خدمات شستشو

راهنمای کامل ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات

شست و شوی کامل و ضدعفونی نمودن میوه ها و سبزیجات قسمت مهمی از ایمنی مواد غذایی می باشد زیرا آنها را از آلودگی ها پاک کرده و مواد شیمیایی را کاملا از بین می برد. بررسی کامل شست و شوی میوه ها و سبزیجات پیش از مصرف می تواند شما را از ریسک ابتلا به بیماری هایی که ناشی از محصولات آلوده می باشند مصون بدارد. مواد شیمیایی که در آفت‌ کش‌ ها موجود هستند می‌تواند باعث موارد آلرژی و حساسیت زا شوند. آگاهی از روش شست و شوی درست و ضدعفونی کردن سبزیجات بسیار مهم است.

علت اهمیت شست و شو و ضدعفونی نمودن میوه ها و سبزیجات

در ادامه مطلب به بررسی ضرورت ضدعفونی کردن میوه ها و سبزیجات می پردازیم.

 • میوه و سبزیجات پیش از آنکه به شهر و یا کشور شما وارد شوند سفر طولانی را پشت سر گذاشته اند. آنها در طول مسیر خود با مواد ناسالم مثل موم، آفت کش، خاک و مواد شیمیایی مواجه می شوند و می توانند پاتوژن هایی را که موجب بیماری می شود دریافت کنند. این میکروب ها می توانند شامل سالمونلا لیستریا و … باشند.
 • حتی اگر پوست میوه را مصرف می کنید بازهم شست و شوی آن ضروری می باشد. وقتی که میوه ها و سبزیجات را کاملاً برش می دهید میکروب هایی که روی پوست آن وجود دارد می تواند به میوه وارد شده و باعث آلودگی آن شود.

روش های مختلف شست و شو و ضدعفونی نمودن سبزیجات

روش های رایجی جهت شستن میوه ها و سبزیجات وجود دارد. محصولاتی که نرم هستند و یا سبزی‌ های برگ‌ دار باید قبل از شست و شوی کامل خیسانده شود اما سبزیجاتی که پوست سفت تری دارند را می توان با محلول اسپری کاملاً تمیز کرد. در ادامه مطلب دو روش ضدعفونی نمودن و شست و شوی میوه ها و سبزیجات را به صورت کامل توضیح می دهیم.

شست و شوی میوه ها و سبزیجات به طریق خیساندن آنها

یکی از روش های ضدعفونی کردن میوه ها خیساندن آنها قبل از شست و شوی کامل محصول می باشد. میوه هایی که دارای بافت فشرده هستند مانند توت ها و سبزیجاتی که دارای شکاف هستند مثل کلم بروکلی باید به این روش شسته شوند. راهنمای کامل ضدعفونی کردن میوه و سبزیجاتخیساندن آنها نه تنها می تواند این محصولات را از شر میکروب ها و یا مواد شیمیایی خلاص کند بلکه در احیای محصول جهت برخورداری از طعم بهتر و همچنین عمر طولانی تر مفید می باشد. چنانچه میوه و سبزیجات ارگانیک و محلی خریداری می کنید که مواد نگهدارنده و شیمیایی مضر ندارند، تنها استفاده از آب گرم جهت شستن آنها کافی است. برای به کار بردن روش خیساندن می توانید مراحل زیر را قدم به قدم دنبال کنید.

 • ابتدا سینک ظرفشویی را ضدعفونی کرده و دست های خود را کاملا با آب و صابون تمیز کنید.
 • سینک را با یک محلول ضدعفونی کننده که مخصوص میوه و سبزیجات می باشد پر کنید. همچنین می توانید از سرکه استفاده کنید.
 • محلول شوینده باید میزان ۱ به ۳۰ نسبت به آب داشته باشد. سبزیجات را داخل محلول خیس کنید پس از گذشت چند دقیقه آنها را داخل آبکشی بریزید و با آب سرد کاملا آبکشی نمایید و اجازه دهید تا در هوای آزاد خشک شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش پاک کردن لکه جوهر نمک از سطوح مختلف چگونه است؟

شست و شوی میوه ها و سبزیجات با روش اسپری

محصولاتی که دارای پوست سفت هستند مثل سیب زمینی، خیار، بادمجان و … را می‌توانید از طریق روش اسپری و یا اسکراب ضد عفونی کنید و آلودگی ها و آفت کش ها را کامل از بین ببرید. این روش برای میوه هایی که بزرگتر هستند و و شکافی ندارند بسیار ایده آل می باشد. جهت ضدعفونی کردن و شست و شوی میوه ها و سبزیجات با روش اسپری می توانید مراحل زیر را انجام دهد.

 • دست های خود و همه قسمت هایی که با محصولات در تماس باشند را کاملا با آب و صابون شستشو دهید.
 • یک بطری اسپری را از محلول ضدعفونی کننده پر کنید. سطح میوه ها و سبزیجات را با آن اسپری کنید و اجازه دهید که ۳۰ ثانیه بر روی محصول باقی بماند. در این مرحله از یک برس استفاده کنید و میوه ها را کاملاً با آن تمیز کنید و در آخر آبکشی نمایید.

نکات مهم در ضدعفونی کردن و شست و شوی میوه ها و سبزیجات

شست و شوی میوه و سبزیجات پیش از خوردن آنها بسیار ساده تر و کم هزینه تر از آن چیزی است که شما تصور می کنید. در این قسمت روش ایمن و صحیح شست و شوی میوه ها و سبزیجات را بیان می کنیم.

 • همیشه پیش از شروع کار باید دستهای خود را کاملا بشویید زیرا در غیر این صورت میکروب ها می توانند به صورت تصادفی از دست شما به محصول منتقل شوند.
 • جهت شستن میوه ها و سبزیجات باید از آب سرد استفاده نمایید.
 • کاهو و سبزی‌ های برگ‌ دار را ضدعفونی می کنید.

راهنمای کامل ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات

 • پیش از انجام این کار باید از لایه بیرونی سبزی را از آن جدا نمایید.
 • قبل از ضدعفونی نمودن محصولات باید هر گونه لکه و سبزیجات خراب را از اطراف آن جدا کنید تا باکتری هایی که در آن خانه کرده اند نیز از بین بروند.
 • برای شستن مواردی مثل سیب زمینی، هویج، سیب و میوه هایی که سفت هستند می توانید از برس سبزیجات استفاده کنید و با آب سرد آنها را بشویید.
 • محصولاتی که نرم تر هستند مثل گوجه فرنگی، توت فرنگی و قارچ را می توانید با دست خود شسته و آبکشی کنید.
 • خیلی از میوه ها و سبزیجات دارای بافت متخلخل می باشند و یک ماده خارجی به راحتی می تواند به داخل آن نفوذ کند بنابراین باید از یک محلول ضدعفونی کننده جهت شستن این نوع محصولات استفاده نمایید.

مواد مناسب جهت شستن و ضدعفونی کردن میوه ها و سبزیجات

بر اساس گفته سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده کردن از آب معمولی جهت شستن میوه ها و سبزیجات مناسب نیست به همین خاطر بهتر است از موادی مثل سرکه و جوش شیرین، نمک و … جهت ضدعفونی کردن این محصولات استفاده کرد. بهترین عامل ضد عفونی کننده که می توان برای میوه ها و سبزیجات از آن استفاده کرد کلر و یا هیپوکلریت سدیم می باشد که هم می‌توان به شکل اسپری و هم به شکل غوطه ور کردن محصولات در آن استفاده کرد. ولی از آنجایی که ممکن است این مواد روی میوه ها و سبزیجات باقی بمانند به همین خاطر از ضدعفونی کننده هایی به جای آنها استفاده می شود که برخی از آنها عبارتند از:

 • دی اکسید کلر
 • بلیچ
 • اوزون
 • اتانول
 • اسید های آلی
 • پراکسید هیدروژن
 • آب الکترولیز شده

مزایای استفاده از محلول ضدعفونی کننده جهت شستن میوه ها و سبزیجات

استفاده از مواد ضدعفونی کننده جهت شستن میوه ها و سبزیجات دارای مزایایی می باشد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

 • محلول ضد عفونی کننده می تواند بسیار قوی و موثر عمل کرده و قدرت اکسید کنندگی بسیار بالایی دارد و باکتری هایی مثل سالمونلا، لیستریا، وبا و … را از بین می برد.
 • مواد فعال موجود در ماده ضدعفونی کننده بعد از استفاده تجزیه می شود و معمولاً محصولاتی غیر سمی می باشند و به راحتی و به آسانی در آب حل خواهند شد و هیچ گونه مواد شیمیایی بر روی میوه ها و سبزیجات باقی نمی گذارند.
 • وقتی که از محلول ضدعفونی کننده جهت شستن میوه ها و سبزیجات استفاده می کنید می توانید آنها را با آب سرد آبکشی کرده و بسته بندی کنید.
 • باید دقت کنید محلولی که خریداری می کنید با محیط زیست سازگار باشد و برای انسان و محیط خطرناک نباشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش های اصولی و آسان جهت پاک کردن لکه از لباس سفید

میوه هایی که باید دقت بیشتری در شست و شوی آنها شود

کار گروه محیط زیست همه ساله فهرستی از میوه ها و سبزیجاتی که بیشتر از بقیه محصولات در معرض سموم هستند را منتشر می‌کند. محصولاتی که بیشتر آلودگی دارند شامل توت فرنگی، کلم، اسفناج، سیب، شلیل، هلو، انگور، گلابی، گیلاس، کرفس، گوجه فرنگی، فلفل تند و سیب زمینی می باشد. اگر محصولاتی که در بالا اشاره کردیم را به صورت ارگانیک تهیه می کنید جهت از بین بردن مواد ناخواسته روی آن توجه بیشتری داشته باشید. محصولاتی مانند ذرت شیرین، آووکادو، پیاز، آناناس، نخود شیرین، انبه هندی، مارچوبه، بادمجان، طالبی، گل کلم و قارچ از محصولاتی هستند که شست و شوی آنها فقط با آب سرد توصیه می شود و نیازی به محلول ضدعفونی کننده ندارند زیرا دارای آلودگی خاصی نمی باشند.

بهترین روش جهت انگل زدایی کردن و شست و شوی میوه ها و سبزیجات

برای آنکه بتوانید میوه ها و سبزیجات را انگل زدایی کنید می توانید موارد زیر را انجام دهید.

 • غوطه ور کردن محصولات در آب گرم

برای انجام این کار می توانید حدود ۳ تا ۵ دقیقه میوه ها و سبزیجات را با آب جاری شستشو دهید. یک ظرف را از آب گرم پر کنید و محصولات را داخل آن قرار دهید و اجازه دهید ۱۵ دقیقه باقی بماند و پس از آن میوه ها شست و شو دهید.راهنمای کامل ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات

 • استفاده از محلول بیکینگ پودر و سرکه

یکی از شیوه های انگل زدایی از میوه ها و سبزیجات استفاده از ترکیب بیکینگ پودر و سرکه می باشد. برای درست کردن این ترکیب می توانید داخل سینک را از آب پر کرده و کمی سرکه و بیکینگ پودر را اضافه کنید و میوه ها را داخل آن حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قرار دهید و پس از آن با آب سرد آبکشی کنید.

 • استفاده از ترکیب نمک، زردچوبه و سرکه

یکی از روش‌ های انگل زدایی کردن، استفاده از ترکیب سرکه، نمک و زردچوبه می باشد. ترکیب گفته شده را داخل آب بریزید و میوه ها و سبزیجات را داخل آنها قرار دهید و پس از مدت ۳۰ دقیقه میوه ها را آبکشی نمایید.

سخن پایانی

یکی از دغدغه‌های افراد پس از خرید میوه و سبزیجات ضدعفونی کردن آنها می باشد. نگرانی بیشتر مردم سرایت آلودگی و میکروب به محیط و دیگر مواد غذایی می باشد. در این مقاله از ایبک امداد به بررسی روش های ضدعفونی کردن و انگل زدایی از میوه ها و سبزیجات پرداختیم. چنانچه شما نیز در این زمینه تجربه ای دارید آن را در بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا دیگر کاربران نیز از تجربیات شما استفاده نمایند.

ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای کامل ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا