خدمات شستشو

روش های برق انداختن فرش بدون شستشو

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

از چه راه هایی می توان برق انداختن فرش بدون شستشو را انجام داد؟ آیا می شود بدون اینکه هزینه ای را پرداخت کنید؟ پاسخ به این سوالات مثبت است. زیرا در زمان های گذشته نیز این کار انجام می شده است. هرچند که در زمان قدیم به اندازه امروز امکاناتی برای شستشوی فرش ها وجود نداشت اما همیشه فرش های دست بافت در منازل بوی تمیزی می داد و براق بودند. به نظر شما از چه روش هایی برای اینکار استفاده می شده است؟ برای پاسخ به این سوال باید با روش های برق انداختن فرش بدون شستشو آشنا شوید.

نکاتی در رابطه با برق انداختن فرش بدون شستشو

روشن کردن فرش های منزل بدون شستن آن در روزهای پایانی سال آرزوی خیلی از بانو های خانه دار می باشد که ممکن است فکر نمایند این راهکار اصلا امکان پذیر نمی باشد. ولی باید بیان کنیم که برق دادن به فرش های دست بافت و همچنین ماشینی کار دشوار و سختی نیست! فقط باید روش های طبیعی و بدون مواد شیمیایی نظافت منزل مادربزرگ ها را بدانید. در ادامه مطلب چند روش خانه داری متداول و بسیار موثر را با شما در میان می گذاریم:

برق انداختن فرش بدون شستشو

از محلول های معجزه آسا برای تمیز کردن فرش استفاده کنید

  • محلول سرکه، صابون و آب گرم: مقدار یک قاشق غذای خوری از صابون رنده شده را در مقدار مشخصی آب گرم حل کنید در ادامه به میزان یک چهارم قاشق چای خوری سرکه به محلول بیفزایید. حالا محلول عالی و قوی شما که هیچ ماده شیمیایی ندارد برای تمیز کردن فرش های دست بافت آماده می باشد. بهتر می باشد قبل از اینکه کل فرش را شستشو دهید ابتدا قسمت کوچکی را امتحان نمایید تا اطمینان پیدا کنید که فرش رنگ نمی دهد.
  • محلول جوش شیرین: یکی از ایمن ترین و بی خطر ترین محلول ها جوش شیرین است که برای برق انداختن فرش دست بافت استفاده می شود. از این محلول می توانید با خیالی آسوده برای فرش های منزلتان استفاده کنید. برای تهیه این محلول کافیست مقداری جوش شیرین را با آب ترکیب نمایید و بر روی فرش اسپری کنید و اجازه دهید برای چند ساعت روی فرش بماند. بعد از آن فرش را جاروبرقی بکشید تا براق و تمیز شود.
  • محلول صابون مایع و آب گرم: یکی از ترکیب های ایده آل و فوق العاده برای تمیز کردن فرش دست بافت و برق انداختن آن این محلول است. در این روش با استفاده از یک پارچه تمیز و نخی محلول تهیه شده را روی فرش بکشید و در ادامه روی فرش را با یک حوله به خوبی خشک نمایید. با این کار رطوبت فرش گرفته می شود و فرش شما تمیز و براق می گردد.
  • برف: شاید وقتی به این مورد رسیدید تعجب کنید که برف چگونه می تواند باعث تمیز شدن فرش های دست بافت شود؟ ولی این نعمت فصل های سرد یکی از قوی ترین پاک کننده ها برای نظافت و برق انداختن انواع فرش های دست بافت می باشد. در برف آمونیاک وجود دارد و این ماده در هوای سرد واکنش می دهد و باعث از بین رفتن گرد و خاک فرش و برق افتادن آن می شود.
حتما بخوانید:   آیا آنزیم پودر لباسشویی باعث حساسیت می شود؟

اگر فرشی که قصد تمیز کردن آن را دارید سبک و کوچک است و می توانید راحت فرش را جک کنید و از خانه بیرون ببرید، این روش تمیز کاری برای آن مناسب می باشد. کافی می باشد اول فرش را در بیرون از خانه بتکانید تا گرد و خاک از بین برود. در ادامه فرش را حدود نیم ساعت در فضای بیرون بگذارید تا با فضای بیرون تار و پود فرش هماهنگ شود. در ادامه بر روی فرش پشت رو پهن شده حدود 12 سانت برف بریزید و با استفاده از یک جارو برف ها را برو روی سطح فرش جا به جا کنید. اجازه دهید 15 تا 20 دقیقه برف روی فرش بماند و بعد از آن برف ها را بردارید و دپ مرتبه این کار را تکرار کنید. در آخر حدود 20 دقیقه فرش را پهن کنید را رطوبت آن کم شود.

  • جارو های ساده و قدیمی: به طور معمول در هر خانه ای از این جارو ها پیدا می گردد هنوز نیز یکی از کاربردی ترین وسایل برای تمیز کردن فرش های دست بافت و ماشینی این جارو ها هستند. در دنیای امروز افراد توقع زیادی از بخارشو ها و جارو های برقی دارند ولی همچنان باز جارو های قدیمی برای تمیز کاری فرش های دست بافت در خیلی از خانه ها استفاده می شود. این وسیله قدیمی و ارزان قیمت را بهتر است با یک نوار ضخیم دسته آن را بپوشانید تا محکم تر و منسجم تر شود و همچنین در زمان استفاده آسیبی به دست شما وارد نکند.
  • محلول آب گرم، نمک دریا، صابون و جوش شیرین: برای تولید این محصول کافی می باشد مقداری آب داغ و مقدار کمی صابون رنده شده را با یکدیگر ترکیب نمایید و محلول را درون یک اسپری بریزید. در ادامه نمک دریا و جوش شیرین را روی فرش پخش کنید و محلول تهیه شده را روی آن اسپری نمایید. چند دقیقه منتظر بمانید و بعد روی فرش را در یک سمت برس بکشید تا مو و خاک از روی فرش جمع گردد. بعد از آن با استفاده از یک حوله تمیز و خشک سطح فرش را تمیز کنید تا آب روی آن گرفته شود. محلول آماده شده را از بطری خالی نمایید و بطری را با آب داغ پر کنید. دوباره آب را روی فرش اسپری نمایید. اینبار با یک حوله تمیز دیگر روی فرش را خشک نمایید. در این روش به راحتی می توانید گرد و غبار و بوی فرش را بگیرید و بدون شستشو فرش های دست بافت خود را براق و تمیز نمایید.
حتما بخوانید:   آموزش شستشوی لباس های زمستانی و پاییزی در لباسشویی

