خدمات شستشو

روش های از بین بردن سرسخت ترین لکه های لباس

 با نزدیکی سال جدید مبحث خانه تکانی، نظافت خانه‌ها و تمیز کردن مطرح می‌شود. از این رو بهتر است با چند شیوه‌ی از بین برنده لکه‌ها آشنا شوید. از بین بردن هرگونه لکه از روی انواع لباس با شیوه‌های متفاوتی میسر خواهد شد که شما از آنها بی خبر هستید. به عنوان مثال برای پاک کردن لکه‌ی خودکار از روی لباس از ترفند متفاوتی با از بین بردن لکه‌ی روغن استفاده می‌شود. آشنایی با روش های از بین بردن سرسخت ترین لکه های لباس به شما در تمیزی لباس ها کمک بیشتری می کند.
بیشتر افرادی که در خدمات نظافتی منازل مشغول به کار هستند، با این ترفندها به خوبی آشنا هستند. پس بهتر است که شما هم با این ترفندهای کاربردی خانه داری آشنا شوید تا در صورت لزوم بتوانید به‌راحتی این مشکلات را برطرف نمایید.

 بدون هیچ ردی لکه چسب را از لباس تمیز کنید

 گاهی اوقات هنگام کار با چسب، ممکن است اندکی از آن روی لباس شما بریزد. در این زمان نیاز است که سریعاً روی جایی که چسب ریخته شده آب یخ بریزید. بعد از حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه چسب به صورت کامل خشک می‌شود. اکنون می‌توانید به آسانی چسب را از روی پارچه تمیز کنید. هنگامی که عجله دارید می‌توانید در یک کاسه مقداری آب ریخته و به آن یخ اضافه کنید. پس از آن بخشی از لباسی که چسبی شده را درون کاسه قرار دهید سپس بعد از چند لحظه آن را بیرون آورید. با این کار به خشک شدن چسب سرعت می‌بخشید و سریع‌تر می‌توانید چسب را از لباس جدا کنید.
از دیگر روش‌های پاک کردن چسب از روی لباس می‌توان به استون اشاره کرد. برای این کار قسمتی از پنبه را به استون آغشته کنید، سپس روی بخشی از لباس که چسب ریخته شده بگذارید. در صورتی که لباس دچار تغییر رنگ و آسیب‌های دیگر نشد مجدد این کار را انجام دهید. اما به محض دیدن خرابی یا تغییر رنگ لباس هر چه سریع‌تر لباس را با آب تمیز نمایید.

 بدون نگرانی لکه‌ی روغن را از لباس پاک کنید

 ابتدا به یک دستمال کاغذی برای گرفتن چربی اضافی روی لباس نیاز دارید. بعد از آن به لکه‌ی روغن روی لباس به طور کامل مقدار زیادی پودر بچه بریزید. سپس، با استفاده از  قاشق یا دستمال پودر بچه را کامل از روی پارچه پاک کنید.
پس از آن با مقداری مایع ظرف‌شویی و آب کف بسازید، حتی با شامپو یا صابون هم می‌توانید این محلول را درست کنید. حالا این آب و کف را به وسیله‌ی یک فرچه کوچک یا مسواک قدیمی به صورت حرکات دایره ای روی لکه روغن لباس بکشید و سپس بشویید. خواهید دید که اثری از لکه روغن روی لباس وجود ندارد.

