خدمات شستشو

بین انواع مواد شوینده کدام بهتر است؟ مایع یا پودری؟

مواد شوینده پودری از اولین مدل‌های شوینده‌ها محسوب می‌شوند، ولی مواد شوینده مایع امروزه طرفداران زیادی دارد و به همین علت زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این در حالی می‌باشد که افراد زیادی همچنان از شوینده‌های پودری استفاده می‌کنند. اکثر افراد به صورت دقیق نمی‌دانند که کدام مواد شوینده بهتر است و در هنگام انتخاب این سوال برای آنها به وجود می‌آید که بین انواع شوینده کدام بهتر است؟

انواع مواد شوینده و کاربرد هر یک از آنها

به صورت کلی مواد شوینده‌ای که در بازار وجود دارد دارای دو نوع مایع و پودری است. هر یک از آنها به نوبه خود دارای مزایا و معایبی هستند و ویژگی‌های خاص خود را دارند. به همین علت افراد با توجه به جنس پارچه لباس و نوع استفاده می‌توانند از بین انواع مواد شوینده پودری و مایع انتخاب خود را انجام دهند. امروزه تنوع مواد شوینده بسیار بالا می‌باشد.

پودر شوینده

یکی از انواع مواد شوینده پودر شوینده می‌باشد که همه افراد تجربه کار با این مدل مواد شوینده را داشته‌اند و لباس‌های خود را با آنها شستشو داده‌اند. پودر شوینده دارای مزایا و معایبی است که برخی از آنها عبارت هستند از:

هزینه پایین پودر شوینده

یکی از ویژگی‌های بسیار مهم که می‌توان از مزیت‌های پودر شوینده محسوب کرد، قیمت مناسب و پایین آنها می‌باشد. به همین علت افراد زیادی از بین انواع مواد شوینده این مدل را انتخاب می‌کنند و با صرف هزینه کمتر در مقایسه با مدل‌های مایع از مدل‌های پودری استفاده می‌کنند.

قابلیت لکه بری قوی

تجربه ثابت کرده است که در بین انواع مواد شوینده مدل‌های پودری دارای قابلیت لکه بری قوی‌تری هستند و عملکرد آنها برای از بین بردن لکه‌ها از روی لباس‌ها بسیار بیشتر می‌باشد و می‌توانند لکه‌هایی مانند لکه‌های چمن و گل را به صورت کامل از روی لباس‌ها پاک کنند.

این مورد نسبی بوده و در رابطه با بعضی از لکه‌ها متفاوت است. این قابلیت در کنار قیمت مناسب مواد شوینده پودری، افراد را از انتخابشان مطمئن می‌کند.

پاک کردن لکه‌های چربی

از بین انواع مواد شوینده مدل‌های پودری قابلیت بیشتری برای از بین بردن لکه‌های چربی و روغنی را نسبت به مدل‌های مایع دارند. به همین علت افراد برای شستن و تمیز کردن لباس‌هایی که دارای لکه‌های چربی و روغنی است، مستقیماً از این نوع مواد شوینده استفاده می‌کنند.

انواع مواد شوینده

شوینده‌های مایع

یکی دیگر از انواع مواد شوینده شوینده‌های مایع است که دارای ویژگی‌های خاصی می‌باشند. در ادامه هر کدام از این ویژگی‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا در زمان تهیه مواد شوینده نوع مناسب را انتخاب نمایید:

عدم امکان بازیافت بطری شوینده

یکی از تفاوت‌های بزرگی که بین انواع مواد شوینده پودری و مایع می‌توان قائل شد، امکان بازیافت آنها می‌باشد. شوینده ی پودری در بسته‌بندی‌های مقوایی قرار می‌گیرند و در اختیار کاربران گذاشته می‌شوند و می‌توان مطمئن بود که این بسته‌های مقوایی به محیط زیست آسیبی نمی‌رسانند و بازیافت آنها امکان‌پذیر است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش های ضد عفونی کردن لباس ها | نکاتی که در مورد ضد عفونی کردن لباس باید بدانید

این در صورتی می‌باشد که شوینده‌های مایع در بطری‌های پلاستیکی قرار می‌گیرند و بازیافت آنها با مشکلاتی روبرو می‌باشد و از جمله محصولات کم بازیافت محسوب می‌گردند. به همین علت نیز بطری مواد شوینده مایع در حفاظت و مراقبت از محیط زیست سازگاری ندارد.

