خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

دلایل بوی بد فاضلاب از کولر آبی چیست | روش های برطرف کردن بوی بد کولر آبی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در فصل تابستان یکی از دغدغه های افراد می تواند بوی بد فاضلاب از کولر آبی باشد این بو دلایل زیادی دارد که در ادامه می خواهیم از ایبک امداد برای شما دلایل بوی بد فاضلاب از کولر آبی را به طور کامل توضیح دهیم تا اگر شما هم با این مشکل روبرو هستید بتوانید به راحتی آن را برطرف کنید با ما همراه باشید.

دلایل بوی بد فاضلاب از کولر آبی چیست؟

با وجود اینکه محصولات سرمایشی زیادی امروزه وجود دارند بازهم عده‌ ای به استفاده از کولر آبی تمایل دارند زیرا باد کولر آبی مرطوب بوده و می تواند هوای داخل ساختمان را خنک و مطبوع کند ولی امکان دارد گاهی بوی بدی در هنگام استفاده از کولر آبی به مشام شما برسد در ادامه می خواهیم شما را با بوی بد فاضلاب از کولر آبی و همچنین روش های برطرف کردن آن آشنا کنیم. در صورت وجود بوی بد در کولر آبی ابتدا شما باید آن را عیب یابی کنید و دلیل به وجود آمدن این مشکل را پیدا کنید زیرا هر کدام از این بوها دلایل مختلفی دارند که ممکن است به یک قسمت از کولر مربوط شود و یا ممکن است بویی که از کولر آبی به مشام شما می‌رسد از بیرون کولر باشد این بوی ناخوشایند هر دلیلی که داشته باشد باید سریعاً برطرف شود .

دلایل بوی بد کولر آبی می تواند موارد زیر باشد:

 • پوشال های کولر قدیمی هستند و باعث بوی ماهی از کولر آبی می شوند.
 •  آب داخل تشتک کهنه است.
 • روغنی که برای سرویس کولر استفاده شده نامرغوب است.
 • محل نصب کولر نامناسب است.
 • سینی زیر کولر را بررسی کنید ممکن است پمپ آب نیم سوز شده باشد.
 • آب تغذیه کولر آبی را بررسی کنید.
 • تجمع رسوبات
 • سوراخ بودن برزنت کولر آبی
 • بوی تسمه کولر آبی

در ادامه می خواهیم شما را با روش های برطرف کردن بوی فاضلاب از کولر آبی آشنا کنیم.

کولر آبی

۱- پوشال های کولر آبی قدیمی هستند.

اگر پوشال ها کهنه شده شما باید آنها را تعویض کنید. پوشال های کولر باید حتماً دو سال یکبار عوض شوند زیرا این پوشال ها دارای رشته های چوبی می باشند که در صورت مرطوب بودن می توانند ایجاد آلودگی کرده و باعث رشد باکتری و میکروب در داخل پوشال شوند و در صورت کهنه بودن پوشال شما بویی مانند بوی ماهی مرده به مشامتان خواهد رسید دقت داشته باشید عوض نکردن پوشال فقط ایجاد بوی بد نمی کند بلکه می تواند باعث رشد باکتری ها در کولر شود. این باکتری ها وارد فضای خانه شده و می توانند انواع بیماری های آلرژی و ویروسی را با خود وارد منزل کنند.

بهترین راه برای اینکه شما این مشکل را برطرف کنید تمیز کردن پوشال های کهنه است دقت داشته باشید ممکن است باکتری های داخل پوشال به قسمت های دیگر کولر هم نفوذ کند به همین دلیل بعد از اینکه پوشال را تعویض کردید باید قسمت‌های دیگر کولر آبی را کاملا تمیز کنید برای این منظور می‌توانید بعد از خارج کردن پوشال کهنه و قبل از اینکه پوشال جدید را نصب کنید به وسیله مواد ضدعفونی کننده و یا سرکه بدنه دریچه ها را بشویید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین مایع بوگیر فاضلاب | دلایل ایجاد بوی بد در توالت چیست؟

۲- کهنه شدن آب داخل تشتک کولر آبی

اگر شما برای مدتی از کولر آبی استفاده نکنید آب در داخل تشتک مانده و لجن خواهد شد این لجن می تواند باعث تجمع آلودگی ها و همچنین قارچ و باکتری شود و در اثر بوجود آمدن این لجن بوی نامطبوعی به مشام شما می‌رسد که می تواند قسمت های دیگر کولر را هم آلوده کند.

آب از طریق سیستم توزیع به قسمت های دیگر کولر هم منتقل شده و حتی اگر شما پوشال را تازه عوض کرده باشید دوباره پوشال آلوده می شود دقت داشته باشید وقتی می خواهید پوشال را تعویض کنید حتماً تشتک را هم شستشو دهید. گاهی ممکن است شما به دلیل خراب شدن پمپ آب کولر تشتک را عوض نکنید در این صورت توصیه می کنیم پمپ کولر را تعمیر کنید و تمام قسمتهای تشک را خوب بشویید. بعد از اینکه کار شستشوی تشک تمام شد ماده ضدعفونی کننده را روی تشتک اسپری کنید.

دقت داشته باشید برای شستشوی تشتک از پودر لباسشویی و مایع های ظرفشویی استفاده نکنید زیرا باعث تولید کف خواهد شد. اگر شما به صورت دوره‌ای کولر آبی را سرویس کنید می‌توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

۳- روغن استفاده شده برای سرویس کولر، نامرغوب می باشد.

در هنگام سرویس دوره ای کولر باید قطعات کولر آبی را روغن کاری کنید این کار باعث روان شدن قطعات متحرک کولر می شود. اگر از روغن های نامرغوب برای کولر آبی خود استفاده کنید باعث بوی فاضلاب در کولر آبی خواهد شد پس در هنگام خرید روغن حتماً به کیفیت خوب آن توجه داشته باشید و از جای معتبر روغن را خریداری کنید اگر در هنگام روشن کردن کولر بوی نامطبوعی به مشام تان رسید در این صورت روغنی را که به قطعات کولر تزریق کرده‌اید کاملاً تمیز کنید تا بوی بد کولر از بین برود.

۴- محل نصب کولر آبی نامناسب می باشد.

امکان دارد بعد از سرویس کولر و تمیز کردن تمام قطعات آن، باز هم بوی نامطبوع به مشام شما برسد این بو می‌تواند به دلیل محل نامناسب نصب کولر آبی باشد بعضی از منازل دریچه کولر را در کنار تهویه سرویس بهداشتی نصب می کنند این می تواند مهمترین دلیل بوی فاضلاب از کولر آبی باشد برای اینکه مشکل را برطرف کنید حتماً باید محل قرارگیری کولر را عوض کنید اگر به هر دلیلی قادر به عوض کردن محل قرارگیری کولر نیستید می توانید هواکش را بالا ببرید شاید بالابردن هواکش مشکل را به طور کلی برطرف نکند ولی مقدار بو کم خواهد شد.

۵- سینی زیر کولر آبی را بررسی کنید.

اگر پمپ کولر خراب شود باعث خواهد شد که آب در سینی سرریز شود این آب مانده در سینی، باعث بوی فاضلاب از کولر آبی می شود توصیه می کنیم هرچند روز یکبار حتماً آب سینی را عوض کنید و سینی را کاملاً تمیز کنید.

۶- پمپ آب نیم سوز شده باشد.

پمپ یکی از قسمت های مهم کولر بوده و در صورتی که دچار اختلال شود می تواند در سرمایش کولر اثر نامطلوب بگذارد پمپ در صورت نیم سوز شدن کیفیت خود را از دست می دهد و باید آن را تعویض و یا تعمیر کنید نیم سوز شدن پمپ می تواند باعث بوی نامطبوع شود. جهت تعمیر و یا تعویض پمپ به تعمیرکار مراجعه کنید.

۷- آب تغذیه کولر را بررسی کنید.

گاهی ممکن است شما به دلایل مختلف و یا به دلیل اینکه آب به کولر نمی رسد از یک منبع تغذیه برای کولر استفاده کنید در صورتی که بوی فاضلاب از کولر آبی به مشامتان رسید این منبع تغذیه آب را بررسی کنید امکان دارد حیوانی داخل منبع افتاده باشد و این باعث فاسد شدن آب و بوی بد کولر خواهد شد.

گاهی هم امکان دارد شیلنگی که برای وارد شدن آب به داخل کولر استفاده می کنید، دچار پوسیدگی شود این پوسیدگی شلنگ باعث ورود آب کثیف به کولر می شود برای برطرف کردن مشکل باید از سالم بودن شلنگ اطمینان پیدا کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نصب بوگیر توالت فرنگی و سرویس های بهداشتی

دلایل دیگری که باعث بوی فاضلاب از کولر آبی می شوند.

به جز مواردی که برایتان نام بردیم موارد دیگری هم می توانند باعث بوی فاضلاب از کولر آبی شوند که عبارتند از:

 • تجمع رسوبات
 • سوراخ شدن برزنت
 • بوی تسمه کولر آبی

دلایل دیگری هم می توانند باعث بوی فاضلاب از کولر آبی شوند مانند تجمع رسوبات، سوراخ شدن برزنت، بوی بد تسمه کولر و… که باید این موارد را به طور دقیق بررسی کنید تا بتوانید دلیل بو را تشخیص دهید اگر با سرویس کولر، تعویض پوشال، شستشوی کولر و یا رعایت موارد بهداشتی باز هم بوی بد کولر آبی از بین نرفت باید حتماً با تعمیرکار کولر تماس بگیرید.

راهکار مناسب برای رفع بوی فاضلاب در کولر آبی

برای اینکه شما بوی فاضلاب در کولر آبی را برطرف کنید می توانید نصف فنجان شیشه شور را با کمی وایتکس داخل کف مخزن کولر آبی بریزید برای یک ساعت پمپ کولر را روشن کنید تا پوشال کولر خیس شود بعد از آن پمپ را خاموش کرده و آب کف کولر را خالی کنید و کولر را بشویید توصیه می کنیم این کار را ماهی دوبار انجام بدهید تا بوی بد کولر از بین برود.

نکته مهم: دقت داشته باشید برای تمیز کردن سینی کولر هیچ‌گاه از شوینده های قوی و جوهر نمک استفاده نکنید زیرا به بدنه کولر آسیب می رساند.

می توانید از خوشبو کننده کولر آبی هم استفاده کنید خوشبو کننده ها را خریداری کرده و در کنار صافی پمپ آب بریزید تا باد کولر آبی شما مطبوع و خوشایند شود. صورت استفاده از خوشبو کننده‌ها و مواد عطر دار نه تنها بوی بد کولر از بین می رود بلکه هوا هم بسیار مطبوع و خوشبو می‌شود دقت داشته باشید قبل از اینکه از خوشبو کننده ها و مواد معطر در کولر استفاده کنید حتماً باید دلیل بوی بد کولر را شناسایی کرده و آن را برطرف کنید.

رعایت نکات مهم برای از بین بردن بوی فاضلاب از کولر آبی

برای جلوگیری از بوی بد کولر آبی رعایت نکات مهمی ضروری می باشد که در ادامه برایتان بیان می کنیم. برای این منظور موارد زیر را رعایت کنید:

 • در زمستان آب کولر را تخلیه کنید و کولر را به وسیله کاور بپوشانید تا در هنگام فصل گرما با مشکلات بهداشتی در کولر روبرو نشوید.
 • در فصل تابستان از فیلتر هوای ورودی کولر آبی استفاده کنید تا آلاینده ها و گردوخاک وارد کولر آبی نشود.
 • استفاده از فیلترهای تصفیه هوا در کولر آبی می تواند از بوی نامطبوع سرویس بهداشتی و همچنین ورود گرد و خاک جلوگیری کند.
 • بعد از سرویس کولر حتماً فضای داخل کولر را به وسیله مواد ضدعفونی کننده بشویید و تمیز کنید دقت داشته باشید که از محلول های ضدعفونی که ایجاد کف می کنند استفاده نکنید.
 • تسمه کولر را به طور مرتب بررسی کنید گاهی امکان دارد تسمه باعث بوی بد داخل کولر شود.
 • توصیه می کنیم در داخل محفظه کولر از جوش شیرین یا زغال چوب استفاده کنید.
 • استفاده از محلول های خوشبو کننده و یا معطر در داخل آب کولر می تواند از بوی فاضلاب در کولر آبی جلوگیری کند.

کولر آبی

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد شما را با دلایل بوی فاضلاب از کولر آبی به طور کامل آشنا کردیم و همچنین روش های برطرف کردن آن را هم برایتان توضیح دادیم در صورتی که با راهنمایی های ما موفق به برطرف کردن بوی فاضلاب در کولر آبی نشدید حتماً به تعمیرکار مراجعه کنید.

اگر در زمینه برطرف کردن بوی فاضلاب از کولر آبی سوالی داشتید می توانید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل بوی بد فاضلاب از کولر آبی چیست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهکار مناسب برای رفع بوی فاضلاب در کولر آبی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا