنر همسو شده و طراحان داخلی ساختمان ها از کالیگرافی جهت افزایش زیبایی مبلمان و دکوراسیون داخلی استفاده می کنند. در گذشته های دور، ما در بیشتر خانه ها نشانه های از هنر اسلامی و ایرانی خوشنویسی داشتیم. در حالیکه در سالهای گذشته شاید کم توجهی و کم لطفی به این هنر اصیل و ناب در دکوراسیون خانه ها بیش از پیش نمود پیدا کرده بود.

ساده ترین کار شاید برای به اجرا درآوردن این هنر در فضای داخلی منزل نصب یک تابلوی خوشنویسی باشد. به همین منظور باید تصویر و قابی را انتخاب کنید که با دکوراسیون منزل شما و همچنین رنگ هایی که در آن استفاده کرده‌اید همخوانی داشته باشد. اگر طراحی داخلی منزل شما سبکی کلاسیک دارد، پس در انتخاب یک تابلوی خوشنویسی به هیچ عنوان شک نکنید. یک اثر زیبای خوشنویسی ایرانی که با قابی چوبی و شکیل مزین شده است می تواند نیاز شما را برطرف کند. اما باید بگوییم برای دکوراسیون های معاصر و مدرن یا مینیمال بهتر است از پس زمینه خطی سفید و آبی ساده به همراه رنگ های خنثی مانند سفید یا سیلور استفاده کنید.

همانطور که گفته شد هنر کالیگرافی امروزه به روش های دیگری نیز ارائه می شود. هنرمندان با ابداع و خلاقیت، کالیگرافی را در طرح های زیبای خود می‌گنجانند و به جای مرکب و قلم برای جهت خلق یک اثر ناب خوشنویسی به روشی دیگر این کار را انجام می دهند. به عنوان مثال امروزه مبلمان طوری ساخته می شود که خط و خوشنویسی، ایده اصلی آن است و از هنر زیبا و ارزشمند کالیگرافی در ساخت آن بهره برده شده است. از دیگر موارد استفاده از این هنر در وسایل منزل می توان به عنوان مثال از میز هایی که پایه آنها به صورت چوبی یا فلزی برش خورده و نقش کالیگرافی در آن خودنمایی می کند و یا هم چنین لوستر، تابلوها و یا مجسمه ها نام برد.

حتما بخوانید:   چگونه می توان سوپاپ شیردوش اهرمی را تعمیر و تعویض کرد؟

روش های ساده و کم هزینه تری نیز وجود دارد. به عنوان مثال از خط و حروف فارسی بر روی پارچه های کوسن و رومیزی و صندلی ها استفاده شده است و در بازار نیز عرضه می شود. این هنر علاقه مندان و طرفداران خاص خود را دارد. بسیاری از هنرمندان، کالیگرافی را در طراحی های خود به کار می گیرند. کالیگرافی و خوشنویسی عربی در هنر اسلامی دارای جایگاه ویژه می باشد. بناهای مذهبی و قدیمی ما با آثار خوشنویسی زینت شده‌اند که هنرمندان با الهام گرفتن از آنها در دکوراسیون و طراحی داخلی منزل ولی با شیوه های متناسب و مدرن با فضاهای داخلی امروزی بهره می برند.

کالیگرافی چیست؟ هنری جدید در دکوراسیون منزل

تابلو های دیواری به سبک کالیگرافی

استفاده از تابلو های دیواری جهت زیبا سازی محیط داخلی خانه ایده‌ای است که جلوه محیط زندگی شما می بخشد. به طور قطع نقاشی، مهمترین و اصلی ترین و همچنین تاثیر گذار ترین هنر در زیبایی دیوارها می باشد. اما در امتداد این هنر، هنرهای دیگری نیز رشد کرده اند. کالیگرافی یکی از این هنر هاست. هنری که می تواند مانند یک تابلوی زیبا دکوراسیون داخلی خانه شما را جذاب تر و زیباتر کند. ما ایرانی ها سالیان طولانی است که در هنر زیبانویسی ید طولانی داریم. هنر خوشنویسی از اصیل ترین و ماندگارترین هنرهای ایرانی است. در حقیقت خوشنویسی ایرانی همپای خوشنویسی چینی و ژاپنی از زیباترین هنر های نوشتاری جهان هستند. در واقع ایده خوشنویسی، نگارش هر چه زیباتر متن می باشد. هنرمندان در این عرصه با استفاده از قلم های بزرگتر توانستند طرح و نگاری زیبا و هنرمندانه بر روی صفحه های وسیع و بزرگ نقش ببندند. این روزها هنر تابلو خط یا کالیگرافی به یکی از جنبه های هنری پر طرفدار و اصیل مبدل شده است. هنر کالیگرافی می‌تواند کاربردهای بسیاری در طراحی منزل شما به همراه داشته باشد. لوازم بسیاری هستند که امروزه با الهام گرفتن از زیبایی‌های هنر کالیگرافی ساخته شده و به بازار عرضه می گردند و جدا از آن خیلی از افراد به اجرای این هنر درطراحی داخلی و دکوراسیون و چیدمان منزل خودشان می پردازند.

در ادامه شما را با لوازم و وسایل مختلفی آشنا می‌کنیم که این هنر در ساخته شدن آنها نقش آفرینی کرده است. شما هم می‌توانید با گرفتن ایده از آن ها و به کارگیری این هنر زیبا در دکوراسیون داخلی منزل خود ظاهری زیبا و هنرمندانه بیافرینید.

 • پارتیشن

پارتیشن می تواند یکی از بهترین انتخاب ها  جهت اضافه کردن خط های زیبای کالیگرافی در منزل شما باشد. پارتیشن ها در فاصله بین دو فضا قرار می گیرد و معمولاً سطح آنها از هر دو سمت قابل دیدن می باشد. پارتیشن ها در انواع مختلف و جنس های گوناگون و با ارتفاع های متفاوتی وجود دارند که می توانند توسط یک طرح کالیگرافی بسیار زیبا از آنچه که هستند به نظر جذاب‌تر برسند.

 • آباژور
حتما بخوانید:   چگونه می‌توانیم میله یون مشعل موتورخانه را تنظیم کنیم؟

آباژور های متمایز و زیبایی که امروزه می توان نمونه هایی جذاب از آنها را بین لوازم دکوراتیو پیدا کرد، مورد دیگری هستند که می توانند با یک تم خوشنویسانه زیبا به منزل شما زیبایی خاصی ببخشند. لازم به ذکر است که  این آباژورها فقط مخصوص اتاق خواب و یا کنار تخت نمی باشد. شما می توانید آنها را در کنار مابقی لوازم دکوراتیو سالن پذیرایی یا نشیمن خود قرار دهید و از زیبایی آن ها در چیدمان فضا بهره ببرید.

 • تابلوها

تابلوها از رایج ترین گزینه هایی می باشند که می توانند جهت افزودن متن های خوشنویسی یا کالیگرافی به دکوراسیون منزل شما اضافه شوند. تابلوهای کالیگرافی از زمان های قدیم در خانه های ایرانی ها وجود داشته و تقریباً در هر خانه ای کسی بود که به هنر خوشنویسی علاقه داشته باشد. امروزه این تابلوها در شکل های جدیدتر و با تنوع بیشتر در اختیار علاقه مندان به آن قرار می گیرد تا با نصب آن روی دیوار به فضای منزل زیبایی و جلوه خاصی ببخشد.

 • دیوار

یکی از بهترین قسمت های خانه جهت اضافه کردن متون خوشنویسی یا همان کالیگرافی، دیوار می باشد. همه ما در منزل دیوارهای خالی داریم که اگر شکل و طرح زیبایی به آن ببخشیم می تواند ظاهر منزل ما را دگرگون کند. جهت اجرای چنین ایده‌ای بر روی دیوار می توان از کاغذ دیواری های طرح خوشنویسی کمک گرفت.

کاربرد های دیگر کالیگرافی 

از دیگر مواردی که هنر کالیگرافی در آنها کاربرد دارد و جلوه خاصی به زیبایی منزل می بخشد، می توان به سکوهای کوچک که معمولاً در نشیمن قرار دارند، شلف های دیواری، صندلی ها و چهارپایه ها، کوسن، میزهای کوچک که جهت قرار دادن ساعت، رومیزی، قاب عکس و دیگر وسایل دکوراتیو مورد استفاده قرار می‌گیرند ،نام برد.

 سخن آخر

کالیگرافی از هنر های محبوب دنیا و به خصوص ایران و سرزمین های اسلامی می باشد که می توان گفت محبوبیت این هنر در ایران دارای جایگاه خاصی است. هنر کالیگرافی از گذشته در فرهنگ و معماری ایران حضور داشته و همواره در طراحی داخلی فضاهای ساختمان مورد استفاده قرار می گرفته است. نکته جالب آن است که این هنر اصیل و کهن همچنان نه تنها در جایگاه هنر بلکه در معماری نیز نفوذ کرده و این روزها به یک سبک بسیار محبوب و جذاب در دکوراسیون و طراحی داخلی فضاهای گوناگون تبدیل شده است. ایبک امداد در این مطلب شما را با هنر کالیگرافی، انواع آن و کاربرد این هنر در طراحی داخلی ساختمان آشنا کرد.امید است با بهره بردن از این مطلب بتوانید این هنر زیبا و بی نظیر را در معماری منزل و یا محل کار خود به کار گیرید و از زیبایی های آن لذت ببرید.

کالیگرافی چیست؟ هنری جدید در دکوراسیون منزل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با کالیگرافی و هنرهای کالیگرافی در دکوراسیون داخلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا