خدمات پرستاری و مراقبتی

سطح اکسیژن خون در سالمندان چه مقدار باید باشد؟ | سطح اکسیژن نرمال خون در افراد سالخورده و پیر

اهمیت سطح اکسیژن نرمال خون در سالمندان | سطح اکسیژن نرمال و بالاتر خون در سالمندان

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در مورد سطح خون افراد سالم و بالغ اطلاع دارید و اینکه باید روی چه میزان تنظیم شده باشد؟ اکسیژن یکی از اصلی ترین عناصر دخیل در زندگی هر موجود زنده است و زندگی بدون آن امکان پذیر نمی باشد. اکسیژن از طرق بینی و دهان وارد مجرای تنفسی و از آن به وسیله گلبول های قرمز به جریان خون ورود می نماید و به این میزان سطح خون می گویند. سطح اکسیژن خون در سالمندان نمود بیشتری دارد و میزان آن باید مرتبا اندازه گیری شود زیرا نه تنها در سلامتی آنان بلکه در عملکرد آن ها نیز بسیار موثر است.

اگر سطح و میزان اکسیژن خون کاهش یابد این نشان دهنده مشکل و ایراد در بدن می باشد، که باید اقدامات لازم در بدن برای درمان آن انجام گیرد برای این منظور این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید تا میزان مناسب و راه های افزایش آن را در ادامه مرور نماییم.

اهمیت سطح اکسیژن نرمال خون در سالمندان

تمامی اعضا و اجزا بدن برای کارکرد مناسب و درست نیازمند اکسیژن و انرژی هستند. راه های جذب این انرژی پروتئین، چربی، کربوهیدرات و قند می باشد و به این معناست که شکسته شدن مولکول ها این انرژی را فراهم می آورد و صرف رها سازی انرژی اکسیژن می شود.

توجه نمایید که بیش از ۹۰ درصد اکسیژن مورد نیاز از تنفس به دست می آید و به همین دلیل کمبود انرژی و اکسیژن باعث بروز بی حالی خواهد شد. تک تک سلول های بدن انسان در هر رده سنی به اکسیژن نیازمند است. اکسیژن باعث تپیدن و کار کردن قلب شده و از طریق ریه به خون و از آنجا به مغز نیز منتقل می شود و در صورتی که این فرآیند درست طی نشود نمی تواند عملکرد مناسبی نیز داشته باشد و می تواند تا عدم زنده ماندن فرد نیز بیانجامد.

Blood pressure in the elderly

سطح اکسیژن نرمال خون در سالمندان چقدر است؟

منظور از سطح اکسیژن خون مقدار اکسیژن حمل شده توسط گلبول قرمز است و این مورد توسط دستگاه هایی به نام پالسی متر اندازه گیری می شود. سطح اکسیژن نرمال خون که با دستگاه پالسی متر اندازه گیری نیز می شود باید بین ۹۵ تا ۱۰۰ درصد باشد. این میزان در آزمایش خون بین ۸۰ تا ۱۰۰ میلی متر جیوه اندازه گیری می شود. توجه نمایید این رقم ها برای یک فرد سالم بدون هرگونه بیماری است و به طور مثال برای فردی که به انسداد ریه مبتلا شده این رقم بین ۸۸ تا ۹۸ می باشد.

حال تصور کنید سطح اکسیژن نرمال خون در یک فرد سالمند از این حد اعلام شده پایین تر باشد بنابراین این مشکل نشان دهنده مشکلات ریوی می باشد. توجه نمایید این سطح اکسیژن خون در صورت افت از حد نرمال نگران کننده است و احتمال خطرات بعدی نیز وجود دارد زیرا ممکن است کبد یا مغز نیز از کار بیفتد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تأخیر گفتاری در کودکان | دلایل و درمان تأخیر گفتاری و زبانی

سطح اکسیژن خون بالا تر از حد نرمال

در صورتی که فرد سالخورده از دستگاه مکمل اکسیژن استفاده نماید انتظار می رود سطح اکسیژن افزایش یابد در غیر اینصورت این مورد غیر طبیعی و غیر معمول است و باید در اسرع وقت به آن رسیدگی کرد. همچنین بالا بودن سطح اکسیژن خون با آزمایش مشخص می شود و برای این منظور فرد مورد نظر باید تحت مراقبت پزشک باشد.

روش های افزایش اکسیژن خون در سالمندان

در صورتی که سطح اکسیژن خون سالمندان از حد نرمال که پیش تر اعلام شد پایین تر بیاید باید با راه ها و روش های مناسب سطح اکسیژن را افزایش داد. در ادامه شما را دعوت می نماییم تا با مطالعه ادامه مقاله روش های افزایش این مورد را بررسی نماییم.

۱.ورزش کردن

با ورزش کردن می توانید مشکل کاهش سطح اکسیژن را درمان نمایید، زیرا ورزش باعث افزایش سطح خون می شود. متخصصین ایبک برای این منظور با سالمندان شما حرکت ورزشی سبک و مطابق اصول و مناسب سن آنها را انجام می دهند. برای این منظور می توانید با متخصصین و پشتیبانی ایبک تماس حاصل نمایید.

۲.تنفس هوای تازه

هوای تازه می تواند سطح اکسیژن خون را به خصوص در سالمندان افزایش دهد. در صورتی که سالمندان در یک مکان بسته قرار گیرند می توانید با باز نمودن در و پنجره و ایجاد چرخه هوای جدید سطح اکسیژن را به حالت نرمال تغییر دهید و هوای تازه به ریه ها برسد.

۳.مصرف آب

ریه برای اینکه بتواند به درستی اکسیژن را به نقاط مختلف رسانده و دی اکسید کربن را درست دفع نماید باید هیدراته و مرطوب باشد و عدم نوشیدن آب یا کم نوشیدن می تواند بر این مورد نیز تاثیر گذار باشد لذا باید حتما این مورد را دقت نمایید تا سالمند تحت مراقبت شما به میزان مناسب آب نوشیده باشد.

۴.رژیم غذایی مناسب

املاح معدنی نظیر آهن در افزایش سطح اکسیژن خون تاثیر گذار است و می تواند روی آن تاثیر مثبت نیز ایجاد نماید. آهن در اسفناج، گوشت و عدس به وفور یافت می شود و برای گلبول های قرمز که کار اکسیژن رسانی را برعهده دارد ضروری و حیاتی است. لذا باید در تغذیه فرد سالخورده دقت نمود تا در برنامه غذایی وی این موارد گنجانده شده باشد.

سطح اکسیژن خون پایین تر از حد نرمال

سطح اکسیژن در صورتی که کمر از حد نرمال باشد هیپوکسمی (Hypoxemia) گفته می شود و این مورد خطرناک است. هرچه سطح خون پایین تر باشد هیپوکسمی (Hypoxemia) نیز شدید تر خواهد بود. این عارضه ممکن است مشکلاتی در بافت ها و اعضای بدن نیز ایجاد نماید.

به طور معمول، این میزان در صورتی که کمتر از ۸۰ میلی متر جیوه یا زیر ۹۵ درصد باشد اطلاق می شود. در صورتی که این میزان زیر ۹۰ درصد برسد ممکن آسیب قلب، ریه و کبد را به دنبال داشته باشد. به همین دلیل سطح اکسیژن خون باید مرتبا بررسی شود. همچنین در صورتی که بیماری ریوی یا تنفسی داشته باشید این مورد را باید جدی تر گرفته و زیر نظر پزشک باشید.

درمان تنگی نفس در سالمندان 1024x701 1

علایم کاهش سطح اکسیژن خون

در صورتی که سطح اکسیژن خون چه در شما و چه فرد سالخورده ای کاهش یابد دچار مشکلاتی می شود که در ذیل به بعضی از این موارد اشاره شده است.

 • سردرد
 • تنگی نفس
 • درد در ناحیه قفسه ‌سینه
 • ضربان قلب شدید
 • گیجی (Confusion)
پیشنهاد آی‌بک امداد :  آکروفوبیا یا ترس از ارتفاع چیست و چگونه می توان آن را کنترل و درمان کرد؟

در صورتی که این موارد ادامه پیدا نماید ممکن است به بیماری های منجر شود که برای درمان حتما باید به پزشک مراجعه نمایید.

عوامل موثر در کاهش سطح اکسیژن خون

از بیماری هایی که روی سطح اکسیژن خون تاثیر مستقیم دارد می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • آسم
 • کم خونی
 • آمبولی ریه
 • بیماری قلبی
 • نقص مادرزادی قلب
 • سندرم تنفسی حاد
 • روی‌ هم‌ افتادگی یا چسبندگی ریه
 • برونشیت مزمن و آمفیزم

این موارد و بیماری ها می تواند تا حدود زیادی مانع دریافت اکسیژن و خروج دی اکسید کربن یه میزان مورد نیاز ریه شود. همچنین اختلالات خونی می تواند در جذب اکسیژن اختلال ایجاد نموده و تا حدودی این مورد را با مشکل انجام دهد. هر کدام از این بیماری ها ممکن است منجر به کاهش سطح اکسیژن خون شوند.

در افراد سیگاری، عدد نمایش‌ داده‌ شده در دستگاه پالسی متر می تواند اشتباه باشد، زیرا سیگار باعث تجمیع مونوکسید شده و دستگاه پالسی متر قادر به تفکیک مونو کسید کربن و اکسیژن نخواهد بود.

روش های اندازه گیری سطح اکسیژن خون

 1. آزمایش گاز خون شریانی یا ABG

این آزمایش، آزمایشی است که در میزان اکسیژن خون اندازه‌ گیری می‌ شود؛ در این آزمایش مقدار دیگر گازهای موجود در خون  نیز اندازه‌ گیری می‌ شود. این آزمایش بسیار دقیق است.

۲. استفاده از دستگاه پالسی متر (Pulse meter)

پالسی‌ متر یا اکسیژن‌ سنج خون وسیله‌ ای برای اندازه گیری مقدار اکسیژن در خون می باشد. این دستگاه با ارسال نور مادون قرمز به مویرگ های انگشت این فرآیند را پیگیری می نماید. این میزان، که به آن SPO2 گفته می‌ شود، درصد خون اشباع‌ شده را نشان می‌ دهد. SPO2 مخفف اشباع اکسیژن مویرگی است. SPO2میزان اکسیژنی را که خون در مقایسه با حداکثر ظرفیت خود حمل می‌کند را تخمین می زند.

رابطه میان سطح اکسیژن خون و خواب

خواب برای ترمیم و بازسازی است. در خواب، تغییرات زیادی در بدن اتفاق می‌ افتد. اکثر این تغییرات، مانند نوسازی سلولی و ترمیم بافت، با سطح اشباع اکسیژن در بدن ارتباط مستقیم دارند. برای این فرآیند میزان اکسیژن بسیار مهم و حیاتی است. و باید برای فرد سالخورده میزان خواب به شدت کنترل شود تا از بروز اختلالات بعدی خود داری شود.

حال که موارد مربوط به آن را به طور کامل با هم بررسی نموده ایم باید نقش حیاتی و تاثیر گذار آن را به دقت رصد نمایید و از کاهش و افزایش آن خودداری نمایید. این مورد برای افراد سالخورده و پیر بسیار مهم تر و حائز اهمیت تر است و باید این مورد از سمت پرستار و مراقب این افراد مرتبا چک شود. تیم متخصص ایبک ۲۴ ساعته آماده ارائه خدمات و مراقبت از عزیزان شماست و می توانید این مورد را با تیم پشتیبانی ایبک هماهنگ نمایید.

همچنین در صورتی که از فرد سالخورده ای در حال پرستاری هستید و سوالی در مورد سطح اکسیژن خون در سالمندان دارید در بخش دیدگاه ها برای ما ارسال نمایید تا در سریع ترین زمان ممکن سوال مورد نظر پاسخ داده شود.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

سطح اکسیژن خون در سالمندان چه مقدار باید باشد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

عوامل موثر در کاهش سطح اکسیژن خون

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا