تعمیرات جاروبرقی

راهنمای جامع آشنایی با مشکلات رایج جاروبرقی

راهنمای جامع آشنایی با مشکلات رایج جاروبرقی | عیب یابی جاروبرقی

جاروبرقی از جمله لوازمی می باشد، که در نظافت منزل کاربرد زیادی دارد. استفاده زیاد از این دستگاه موجب می‌شود، که در حین استفاده با اختلالاتی مواجه گردد. جاروبرقی گرد و غبارها را پاک کرده و در طول هفته چندین بار مورد استفاده قرار می‌گیرد و این موضوع سبب می گردد، که در برخی مواقع در عملکرد آن اختلالاتی به وجود آید. در صورتی که چند نکته را بدانید، می توانید بیشتر این اختلالات را برطرف کنید.

روشن نشدن جاروبرقی‌

روشن نشدن جاروبرقی به دلایل گوناگونی می تواند اتفاق بیفتد. رایج ترین و ساده ترین ایرادی که موجب بروز این مشکل در جاروبرقی می گردد خراب بودن پریز برق می باشد. بنابراین در اولین اقدام باید پریز برق را مورد بررسی قرار داده و آن را به پریز دیگری متصل کنید. در مرحله بعد سیم و دوشاخه جاروبرقی را بررسی کرده و در صورتی که در قطعه‌های اصلی مشکلی وجود نداشت و سیم و دوشاخه دچار پارگی یا پوسیدگی شده باشند جاروبرقی نمی تواند روشن شود.

جاروبرقی

کار نکردن موتور جاروبرقی

از جمله مشکلاتی که ممکن است در حین استفاده از جاروبرقی با آن مواجه شوید، کار نکردن موتور جاروبرقی است. عوامل مختلفی موجب می‌شود، که موتور این دستگاه از کار بیفتد. در صورتی که از جاروبرقی بیش از اندازه و به صورت یکسره استفاده کنید، جاروبرقی بیش از اندازه داغ شده و دمای آن بالا خواهد رفت. همچنین مستهلک شدن قطعه ها و ضربه خوردن آنها و استفاده نادرست از جارو برقی از جمله دلایل بروز این مشکل می باشند.

نشانه های سوختن موتور جاروبرقی

  •  دستگاه جاروبرقی در حین کار سر و صدای زیادی دارد.
  • جاروبرقی در حین کار ممکن است به صورت ناگهانی خاموش شود.
  • از جاروبرقی بوی سوختگی احساس خواهید کرد.
  • قدرت مکش جاروبرقی بسیار کم شده و مکش ندارد.

در صورتی که مهارت کافی برای تعمیر جاروبرقی ندارید، برای رفع این مشکل اقدامی انجام ندهید و اجازه دهید، که افراد متخصص و ماهر این کار را انجام دهند.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر جارو برقی فوما Fuma/نمایندگی تعمیرات جارو برقی فوما

دلیل مکش ضعیف جاروبرقی

در برخی مواقع امکان دارد، که جاروبرقی شما روشن شود، اما قدرت و مکش کافی برای تمیز کردن کثیفی ها و گرد و خاک نداشته باشد. یکی از دلایل مهم بروز این مشکل پر بودن کیسه جاروبرقی می‌باشد. در اولین اقدام باید کیسه جاروبرقی را چک کنید و آن را به صورت کامل تخلیه نمایید. در حین تخلیه کردن کیسه جاروبرقی آن را از نظر ظاهری بررسی کنید، که سوراخ یا پارگی نداشته باشد.

از دیگر دلایل ساده اما مهم برای ضعیف شدن مکش جاروبرقی تنظیم نادرست این دستگاه می باشد. روی بدنه یا دسته جاروبرقی کلید هایی برای تنظیم کردن این دستگاه وجود دارد که می توانید با استفاده از آنها مکش جاروبرقی خود را تنظیم نمایید. تنظیمات می توانند به صورت خودکار یا دستی انجام شوند.

یکی دیگر از مواردی که موجب کم شدن مکش جاروبرقی می شود، گرفتگی و انسداد لوله خرطومی این دستگاه می باشد. امکان دارد وقتی که جارو می کشید، وسیله‌ای در لوله جاروبرقی گیر کند و موجب انسداد آن شود. در این حالت جاروبرقی مکش سابق را نخواهد داشت و صدای آن نیز بسیار بیشتر خواهد بود.

بنابراین در این شرایط باید لوله خرطومی را از جاروبرقی جدا نمایید و انسداد و گرفتگی آن را با وسیله مناسب برطرف کنید. دقت داشته باشید، که برای رفع انسداد لوله خرطومی به آن آسیبی وارد نکنید. همچنین در صورتی که لوله خرطومی پارگی و سوراخ داشته باشد، موجب کم شدن قدرت مکش جاروبرقی خواهد شد.

جاروبرقی‌ در حین کار خاموش می‌شود

جاروبرقی ها اکثراً سیستم حفاظت در برابر گرمای زیاد را دارند. وقتی که موتور بیش از اندازه کار می کند دستگاه شما داغ خواهد کرد. در این حالت سیستم حفاظت و سنسور ایمنی فعال می‌گردد و جاروبرقی خاموش خواهد شد. خاموش شدن جاروبرقی به این دلیل است، که به موتور فشار زیادی وارد نشود و از سوختن آن جلوگیری شود. همچنین خاموش شدن جاروبرقی می تواند به علت گیر کردن زباله و آشغال در لوله جاروبرقی و همچنین خراب بودن ترموستات دستگاه اتفاق بیفتد.

شکستگی و خرابی چرخ‌های جاروبرقی

در صورتی که چرخ های جاروبرقی دچار خرابی و شکستگی شوند، استفاده از آنها بسیار سخت تر خواهد بود. جاروبرقی‌ بر روی فرش کشیده نخواهد شد و باید هر بار آن را بلند کرد. در صورتی که چرخ های جارو برقی شما از نظر ظاهری سالم است، اما در آن ترک های ریزی دیده می شود بهتر است، که آن را عوض کنید.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر و استفاده جاروشارژی کنوود KENWOOD

از جاروبرقی بوی سوختگی می‌آید

از جمله مشکلاتی که ممکن است برای جاروبرقی به وجود آید این است، که از آن بوی سوختگی بلند می‌شود. در این حالت باید جاروبرقی خود را فوری خاموش کرده و از برق جدا کنید و عیب یابی و تعمیر آن را شروع کنید. بوی سوختگی در اغلب مواقع به علت کارکرد زیاد جاروبرقی و فشاری که به موتور وارد می شود به وجود می آید.

همچنین در صورتی که کیسه جاروبرقی بیش از اندازه پر شده باشد شما بوی سوختگی را از جاروبرقی احساس خواهید کرد. یکی دیگر از دلایل این بو نیم سوز شدن سیم پیچ ها و مشکل داشتن ترموستات می باشد.

بوی بد جاروبرقی

در صورتی که از جاروبرقی شما بوی بدی استشمام می شود باید بدانید، که قطعه های مختلف آن مثل فیلتر، برس و مجرا کثیف و آلوده هستند. این کثیفی ها موجب ایجاد بوی نامطبوع در جاروبرقی شما خواهد شد. در صورتی که جاروبرقی که استفاده می‌کنید از مدل سطلی است، باید وقتی سطل آن را خالی می کنید حتماً با آب با دقت بشویید. سری ها و برس جاروبرقی را نیز باید تمیز کنید. در صورتی که فیلتر جاروبرقی بوی نامطبوعی دارد پیشنهاد می‌شود، که آنها را عوض کنید. چون حتی فیلتر هایی که قابلیت شستشو دارند، باید پس از مدتی عوض شوند.

جاروبرقی‌ سر و صدای زیادی دارد

در برخی مواقع امکان دارد، که جاروبرقی سر و صدای بسیار زیادی داشته باشد. وقتی شما متوجه صدای زیاد جاروبرقی شدید، باید بدانید، که قطعه یا قطعه های اصلی جاروبرقی با مشکل و خرابی مواجه شده اند. ممکن است، که پروانه ها ایراد پیدا کرده باشند یا بلبرینگ جاروبرقی شما معیوب شده باشد. در این حالت باید این قطعه ها را عوض کنید.

نچرخیدن برس جاروبرقی

در صورتی که در کمربندی های جاروبرقی شما خرابی وجود داشته باشد موجب خواهد شد، که برس جاروبرقی نچرخد. بنابراین ابتدا کمربند مسدود شده و کمربند درایو را بررسی نمایید. همچنین در صورتی که رول قلم مو دچار انسداد شده باشد، برس جاروبرقی قادر به چرخیدن نخواهد بود. بنابراین پیش از آنکه آنها را عوض کنید، باید تمیز نمایید.

موتور جاروبرقی بیش از اندازه داغ می شود

برای اینکه عمر مفید جاروبرقی و دیگر وسایل الکترونیکی بیشتر شود، باید به نگهداری و استفاده درست از آنها دقت بیشتری داشته باشید. وقتی از جارو برقی استفاده می کنید بهتر است، که هر چند دقیقه به جاروبرقی خود استراحت داده و آن را خاموش کنید. این کار موجب می‌شود، که به موتور دستگاه شما فشار زیادی وارد نشود و بیش از اندازه داغ نشده و خنک گردد.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر جارو شارژی دسینی Dessini/نمایندگی جارو شارژی دسینی

البته همانطور که گفته شد، در جارو برقی هایی که ترموستات دارند وقتی دمای دستگاه افزایش می یابد، جاروبرقی خود به خود خاموش می گردد. در غیر این صورت موتور جاروبرقی بیش از اندازه داغ خواهد شد. دلایل دیگری مانند مسدود بودن لوله ها، پر بودن کیسه، خراب بودن برد و ترموستات نیز از عواملی هستند، که موجب داغ شدن بیش از اندازه موتور جاروبرقی می شوند.

جاروبرقی خاک می‌دهد

در برخی مواقع مشاهده می کنید، که وقتی که جارو برقی گرد و غبار را می کشد، آنها را به خارج می فرستد. علت اصلی این مشکل پر بودن کیسه جاروبرقی است. در صورتی که کیسه جاروبرقی شما از گرد و خاک پر شده باشد، برای زباله ها و گرد و غبار جدید ظرفیتی نخواهد داشت و آنها را به بیرون از دستگاه می فرستد.

عامل دوم برای این مشکل، گرفته بودن دهانه و لوله خرطومی جاروبرقی است. در این حالت باید فیلترهای جاروبرقی را نیز مورد بررسی قرار دهید. هوای بیرون آمده از جاروبرقی از فیلتر ها عبور کرده و گرد و غبار زیادی را جذب می کند. در صورت کثیف بودن فیلتر جاروبرقی گرد و غبار از دستگاه خارج شده و مکش آن نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

جاروبرقی

روشن شدن چراغ قرمز جاروبرقی

وقتی چراغ قرمز جاروبرقی روشن می شود نشان دهنده مشکلی در این دستگاه می باشد. در واقع چراغ قرمز جاروبرقی نوعی اخطار است. در حالت عادی وقتی چراغ قرمز جاروبرقی روشن می شود بدین معنا است، که کیسه دستگاه پر شده است و یا فیلتر آن کثیف است. در صورتی که این ایرادات را برطرف کردید و چراغ همچنان روشن است، باید موتور دستگاه و انسداد لوله ها را بررسی نمایید.

سخن تکمیلی

نگهداری و استفاده از جاروبرقی ها کار ساده و راحتی است. وقتی از جاروبرقی خود به روش اصولی و صحیح استفاده کنید، کمتر دچار ایراد و خرابی خواهد شد. در صورتی که مشکلی برای جاروبرقی شما به وجود آمد، در صورت نداشتن آگاهی کافی حتماً دستگاه شما باید توسط افراد کارشناس در این زمینه مورد بررسی قرار بگیرد، تا جاروبرقی شما با مشکلات بیشتر مواجه نشود. در مواقعی که جاروبرقی توسط افراد مبتدی دستکاری می شود، آسیب های جبران ناپذیری به آن وارد می شود.

31

راهنمای جامع آشنایی با مشکلات رایج جاروبرقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی مشکلات و ایرادات رایج جاروبرقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x