تعمیرات جاروبرقی

روش اصولی تمیز کردن لوله جاروبرقی در منزل | رفع گرفتگی لوله جاروبرقی

عیب یابی مشکل مکش جاروبرقی | روش صحیح باز کردن لوله جاروبرقی

جاروبرقی یکی از لوازم برقی بسیار کاربردی برای نظافت در خانه ها است. اینکه بخواهیم تمام خانه را، به خصوص خانه های لوکس با متراژ بالا را بدون استفاده از جاروبرقی نظافت کنیم، بسیار غیرممکن به نظر می رسد. ولی چنانچه این دستگاه از توانایی مکش خوبی برخوردار نباشد، آلودگی و اشغال های روی فرش را به خوبی مکش نمی کند و علاوه برآن سبب ایجاد گرد و غبار و پخش شدن ذرات حساسیت زا در هوا می شود. در بیشتر موارد دلیل نداشتن مکش خوب به علت گرفتگی های ساده است. خبر خوشحال کننده نیز این است که بیشتر جاروبرقی ها به نحوی طراحی می شوند که برطرف کردن گرفتگی لوله آن ها به راحتی انجام می شود. تمیز کردن لوله جاروبرقی در منزل و دیگر قسمت های این وسیله پر اهمیت به سالم ماندن این دستگاه و افزایش طول عمر مفید آن کمک بسیاری می کند.

تمیز کردن لوله جاروبرقی در منزل

زمانی که لوله جاروبرقی شما دچار انسداد می شود، بایستی با استفاده از راه حل های مناسب اقدام به رفع مسدودی آن کنید. مراحل تمیز کردن لوله جاروبرقی در منزل و لوله خرطومی جاروبرقی به طریقه زیر است:

از مهمترین مراحل تمیز کردن جاروبرقی، تمیز کردن لوله و لوله خرطومی آن است. البته نیازی نیست همچون تمیز کردن کیسه و فیلتر، این کار به صورت دائم انجام شود. هر وقت که حس کردید مکندنی جاروبرقی شما کم شده و ایراد از کیسه و فیلتر آن نیست، بایستی لوله و لوله خرطومی آن را چک کنید.

بعضی اوقات یک جسم یا یک تار مو سبب انسداد مسیر گذر گرد و خاگ و در نتیجه آن کم شدن قدرت مکش جاروبرقی می شود. برای بیرون آوردن این جسم و یا تار مو، بهتر است نخست، در نزدیکی نور به درون لوله نگاه کنید تا بتوانید مکان آن را حدس بزنید. برای بیرون آوردن آن از لوله جاروبرقی می توانید از یک وسیله بلند که دارای تیزی نباشد استفاده کنید، یا درون لوله آب بریزید.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر جاروبرقی دلونگی Delonghi|نمایندگی مجاز تعمیرات دلونگی

چنانچه از آب برای بیرون آوردن استفاده می کنید، قبل از به کارگیری دوباره لوله ها، آنها را به طور کامل خشک کنید. چراکه استفاده از آنها در زمانی که خیس هستند سبب مکش آب به درون موتور جاروبرقی و سوختن آن می شود.

نحوه برطرف کردن گرفتگی لوله جاروبرقی

اگر جاروبرقی شما دارای مکش ضعیفی است و به درستی خاشاک خانه را جمع نمی کند. معمولاً اولین چیزی که بایستی مورد بررسی قرار گیرد، لوله جاروبرقی است. ممکن است در هنگام جارو کردن، به طور اتفاقی جارو برقی شی را مکیده باشد یا اندکی تار مو لوله جاروبرقی را مسدود کرده باشد. در ادامه با ما باشید تا با روش های برطرف کردن گرفتگی لوله جاروبرقی آشنا شده و این مشکل را به سادگی در منزل برطرف کنید.

مواردی که ممکن است باعث گرفتگی لوله جاروبرقی شده باشند عبارتند از:

  • مکش بیش از حد تارهای مو موجود بر روی فرش و فضولات حیوانات خانگی
  • ایراد در کارکرد فیلترهای جاروبرقی
  • استفاده نادرست از جاروبرقی
  • قرار دادن جاروبرقی روی سطح های دارای رطوبت و پر از گرد و غبار

عیب یابی لوله جاروبرقی

در اولین گام باید با کنترل جاروبرقی ایراد آن را مورد بررسی قرار دهید و ببینید گرفتگی در کدام بخش از جاروبرقی است. کیسه جاروبرقی را تخلیه کنید و فیلتر آن را تمیز بشویید. حالا با دقت زیاد برس و شلنگ دچار انسداد را بررسی کنید. به احتمال قوی، می توانید محل گرفتگی لوله جاروبرقی را مشاهده کنید. این گرفتگی ممکن است در بخش اتصال شلنگ جاروبرقی به پیکره آن باشد. و یا در درازای لوله گرفتگی وجود دارد.

نحوه باز کردن لوله جاروبرقی

حال که متوجه شدید ضعیف بودن مکش جاروبرقی به دلیل انسداد لوله جاروبرقی است باید آن را رفع کنید. چنانچه گرفتگی مختصر و ساده است، می توانید آن را توسط انگشتان خود انجام دهید. در این شرایط بهتر است از دستکش های مخصوص کار استفاده کنید. می توانید محل اتصال شلنگ به قسمت پایینی جاروبرقی را به وسیله انگشتان خود باز کنید.

ولی چنانچه گرفتگی لوله جاروبرقی دارای عمق است، با توجه به بخشی از جاروبرقی که دچار گرفتگی است، به لوازمی برای برطرف کردن گرفتگی نیازمند خواهید شد. همچنین می توانید لوله ها را در حمام به وسیله آب و مایع بشویید تا گرفتگی آن ها رفع شود.

تمیز کردن لوله جاروبرقی در منزل

مراحل برطرف کردن گرفتگی لوله جاروبرقی

برای تمیز کردن لوله جاروبرقی در منزل و رفع گرفتکی آن بایستی یکسری مراحل را انجام دهید. در ادامه ما به بیان این مراحل می پردازیم.

حتما بخوانید:   نحوه تعمیر کردن جاروبرقی میگل miguel | نمایندگی تعمیرات جاروبرقی میگل

جدا کردن جارو برقی از برق

در اولین قدم دو شاخه جاروبرقی را از پریز برق جدا کنید. استفاده از دستگاه در زمانی که همچنان به برق وصل است امکان دارد سبب برق گرفتگی شما شود.

شناسایی محل گرفتگی جارو برقی

برای اینکه متوجه شوید گرفتگی در کفی پارویی است یا جای دیگر، آن را برعکس کنید و با چشم آن را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهید. به جهت چک کردن گرفتگی در لوله خرطومی، لوله خرطومی را از دستگاه جدا سازید و آن را به طور عمود در دست بگیرید. وسیله کوچکی مانند یک مهره به درون لوله خرطومی بیندازید. چنانچه وسیله از خرطومی رد شد و روی زمین افتاد، خرطومی دارای گرفتگی نیست.

ولی در غیر این حالت مشکل در همین قسمت است. برای شناسایی گرفتگی در محیط مکش مناسب است از دستکش های کار استفاده کنید و انگشت خود را به دهانه مکش جاروبرقی (مکان متصل شدن لوله خرطومی به پیکره جاروبرقی) وارد کنید. در بیشتر مواقع گرفتگی در این قسمت رخ می دهد.

برطرف سازی گرفتگی لوله جاروبرقی

برای برطرف کردن گرفتگی در کفی پارویی، این قسمت را به سمت داخل بچرخانید و درون آن را مشاهده کنید. از انگشت خود یا یک جسم باریک و نازک مانند پیچ گوشتی استفاده کنید. به کار گیری وسیله های دارای نوک تیز، برای این کار مناسب نیستند و به لوله ها و دیگر قسمت های جاروبرقی آسیب می رسانند. برای بیرون آوردن جسمی که باعث گرفتگی لوله خرطومی شده است، یک طرف آن را درون سطل اشغال بگذارید و دسته نازک تی و یا جارو دستی را از سمت دیگر به درون لوله خرطومی وارد کنید. پس از آن به آهستگی آن را به جلو برانید تا جسم بیرون بیاید.

چنانچه گرفتگی در درون جاروبرقی یا پاکت آن است برای پیدا کردن گرفتگی از انگشتان خود بهره بگیرید و تا آن جا که می توانید آن را بیرون بکشید. علاوه براین می توانید در صورتی که نیاز است از یک وسیله کوچک مانند لوله باز کن صنعتی نیز بهره ببرید. چنانچه جاروبرقی شما پاکت دارد، آن را بیرون بیاورید و در صورتی که جسمی از آن آویزان است، آن را با دست جدا کنید. و پاکت را تعویض کنید.

شیوه تمیز کردن لوله جاروبرقی در منزل

نخست وسایل جانبی همچون لوله ها و اتصالات را از دستگاه جدا سازید. پس از آن از یک ماده ضد عفونی کننده، ترجیحاً درون سینک یا وان حمام برای شستن استفاده کنید. در مرحله بعد، کیسه جاروبرقی را به خوبی برای تمیز شدن جاروبرقی بشویید. همان گونه که گفتیم می توانید از آب برای شستشوی لوله های جاروبرقی استفاده کنید، تا همه پرزها و یا موهای موجود در آن بیرون آورده شوند.

حتما بخوانید:   تعمیر جارو شارژی جانسون | خدمات تعمیرات جاروشارژی جانسون

چنانچه با سر و ته کردن آن مشاهده کردید که گرفتگی لوله برطرف شده است، کار تمیز کردن لوله جاروبرقی در منزل تمام شده است. بعد از این مرحله بایستی لوله ها را خشک کنید تا بتوانید برای استفاده مجدد از جاروبرقی از آن ها استفاده کنید.

تمیز کردن لوله جاروبرقی در منزل

نکاتی مهم در برطرف سازی گرفتگی لوله جاروبرقی

برای برطرف کردن گرفتگی لوله جاروبرقی بهتر است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • چنانچه به سادگی نمی توانید گرفتگی را بیرون بیاورید، برای خارج کردن آن بیش از اندازه کوشش نکنید. چراکه این موضوع سبب آسیب دیدگی بیشتر جاروبرقی شده و باعث تلف شدن زمان و هزینه بیشتر شما می شود.
  • قسمت های مختلف جاروبرقی بایستی به سادگی و بدون اعمال زور از یکدیگر جدا شوند. چنانچه ناچار به کشیدن یا گرداندن قسمتی با قدرتی بیشتر از حد معمولی هستید، امکان دارد باعث پارگی یا شکستگی آن بخش شوید. در نتیجه هر زمان حس کردید در حال فشار آوردن به دستگاه هستید، سریعاً این کار را متوقف کنید. چراکه شاید به روشی ناصحیح در حال انجام دادن این کار هستید و باید شیوه خود را تغییر دهید.
  • جهت تمیز کردن لوله جاروبرقی در منزل می توانید از یک چاقوی غیر نوک تیز برای جدا کردن ضایعات چسبیده به آن استفاده کنید.
  • جهت تمیز کردن بخش های مختلف درون جاروبرقی از مواد خوشبو کننده استفاده کنید تا بوهای ناخوشایند از بین بروند.
  • یادتان نرود که گرفتگی امکان دارد جسم یا شی ارزشمند و گران قیمت مانند زیورآلات طلای شما باشند. در نتیجه قبل از دور انداختن آن، کامل وسایلی که سبب گرفتگی شده اند را بررسی کنید.

نتیجه گیری

تمیز کردن لوله جاروبرقی در منزل و سرویس منظم جاروبرقی نه تنها کاری ضروری است بلکه برای بالا بردن کارکرد جاروبرقی نیز بسیار مفید است. به کارگیری نکاتی که در این مطلب بیان شد می تواند باعث ارتقا طول عمر دستگاه شما شود. ولی اگر هنوز ایرادی در جاروبرقی شما وجود دارد، بهتر است از متخصصین این امر کمک بگیرید.

31

تمیز کردن لوله جاروبرقی در منزل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش اصولی و صحیح تمیز کردن لوله جاروبرقی در منزل

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x