وزن زیاد مواد شوینده مایع

با توجه به اینکه قسمت زیادی از مواد شوینده مایع با آب ترکیب می‌شود، بسته‌بندی آنها دارای وزن بسیار بالاتری می‌باشد و در نتیجه کمی سخت می‌توان آنها را جابجا کرد. به همین علت اکثر افراد از مدل‌های کوچک‌تر استفاده می‌کنند تا حمل و نقل و جابجایی برای آنها راحت‌تر و آسان‌تر باشد.

ماندگاری کمتر

یکی دیگر از موضوعاتی که می‌توان در مورد انواع مواد شوینده مایع مطرح میزان ماندگاری آنها نسبت به مدل‌های پودری می‌باشد. از آنجایی که مواد شوینده مایع با آب ترکیب می‌شوند، قدرت خود را از دست داده و ماندگاری آنها کمتر خواهد بود.

این در حالی می‌باشد که شوینده‌های پودری ماندگاری بسیار بیشتری دارند و قدرت آنها نیز بیشتر است یعنی چنانچه از مواد شوینده به صورت عمده استفاده می‌کنید، پیشنهاد می‌شود که از شوینده‌های پودری استفاده نمایید تا کار شما راحت‌تر باشد.

قابلیت حل شدن در آب

یکی از ویژگی‌های بسیار خوب مواد شوینده مایع این می‌باشد که در هنگام شستشو بهتر و راحت‌تر از مدل‌های پودری در آب حل می‌گردند. این در حالی می‌باشد که مواد شوینده پودری در آب به صورت تکه‌های پودری در آمده و پاک کردن آنها سخت‌تر خواهد بود.

این ویژگی در مواقعی که از آب سرد برای شستشوی لباس‌ها استفاده می‌کنید و یا می‌خواهید لکه‌هایی مانند لکه‌های خون را پاک کنید، کار را سخت‌تر خواهد کرد. به همین علت نیز توصیه می‌شود در این گونه مواقع از مواد شوینده مایع استفاده نمایید تا به راحتی با آب حل شوند و لکه‌ها را به صورت کامل از بین ببرند.

از بین نرفتن رنگ لباس

یکی از ملاک‌های مهم برای انتخاب مواد شوینده مناسب از بین انواع مواد شوینده این است که رنگ پارچه‌ها بور نشود. تجربه ثابت کرده است که مواد شوینده پودری با توجه به اینکه قابلیت پاک کنندگی بالاتری دارند، موجب می‌شود که رنگ لباس‌های تیره و رنگی کمرنگ‌تر شود. بنابراین توصیه می‌شود لباس‌های رنگی خود را با مواد شوینده مایع مخصوص لباس‌های تیره و رنگی مورد شستشو قرار دهید.

اتوکشی آسان

در صورتی که لباس‌های شما پس از شستشو زیاد چروک می‌شوند و اتوکشی آنها برای شما بسیار سخت‌تر شده است، بهتر است در هنگام انتخاب از بین انواع مواد شوینده از نوع مایع استفاده نمایید.

مواد شوینده مایع الکتریسیته ساکن لباس‌ها را در هنگام شستشو کاهش می‌دهد و موجب کمتر شدن چروک‌ها می‌گردد. همچنین وقتی از مواد شوینده مایع استفاده می‌شود، الیاف لباس لطیف‌تر خواهد شد که در نتیجه اتوکشی لباس‌ها راحت‌تر خواهد بود.

سرعت شستشو

اگر می‌خواهید لباس‌های خود را با برنامه‌های شستشوی زیر ۶۰ دقیقه مورد شستشو قرار دهید، استفاده از مواد شوینده مایع بهترین نتیجه را به شما خواهند داد. با توجه به اینکه سرعت حل شوندگی در آب مواد شوینده مایع بالاتر است، سرعت شستشو با این گونه مواد شوینده بیشتر خواهد شد.

در صورتی که می‌خواهید لباس را با پودر لباسشویی شستشو قرار دهید، پیشنهاد می‌شود که حتماً برنامه‌های طولانی‌تر را انتخاب کنید که دمای آب ولرم رو به داغ داشته باشد. چون قدرت حل شوندگی مواد شوینده پودری به ویژه در آب سرد، کمتر است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای شستشوی کت و شلوار با ماشین لباسشویی

انواع مواد شوینده

هر دو شوینده به لباسشویی می‌توانند آسیب برسانند

در مورد انواع مواد شوینده حقیقتی وجود دارد که بهتر است آن را بدانید. شوینده‌های پودری وقتی که با آب تماس پیدا می‌کنند، به تکه‌هایی از پودر تبدیل می‌شوند و در سیستم تخلیه لباسشویی شما جمع می‌شوند و به این ترتیب موجب انسداد قسمت‌های مختلف آن می‌شوند.

همچنین خیلی کم پیش می‌آید که اندازه‌های روی درب بطری مواد شوینده مایع دقیق و درست باشد و یا افراد بسیار کمی به همان اندازه‌ها از مواد شوینده مایع استفاده می‌کنند. به همین علت هم ممکن است به مقدار بیشتری در ماشین لباسشویی برای شستشوی لباس‌ها استفاده شود و در نتیجه میزان باقی‌مانده و زیاد مواد شوینده به درون ماشین لباسشویی رفته و نشت می‌کند.

با توجه به توضیحاتی که داده شد می‌توان نتیجه گرفت که هر کدام از انواع مواد شوینده می‌توانند برای ماشین لباسشویی شما مشکلاتی را به وجود آورند. نکته مهم این می‌باشد که بدانید هر چه لباس شما پر از لکه، بدبو و کثیف‌تر باشد، بدان معنا نخواهد بود که از مواد شوینده بیشتری استفاده نمایید. بلکه این کار با گذشت زمان موجب می‌شود که آسیب‌های جدی به لباسشویی شما وارد گردد.

هر دو شوینده بوی خوشی دارند

در صورتی که در هنگام انتخاب از بین انواع مواد شوینده از لحاظ بوی لباس شسته شده شک دارید، باید به این موضوع توجه داشته باشید که هر دو شوینده در پایان شستشو به لباس‌های شما بوی خوشی می‌دهند، اما بوی مواد شوینده پودری کمی شیمیایی می‌باشد.

این در حالی است که وقتی از مواد شوینده مایع استفاده می‌شود، رایحه خوشبو کننده طبیعت و گل‌ها در لباس به وجود می‌آید و بوی شیمیایی مواد شوینده کمتر احساس می‌شود.

بنابراین می‌توان این گونه گفت که مواد شوینده پودری قابلیت از بین برندگی بوی بد لباس بیشتری دارند.

کدام یک از انواع مواد شوینده بهتر است؟

هر کدام از انواع مواد شوینده به نوبه خود دارای مزایا و معایب و ویژگی‌های خاصی می‌باشند و در نتیجه قابلیت‌های خوبی در شرایط متفاوت از خود نشان می‌دهند. در صورتی که می‌خواهید از مواد شوینده مایع استفاده کنید، بهتر است که از مواردی که دارای غلظت بالاتری هستند، استفاده کنید. چون آنها به مراتب عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند.

در کنار این ضروری است که در هنگام استفاده از مواد شوینده مایع با توجه به رنگ، جنس و نوع لباس خود به سراغ موادی مخصوصی که مخصوص همان لباس است، بروید. چون آنها برای همان بافت از لباس طراحی و ساخته شده‌اند.

سخن تکمیلی

با توجه به اینکه امروزه انواع مواد شوینده در بازار وجود دارد، برخی از افراد در هنگام انتخاب دچار سردرگمی می‌شوند. بنابراین بهتر است که ویژگی‌ها، مزایا و معایب هر کدام از انواع مواد شوینده را بدانید تا با توجه به نیاز خود بهترین انتخاب را داشته باشید. در هنگام انتخاب مواد شوینده باید به مواردی مانند نوع لباس، درجه سختی آب، نوع لکه، دمای مناسب آب، برنامه شستشوی ماشین لباسشویی، قیمت و… توجه داشته باشید.

بین انواع مواد شوینده کدام بهتر است؟ پودری یا مایع؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی انواع مواد شوینده

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا