تعمیرات ساختمان

سقف کاذب کناف چیست؟ | کاربرد سقف کاذب کناف

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

کناف سازه‌ای متفاوت است که در رنگ‌ها و طرح‌های گوناگون برای دکوراسیون داخلی و در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سازه با ملات‌ ساختمانی و گچ‌ برای تغییر در سطح دکوراسیون سقف مورد استفاده قرار می‌گیرد. کناف از جمله مصالح کاربردی است که جای مصالح قدیمی را گرفته است.

سقف کاذب کناف چیست؟

در این سقف‌های کاذب سازه اصلی کناف می‌باشد. این سقف جایگزینی برای سبک‌های قدیمی گچ بری مانند گچ‌بری ستون وسط اتاق پذیرایی و دیگر موارد مشابه و همچنین استفاده از مصالح دیگر برای سقف است.

با استفاده از سقف کاذب کناف دست افراد برای اجرای متنوع و سریع کناف با استفاده از شیوه‌های گوناگون دکوراسیون مثل رنگ آمیزی کناف سقف و… ایجاد می‌گردد.

به صورت کلی کناف صفحه روکش‌دار می‌باشد. کناف به حالت ورق‌های بلند در اختیار مصرف کنندگان و متقاضیان قرار گرفته می‌شود. طراحان با توجه به سلیقه مشتری  ورق‌ها را برش داده و بر روی سقف اصلی به وسیله شبکه‌های فلزی نصب می‌کنند و طرحی که مورد نظر است را به راحتی اجرا می‌کنند. کناف‌ها علاوه بر اینکه بر روی سقف اجرا می‌شوند می‌توان روی دیوارها نیز نصب کرد و دیوارهای کاذب را ایجاد کرد. سقف کاذب کناف ویژگی‌های خاصی دارد که آن را در مقایسه با انواع دیگر متمایز می‌کند.

مزیت استفاده از سقف کاذب کناف

استفاده از سقف کاذب مزیت‌های زیادی دارد که از جمله می‌توان به این موارد اشاره نمود:

 • کناف مقاومت بالایی در مقابل زلزله دارد. به همین علت نسبت به انواع دیگر دارای امنیت و ایمنی بیشتری می‌باشد.
 • سهولت و سرعت اجرای سقف کاذب کناف بیشتر است.
 • هزینه اجرا و حمل و نقل سقف کاذب کناف کمتر می‌باشد.
 • با استفاده از سقف کاذب کناف سطح مفید بنای سازه بالاتر می‌رود.
 • سقف کاذب کناف در برابر حرارت و صوت عایق می‌باشد.
 • قابلیت طراحی داخلی و شکل پذیری زیادی دارد.
 • در هنگام اجرا تخریب سازه کمتر اتفاق می‌افتد.
 • تاسیسات ساختمان را می‌توان در قسمت زیر سقف کاذب کناف پوشاند و در صورت نیاز به راحتی به آنها دسترسی پیدا کرد.
 • سقف کاذب کناف قابلیت رنگ پذیری بالایی دارد.
 • در ایجاد نخاله‌های ساختمانی و هزینه‌های کارگری کاهش محسوسی به وجود خواهد آمد.
حتما بخوانید:   بازسازی آشپزخانه قدیمی | محاسبه هزینه بازسازی آشپزخانه

انواع سقف کاذب کناف

سقف کاذب دو صورت قابل اجرا است که هر کدام دارای زیبایی و مزیت منحصر به فردی است. سقف کناف ثابت و سقف کناف متحرک این دو نوع می‌باشند. در نوع سقف کاذب کناف متحرک پنل‌هایی که روی آن کناف اجرا شده است به راحتی از هم جدا می‌گردند، ولی در نوع سقف کاذب کناف ثابت پنل‌ها به سقف متصل می‌باشند و نمی‌توان آنها را از هم جدا کرد. سقف کناف ثابت خود به دو صورت اجرا می‌گردد.

سقف کاذب کناف

سقف کاذب کناف ساده

در این نوع سقف پس از اجرای کناف فوری رنگ شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. مزیت این نوع سقف کاذب کناف این می‌باشد که می‌توان روی سقف انواع طرح‌های هندسی را اجرا کرد.

سقف کاذب کناف مشبک

در این سقف کاذب کناف با استفاده از آویزهایی در ابتدا تایل‌ها به سقف متصل می‌شوند و پس از آن بر روی این تایل‌ها طرح اصلی با کناف اجرا می‌گردد. اگر سقف دارای ارتفاع بیشتری باشد، بیشتر از این نوع سقف‌ها استفاده می‌کنند و یا در مواقعی که روی سقف اصلی تأسیسات زیادی وجود دارد، بهتر است که این نوع سقف مورد استفاده قرار بگیرد. چون اگر در تأسیسات هرگونه مشکلی به وجود آید، می‌توان یک تایل را برداشته و به راحتی به آن دسترسی پیدا کرد.

هزینه سقف کاذب کناف

باید توجه داشته باشید که وقتی از سقف کاذب صحبت می‌شود، می‌توان در این سقف کاذب از هر متریالی استفاده کرد. چون سقف‌های کاذب را می‌توان با انواع مختلف متریال‌ها اجرا نمود. اما سقف کاذب کناف فقط از مصالح کناف برای اجرا استفاده می‌کنند و هزینه اجرای آن متفاوت خواهد بود. عوامل مختلفی که بر روی هزینه اجرای سقف کاذب کناف تأثیرگذار است، عبارت هستند از:

 • هزینه و قیمت پایه
 • متراژ سطح و سقفی که می‌خواهید کناف بر روی آن قرار دهید.
 • نوع اجرای سقف کاذب کناف
 • هزینه مربوط به مواد اولیه
 • هزینه مربوط به دستمزد کارگران
 • هزینه مربوط به رفت و آمد

معایب استفاده از سقف کاذب کناف

با توجه به اینکه طرح‌های سقف کاذب کناف بسیار متنوع است، برای نصب آنها حتماً باید از تیم آموزش دیده و حرفه‌ای استفاده کرد. در غیر این صورت ظاهر سقف مطلوب نبوده و جالب نخواهد شد. همچنین سقف کاذب کناف دارای برندهای گوناگونی است که هر کدام از آنها کیفیت‌های مختلفی دارند و امکان دارد که کیفیت سقف مورد استفاده پایین باشد. بنابراین در حین انتخاب سقف کیفیت مصالح توجه کافی داشته باشید.

حتما بخوانید:   اثرات زیست محیطی بلوک‌های بتنی | جایگزین بلوک‌های بتنی

اجزای سقف کاذب کناف

 1. تایل یا پانل سقف کاذب: تایل یا پانل سقف کاذب نمای ظاهری سقف را ایجاد کرده و انواع مختلفی دارد.
 2. سازه سقف کاذب: بخشی از سقف می‌باشد که وظیفه باربری و اتصال سقف کاذب به سقف اصلی را بر عهده دارد. پروفیل‌های سازه دارای انواع گوناگونی است.
 3. آویز: به کمک آویزها اتصال سازه باربر سقف کاذب کناف به قسمت سقف اصلی انجام می‌گردد.
 4. بتونه درزگیر: برای درزگیری میان محل پیچ‌ها و صفحات کاربرد دارد و از ترکیب مواد افزودنی، گچ مخصوص و آب تهیه می‌گردد.
 5. نوار فایبر گلاس: برای رنگ کردن کناف در ابتدا باید به وسیله نوار فایبرگلاس همه بندها را پوشانده و به کمک بتونه درزگیری همه سطوح را بتونه نمایید.
 6. پودر ماستیک: وقتی که درزگیری انجام شد، قبل از رنگ آمیزی باید از پودر ماستیک استفاده نمود تا درزها به علت اختلاف مصالح نمایان نشوند و سطح صاف و یک دست قبل از رنگ به وجود آید.
 7. نوار ترن فیکس: این نوار برای پیشگیری از ترک در جای اتصال کناف به گچ مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 8. پیچ: برای اینکه پانل به سازه و سازه به سازه اتصال یابد از ‌پیچ‌های مختلف با توجه به ابعاد دهانه، ضخامت سازه و نوع سقف کاذب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زمان نصب سقف کاذب کناف

برای اجرای سقف کاذب کناف در ساختمان‌ها بهترین زمان پس از نصب شدن کاشی و یا اجرای گچ کاری دیوارها می‌باشد. پیش از آنکه سقف کاذب کناف اجرا شود، باید از سقف تأسیسات عبور داده شده باشد.

سقف کاذب کناف با وجود اینکه مزایای زیادی دارد، اما در هنگام نصب حساسیت زیادی خواهد داشت. یعنی با وجود اینکه کناف در طرح دارای تنوع زیادی است و سرعت اجرای آن بالا بوده و هزینه مناسبی دارد، اما اگر به صورت صحیح اجرا نگردد، ظاهر خوبی ایجاد نخواهد کرد.

در صورتی که می‌خواهید از کناف به عنوان سقف کاذب استفاده نمایید، پیشنهاد می‌شود که با مسائلی که مربوط به اجرا و نصب کناف است، آشنایی کافی داشته باشید تا نتیجه‌ای که به دست می‌آورید بهترین باشد. بخشی از اشتباهات و مسائلی که در اجرای سقف کاذب کناف به وجود می‌آید برخی مربوط به پیمانکار و برخی دیگر مربوط به کارفرما می‌باشد.

اشتباهات کارفرما در پروژه سقف کاذب کناف

 • اولین اشتباه کارفرما این است که بدون اینکه نمونه کارهای پیمانکار دیده شود معامله انجام گردد. بنابراین توجه داشته باشید قبل از معامله باید از پیمانکار بخواهید که چند نمونه از کارهای قبلی خود را به شما نشان دهد. به این ترتیب شما می‌توانید با مشاهده کیفیت کار پیمانکار مورد نظر، از انتخاب خود اطمینان حاصل کنید. حتی می‌توانید با مشتریان قبلی او صحبت‌هایی انجام داده و از تجربیات او استفاده نمایید.
 • در برخی مواقع برای اجرای سقف کاذب کناف قرارداد به صورت صحیح بسته نمی‌شود و در برخی مواقع حتی امکان دارد که بدون قرارداد این کار انجام شود. در قراردادی که مربوط به اجرای سقف کاذب کناف است، بهتر است که به مواردی مانند آیتم‌هایی که به پیمانکار سپرده شده است، تعیین برند و نوع پنل، بیان طریقه محاسبه نمودن هزینه‌ها، توافق در مورد هزینه مصالح و حمل آن و نحوه پرداخت دقت بیشتری داشته باشید.
 • در برخی مواقع ممکن است که افراد به هزینه‌ها توجه افراطی داشته باشند و به نحوه زیرسازی و همچنین کیفیت متریال توجه کافی نداشته باشند. در این صورت نتیجه کار مطلوب نخواهد بود.
 • برای اینکه خروجی کار اجرای سقف کاذب کناف حداقل‌ها را داشته باشد، لازم است که اطلاعات لازم در مورد نصب و اجرای این گونه سقف‌ها را داشته باشید.
حتما بخوانید:   تصاویر قبل و بعد از بازسازی کردن منزل

اشتباهاتی که کارفرمایان ممکن است در اجرای سقف کاذب کناف داشته باشند مورد بررسی قرار دادیم. اما برخی از اشتباهات مربوط به پیمانکاران است و ممکن است که توسط این افراد انجام شود. از جمله اشتباهاتی که پیمانکاران ممکن است مرتکب شوند می‌توان به انتخاب پنل بدون توجه به ویژگی‌های مختلف فضا و صرفاً با توجه به هزینه، انتخاب غلط سازه نگه دارنده سقف کاذب کناف، عدم بررسی استحکام سقف اصلی پیش از نصب آویزها و… اشاره نمود.

سقف کاذب کناف

سخن تکمیلی

به صورت کلی به سقف‌های کاذبی که در آنها از پانل‌های پیش ساخته غیر گچی و یا گچی به همراه پروفیل‌های فولادی استفاده شود، سقف کاذب کناف گفته می‌شود. بیشترین کاربرد کناف‌ها، استفاده از آنها در سقف کاذب می‌باشد. با استفاده از سقف کاذب کناف می‌توان تاسیساتی که از سقف عبور داده شده است را پوشاند. همچنین طرح‌های معماری و نورهای مخفی را به آسانی می‌توان اجرا نمود.

از کناف به عنوان دیوارهای پوششی، جدا کننده و دکوراتیو نیز استفاده می‌شود. کناف جایگزین مناسبی برای سقف رابیتس محسوب می‌گردد با توجه به صرفه بودن اجرای سقف کاذب کناف امروزه طرفداران آن بیشتر شده است.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

سقف کاذب کناف چیست؟ | کاربرد سقف کاذب کناف

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

سقف کاذب کناف چیست و چه کاربردی دارد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x