تعمیرات اسپرسوساز

انتخاب آب مناسب برای دستگاه اسپرسوساز | آب در قهوه چه اهمیتی دارد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

شاید در نظر اول برای داشتن یک قهوه خوش طعم به این فکر کنید که کیفیت پودر قهوه است که می‌تواند طعم خوب قهوه را برای شما به ارمغان بیاورد؛ در حالی که پودر قهوه ما در وهله اول با آب تماس دارد و این تماس است که باعث ایجاد یک نوشیدنی می‌شود. این آب است که از اهمیت چندانی در دیدگاه ما برخوردار نیست ولی در واقع بسیار اهمیت دارد که چه آبی را انتخاب کنیم. پس ما در این مقاله سعی داریم شما را با معیارهای انتخاب آب مناسب قهوه آشنا کنیم.

برای داشتن یک قهوه خوش طعم باید به کیفیت آب هم به اندازه عواملی دیگر چون مرغوبیت پودر قهوه، قهوه‌ساز و … توجه شود. در واقع زمانی که قصد نوشیدن یک قهوه و یا اسپرسو را داریم اولین چیزی که نیاز ماست آبی است که اسپرسو و یا قهوه‌ی ما را برای نوشیدن ما آماده میکند. پس انتخاب یک آب سالم و با کیفیت یکی از مهمترین عوامل برای خوش طعم شدن قهوه و اسپرسو ما خواهد بود؛ اینکه چه نوع آب مناسب‌ترین نوع آب برای قهوه برای انتخاب ماست سوالی است که در این مبحث از ایبک در باب آن سخن خواهیم گفت.

ملاک مناسب‌ترین آب برای قهوه

فرض کنید یک دستگاه اسپرسو‌ساز برای آماده کردن یک فنجان اسپرسو در دسترس ماست؛ آنچه که نیاز است در قدم اول آب است. ویژگی‌هایی که برای یک نوع آب قائل می‌شویم تا مناسب‌ترین نوع آب برای قهوه جهت ریختن در دستگاه اسپرسو ساز باشد بدین شرح است:

  • آبی که استفاده می‌کنیم اگر دارای کلسیم و منیزیم باشد این آب بهترین گزینه برای ما خواهد بود؛ اما به مقدار نیاز نه بیش از حد.
  • اگر از آب معدنی استفاده کنیم باید TDS روی بطری بین ۵۰ تا ۱۵۰ باشد؛ در غیر اینصورت این آب مناسب نیست.
  • آب جوشیده شده در سماور یا کتری به هیچ عنوان گزینه‌ مناسبی نیست.
  • همچنین آب مقطر برای ریختن در دستگاه اسپرسوساز پیشنهاد نمی‌شود. زیرا از کیفیت سلامت کافی برخوردار نیست.

که در باب این نکات و دلایلشان به تفسیر در ذیل صحبت خواهیم کرد.

دانشمندان همچنین در تحقیقاتی مربوط به انواع آب و مناسب‌ترین نوع آب برای قهوه این نکته را دریافتند که آنچه در تعیین بهترین نوع و با کیفیت ترین آب ملاک اصلی است دو عامل سختی آب و میزان قلیایی بودن آن است. عناصر اصلی تشکیل دهنده‌ خود آب منیزیم و کلسیم هستند و تعیین کننده‌ وزن آب سختی آن است. یعنی به همان نسبت که سختی آب بیشتر باشد سنگینی آب بیشتر حس می‌شود.

حتما بخوانید:   چرا قهوه اسپرسو رقیق میشود؟ | غلظت مناسب قهوه چقدر است؟

میزان سنگینی آب باید در حدی باشد که فرد را دچار مشکلات گوارشی نکند آب هر چه سبک‌تر باشد فرد توانایی نوشیدن مقدار بیشتری از آن را دارد و احساس خوبی پس از نوشیدن مقدار زیادی آب برای فرد خواهد داشت و برعکس هر چقدر آب سنگین باشد دل درد و احساس سنگینی بیشتری حس می‌شود.

ملاک مناسب‌ترین آب برای قهوه

دلیل اهمیت انتخاب آب مناسب قهوه

حال شاید برای شما این سوال مطرح شود که چرا کیفیت آب تا این حد اهمیت دارد؟

در تصور اکثریت مردم این نکته وجود دارد که بهترین قهوه، قهوه‌ای است که غلظت بالایی دارد و این ملاک قهوه‌ خوب است؛ در حالی که اگر مناسب‌ترین نوع آب برای قهوه در دستگاه اسپرسوساز ریخته نشود قهوه‌ ما کیفیت خوبی نخواهد داشت حتی اگر از غلظت بالایی برخوردار باشد زیرا دارای طعم و مزه‌ خوبی نیست. یکی از بهترین روش‌هایی که میتوان به کار برد تا یک قهوه‌ با کیفیت بدست بیاید روش اسمز معکوس است که در این روش آب به نهایت کیفیت خود میرسد و باعث می‌شود قهوه‌ ما غلظت مناسبی پیدا کند.

این روش که یکی از روش‌های تقلید شده از رفتار طبیعت است باعث می‌شود که مقدار زیادی از نمک و املاح و یون های مضر موجود در آب از آن حذف شوند و آب تصفیه شود. اگر شما قبل از استفاده از آب شهری دست به تصفیه‌ آن بزنید شما مناسب‌ترین نوع آب برای قهوه را برای ریختن در دستگاه اسپرسو دارید. دلیل آن این است که با تصفیه‌ آب شما یک آب خالص و بدون کلر و انگل‌های شیمیایی و عاری از گل و لای و نیترات‌ها رسوبات جیوه‌ای و سمی خواهید داشت و حتی بوی ناخوشایند آب نیز از بین می‌رود و این بهترین نوع آب برای مصرف خواهد بود.

حال که با مناسب‌ترین نوع آب برای قهوه و خوش طعم کننده‌ترین آب برای دستگاه اسپرسوساز آشنا شدید بهترین پیشنهاد ما برای شما خرید یک دستگاه تصفیه آب است که با استفاده از آن آب نامناسب را تصفیه کنید و از یک آب با‌کیفیت و همچنین قهوه‌ خوش طعم لذت ببرید.

حتما بخوانید:   راهنمای چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی

دلیل اهمیت انتخاب آب مناسب قهوه

بی‌کیفیت بودن آب جوشیده

سوال دیگری که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که چرا آب جوشیده انتخاب خوبی نخواهد بود؟!

توجه داشته باشید که جوشاندن آب روی حرارت فقط باعث می‌شود که املاح موجود در آب از بین برود و این موضوع یعنی از بین رفتن املاح فقط یکی از مراحل تصفیه‌آب خواهد بود؛ در آب‌های جوشیده شده مواد جامدی که در ترکیبات آب وجود دارد از بین نمی‌روند و مناسب‌ترین نوع آب برای قهوه نخواهید داشت بلکه زمانی که آب در حال تبخیر است درصد این مواد جامد بیشتر نیز می‌شود و این اصلا آب مناسبی برای دستگاه اسپرسوساز و ساختن یک قهوه خوش طعم و باکیفیت نخواهد بود.

چرا آب معدنی نمیتواند بهترین و باکیفیت ترین آب برای ساخت قهوه ما باشد؟

اگر شما نیز از جمله کسانی هستید که معتقدند آب معدنی میتواند طعم جالبی در ساخت قهوه ما داشته باشد و جزء مناسب‌ترین نوع آب برای قهوه است باید این را بدانید که این نظر یک نظر کاملا اشتباه است؛

طبق تحقیقاتی که محققان روی آب‌های معدنی انجام دادند دریافتند که وجود منیزیم و کلسیم در طعم و کیفیت آب نقش مهمی دارد. و هر نوع آبی که فاقد این دو املاح باشد آبی بی‌کیفیت است. ممکن است آب های معدنی و صنعتی که از سوپرمارکت‌ها خریداری می‌کنیم که به اصطلاح از دل کوه بیرون آمده‌اند برای قهوه گزینه خوبی باشند که البته شرایط و ویژگی‌هایی وجود دارد که این نوع آب را مناسب قهوه می‌کند.

یکی از شرایط اصلی و مهمی که در این باب مطرح است این است که روی بسته‌بندی‌های این آب‌های معدنی یک عدد تحت عنوان TSD درج شده است که این عدد اگر بین ۵۰ تا ۱۵۰ باشد مناسب بودن آب مورد نظر را برای قهوه ما نشان میدهد در غیر اینصورت بهتر است از این آب در درست کردن قهوه استفاده نشود.

اگر در بازار و یا سوپرمارکت‌های شهر این نوع آب معدنی را دیدید می‌توانید آن را برای درست کردن قهوه روزانه‌تان خریداری کنید. در نتیجه می‌توان به این نظر رسید که معدنی بودن آب مورد نظر نمی‌تواند دلیل خوبی برای این باشد که این آب مناسب‌ترین نوع آب برای قهوه و دستگاه اسپرسوساز است.

آب نامناسب دلیل اصلی بی کیفیتی قهوه

آیا آب مقطر برای قهوه مناسب است

آب مقطر یکی از انواع آب‌هایی بود که پیش از این گفتیم برای تهیه قهوه مناسب نیست؛ دلیل آن نیز این است که آب مقطر از بخار آب به وجود آمده از آب‌های چاه و دریا و برف و دیگر آب‌های سطح زمین تولید می‌شود و این آب فاقد مواد جامد است و نبود و یا کمبود این مواد جامد بیش از حد مجاز باعث شده است که این نوع آب از دسته مناسب‌ترین نوع آب برای قهوه نباشد بلکه از آب‌های نامناسب برای قهوه‌سازی ما باشد.

حتما بخوانید:   چرا ماشین ظرفشویی زنگ می‌زند؟ | از بین بردن زنگ زدگی ظرفشویی

آب مناسب زمینه طعم مناسب قهوه

یک تصور اشتباه و البته رایج در بین مردم در گذشته این بود که تمامی ذرات و املاح موجود در آب خود به تنهایی بر طعم و مزه قهوه اثرگذار هستند در‌ حالی که طعم و کیفیت یک قهوه به عوامل دیگری در آب بستگی دارد: سختی آب و قلیایی بودن آن دو عامل اصلی و مهم در بهتر شدن کیفیت آب و در نتیجه بی‌مثال شدن طعم قهوه‌‌ی ساخته شده از این آب هستند. در واقع اگر به دنبال یافتن مناسب‌ترین نوع آب برای قهوه هستید این را بدانید که دو عامل سختی و قلیایی بودن آب از اهمیت بالایی در این زمینه برخوردار هستند.

سخن پایانی

حال‌ که متوجه این نکات شدید به وضوح مشخص است که آبی که از لوله‌کشی‌های منازل و ساختمان‌ها و آب‌های شهری به دست ما میرسد گزینه خوبی برای ساختن یک قهوه نیست و استفاده از این آب‌ها نه تنها ضررهای بسیاری برای سلامتی ما دارند بلکه فرصت چشیدن طعم خوش قهوه را هم از ما میگیرند.

عدم تایید این نوع آب برای ساختن قهوه بخاطر عواملی چون بالا بودن سطح کلسیم این نوع آب و دارا بودن مقدار زیادی بی‌کربنات در این نوع آب‌هاست. در نتیجه مناسب‌ترین نوع آب برای قهوه آبی است که کمترین کلسیم و بی کربنات را دارا باشد.

البته نبود کلسیم در آب فقط برای ساختن قهوه مناسب است در غیر اینصورت مصرف آبی ک دارای کلسیم بالا باشد گزینه مناسبی برای سلامتی انسان است. برای اینکه دانه‌های قهوه طعم اصلی خود را برای ما به ارمغان بیاورند ما به آبی نیاز داریم که دارای سطح بالایی از منیزیم باشد و مقدار بی‌کربنات آن نیز از حد مجاز یعنی ۷۵ پی پی سی بیشتر نباشد. این آب مناسب‌ترین نوع آب برای قهوه و برای دستگاه اسپرسوساز است.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

آب مناسب قهوه ساز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

انتخاب آب مناسب برای دستگاه اسپرسوساز | آب در قهوه چه اهمیتی دارد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x