تعمیرات پکیج و آب گرمکن

چگونه می توان با محلول نشتی گیر از ایجاد نشتی در پکیج جلوگیری کرد؟

نشتی در پکیج یکی از مشکلات رایج بوده و معمولاً کاربران از آن گله می‌کنند. راه‌های زیادی وجود دارد تا شما از ایجاد نشتی در پکیج جلوگیری کنید. یکی از بهترین و راحت‌ترین راه‌ها این است که از محلول نشتی گیر پکیج استفاده کنید. در این مقاله از ایبک امداد شما را با محلول نشتی گیر و کاربرد آن به طور کامل آشنا خواهیم کرد.

دلایل نشتی در پکیج چیست؟

اگر شما هم از پکیج در منزل خود استفاده می‌کنید، باید برای جلوگیری از نشتی حتماً با دلایل آن به طور کامل آشنا باشید. مواردی که باعث می‌شوند پکیج دچار نشتی شود عبارتند از:

 • در صورتی که شما به اتصالات پکیج توجه نکرده و این اتصالات را به روش اصولی و درست آب‌بندی نکنید، پکیج شما دچار نشتی خواهد شد.
 • ترک برداشتن و سوراخ شدن مبدل‌های پکیج
 • آسیب دیدگی شیر تخلیه
 • ترکیدگی در لوله‌های پکیج
 • ترکیدگی اتصالات داخل پکیج
 • اختلال در شیر پر کن پکیج
 • نصب کردن پکیج به وسیله افراد غیر متخصص باعث نشتی در پکیج خواهد شد.

گاهی شما می‌توانید این نشتی پکیج را به راحتی برطرف کنید. در صورتی که در پکیج شما به دلیل سختی آب و یا حتی واکنش مولکول آب با فلز، خوردگی ایجاد شده باشد و یا به دلیل رسوبات در پکیج، مسیر آب گرفته شده باشد، برای اینکه مشکل را برطرف کنید می توانید از نشتی گیر استفاده کنید. این محلول از واکنش مولکول آب با فلز، جلوگیری کرده و رسوبات را هم در خود حل می‌کند و باعث می‌شود مسیر رفت و آمد آب باز شود.

محلول نشتی گیر

محلول نشتی گیر چیست؟

نشتی گیر و یا همان محلول محافظ، یک محلول شیمیایی می‌باشد که از ترکیب شدن موادی مانند چدن، لحیم، مس، استیل، فولاد، آلومینیوم و برنج  که نگهدارنده ی فلز می باشند، تشکیل شده‌ که یک لایه مقاوم و محافظتی ایجاد می‌کند و از ایجاد رسوب و همچنین نشتی در پکیج جلوگیری خواهد کرد.

محلول نشتی گیر در اصل باعث می‌شود مولکول‌هایی را که ایجاد رسوب می‌کنند، به وسیله یک پوشش در خود حل کرده و از برخورد کردن مولکول‌ها با فلز جلوگیری خواهد کرد. وقتی مولکول‌هایی که رسوب ایجاد می‌کنند، با فلز برخورد نکنند دیگر خوردگی، زنگ زدگی و رسوبی هم ایجاد نخواهد شد. زمانی که رسوبات و زنگ زدگی وجود نداشته باشد، پکیج هم دچار نشتی نمی‌شود.

حتما بخوانید:   نحوه راه اندازی مجدد پکیج ایران رادیاتور و بوتان؟

محلول نشتی گیر چه مزایایی دارد؟

محلول‌های نشتی گیر فواید زیادی برای پکیج داشته و باعث می‌شوند بهره وری این سیستم گرمایشی بیشتر و بهتر شود. مهمترین مزایای محلول محافظ و یا همان نشتی‌گیر عبارتند از:

 • محلول محافظ ، خوردگی‌های کوچک را برطرف می‌کند و از سوراخ شدن پکیج جلوگیری خواهد کرد.
 • این  محلول‌ها، ذرات رسوب را معلق نگه داشته و از جمع شدن این ذرات در کنار هم جلوگیری می‌کنند.
 • محلول‌های نشتی گیر باعث افزایش عمر پکیج شما شده و باعث خواهد شد نیازی به تعمیر کردن پکیج نداشته باشید.
 • این محلول‌ها، لایه‌های محافظی ایجاد می‌کنند که از خوردگی جلوگیری کرده و مانع بوجود آمدن هوا در لوله‌های پکیج می‌شوند.
 • محلول‌های نشتی گیر کارایی پکیج را افزایش داده و باعث می‌شوند در مصرف سوخت پکیج صرفه‌جویی شود.
 • باعث می‌شود عمر پمپ و مبدل گرمایشی افزایش پیدا کند و از به وجود آمدن رسوب در آنها هم جلوگیری می‌کند.
 • محلول نشتی گیر باعث تنظیم PH آب می‌شود.
 • از رسوبات جلوگیری کرده و آنها را در خود حل می‌کنند، به این صورت باعث بهبود عملکرد سیستم می‌شوند.

روش استفاده از محلول های نشتی گیر

برای اینکه محلول نشتی گیر را به سیستم گرمایشی خود اضافه کنید، بهتر است که از افراد مجرب و ماهر کمک بگیرید ولی به طور کلی روش استفاده از این محلول به صورت زیر است:

 • در مرحله اول باید رادیاتور مورد نظرتان را انتخاب کنید که ما رادیاتور حوله خشک کن را توصیه می‌کنیم.
 • عددی را که در روی نمایشگر نشان داده می‌شود، یادداشت کنید و یا از آن عکس بگیرید. این نشانگر در زیر پکیج شما قرار گرفته است.
 • شیر آب ورودی و همچنین خروجی را ببندید.
 • برای اینکه فشار رادیاتور را خالی کنید، پیچ هواگیری را باز کنید.
 • شیر خروجی و یا ورودی آب را انتخاب کرده و در زیر این شیرها ظرفی قرار بدهید.
 • شیر انتخابی تان را باز کنید و کنار بگذارید تا آب از رادیاتور کامل خارج شود. حدود ۲ لیتر آب از رادیاتور خارج خواهد شد، حالا باید شیر را در جای خود ببندید.
 • حالا نوبت شیر تخلیه رادیاتور است که آن را هم باید باز کنید.
 • برای ریختن محلول می‌توانید از قیف‌ های مخصوص استفاده کنید و یا اینکه شلنگی حدود ۳۰ سانتی‌متری را به قیف خود وصل کنید.
 • شلنگ را از طرف شیر تخلیه‌ای که باز کرده‌اید به رادیاتور وارد کنید.
 • حالا باید محلول نشتی گیر را آرام آرام اضافه کنید.
 • بعد از اینکه کارتان تمام شد قیف را درآورده و شیر تخلیه را دوباره ببندید.
 • سپس پیچ هواگیری را محکم کنید.
 • شیرهایی را که به ورود و خروج آب مربوط می‌شود، باز کنید و پیچ هواگیری را هم کمی باز کرده تا آب از پیچ هواگیری پکیج بیرون بیاید، سپس آن را ببندید.
 • شیر پر کن را هم باز کنید تا جایی که فشار به اندازه اولیه که یادداشت کردید، برسد. بعد از آن شیر پرکن را ببندید.
حتما بخوانید:   مناسب ترین روش لوله کشی در تبدیل موتورخانه به پکیج

چه زمانی باید از محلول های نشتی گیر استفاده کنیم؟

استفاده از این محلول‌ها در مرحله اول به شما بستگی دارد ولی بهترین زمان جهت استفاده از محلول‌های نشتی گیر، وقتی است که رادیاتور و پکیج درست کار کند. وقتی که پکیج شما مشکلی نداشته و عملکرد درستی دارد، شما باید از بروز خوردگی و رسوبات در آن جلوگیری کنید. این کار باعث خواهد شد کارایی دستگاه بیشتر شده و طول عمر آن هم افزایش پیدا کند، ولی زمانی هم که رادیاتور و اتصالات آن دچار نشتی شده‌اند و یا اینکه دچار افت فشار هستند و یا حتی وقتی گرما خوب منتقل نمی‌شود، شما می‌توانید از این محلول‌ها استفاده کنید.

البته به این نکته مهم توجه کنید که اگر مشکل پکیج شما سطحی باشد به وسیله محلول‌های نشتی گیر مشکل برطرف می‌شود، در غیر این صورت توصیه می‌کنیم برای تعمیر پکیج به افراد مجرب و ماهر مراجعه کنید.

سرویس پکیج

امروزه پکیج دیواری جزو لوازم اصلی منازل می‌باشد. حتماً موتورخانه‌ های قدیمی را به یاد دارید که دارای دستگاه‌ هایی بزرگی بوده و هزینه سنگینی هم برای نگهداری آنها پرداخت می شد. این هزینه سنگین و دستگاه‌های بزرگ، باعث شد تا تولید کنندگان تصمیم به ساختن دستگاه‌های کوچک بگیرند که دارای امکانات بیشتری هم می‌باشد. پکیج دیواری جای کمی را اشغال می‌کند و به دلیل مستقل بودن، این سیستم گرمایشی دارای محبوبیت زیادی هم می‌باشد.

نگهداری از پکیج کار بسیار ساده‌ای است و هزینه زیادی هم برای شما ندارد. در صورتی که می‌خواهید پکیج تان سالم بماند و راندمان بالایی داشته باشد، باید آن را در بازه‌های زمانی معینی سرویس کنید. در سرویس پکیج اقداماتی مانند: هواگیری پکیج، تنظیم کردن حرارت پکیج، تنظیم کردن شیر گاز، رسوب زدایی و… انجام می‌شود که اگر هر کدام از این موارد را به موقع انجام ندهید، احتمال دارد پکیج تان به تعمیر نیاز پیدا کند.

چرا باید پکیج را سرویس کنیم؟

شاید سؤال کنید که چرا باید پکیج دیواری را سرویس کنیم. باید بگوییم تمام وسایل برقی و گازی را که شما در منزل دارید، باید در زمان‌های معینی به وسیله یک شخص ماهر مورد بازبینی قرار داده و سرویس کنید تا قطعات آن به طور کامل بررسی شود و شما از سلامت دستگاه خود اطمینان پیدا کنید. به این وسیله می‌توانید به افزایش طول عمر وسایلتان کمک کنید.

حتما بخوانید:   روش هواگیری کردن پکیج آریستون چگونه است؟

پکیج دیواری به طور دائم با آب در تماس است و به دلیل اینکه آب در آن گرم می‌شود، بیشتر مواد معدنی و املاحی که در آب وجود دارد، در پکیج به رسوب تبدیل خواهد شد. در صورتی که این رسوبات افزایش پیدا کرده و زیاد شود، به پکیج شما آسیب می‌زند و باید قبل از آسیب رسیدن به پکیج ، حتماً آن را برطرف کنید. توصیه می‌کنیم برای اینکه پکیج شما دچار رسوبات نشود ، زمانی که پکیج مشکلی ندارد، حتماً از محلول‌های نشتی گیر استفاده کنید.

نکات مهمی که قبل از سرویس پکیج باید به آن توجه کنید.

قبل از اینکه اقدام به سرویس پکیج دیواری کنید باید به نکات مهمی توجه کنید و آنها را حتماً رعایت کنید.

 •  قبل از اقدام به سرویس پکیج باید حتماً برق آن را قطع کنید زیرا در هنگام سرویس ، خطر برق گرفتگی شما را تهدید می‌کند.
 • سپس باید گاز پکیج را هم قطع کنید تا در زمان سرویس پکیج، هنگامی که قطعات را باز می‌کنید گاز نشت نکند.
 • قبل از سرویس باید آب داخل پکیج را هم خالی کنید.

بعد از انجام مراحلی که گفتیم حالا می‌توانید برای سرویس پکیج دیواری خود اقدام کنید. توصیه می‌کنیم سرویس پکیج را به افراد ماهر و متخصص بسپارید.

محلول نشتی گیر

روش جلوگیری از رسوبات در پکیج

برای اینکه از ایجاد رسوب در پکیج خود جلوگیری کنید، می توانید از فیلتر استفاده کنید. ساده‌ترین راه برای جلوگیری از رسوبات پکیج ، قرار دادن فیلتر در مسیر آب ورودی به پکیج است. وقتی فیلتر را در مسیر ورودی آب می‌گذارید، دیگر رسوبی ایجاد نمی‌شود و شما از دردسرهای رسوب زدایی هم خلاص می‌شوید.

راه دیگری که می‌توانید از تشکیل رسوبات در پکیج خود جلوگیری کنید، این است که در کنار فیلتر از محلول‌های محافظ هم استفاده کنید. قبل از اینکه پکیج را راه اندازی کنید ، باید محلول را داخل پکیج ریخته تا از ایجاد رسوب جلوگیری شود.

 

31

چگونه می توان با محلول نشتی گیر از ایجاد نشتی در پکیج جلوگیری کرد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش جلوگیری از رسوبات در پکیج

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x