چگونه بدون شستن لکه های فرش را از بین ببریم

یکی از تاکتیک های مهم خانه داری لکه برداری لباس است. اگر جزو آن دسته از افراد هستید که در خانه بچه کوچک دارید یا حیوان خانگی دارید با لکه های مختلف روی فرش زیاد مواجه می شوید. در این بخش انواع محلول های پاک کننده لکه را برای شما شرح داده ایم:

برق انداختن فرش بدون شستشو

  • محلول سرکه و جوش شیرین: یکی از ایمن ترین و کار آمد ترین محلول ها می باشد. برای اینکار باید روی لکه جوش شیرین را ریخته و سرکه را به آن اضافه نمایید. بعد از اینکه لکه پاک شده مواد را به کمک یک حوله جاذب از روی فرش پاک کنید. در ادامه برای خشک شدن فرش پنجره را باز بگذارید. بعد از خشک شدن روی فرش را جارو برقی بکشید تا جوش شیرین پاک شود. برای لکه های بزرگتر می توانید تنها از جوش شیرین به مدت نیم ساعت استفاده نمایید.
  • محلول آب و سرکه: این محصول علاوه بر اینکه لکه را از بین می برد بوی بد فرش را نیز از بین می برد. در تولید این محلول باید از اندازه های مساوی سرکه و آب استفاده نمایید. محلول را بر روی فرش اسپری کرده و بعد از مدتی با دستمال پاک نمایید.
  • آب گازدار: یکی دیگر از پاک کننده های قوی آب گاز دار است. در این روش مقداری آب گاز دار را روی لکه فرش ریخته و ماساژ دهید. بعد یک پارچه را روی لکه بیاندازید. بعد از گذشت چند دقیقه متوجه پاک شدن لکه خواهید شد.
  • صابون: برای استفاده از این روش باید برای هر ۲۰ سانت از فرش باید به اندازه یک قاشق غذا خوری صابون رنده شده استفاده نمایید و آن را در آب حل نمایید تا کف ایجاد شود. در ادامه با یک دستمال لکه را به کمک این محلول شسته و با یک حوله خشک کنید. بعد از انجام این کار پنجره را باز بگذارید تا فرش خشک شود.
حتما بخوانید:   راهنمای تمیز کردن و‌ شستن فرش های ماشینی و دستباف در خانه

روش پاک کردن لکه های روغنی از فرش

بدترین لکه هایی که روی فرش ایجاد می شود لکه روغنی است. برای پاک کردن آن باید از آرد ذرت یا معمولی استفاده نمایید. روی لکه آرد بریزید و یک دستمال حوله ای یا کاغذ مومی روی لکه قرار دهید. روی لکه جسم سفتی نیز بگذارید. بعد از گذشت حدود نیم ساعت فرش را جاروبرقی بکشید. این کار باید چند بار تکرار شود.

در صورت استفاده از پودر ذرت آن را با نصف پیمانه جوش شیرین و یک پیمانه پبوره مخلوط نمایید و روی فرش بریزید. بعد روی فرش را با دستمال مرطوب تمیز کرده و جارو بکشید تا لکه از بین رود.

روش پاک کردن لکه آبمیوه از فرش

برای از بین بردن این لکه ها می توانید از خمیر دندان های بدون سفید کننده استفاده کنید. یکی از کارایی های خمیر دندان لکه بری می باشد. در این روش خمیر دندان بدون مواد سفید کننده را روی یک مسواک کهنه بریزید و آن را روی لکه بمالید. در ادامه خمیر دندان را با پارچه مرطوب از روی فرش پاک نمایید.

روش پاک کردن لکه خون از فرش

برای پاک کردن این لکه روی آن کمی آب بریزید. البته نباید فرش را بهم بمالید. با ریختن آب خون به طور کامل از فرش بیرون می آید و در ادامه با دستمال یا حوله مناسب سطح فرش را خشک کنید. همچنین می توانید یک دستمال را مرطوب نمایید و به صورت ثابت روی لک خون قرار دهید ولی مراقب باشید فرش را ماساژ ندهید زیرا باعث پخش شدن لکه می شود.

روش پاک کردن لکه خون از فرش

روش پاک کردن لکه جوهر از فرش

برای این کار از آرد ذرت و شیر خمیر بسازید. این خمیر را با یک مسواک قدیمی روی لکه بمالید. مدتی منتظر بمانید تا خمیر خشک شود. در ادامه آن را بتراشید و سطح فرش را تمیز نمایید.

نتیجه گیری

شاید تصور کنید پاک کردن لکه ها از روی فرش کاری بسیار سخت و ناممکن است ولی با امتحان راهکار های بالا به این نتیجه می رسید که می توان بدون هیچ هزینه گزافی لکه های مختلف را از روی سطح فرش خود پاک نمایید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

برق انداختن فرش بدون شستشو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با انواع روش های برق انداختن فرش بدون شستشو آشنا می شوید.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x