تعمیرات کولر آبی

تمیز کردن کولر آبی با بهترین روش و در کوتاه‌ترین زمان

وقتی شما از کولر آبی استفاده می‌کنید به دلایل املاح بسیاری که در آب های شهری وجود دارد، رسوب و شوره در روی بدنه و قطعات داخلی کولر به وجود می‌آید. اگر شما این رسوبات را تمیز نکرده و کولر آبی خود را به موقع سرویس نکنید، به مرور بدنه کولرتان فرسوده می‌شود و شما مجبور خواهید شد تا هزینه زیادی را برای تعمیر و یا حتی تعویض کولر پرداخت کنید. تمیز کردن کولر آبی باعث می‌شود شوره در آن به وجود نیامده و قطعات آن دچار پوسیدگی و خرابی نشود. البته بهتر است این کار را به فرد متخصص سپرده تا از سالم ماندن کولر خود اطمینان پیدا کنید.

محتوا پنهان

چرا باید کولر را رسوب زدایی کنیم؟

کولرهای آبی باعث خنک شدن هوای منزل می‌شوند ولی به دلیل املاح زیاد در داخل آب شهری، رسوبات و شوره در داخل کولر به وجود آمده و اگر تمیز نشوند، کولر کارایی خود را از دست می‌دهد و عمر قطعات آن کاهش پیدا می‌کند. رسوبات در روی دریچه های کولر باعث می شوند هوای تمیز جریان پیدا نکند و شما بوی نامطبوعی به مشامتان برسد. تشکیل آهک و شوره در روی بعضی از قطعات مکانیکی کولر آبی باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی در چرخش آنها شده و به تدریج کولر آبی می‌سوزد. قبل از اینکه مجبور به پرداخت هزینه گزاف برای تعمیر و یا تعویض کولر شوید بهتر است کولر آبی خود را رسوب زدایی کرده و به وسیله راهکارهای مفید از به وجود آمدن شوره در آن جلوگیری کنید.

حتما بخوانید:   روش راه اندازی کولر آبی در تابستان چگونه است؟

چگونه از به وجود آمدن شوره در کولرهای آبی جلوگیری کنیم؟

شما باید با روش‌هایی مفید کولر را تمیز کرده و شوره آن را به حداقل برسانید. برای این منظور به روش زیر عمل کنید:

۱- از فیلتر رسوب گیر استفاده کنید:

همانطور که گفتیم املاح زیادی در آب های شهری وجود دارد که این املاح می‌تواند ایجاد رسوب و شوره در کولر کند. اگر یک فیلتر رسوب گیر در مسیر ورودی آب کولر بگذارید، این فیلتر رسوبات و املاح آب را گرفته و و شوره کمتری هم در بدنه کولر به وجود می‌آید.

۲- کولر را در زیر نور خورشید نگذارید.

اگر کولر در زیر نور مستقیم آفتاب باشد، باعث می شود بدنه کولر شوره ببندد زیرا نور خورشید باعث بخار شدن آب می‌شود و به این صورت شوره در آن تشکیل خواهد شد، پس بهتر است برای کولر خود از سایبان مناسب استفاده کنید تا هم کارایی کولر بالا برود و هم اینکه از ایجاد رسوبات و شوره در آن جلوگیری کرده باشید.

۳- از پدهای سلولزی به جای پوشال استفاده کنید.

برای اینکه در کولر آبی نمک تشکیل نشود، می‌توانید به جای پوشال، از پد سلولزی استفاده کنید. پد سلولزی آب کولر را در خود نگه داشته و از به وجود آمدن آهک در روی بدنه آن جلوگیری می کند. پدهای سلولزی به راحتی شسته می‌شوند و شما می‌توانید آنها را شسته و از ایجاد رسوبات در آن جلوگیری کنید.

تمیز کردن کولر آبی

۴- استفاده از توپ های شوره گیر

یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از ایجاد رسوبات، توپ های شوره گیر هستند که باید آن را داخل تشک کولر آبی بگذارید. ‌توپ های شوره گیر از اسیدهای چرب درست شده که یون های آب و همچنین منیزیم و کلسیم را جذب می‌کند.

۵- آب کولر را عوض کنید.

شاید عوض کردن آب کولر برای شما کمی وقت گیر و سخت باشد، ولی باید بدانید بعد از استفاده از کولر آبی، مواد معدنی که در آب وجود دارد در کفی کولر ته نشین می‌شوند و رسوبات زیادی ایجاد می‌کنند. وقتی شما آب کفی کولر را عوض می‌کنید، باعث کم شدن رسوبات خواهید شد. البته شاید به نظرتان این کار اصراف در مصرف آب باشد ولی به هر حال از بوجود آمدن رسوبات در کولر جلوگیری خواهد کرد.

۶- از صابون استفاده کنید.

برای اینکه املاح و رسوبات را در کولر از بین ببرید، می‌توانید کمی صابون در سینی آب کولر ریخته و املاح و شوره ها را به راحتی از بین ببرید. وقتی صابون را در کفی کولر می ریزید، در زمان کار کردن دستگاه، بوی نامطبوع هم از بین رفته و بوی خوشی در محیط ایجاد می‌شود. شاید سؤال کنید که صابون را چه زمانی در آب کولر بیندازیم؟ زمان مناسب برای این کار، قبل از این است که کولر را در فصل تابستان راه اندازی و روشن کنید.

حتما بخوانید:   تعمیر کولر آبی و نگهداری آن | مشکلات رایج در کولر آبی

روش های مؤثر برای شستن کولرهای آبی

توصیه می کنیم در فصل تابستان که از کولر آبی زیاد استفاده می‌شود، حداقل ماهی یک یا دو بار آن را بشویید. برای این کار ابتدا برق کولر را قطع کرده و از مواد شیمیایی هم استفاده نکنید. برای شستشوی کولر به روش های زیر عمل کنید:

۱- از جوهر نمک استفاده کنید.

اگر کولر آبی شما رسوبات زیادی گرفته است، می‌توانید از ماده ای قوی به اسم جوهر نمک استفاده کرده و کولر آبی را به خوبی تمیز کنید. جوهر نمک را در قسمت‌هایی که دارای شوره هستند و در روی تشک کولر بریزید. چند دقیقه صبر کنید تا شوره ها کاملاً کنده شود. سپس آنها را به وسیله آب شستشو دهید.

۲- از جوش شیرین و سرکه برای شستن کولر استفاده کنید.

ترکیب جوش شیرین و سرکه قدرت پاک کنندگی بسیاری داشته و می‌توانند به راحتی جرم و رسوبات شیرآلات و سطوح را از بین ببرند. روش تمیز کردن کولر به وسیله سرکه و جوش شیرین به این شکل است که باید جوش شیرین و سرکه را با هم ترکیب کرده و در کفی کولر و و روی قطعات جرم بسته شده بریزید. چند دقیقه صبر کنید سپس به وسیله یک برس، تمام شوره ها را خوب تمیز کنید. البته دقت داشته باشید که نباید سرکه برای زمان زیادی در روی کولر باقی بماند زیرا سرکه دارای خاصیت اسیدی بوده و به قطعات دستگاه کولر آبی شما آسیب می رساند.

۳- استفاده از جرم گیر برای شستن کولر آبی

‌جرم گیرها برای شستشوی کولر آبی به تازگی در کشور ایران تولید می شوند. شما برای رسوب زدایی و تمیز کردن کولر آبی می توانید از جرم گیر استفاده کنید که گزینه بسیار مناسبی می‌باشند. جرم گیرها خنثی بوده و نسبت به جوهر نمک خطر کمتری دارند.

چگونه کولر آبی را تمیز کنیم؟

تمیز کردن کولر آبی کار سختی نیست و شما می توانید با کمی مهارت این کار را به راحتی انجام دهید، ولی اگر با راهنمایی های ما در این مقاله نتوانستید خودتان به تنهایی این کار را انجام دهید، بهتر است از یک سرویس کار کولر آبی برای این منظور کمک بگیرید. برای تمیز کردن کولرهای آبی مراحل زیر را انجام دهید:

مرحله اول: پوشال ها را بیرون بیاورید.

در گام اول باید برق و آب کولر را قطع کرده و از قطع بودن آنها اطمینان پیدا کنید. حالا دریچه های کولر را باز کنید و پوشال ها را به آرامی بیرون بیاورید.

مرحله دوم: شیر تخلیه کولر را باز کنید.

در دومین مرحله شما باید آب داخل کفی کولر را خوب تخلیه کنید. برای این منظور شیر تخلیه را باز کرده و آب داخل کفی را به خوبی تخلیه کنید تا آبی داخل آن باقی نماند.

حتما بخوانید:   نحوه تعویض و نصب موتور کولر آبی ا تعمیرات تخصصی کولر آبی

مرحله سوم: داخل کولر را شستشو دهید.

به وسیله فرچه و یک جارو می‌توانید محفظه داخل کولر را تمیز کرده و تمام آشغال ها و خاک های باقیمانده در کفی را با جارو جمع کنید. خاشاک و خاک باعث جلوگیری از جریان هوا در پوشال ها خواهد شد و فرایند تبخیر آب را هم کُند و دشوار می‌کند.

تمام قطعاتی را که می دانید قابل شستشو هستند، باز کرده و به وسیله آب و مواد شوینده آنها را خوب بشویید. دقت کنید که هیچگاه نباید از شوینده های اسیدی استفاده کنید زیرا این مواد باعث آسیب دیدگی بدنه کولر خواهند شد. همانطور که در ابتدا هم برایتان گفتیم بهترین مواد برای شستشوی کولر آبی، جوش شیرین و سرکه هستند. بعد از چند ساعت باید کف کولر را کاملاً از محلول پاک کنید.

مرحله پنجم: اجزای مکانیکی کولر آبی را سرویس کنید.

اعضای مکانیکی کولر آبی نیاز به روغن کاری دارند و حتماً باید در هنگام تمیز کردن کولر، این قطعات را روغن کاری کنید تا اصطکاک آنها از بین برود و همچنین باید عملکرد تسمه فن و مقدار کشش آن را هم ارزیابی کنید.

مرحله پنجم: پوشال های مناسب به کولر اضافه کنید.

پوشال های کولر باید حداقل یک سال در میان تعویض شوند، اگر هم نیاز بود باید آنها را هر ساله عوض کنید. بعد از شستن دریچه ها، باید پوشال های جدید را در جای خود نصب کنید.

مرحله ششم: مسیر آب ورودی به کولر را بررسی کنید.

در این مرحله باید مسیر آب ورودی را بررسی کرده تا مشکلی نداشته باشد.

مرحله هفتم: دریچه های کولر را نصب کنید.

بعد از اینکه مطمئن شدید فن و پمپ کولر آبی مشکلی نداشته و سالم هستند، حالا نوبت نصب دریچه ها است. دریچه های کولر را به خوبی در جای خود قرار دهید.

تمیز کردن کولر آبی

سخن پایانی

کولرهای آبی جزو وسایل سرمایشی پرمصرف هستند که هنوز هم بیشتر خانواده ها از این دستگاه ها استفاده می‌کنند. کولرهای آبی نیاز به مراقبت و رسیدگی زیادی دارند. حتماً باید این دستگاه به طور دوره‌ای سرویس شود مخصوصاً قبل از استفاده از کولر در شروع فصل گرما، باید به طور کامل آن را سرویس کرده و رسوب زدایی کنید. اگر در هنگام سرویس کردن، متوجه خرابی قطعه ای از کولر آبی شدید بهتر است حتماً برای تعمیر و یا تعویض آن اقدام کنید.

 

31

تمیز کردن کولر آبی با بهترین روش و در کوتاه‌ترین زمان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش های مؤثر برای شستن کولرهای آبی

امتیاز کاربر: 5 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x