خدمات پرستاری و مراقبتی

تغذیه نوزاد چگونه در خواب او تأثیر دارد؟ | پرستار کودک

یکی از عوامل مهم برای رشد ذهنی و جسمی کودک، تقویت خواب نوزاد است. بیشتر والدین معتقدند که خواباندن کودک یکی از کارهای بسیار سخت است که روزانه انجام می دهند. بیشتر نوزادان نیمه های شب از خواب بیدار شده و این می‌تواند در سلامتی شما تأثیر گذار باشد زیرا وقتی کودک از خواب بیدار می شود حتماً باید به او کمک کنید تا دوباره بخوابد. در این مقاله از مجله ایبک می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که تغذیه نوزاد چگونه در خواب او تأثیر دارد؟

رابطه ی تغذیه و خواب در کودک

اگر کودک شما هم جزو نوزادانی باشد که صبح زود از خواب بیدار می شوند و این می تواند زمانی باشد که شما تازه می خواهید کارهای خود را شروع کنید. آیا می دانید که می‌توانید با تغییر دادن شام کودک، مشکل بیدار شدن زود هنگام او را حل کنید؟ در صورتی که کودک شما از شیر مادر خود تغذیه نمی کند و غذاهای مختلف به او می دهید، ممکن است غذای شام او شامل غذاهایی مانند برنج، پوره، فرنی و حتی میوه ها باشد ولی باید هدف شما از شام کودک مغذی و غنی بودن و همچنین هضم آسان شام باشد. تحقیقات نشان داده که رژیم غذایی می تواند تأثیر زیادی در خواب کودک شما داشته باشد.

نقش پرستار کودک در تغذیه نوزاد

در صورتی که نوزاد شما پرستار دارد حتماً باید نظارت های لازم را انجام دهید و اطمینان پیدا کنید که پرستار با تغذیه مناسب برای نوزاد شما آشنایی کامل دارد. حتماً نکات لازم را برای نگهداری نوزاد خود به پرستار یادآوری کنید و اگر نوزاد شما شرایط خاصی دارد و یا دچار بیماری خاصی است، حتماً آن را با پرستار در میان بگذارید تا مناسب با شرایط کودک، تغذیه او را تنظیم کند.

تغذیه نوزاد

تغذیه نوزاد چگونه در خواب او اثر دارد؟

به طور کلی غذایی که ما می خوریم می تواند تأثیر زیادی در سلامت ما داشته باشد. بعضی از غذاها باعث بیداری و هوشیاری شخص می شوند. مخصوصاً وقتی شما قهوه می خورید باعث کم خوابی خواهد شد و برعکس غذاهایی هستند که می توانند خواب را تقویت کنند. این غذاها همراه با کربوهیدرات های پیچیده بوده که به آزاد کردن مواد تقویت کننده خواب در بدن شما کمک کند و این در کودکان باعث خواهد شد که کودک بعد از خوردن شام احساس راحتی و خواب آلودگی کند.

به زبان ساده تر می توان گفت  که در صورت خوردن این غذاها، کودک بیشتر و زودتر می خوابد. در ادامه می خواهیم دستور چند غذا را برای شما بیان کنیم که می توانید برای شام نوزاد آماده کنید. این غذاها نه تنها مقوی هستند بلکه هضم آنها هم آسان است و به کودک شما کمک می کند تا خوب بخوابد:

  1. بلغور جو دوسر پرک
  2. برنج
  3. اسفناج
  4. گیلاس
  5. موز
  6. مرغ
  7. گردو
  8. نخود
  9. لبنیات

۱- بلغور جو دوسر پرک

باید این را بدانید که بلغور جو دوسر یک غذای سالم و مفید برای نوزادان است. البته برای بزرگسالان هم غذایی مفید محسوب می شود. باید توجه کنید که جوی دوسر، یک منبع عالی از ملاتونین است که می تواند به تولید انسولین در بدن کمک کند. انسولین باعث ایجاد خواب آلودگی در کودک خواهد شد. بلغور جو دوسر را به شکل های مختلفی می توان تهیه کرد که راحت ترین آنها درست کردن یک فرینی با هضم آسان برای نوزاد دلبند شماست. می توانید بلغور جو دوسر را با سیب هم مخلوط کنید زیرا هم طعم بهتری دارد هم از جهت میزان مواد غذایی غنی تر می شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه استفاده از جکوزی در بارداری | آیا جکوزی برای بارداری ضرر دارد؟

۲- برنج سفید

همانطور که می دانید برنج از جهت شاخص گلسیمی عدد بالایی دارد. تحقیقات نشان داده که برنج کمک می کند افراد بهتر و سریعتر به خواب بروند. شاید حالا متوجه شده باشید که چرا بعد از مصرف برنج افراد خواب آلود می شوند. البته برنج قهوه ای ارزش غذایی بالاتری داشته و برای نوزادان بیشتر توصیه می‌شود. ولی برنج سفید نسبت به برنج قهوه ای، شاخص گلسیمی بیشتری دارد. برنج به راحتی توسط نوزاد هضم شده و برای معده او هم سبک است. می توانید پودینگ برنج را با سیب مخلوط کنید که یک غذای خوشمزه و مغذی برای به خواب رفتن کودک محسوب می شود.

۳- اسفناج

بیشتر والدین تغذیه کودک خود را با سبزیجات انجام می دهند، زیرا می‌خواهند نوزادشان از مواد مغذی این گیاهان مانند ویتامین ها، مواد معدنی و آهن بهره‌مند شود. آیا این نکته را می دانید که سبزیجاتی که برگ سبز دارند علاوه بر تأمین مواد مغذی از تریپتوفان سرشارند؟ تریپتوفان یک اسید آمینه است که بدن انسان برای سنتز پروتئین از آن استفاده می کند. تریپتوفان می تواند به تولید هورمون خواب در بدن افراد کمک کند. به دلیل منظم کردن خواب و همچنین بیداری کودک، به این هورمون ساعت بدن هم می گویند. اسفناج فایده های زیادی دارد که یکی از آنها خاصیت تحریک کننده خواب است.

۴- گیلاس

یکی از موارد دیگری که می توانید برای شام کودک خود انتخاب کنید گیلاس است. گیلاس هم مانند اسفناج دارای هورمون خواب یعنی همان ملاتونین است. همان طور که می دانید این میوه بسیار خوشمزه است و این یعنی کودک می‌تواند به راحتی آن را بپذیرد. دقت داشته باشید که گیلاس های شیرین دارای ملاتونین بیشتری هستند. قبل از اینکه گیلاس را به کودک خود بدهید حتماً هسته آن را درآورده و گیلاس را پوره کنید. به این صورت هم راحت‌تر خورده می شود و هم هضم آن آسانتر است. می توانید از گیلاس های یخ زده هم استفاده کنید. باید گیلاس هایی را که منجمد کرده اید از فریزر در آورده و بعد از آب شدن یخ، آنها را در مخلوط کن و یا غذاساز بریزید و سپس پوره کنید. بعد از آن پوره را پنج دقیقه در روی شعله قرار دهید و شعله را کم کنید. وقتی کمی بخار پز شد آن را برداشته و از یک توری رد کنید تا اگر پوستی باقی مانده، گرفته شود و سپس پوره آماده را به کودک خود بدهید.

۵- موز

بیشتر نوزادان به دلیل بافت نرم و مزه شیرین موز، آن را بسیار دوست دارند. حتماً می دانید که موز دارای زیادی منیزیم بوده و به عنوان یک آرامبخش طبیعی عضلات شناخته می شود و این یعنی که کودک شما بعد از خوردن موز احساس خواب‌آلودگی کرده و می‌تواند بهتر بخوابد. علاوه بر اینکه موز ایجاد خواب آلودگی می کند، دارای مقدار زیادی سروتونین و ملاتونین می باشد که شما می توانید با تهیه پوره موز، یک شام خواب آور و لذیذ برای کودک خود آماده کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  انتخاب بهترين پرستار کودک | ویژگی های پرستار کودک

۶- مرغ

مرغ ها مقدار زیادی تریپتوفان دارند که می‌تواند بعد از شام، کودک شما را خواب آلود کند. حتماً می دانید که مرغ دارای پروتئین زیادی بوده که نیاز کودک را تأمین می کند. برای این کار بهتر است که با تکه های خرد شده مرغ، سوپ خوشمزه ای برای کودک خود درست کنید. این سوپ را می توانید از هشت ماهگی به بعد، به کودک خود بدهید. غذاهایی که در آن عدس و مرغ وجود دارد باعث می شود به طور همزمان پروتئین های جانوری و گیاهی به بدن کودک برسد.

۷- گردو

گردو در بدن نوزاد سروتونین تولید می کند. همان طور که می‌دانید سروتونین یک ماده شیمیایی است که می تواند مغز نوزاد را آرام کرده و در روحیه او تأثیر گذار باشد و باعث آرامش نوزاد می شود. این ماده به نوزاد شما کمک می کند تا خواب طولانی و بهتری داشته باشد و برای خوابیدن نوزاد مناسب است. محققان توصیه کردند بعد از اینکه از عدم پوست و قطعات درشت در گردو مطمئن شدید حتماً گردو را میکس کرده و به شام کودک اضافه کنید. اگر کودک شما بیشتر از یک سال دارد، می توانید به او آجیل بدهید تا از خطرات آلرژی دور بماند. البته بهتر است برای این کار حتماً با پزشک مشورت کنید. دقت داشته باشید که آجیل ها را میکس کنید سپس به کودک بدهید.

۸- نخود

بطور کلی تمام حبوبات سرشار از پروتئین و تریپتوفان هستند و می‌توانند یک تقویت کننده خواب، برای کودک شما باشند. ولی علاوه بر پروتئین، نخود سرشار از پتاسیم، آهن، ویتامین های C, K, B-۶ و همچنین فیبر می باشد و این نشان دهنده این است که نخود یک شام مقوی و عالی برای کودک شما محسوب می شود.

بهتر است که حبوبات را از شب قبل خیس کرده و آب آن را بیرون بریزید سپس آنها را پخته و له کنید و در غذای کودک از آن استفاده کنید. به این صورت هضم نخود آسان خواهد شد.

۹- لبنیات

موردی که هیچگاه نباید از آن غافل نشوید استفاده از لبنیات است. همانطور که می دانید خوردن شیر قبل از خواب، بسیار عالی بوده و به خواب راحت کودک شما کمک می کند. البته وقتی میگوییم محصولات لبنی، منظور ما فقط شیر نیست، پنیر هم دارای تریپتوفان بوده و می تواند یک غذای عالی برای کودک شما باشد. پس توصیه می‌کنیم موز را یک ساعت قبل از خواب کودک، در شیر له کنید و به کودک بدهید تا در طول شب به راحتی بخوابد.

تغذیه نوزاد

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک تلاش کردیم شما را با نکات مهم برای تغذیه مناسب، که می‌تواند در تقویت خواب کودک هم تأثیر گذار باشد، آشنا کنیم.

در صورتی که در مورد تغذیه نوزاد و تقویت خواب او سؤالی داشتید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک پاسخگوی شما باشند.

تغذیه نوزاد چگونه در خواب او تأثیر دارد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تغذیه نوزاد چگونه در خواب او اثر دارد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا