خدمات پرستاری و مراقبتی

والدین پر مشغله | ترفندهای مهم جهت حفظ سلامتی

والدین پر مشغله در دنیای مدرن امروزی ممکن است دچار مشکلات جسمی و گاهی هم عقلی شوند به همین دلیل در این مقاله از مجله ایبک تصمیم گرفتیم تا راهکارهای مفیدی را جهت بهبود زندگی والدین پرمشغله به شما ارائه بدهیم. تا انتهای مطالب ما را همراهی کنید.

والدین پر مشغله و ترفندهای مهم جهت حفظ سلامتی

والدین پر مشغله معمولاً آنقدر سرشان شلوغ است که کمتر خوابیده و یا کمتر می خورند و نسبت به سلامتی و آرامش خود کاملاً بی تفاوت هستند. اگر شما هم جزو والدین پرمشغله می باشید باید نکات اساسی را رعایت کنید تا به حفظ سلامت خود کمک کرده باشید این نکات مهم عبارتند از:

  1. خوردن صبحانه
  2. ورزش
  3. دوری از استرس
  4. مراقبت از پوست

۱- خوردن صبحانه را کاملاً جدی بگیرید.

اکثر والدین پر مشغله در هنگام صبح برای آماده کردن بچه ها وقت زیادی می گذارند و گاهی ممکن است صبحانه خود را به تأخیر انداخته و یا اصلاً فراموش کنند صبحانه بخورند. دقت داشته باشید که صبحانه را باید قبل از ساعت ۱۰ بخورید تا باعث افزایش انرژی شما شود. اگر صبحانه را به موقع نخورید باعث می شود تمرکز خود را در بر روی مسائل از دست بدهید. همچنین این کار می‌تواند بر روی تغذیه و عادات غذایی اعضای دیگر خانواده هم تأثیر بگذارد.

شاید پیش خود فکر کنید که با حذف صبحانه می توانید در وقت صرفه جویی کرده و بیشتر به کارهای روزمره بپردازید! ولی مطمئن باشید در صورت قطع صبحانه، روز سختی خواهید داشت. حتماً وعده صبحانه را در کنار اعضای خانواده خود میل کنید و یا اگر این برایتان امکان پذیر نیست، باید حتماً قبل از اینکه به بچه ها صبحانه بدهید، خودتان صبحانه میل کنید.

وعده های آسان و سریع زیادی برای صبحانه هست که شما می توانید یک صبحانه سالم و کافی بخورید. یک اسموتی سالم و کمی هم پروتئین می تواند به شما انرژی لازم را داده و وقت کمتری هم برای آماده کردن صبحانه از شما می گیرد.

۲- حتماً ورزش کنید.

اولین گزینه ای که والدین پر مشغله از زندگی خود حذف می کنند ورزش است. این والدین تصور می‌کنند که به دلیل تربیت کودکان و مشغله کاری فراوان، فرصتی برای انجام ورزش و فعالیت های بدنی ندارند. ورزش می تواند سطح سیستم ایمنی شما را افزایش داده و انرژی و همچنین سوخت و ساز بدن شما را بالا ببرد و برای تقویت روحیه هم بسیار مفید است.

حتما بخوانید:   عوامل ایجاد سک سکه و روش های درمان خانگی آن | مراقبت و نگهداری از بیماران با پرستار خانگی

برای اینکه بتوانید یک برنامه‌ریزی صحیح کرده و ورزش را در برنامه خود بگنجانید، باید از حرکات ورزشی ساده استفاده کرده و از حرکاتی که زمان بر و پیچیده می باشند، خودداری کنید. ایجاد حس تحرک و همچنین افزایش ضربان قلب برای شما کافی است. چند حرکت ورزشی ساده دوچرخه سواری در کنار کودکان می تواند تأثیر بسزایی در سلامتی شما داشته باشد.

والدین پر مشغله

۳- از استرس دوری کنید.

خستگی آدرنال که به آن سندروم استرس هم می گویند، در بین والدین پرمشغله بسیار زیاد است. این سندرم، در اثر شرایط پرفشار و کم بود خواب و تقاضا های بی وقفه در والدین ایجاد شود و باعث فشار های زیاد جسمی و روحی شده و شما را فرسوده می‌کند.

استرس می‌تواند اثرات بسیار بد و طولانی مدتی بر بدن گذاشته و درصورتی که استرس را کم نکنید ممکن است باعث بروز مشکلاتی بسیار جدی در سلامتی شما شود. برای رفع کم کردن استرس هر کاری که می‌توانید باید انجام دهید وقتی دچار استرس شدید، ابتدا ایستاده و نفس عمیق بکشید.

مکمل های طبیعی مانند منیزیم را می توان در برنامه روزانه گنجاند. منیزیم باعث شل کردن انقباض های عضلانی شده و برای خواب با کیفیت، بسیار مفید است. ویتامین های گروه B می توانند انرژی های لازم بدن شما را تأمین کرده و استرس را کم کنند. ورزش یوگا هم جهت کاهش استرس بسیار مفید است. کارشناسان یوگا دو حرکت را برای کاهش استرس بسیار مفید می دانند که شاید حدوداً بیشتر از ۵ دقیقه وقت شما را نگیرد.

۴- از پوست خود مراقبت کنید.

اولین قسمتی که اثرات کمبود خواب و استرس در روی آن ظاهر می شود، پوست بدن است. وقتی می بینید که پوست در وضعیت خوبی قرار دارد، این می تواند به دلیل واکنش های داخل بدن باشد.

خوردن سبزیجات، میوه، پروتئین و چربی ها برای سلامتی شما و ساخت کلاژن بسیار مفید است. اسیدهای چرب امگا ۶ و مصرف کردن روغن گل پامچال می‌تواند برای داشتن ناخن های محکم، پوست صاف و موهای براق به شما کمک زیادی بکند.

۵- خواب کافی لازمه یک زندگی پر مشغله

بیشتر والدین پر مشغله وقت زیادی جهت خواب ندارند و شاید گاهی اوقات برای استراحت و خواب، ساعتی چشم روی هم می گذارند. باید به این نکته توجه کنید که نخوابیدن برای مدت طولانی و به اندازه لازم می تواند اثرات بدی در روی سلامتی شما داشته باشد. حتماً باید برای خواب و بیداری خود یک برنامه ثابت داشته باشید. مصرف کافئین را کم کنید و از فناوری های دیجیتال هم دوری کنید، به این طریق می توانید خود را برای خواب آماده کنید. ولی اگر خوابتان نبرد شاید بهتر باشد از مکمل های طبیعی مانند پاناتونین منیزیم استفاده کنید. فعالیت هایی مانند حمام گرم و یا ورزش می تواند به شما احساس آرامش و خواب بدهد. باید به این نکته توجه کنید که اگر می خواهید والدین خوبی برای فرزند خود باشید باید حتماً سالم و شاد باشید پس به وضع غذا خوردن، ورزش کردن، خوابیدن و همچنین سلامت پوست خود اهمیت بدهید و جهت حفظ سلامتی خود، تلاش کنید.

حتما بخوانید:   پیشگیری از زمین خوردن سالمندان | مراقبت های پرستاری از سالمند

مدیریت زمان برای والدین پر مشغله

والدین پرمشغله ممکن است بگویند: دوست دارم کاری را انجام بدهم ولی متاسفانه وقت ندارم! شاید شما هم چندین بار این جمله را تکرار کرده باشید. مدیریت زمان می‌تواند برای بسیاری از اقشار مانند: دانشجو، کارمند، خانه دار و… بسیار مهم باشد. در ادامه شما را با روش های بهبود بخشیدن مدیریت زمان آشنا می کنیم.

اولویت بندی کارها

اکثر افراد از نداشتن وقت برای انجام کارهای مهم شکایت می کنند. اولویت بندی کارها می تواند به شما کمک کند تا به کارهای دیگر هم بپردازید. ابتدا هدف خود را تعیین کنید و سپس بر اساس اولویت آنها را دسته بندی کنید. اولویت در کارها می تواند زمان را مدیریت کند. به این صورت که ابتدا کارهای مهم را انجام می دهید و سپس به کارهای دیگر می پردازید.

زمان اوج بازدهی را معین کنید.

اوج بازدهی ساعت هایی می باشد که شما پر انرژی بوده و بازدهی بالایی دارید. در این ساعت ها بدن می‌تواند بر روی عملکرد شما تأثیر بگذارد. ساعت اوج بازدهی در افراد متفاوت است. به طور کلی می توانیم افراد را به سه گروه تقسیم کنیم. گروه اول در ساعت‌های آغاز صبح پر انرژی و فعال هستند و بازدهی آنان بسیار بالا است. گروه دوم ساعت های بعد از ظهر بسیار پرکار بوده و بازدهی در آن ساعت ها بیشتر از مواقع دیگر است. و گروه سوم هم شب زنده داران می باشند که کارهای خود را در نیمه های شب بهتر از مواقع دیگر انجام می دهند. پس شما باید ابتدا ببینید که اوج بازدهی شما چه زمانی است سپس کارهای پر انرژی و سخت را به آن زمان اختصاص بدهید.

تجزیه و تحلیل مشکلات

باید با تعادل از زمان خود استفاده کنید. تعادل به این شکل است که شما باید برای کارهای بیرون، خواب، استراحت، روابط اجتماعی، مطالعه و ورزش وقت کافی داشته باشید. ولی چیزی که باید به آن دقت کنید محدودیت زمان است یعنی هر کاری دلتان بخواهد نمی توانید انجام دهید و وقت کافی برای همه ی آنها ندارید. خانواده هایی که دارای فرزند کوچک هستند شاید وقت کافی برای رسیدگی به تمام امور شخصی نداشته باشند. پس باید زمانی را برای رسیدگی به کارهای شخصی خود انتخاب کنید تا بتوانید به اهدافتان بپردازید.

حتما بخوانید:   ضرورت تزریق واکسن به کودک | وظیفه پرستار کودک

 هدف گذاری کنید.

برای استفاده درست و اصولی از زمان، ابتدا باید روی هدف خود متمرکز شوید. تمام اهداف شخصی، خانوادگی، اجتماعی، مالی، کاری و… مهم هستند و برای رسیدن به این اهداف به زمان نیاز دارید. بعضی از افراد چند هدف در زندگی دارند، شما باید ابتدا هدف خود را مشخص کرده و روی آن متمرکز شوید. می‌توانید اهداف خود را در روی کاغذ بنویسید. پس باید فعالیت هایی انجام دهید که به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کند. شاید قدم های شما در این راه کوچک باشد ولی مهم نیست، قدم های کوچک می تواند در طولانی مدت باعث پیشرفت شود.

برای خودتان برنامه های زمانی تعیین کنید.

برنامه زمانی می تواند خلاصه ای از کارهایی باشد که شما می خواهید در طول روز، هفته و یا ماه انجام دهید. این برنامه باید دقیق و با جزئیات تهیه شود. اجرای برنامه های زمانی نمی تواند معجزه کند. گاهی ممکن است مشکلات و بازدارنده هایی هم وجود داشته باشد. به هر حال تعیین برنامه زمانی می تواند به شما کمک کند تا وقت کمتری تلف کنید.

استخدام پرستار کودک

اگر والدین هر دو در بیرون کار می کنند، شاید نگهداری از فرزندان برای آنها سخت و طاقت فرسا باشد. رسیدگی به کارهای منزل و کار بیرون می تواند مادر را خسته و افسرده و گاهی بیمار کند. پس برای حفظ سلامتی خود، گاهی لازم است از پرستار کودک کمک بگیرید. پرستار کودک با روانشناسی کودک آشنا بوده و به راحتی می تواند از پس نگهداری فرزندان شما بر بیاید. به این صورت می توانید شما هم کمی استراحت کنید.

والدین پر مشغله

سخن پایانی

در این مقاله از مجله ایبک شما را با والدین پر مشغله  و ترفندهای مهم جهت حفظ سلامتی آنها، آشنا کردیم. اگر شما هم جزو والدین پرمشغله هستید حتماً این مقاله را مطالعه کنید تا بتوانید برای سلامتی خود قدم های مفیدی بردارید. توجه کنید که هیچ چیز از سلامتی شما بیشتر ارزش ندارد.

31

والدین پر مشغله

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

ترفندهای مهم جهت حفظ سلامتی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x