روش های از بین بردن سرسخت ترین لکه های لباس

 زدودن لکه لاک از لباس

 هنگام لاک زدن ممکن است بخشی از لباس خانم‌ها به طور اتفاقی آغشته به لاک شود. در این صورت به هیچ وجه به سراغ دستمال کاغذی برای تمیز کردن لاک نروید. زیرا با این کار رنگ لاک بیشتر جذب پارچه می‌شود.
ابتدا بد نیست جنس نخ لباستان را بدانید. برای این کار برچسب لباس را نگاه کنید. جنس لباس ممکن است تری استات، مد اکریلیک و… باشد. در شرایطی که جنس نخ‌های به کار رفته در لباس شما، تری استات یا مد اکریلیک بود برای تمیز کردن لکه‌ی ناشی از لاک روی لباس باید به خشک‌شویی مراجعه کنید. اکثر خانم‌ها از استون، برای تمیز کردن لکه‌ی لاک روی لباس استفاده می‌کنند. اما این امر باعث آسیب دیدگی به تاروپود لباس‌هایی از جنس تری استات و مد اکریلیک خواهد شد. از آنجا که جنس بیشتر لباس‌های مجلسی از این نوع هستند به هنگام ریخته شدن لاک روی لباس بجای استفاده از ترفندهای خانگی سریعاً لباس را به خشک‌شویی ببرید.
در شرایطی که جنس نخ لباستان با جنس نخ‌های گفته شده متفاوت باشد، با یک اسپری مو می‌توانید لکه‌ی لاک را از روی لباس رفع نمایید. به این صورت که محل مورد نظر را به اسپری مو آغشته کرده سپس با یک پَد آرایشی به آن لکه ضربه بزنید. این امر کمک قابل ملاحظه‌ای به تمیز شدن لکه‌ی لاک خواهد کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش شستشوی پتو در لباسشویی | نکات مهم در شستشوی پتو

 خداحافظی با لکه جوهر خودکار از روی پارچه

 بهتر است برای پاک کردن لکه‌ی جوهر خودکار از لباس، هر چه سریع‌تر اقدام نمایید. زیرا با گذشت زمان بیشتر برای پاک کردن جوهر ریخته بر روی پارچه دچار مشکل خواهید شد.
قرار دادن قسمت جوهری لباس داخل ظرف شیر جوشیده یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای از بین بردن جوهر از روی لباس است. بعد از گذشت ۳۰ دقیقه لباس را از ظرف شیر خارج کنید و سپس با آب و کمی صابون لباس را شستشو دهید.
مورد بعدی برای پاک کردن لکه‌ی جوهر از لباس استفاده از محلول آب لیمو و نمک سدیم هست. بعد از گذشت ۶۰ دقیقه از قرار دادن لباس در محلول مورد نظر آن را با آب شستشو دهید. به علاوه بهتر است لکه‌های جوهر روی لباس‌های سفید یا پارچه‌های سفید را با محلول اسید اگزالیک تمیز کرده و سپس با محلولی به نام بوراکس آبکشی نمایید.

روش های از بین بردن سرسخت ترین لکه های لباس

 جدا کردن شمع ریخته شده روی لباس

 جدا کردن شمع از روی لباس به راحتی انجام می‌شود. اول فرصت دهید تا پارافین شمع سفت و خشک شود، بعد از خشک شدن با استفاده از وسایلی مانند چاقو یا قاشق فلزی پارافین را از روی لباس بردارید. پس از آن یک پارچهٔ نازک که گرم شده را روی قسمتی که شمع ریخته شده بود قرار دهید با این کار لکه باقی مانده‌ی شمع را از بین می‌برید.
در گزینه‌ی بعدی شما می‌توانید روی قسمتی که شمع ریخته با قرار دادن یک دستمال یا کاغذ و کشیدن اتو که حرارت کمی داشته باشد، پارافین باقی مانده روی لباس را به‌ راحتی با ذوب شدن جدا کنید. اکنون لباس را با ماشین لباسشویی بشویید. بهتر است برای خشک کردن لباس آن را در معرض نور خورشید پهن نمایید تا خشک شود. همچنین به از بین رفتن لکه‌ی شمع از روی لباس اطمینان داشته باشید.
با نزدیک شدن به سال نو همه شما مشغول نظافت خانه و نظافت آشپزخانه، تمیز کردن اتاق‌ها، مرتب کردن کمدها، شستشوی لباس‌ها، لکه گیری، گردگیری، تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام هستید.
با توجه به روش‌هایی که در مطلب بالا برایتان ذکر شده تمیز کردن هر گونه لکه از روی انواع لباس را به آسانی می‌توانید انجام دهید. دقت کنید که برای انجام این ترفندها، شتاب زده و هول عمل نکنید. تا از آسیب زدگی و لَک شدن لباس جلوگیری نمایید.
اگر زمان کافی برای پاک کردن لکه‌ها ندارید یا به تنهایی نمی‌توانید این کار را انجام دهید توصیه می‌کنیم که به خدمات نظافت خانه‌ها مراجعه کنید. نظافتچی‌های خانم یا آقا دارای مهارت‌های بالایی هستند که در کوتاه‌ترین زمان مشکلات شما را برطرف خواهند کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  شست‌وشوی بالش در ۱۰ دقیقه

 تمیز کردن لکه قهوه از روی لباس

 شما می‌توانید از دو ماده‌ی متفاوت برای تمیز نمودن لکه قهوه از سطح لباس استفاده کنید. سرکه جزء مواد طبیعی است که می‌توانید از آن کمک بگیرید و اگر با مواد شیمیایی مشکل ندارید می‌توانید از یک لکه بر شیمیایی استفاده کنید.
برای پاک کردن لکه‌ی قهوه با سرکه درون ظرفی یک لیتر آب ولرم ویک قاشق سرکه و نصف قاشق مایع ظرف‌شویی ریخته و مخلوط نمایید. سپس لباس را ۱۵ دقیقه در این محلول قرار دهید و بعد از آن با آب آبکشی کنید. لباس را در محیط آزاد آویزان کنید تا با جریان هوا خشک شود. اگر اثر لکه‌ی قهوه بعد از خشک شدن هنوز باقی مانده بود بایستی از مایع سفید کننده برای تمیز کردن آن استفاده کنید. برای این کار اول برچسب لباس را با دقت چک کنید و از این که سفید کننده به آن آسیبی وارد نمی‌کند اطمینان حاصل کنید. پس از مطمئن شدن نصف پیمانه از مایع سفید کننده را در ۵ لیتر آب حل کنید و لباس را پنج دقیقه داخل این محلول قرار دهید. بعد از آن لباس را به دستگاه لباسشویی انتقال داده و به صورت معمولی بشویید.

 لکه بر های طبیعی و شیمیایی لباس

 هنگامی که روی لباسی لکه ای به وجود می‌آید اولین مسئله‌ای که مطرح می‌شود این است که؛ چطور این لکه را تمیز کنیم؟
در گذشته مواد کمی برای تمیز کردن لکه‌های لباس وجود داشت و ابتدایی‌ترین آن‌ها استفاده از آب و صابون و برای قوی‌ترین لکه‌ها از سرکه و مقداری جوش شیرین استفاده می‌شد. در صورتی هم که لکه تمیز نمی‌شد راهکار دیگری وجود نداشت. مدتی بعد آب اکسیژنه وارد خانه‌ها شد و از آن برای پاک کردن لکه‌ها استفاده می‌شد.
وایتکس اولین ماده‌ی شیمیایی بود که برای نابودی لکه ها به بازار آمد. کاری که وایتکس انجام می‌داد؛ مانند معجزه بود.
هر گونه لکه را از روی سطوح و بافت مختلف از بین می‌برد. اما گاهی خودش موجب به وجود آمدن لکه‌هایی روی بعضی از لباس‌ها می‌شد که این آزار دهنده بود.
با گذشت زمان پاک کننده‌های شیمیایی دیگری وارد بازار شدند که بدون آسیب به محل موردنظر لکه‌ها را از بین می‌برد. این لکه برها کار ما را آسان کردند و ما به‌راحتی می‌توانیم در کمترین زمان ممکن لکه‌ها را به کمک این لکه برها از بین ببریم.

 نکته: قبل از پاک کردن لکه‌ها، همیشه بخشی دیگر از پارچه را تست کنید تا اطمینان پیدا کنید روشی که قصد امتحان آن را دارید باعث آسیب زدن به پارچه یا لباس شما نمی‌شود.

روش های از بین بردن سرسخت ترین لکه های لباس

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

روش های از بین بردن سرسخت ترین لکه های لباس

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا