تعمیراتتعمیرات یخچال

چرا گاز یخچال خالی میشود؟

بررسی علت ها و راه حل مشکل خالی شدن گاز یخچال فریزر

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

همانطور که بارها در این مورد صحبت کردیم یخچال یکی از اصلی ترین و مهمترین وسایل در آشپرخانه شما به شمار می رود، اما مواردی همچون کم شدن گاز یخچال از موارد شایعی است که بدون شک نیمی از مردم آن را تجربه خواهند کرد ، در مقاله های قبل آموزش کامل عیب یابی یخچال و آموزش کامل تعمیرات یخچال را برای شما شرح دادیم و در این مقاله از ایبک قصد داریم به صورت کامل دلایل خالی شدن گاز به همراه راه و روش های رفع آن را برای شما باز کنیم تا در این مورد نیز بتوانید تا میزان بالایی از بروز ضرر مالی جلوگیری کنید.

اطلاع از خالی شدن گاز یخچال

قبل از شروه هر چیز ابتدا به سراغ این خواهیم رفت که اصلا چطور متوجه این مورد شویم که گاز یخچال فریزر ما کم شده است ؟ خیلی از دوستان این سوال را می پرسند که ممکن است شواهد آن شبیه به خرابی لاستیک لای درب باشد ، برای همه ما بسیار مهم است که عیب یابی و پیدا کردن مشکل بصورت درست انجام شود چرا که هر نوع عیب یابی اشتباه میتواند تنها چیزی که برای ما رقم بزند اعمال هزینه های اضافه و بی دلیل است که برای هیچ فردی خوشایند نیست که هزینه بی ربط و بی موردی برای قطعه سالم بپردازد.

حال موردی رو که خیلی عزیزان برایشان سوال است را مطرح میکنم ، که آیا با استفاده بلند مدت از یخچال گاز آن خالی میشود؟ یا اگر درب یخچال را زیاد باز بگذرایم گاز  تخلیه می شود؟ باید عرض کنم که خیر به هیچ کدام از این دو مورد ارتباطی نخواهد داشت و تنها چیزی که می تواند باعث خالی شدن گاز شود سوراخ شدن و نشتی لوله های گاز خواهد بود.

گاز زدن به یخچال

کم شدن گاز و یکسره کار کردن یخچال فریزر

زمانی هم در پیش روی شما یخچالی قرار دارد که بصورت یکسره کار میکند ، در این زمان شما باید این موضوع را بدانید که گاز  شما کم شده و یا حتی با نشتی زیاد خالی شده و سرمای یخچال به حد مورد نظر نمیرسد و یخچال بصورت یکسره در حال کار است تا بتواند دمای محیط درون خود را به حد دلخواهش پایین آورد اما از آنجایی که کمبود گاز از این مورد جلوگیری میکند پس این کار برای یخچال مقدور نیست و یکسره کار کردن را در پیش روی دارد. حال زمانی است که لوله برگشت به شدت گرم میشود و صدای عجیبی از کمپرسور به گوش می رسد و این نشانه نیز مستقیم به شما اعلام میکند که گاز تخلیه شده است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیر یخساز یخچال پروفایل Profile | نحوه راه اندازی یا خاموش کردن یخساز پروفایل

نحوه اطلاع از کم شدن گاز یخچال

حال به این سوال رسیدیم که از کجا بفهمیم که گاز یخچال کم و یا تخلیه شده؟ وقتی همه قسمت های یخچال و موتور را چک میکنیم و با توجه به اینکه لاستیک لای درب سالم است و موتور هم از دید فنی در سلامت کامل میباشد ولی سرمای مورد نظر و حد معقول در سیستم یخچال فریزر مشاهده نمیشود میتوان متوجه این مورد شد که گاز یا کم شده و یا تخلیه شده است. مورد دوم زمانی است که کمپرسور یخچال فریزر در حال کار کردن است و هیچ ایرادی در آن مشاهده نمیشود اما کندانسورها گرم نمیشوند در این قسمت نیز مستقیما به این مورد خواهیم رسید که گاز یا کم شده و یا تخلیه شده است. برای مورد سوم نیز ممکن است کمپرسورها روشن باشد و شبکه ها که میتواند داخل در و یا در پشت در باشد سرد هستند در این مورد نیز مشکل در گرفتگی مدار است و یا کم شدن گاز  شما.

همیشه توجه کنید گاز یخچال فریزر خودکار خالی نمیشود و با از بین رفتن لوله ها و یا مشکلات سخت افزاری دیگر خالی میشود.

چرا گاز یخچال کم میشود؟

معمولا نشانه اصلی کم شدن گاز یخچال فریزر گرم شدن است و اینکه به سرمای مورد نظر نمیرسد ، معمولا این مشکلا بخاطر از بین رفتن لوله ها و کاهش کیفیت قطعات سوار شده بر روی یخچال شما میباشد ، حال زمانی ممکن است سرما اندازه باشد اما یخچال بصورت یکسره در حال کار کردن است ، در این مورد نیز همانطور که در قبل تر اشاره کردم نشانه کم بودن گاز یخچال است و این فعالیت یکسره بعلت این است که یخچال قصد دارد حد سرما را به میزان مورد نظر خود برساند و چون گاز به اندازه کافی نیست مجبور به کار کردن زیاد است تا بتواند با همان میزان گاز نیاز سرمای یخچال را برآورده کند و اگر در این موارد اقدامی انجام نشود بدون شک عمر موتور دستگاه شما به شدت کاهش خواهد یافت و در این موارد باید هرچه سریعتر اقدام به بررسی و رفع مورد معیوب نمایید.

حال زمانی هم مشاهده میکنیم یخچال نه تنها سرد نیست بلکه از حرارت بالایی داره استفاده میکنه و این اصلا خوشایند نیست چرا که بر خلاف مورد قبل نشانه خالی شدن کامل گاز یخچال فریزر شماست ، البته این مورد رو بارها ذکر کردم و باز هم باید عرض کنم که این مورد میتواند به موارد لاستیک لای درب یخچال فریزر نیز مربوط باشد و یا حتی در مواردی خرابی کمپرسور هم میتواند چنین کاری را بر روی محصول پیاده کند ولی معمول ترین و بیشترین نشانه گرمایی که تا امروز دیدیم به گاز یخچال باز میگردد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  پیدا کردن سوراخ رادیات و محل نشت گاز اسپیلت

خالی شدن گاز یخچال فریزر

تعمیر بخش خراب شده و نشتی گاز یخچال فریزر

همانطور که در قبل تر عرض کردم زمانی که مطمئن شدید گاز یخچال کم شده و یا تمام شده باید سریعا به رفع آن اقدام کنید تا از بروز مشکلات احتمالی بعدی جلوگیری شود چرا که یکسره کار کردن یخچال میتواند باعث کاهش عمر موتور دستگاه شما شود و هزینه زیادی را برایتان ایجاد کند.

حال برای رفع این مشکل باید اقدام به پیدا کردن محل معیوب کنیم ، زمانی که سوراخی در محل خروج و نشتی گاز ایجاد شود مقداری روغن باید در محل معیوب مشاهده کنید چرا که درون گاز یخچال مقداری روغن وجود دارد و این مورد میتواند کمک شایانی به شما در عیب یابی کند.

اما مورد دیگری هم که در محل نشتی گاز اتفاق می افتد یخ زدگی است اما باید این مورد را در نظر داشته باشید که اگر گاز یخچال کم باشد میتوانید اقدام به یافتن از این نوع عیب یابی کنید اما اگر تخلیه کامل شده باشد شما نمیتوانید به این حالت عیب یابی را انجام دهید چون زمانی این یخ زدگی را مشاهده میکنید که در حال نشت کردن گاز باشد.

اما راه حل دیگری نیز وجود دارد که میتوانید از روش قدیمی کف درست کردن استفاده کنید و آن هم همان روشن پیدا کردن سوراخ بر روی لاستیک و شلنگ است که میتوانید مقداری کف روی محل های مختلف بمالید و با پف کردن آن ها محل مورد نظر را پیدا کنید.

این راه یکی از قدیمی ترین و بدون شک جوابگو ترین راه حل های ممکن است ، همیشه زمانی که از یک قسمت هوا یا گاز خارج میشود وجود کف باعث ایجاد حباب های متعدد شده و این حباب ها میتوانند گویای این باشند که از این قسمت گاز یا هوا خارج میشود ، اگر شما هم خاطر داشته باشید در زمان های دهه ۷۰ که از کپسول های گاز برای اجاق استفاده میشد این کار یکی از رسوم اصلی بعد از بستن کپسول بود که چک کنیم و ببینیم گاز خارج نشود.

سخن آخر

در این مقاله از ایبک سعی کردیم تا به شما موارد مربوط به گازدهی یخچال و یا کم شدن گاز یخچال را شرح دهیم اما همیشه دقت کنید که تمام موارد توسط افرادی که دانش کامل ندارند نمیتواند انجام شود و ممکن است شما نیاز به یک فرد متخصص داشته باشید ، از شما دعوت میکنم تا بعد از خواندن این مقاله ما را از نظرات خود بهره مند کنید و هر گونه سوال و پرسشی در این مورد دارید را در بخش دیدگاه در پایین صفحه مطرح کنید و مطمئن باشید که توسط بهترین افزاد کار کشته و حرفه ای پاسخ داده خواهد شد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

چرا گاز یخچال خالی میشود؟

امتیاز نویسنده

مجموع امتیاز

آموزش کامل عیب یابی نشت گاز یخچال و حل مشکل بصورت قدم به قدم

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا