تعمیرات کولر گازی

اسپیلت چیست | تفاوت های اسپیلت و کولر گازی

اسپیلت چیست؟ | تفاوت های اسپیلت و کولر گازی، ویژگی‌های اسپیلت و کولر گازی

به صورت کلی باید بگوییم که اسپیلت و کولر گازی هر دو یکسان هستند. در روزهای گرم سال برای سردتر کردن محیط از این وسایل استفاده می شود.

هر کدام از دستگاه های تهویه مطبوع هوا دارای ویژگی ها و عملکردهای مختلفی می باشند، که افراد با توجه به نیاز خود دستگاه مورد نظر را انتخاب می کنند.

کولر گازی چیست؟

کولر گازی دستگاه های تهویه مطبوع هوا هستند که توان تولید گرمایش و سرمایش را دارد. کولر های گازی انواع مختلفی دارند که به صورت یک تکه یا دو تکه است. از جمله ویژگی ها و مزیت های این دستگاه می‌توان به، تنظیم هوشمند رطوبت هوا، تولید هوای مطبوع، پیشگیری از ورود آلودگی و گرد و غبار به محیط را نام برد. البته باید خریداران به این نکته توجه کنند که قطعات کولر گازی بسیار حساس می‌باشند، در صورت آسیب دیدگی قطعات و یا شکستگی قطعات کولر گازی در حین نصب، هزینه زیادی برای تعویض و تعمیر به مشتری تحمیل می شود. کولرهای گازی نیازمند سرویس دوره ای و نگهداری است.

اسپیلت از سیستمی مشابه به کولر های گازی برای خنک کردن و سرد کردن استفاده می کند. تفاوتی در نحوه کار آنها دیده نمی‌شود. پس می‌توان گفت اسپیلت همان کولر گازی است.

زمانی که مردم از کولرهای آبی استفاده می کردند، تنها به این دلیل که در این نوع کولر از آب استفاده می شد، به آنها کولر آبی می‌گفتند و اکنون به دلیل اینکه اسپیلت ها و کولر های گازی، از گاز فشرده برای سرمایش استفاده می‌کنند، به آنها کولر گازی می‌گویند.

نام لاتین این نوع تهویه کننده هوا اسپیلت است. نام کولر گازی در زبان انگلیسی اسپیلت است و در زبان فارسی در بین مردم برای اولین بار به نام کولر گازی معرفی شد. هنگامی که از تعمیر کولر گازی صحبت می شود، منظور از آن تعمیر اسپیلت هم می‌باشد، چون تفاوتی بین کولر گازی و اسپیلت نیست.

اسپیلت یا کولر گازی

اسپیلت ها یا همان کولرهای گازی نوعی سیستم تهویه هوا می‌باشند که با تبدیل گاز به مایع و دوباره مایع به گاز سرمای موجود در هوای دریافتی از محیط را که توسط اپراتور انجام شده را می‌گیرند و آن را به محیط اتاق پرتاب می‌کنند.

حتما بخوانید:   لیست انواع کد خطای کولر گازی اجنرال | خطاهای کولر گازی کاستی اجنرال

در اسپیلت ها به خاطر ترموستاتی که وجود دارد، جریان عمل خنک سازی را می توان به شکل اتوماتیک و بر روی درجه دلخواه تنظیم کرد تا هر وقت که اتاق سرد شد، اسپیلت یا کولر گازی فعالیت خود را متوقف کند.

اسپیلت و کولر های گازی از چند بخش تشکیل می‌شوند؟

اسپیلت ها یا کولر های گازی از دو بخش تشکیل شده اند، پنل خارجی و پنل داخلی. پنل‌های خارجی که در محیط بیرون از ساختمان قرار داده می‌شوند و پنل‌های داخلی که در محیط زندگی و یا در اتاق و کار قرار داده می شوند.

کولرهای گازی انواع مختلفی دارد. مثلاً نوع پنجره ای و یا پرتابل یکپارچه اند و تنها یک قسمت دارند.

مجموعه ای از صفحات فلزی در داخل پنل کولر گازی قرار گرفته است که به آن فین می‌گویند. یک مایع بسیار سردی به نام مبرد از درون این فلزات حرکت می‌کند.

هوایی که توسط اواپراتور به داخل کولر کشیده می‌شود و یا مکیده می‌شود در ادامه در اطراف فن ها به گردش درآمده و گرمای خود را از دست می‌دهد.

این مایع بعد از آن که سرد شد، دوباره کمی دما افزایش پیدا می‌کند و به گاز تبدیل می‌شود. گازی که به وجود آمده است به یونیت خارجی فرستاده می‌شود و بعد از عبور از کمپرسور پر فشار می‌شود و دوباره با عبور از کندانسور دمای خود را از دست می‌دهد و به مایع تبدیل می‌شود.

این مایع از لوله مویین عبور می‌کند، فشار آن کاهش پیدا می‌کند و سرمای زیادی را می‌گیرد. در نهایت با حرکت به سمت اواپراتور برای خنک سازی محیط هدایت می‌شود. تا زمانی که ترموستات فعالیت خنک ‌سازی را متوقف نکند و یا به حالت دستی این عملیات متوقف نشود، اسپیلت و کولر گازی به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

البته کولرهای گازی و یا اسپیلت ها جریان تولید گرمایش را هم انجام می‌دهند که سیستمی مجزا در داخل این کولر مسئولیت انجام این عملیات را بر عهده دارد.

در کل باید بدانید که استفاده از واژه کولرگازی و اسپیلت در بعضی از مراکز و فروشگاه ها جنبه تبلیغاتی دارد. به دلیل آنکه این دو با هم هیچ تفاوت عمده‌ای ندارد. در واقع کولر گازی همان اسپیلت است و همان کارکرد و نوع عملیات را دارد.

بسیاری گمان می‌کنند که کولرهای گازی و یا اسپیلت های جدید به دلیل استفاده از کمپرسور پیشرفته مصرف برق زیادی دارند، ولی اینطور نیست. بلکه مصرف برق زیادی ندارند و تنها با انتخاب یک کولر گازی کم مصرف شما می توانید به راحتی هزینه‌های خود را کنترل و سرمایش خیلی خوب تری نسبت به سایر خنک کننده ها و یا کولر آبی دریافت کنید.

حتما بخوانید:   روش نصب ترموستات دیجیتال برای داکت اسپلیت

اسپیلت

اسپیلت چه مزایایی دارد؟

 • در هزینه صرفه جویی می‌شود.
 •  با نصب کولر های اسپیلت آلودگی محیطی کمتر می‌شود.
 • فضای کمتری توسط کولر اشغال می‌شود.
 • محیط فاقد باکتری است.
 •  فیلترهایی برای ضدعفونی هوا دارند.
 • ابعاد و اندازه های مختلفی برای استفاده در مکان های مختلف دارند.
 • هیچ گونه ویروسی در محیط وجود نخواهد داشت و هوا تهویه شده است.
 • به صورت یکنواخت سرما و گرما را به محیط هدایت می کنند.

اسپیلت چه معایبی دارد؟

شما هنگامی که از کولر گازی اسپیلت استفاده می کنید، به امکانات آن بیشتر توجه می‌کنید. در واقع با بررسی کردن ویژگی های کولر نسبت به دستگاه انتظاراتی دارید.

برای مثال شما وقتی از کولر گازی به جای کولر آبی استفاده می‌کنید، انتظار دارید آب مصرف نکند. درست است که مصرف آبی ندارد اما به جای آن مصرف انرژی برق آنها خیلی زیاد است، به جز مدل اینورتر که مصرف انرژی آن کمتر است.

هوای سرد بسیار مطلوبی را می‌دهد، اما ممکن است باعث بیماری‌های بسیار زیادی شود، زیرا رطوبت بالا خود عامل سرماخوردگی است.

اگر گرد و غبار بر روی پوشال ها قرار بگیرد، باعث بیماری های تنفسی و حساسیت های پوستی می‌شود.

از معایب اسپیلت ها قیمت آن می‌باشد که بسیار زیاد است. همچنین سر و صدایی که از دستگاه به گوش افراد می رسد کمی دلخراش و بد است.

انواع اسپیلت ها

 1.  Multi split
 2. مدل پرتال
 3.  پنجره ای
 4. سقفی و زمینی
 5. مدل ایستاده
 6. داکت split

داکت اسپلیت چیست؟

بهترین نوع کولر های گازی در مدل اسپیلت همین داکت اسپیلت می‌باشد. کولرهای داکت اسپیلت به کولر های کانالی مشهور هستند.

امروزه فناوری حرف اول را می‌زند، باید تمام تجهیزات با فناوری های نوین تولید شوند. کولر گازی اسپیلت یکی از کولرهای گازی اسپیلت است که بسیار پر کاربرد و پر فروش می‌باشد.

بهترین کولر گازی مدل اینورتر است، زیرا علاوه بر اینکه برق کمی مصرف می‌کند، بازدهی بسیار خوبی دارد و سر و صدای دستگاه نسبت به دیگر مدل های کولر گازی کمتر است.

اکثر مدل های کولر گازی اسپیلت تهویه خوبی دارند. ممکن است همه کولر ها این ویژگی را نداشته باشند و یا امکانات زیادی را به شما ارائه ندهند.

کولرهای گازی نسبت به کولرهای آبی امکانات و ویژگی های بسیار زیادی را دارند، در حالی که کولرهای آبی فقط محیطی رطوبت دار ایجاد می‌کنند. کولرهای گازی داکت اسپیلت در دو مدل طراحی و وارد بازار شده اند و بیشتر این دو مدل پرطرفدار و مشهور است.

 1.  اینورتر
 2. معمولی

فرق بین داکت اسپیلت معمولی و اینورتر چیست؟

بعد از آنکه اسپیلت ها وارد بازار شدند و مردم آنها را خریدند، مدتی بعد مشتریان به میزان مصرف برق انرژی در این دستگاه و به صدای دستگاه انتقادهایی کردند.

حتما بخوانید:   مرکز تخصصی تعمیر کولر گازی شارپ sharp | نحوه عیب یابی و تعمیر کولر گازی شارپ

کمپانی کولر های گازی دست به کار شده و مدل های جدیدی از کولر های گازی داکت اسپیلت را به بازار عرضه کردند. این کولرها صدای کمتر و میزان مصرف انرژی کمتری دارند.

کولر های گازی معمولی و اینورتر دو مدل از کولر های گازی داکت اسپیلت هستند.

 •  یکی از تفاوت های بین این دو کولر داکت اسپیلت، تفاوت در مصرف انرژی است.
 • سر و صدا در دستگاه مدل اینورتر کمتر از مدل معمولی است.
 • اکثر مردم مدل اینورتر را خریداری می‌کنند به دلیل این که سرعت دستگاه در حال تغییر است اما در مدل معمولی سرعت ثابت دارد.
 •  در مورد سرویس دهی و هزینه، مدل اینورتر محبوب است. زیرا هزینه کمی دارد و بازدهی هوای سرد بسیار مطلوبی دارد.

تفاوت اسپیلت و کولر گازی

تفاوت اسپیلت و کولر گازی؟

تفاوت اسپیلت با کولر گازی یکی از نکته های مهم است که شما باید قبل از خرید بدانید، تا بتوانید بهترین خرید را با قیمت مناسب و کاربردی داشته باشید.

 • مصرف انرژی کم: مصرف انرژی اسپیلت زیاد است، اما در اسپیلت های بدون داکت میزان صرفه جویی انرژی زیاد است. اگر از کولر های گازی با سیستم مرکزی استفاده کنید، به دلیل وجود کانال کشی ها و لوله های مسیر اتلاف انرژی زیاد است. به همین علت برای پیشگیری از اتلاف انرژی نیاز است که عایق بندی مناسب صورت گیرد.
 • طرح زیبا: یکی دیگر از فرق های بین اسپیلت و کولر گازی ظاهر آن دو است. کولر گازی بخاطر دوتکه بودن در دو بخش یونیت خارجی و داخلی قابلیت طراحی ظاهری آن بالا است. کولر گازی زیباتر از اسپیلت است.
 •  میزان تولید صدا: میزان صدای اسپیلت در مقایسه با کولر گازی کمتر است.
 • سرعت تولید سرمایش: قدرت موتور نصب شده در اسپیلت باعث شده علاوه بر پرتاب باد خنک در جهات مختلف، سرعت تولید سرمایش نیز افزایش پیدا کند. پس تولید سرمایش در اسپیلت ها بیشتر از کولر گازی است.
 • تولید گرمایش: یکی از خوبی های اسپیلت، تولید گرما در فواصل سرد سال است. اسپیلت ها می توانند در کمترین زمان دمای محیط را گرم کنند.
 •  تهویه و تصفیه هوا: از مزیت های اسپیلت تهویه مطبوع هوا است. اسپیلت به دلیل داشتن فیلتر هایی که باعث ضدعفونی شدن هوا می‌شود و بهتر از کولر گازی است.
 •  تعمیر و نگهداری: اسپیلت دارای فیلترهای قابل شستشو است. این تمیزی می‌تواند در تولید هوای مطبوع و بدون آلودگی تأثیر بگذارد. دسترسی به فیلترهای یونیت خارجی اسپیلت قابل دسترس است.

31

اسپیلت چیست؟ | تفاوت اسپیلت و کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بررسی تفاوت های اسپیلت و کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x